Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 19 września 2021 r. Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
 Wiadomości lokalne
» Bezpieczniej na przejściach dla pieszych
» Do Stalowej Woli zjadą brydżyści
» Centrum Usług Wspólnych szuka pracowników. Wolne 4 etaty
» MBP zaprasza dzieci i młodzież do Dyskusyjnego Klubu Książki
» Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu
» Plac Piłsudskiego bez doraźnych remontów
» Komunikat PEC
» Mierzą hałas na obwodnicy Stalowej Woli i Niska
» Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z badań profilaktycznych. One mogą uratować życie!
» Fabryka maseczek w Stalowej Woli pod lupą NIK?
» Korki na Brandwicy. Generalna Dyrekcja tłumaczy je dużym natężeniem ruchu
» Udaremnili jazdę po alkoholu. Nie była to policja
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» RELACJE. VI Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne (PROGRAM)
» Kazimierz Szymeczko - spotkanie online
» Nowa wystawa! "Małe Misie, Wielka Sztuka"
» Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów
» Podróż do Japonii
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: 4 Fashion Stalowa Wola
»4 Fashion Stalowa Wola
» II Powstańczy Rajd Rowerowy
»Rozwadów: przebudowa płyty głównej Rynku
»Krzysztof Faraś w Czarnej Górze
»Międzynarodowy Wyścig Kolarski w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Poniedziałek, 2 sierpnia 2021 r. godz. 17:51     /Informacja prasowa PGNiG/
TAURON i PGNiG mają list intencyjny dotyczący sprzedaży udziałów Elektrociepłowni Stalowa Wola

TAURON i PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący możliwej transakcji sprzedaży udziałów w Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW) przez Grupę Tauron na rzecz Grupy PGNiG.
TAURON i PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący możliwej transakcji sprzedaży udziałów w Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW) przez Grupę Tauron na rzecz Grupy PGNiG.
Fot. Tauron
TAURON i PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący możliwej transakcji sprzedaży udziałów w Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW) przez Grupę Tauron na rzecz Grupy PGNiG. We wrześniu ubiegłego roku firmy uruchomiły w Stalowej Woli blok gazowy o mocy 450 MW. Obecnie koncerny posiadają po 50 proc. akcji ECSW.

- ECSW to nowoczesna jednostka gazowa spełniająca bardzo restrykcyjne normy środowiskowe, której funkcjonowanie przez następnych kilkadziesiąt lat jest istotne dla stabilizacji bezpieczeństwa energetycznego Polski. Z tego względu, dla pracowników ewentualna sprzedaż naszych udziałów nie będzie miała żadnych konsekwencji. PGNiG to mocny, stabilny i nowoczesny koncern, dla którego nowoczesne bloki gazowe są istotne w kontekście rosnącego wykorzystania gazu ziemnego w Polsce - wyjaśnia Jerzy Topolski, Wiceprezes Zarządu TAURON Polska Energia. - Celem sprzedaży udziałów w ECSW jest uporządkowanie portfela właścicielskiego TAURONA, co umożliwi poprawę zarządzania operacyjnego oraz optymalizację wykorzystania paliwa gazowego w ramach Grupy TAURON - dodaje wiceprezes Topolski.

- Jednostki, takie jak ta w Stalowej Woli, są odpowiedzią na wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją polskiej gospodarki, której ważnym graczem chce być PGNiG, mający swój udział w budowie silnego polskiego koncernu multienergetycznego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ECSW ma istotny wkład w poprawę jakości powietrza, a tym samym komfortu życia mieszkańców Stalowej Woli i okolic - mówi Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG.

Podpisany list intencyjny nie pociąga za sobą zobowiązania do zawarcia transakcji. Taka decyzja uzależniona będzie od wyników negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli pracuje w kogeneracji, zapewniając około 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska.

Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa, stalowowolska jednostka spełnia bardzo restrykcyjne normy środowiskowe. Emisja dwutlenku węgla, która wynosi około 360 kg/MWh, wpisuje się wymagania konkluzji BAT (Best Available Techniques). Blok charakteryzuje również bardzo niska emisja tlenków azotu oraz praktycznie brak emisji tlenków siarki. Dodatkowo z uwagi na usytuowanie bloku w centrum miasta, bardzo ważny jest brak emisji pyłów.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola pracuje również rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami bloku gazowo-parowego. W kotłowni zainstalowane są cztery kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Ciepło będzie w niej wytwarzane w czasie postoju bloku 450 MW - kotłownia stanowi zatem niezbędne uzupełnienie podstawowego źródła ciepła, jakim jest blok gazowy.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 3 sierpnia 2021 r. godz. 08:20
~Leoncio
Przecież na szelfie Norweskim PGNIG ma tylko koncesję na max 20% zasobów gazu na kraj, a gdzie reszta? Od Putina. A ostatnio Dania też zablokowała budowę Baltic Pipe, więc skad gaz i którędy? Do tego Putin powie że nie zgadzi się aby na jego rurę po Bałtyku skrzyżowano rurę Polską bo ustawi okręty pilnujące. Dopóki tam nie kłada to siedzi cicho. Iran ma embargo, Wenezuela też a w Ameryce rzadzi lewica likwidująca ropę i gaz z łupków. Energetyka wie, że za 2 lata kontrakt Jamalski wygasa i nie zasili , stad wyprzedaje zawczasu majątek póki jeszcze się da. Do tego dochodzą certyfikaty CO2 drożejące stale i wciąż więc taniej produkcji nie będzie. Chińczyk kupował tanio od Afryki kolonizując ją i teraz sprzedaje z zyskiem CO2. Zresztą sama unia blokuje energetykę na korzyść wiatraków. Świat zdąża do samozagłady i ograniczenia ludzkości o połowę.
+0-0
Środa, 4 sierpnia 2021 r. godz. 19:14
~Radio Wolna Europa
"Texas all day"... kolejny ignorant pospolity, czy tez tylko kolejny polski zwolennik malego pro-faszysty, Trumpa?
+0-0
Środa, 4 sierpnia 2021 r. godz. 13:57
~Texas all day all night
chodzi o Kamelę w USA , zobaczcie jak stoi sztywno i patrzy na ręce Jo aby czasem mu długopis nie ześlizgnąl się albo nie wywinął jakiegos manewru wstecz, on ma robić co mu lewica karze i już.
+0-0
Wtorek, 3 sierpnia 2021 r. godz. 23:26
~Chicago itd.
"...a w Ameryce rzadzi lewica likwidująca ropę i gaz z łupków" I po co klamac i wypisywac tego rodzaju bzdury? P.S. W USA nie ma zadnej partii "lewicowej". Demokraci to jest umiarkowana prawica, a Republikanie to (obecnie) partia ultra-prawicowa.
+0-0
Wtorek, 3 sierpnia 2021 r. godz. 07:19
~szwedor
no to już ruski oligarcha zaciera ręce
+0-0
Wtorek, 3 sierpnia 2021 r. godz. 00:27
~coś jest na rzeczy
Tauron jest na minusie i cichcem ucieka ze Stalówki bo wie że gaz drożeje i nie chce miec garba. Najpierw zamknął węglówkę, potem wyłączył biomasę a teraz gazówę. Ciekawe czemu jakies kotłowienki maja ogrzewać miasta, czyżby gazu było za mało? Gdyby to był dochodowy interes to która firma pozbywała by się kury znoszącej złote jaja?
+0-0
Wtorek, 3 sierpnia 2021 r. godz. 07:36
~Senior
Głupoty wypisujesz .PGNIG jest dostawcą gazu do Elektrowni ,i odbiorcą ciepła w okresie grzewczym i odbiorcą ciepłej wody ,więc są ze sobą powiązane pewnymi prawnymi umowami .A sprzedaż udziałów to jest inna bajka .
+0-0
Wtorek, 3 sierpnia 2021 r. godz. 01:04
~Nocne_piwo
Jak o jajach to mówi mąż do żony:Zepsułaś placka, bo użyłaś jajek ze sklepu. Trzeba było użyć chłopskich jajek.
+0-0
Poniedziałek, 2 sierpnia 2021 r. godz. 18:26
~Stary
Dobrze! Może wreszcie zrobią porządek z tym przerostem zatrudnienia
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.