Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 19 kwietnia 2024 r. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
 Wiadomości lokalne
» Muzeum COP zaprasza na wirtualny spacer
» Usterka usunięta. Tężnia solankowa w Parku Jordanowskim
» Stalowowolski Hackathon rozpoczęty!
» W piątek policyjne działania "Prędkość"
» Dzień otwarty w SLO
» Trzy auta zderzyły się na Chopina. Dwupasmówka zablokowana
» IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Stalowej Woli
» Dlaczego nie działa tężnia w Parku Jordanowskim?
» Drzewko za makulaturę ma już 10 lat
» Ruszają miejskie potańcówki
» Na trasie podskarpowej auto wypadło z drogi. 1 osoba ranna
» Kwietne sadzonki z Parku Jordanowskiego skradzione
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Benefis Jerzego Augustyńskiego
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Warsztaty motania lalek
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 00:25     /ZS/
Konserwacja polichromii w kościele będzie bardzo trudna

Najpoważniejszym z błędów, jaki powstał, było to, że renowacja nie polegała na punktowaniu, scaleniu kolorystycznym oraz utrwaleniu całości, a głównie na przemalowaniu. To zmieniło pierwotną kolorystykę.
Najpoważniejszym z błędów, jaki powstał, było to, że renowacja nie polegała na punktowaniu, scaleniu kolorystycznym oraz utrwaleniu całości, a głównie na przemalowaniu. To zmieniło pierwotną kolorystykę.
Fot. ZS
Konserwator zabytków wstrzymał prace przy odnowie polichromii w kościele Matki Bożej Szkaplerznej na osiedlu Rozwadów w Stalowej Woli.

Najpoważniejszym z błędów, jaki powstał, było to, że renowacja nie polegała na punktowaniu, scaleniu kolorystycznym oraz utrwaleniu całości, a głównie na przemalowaniu. To zmieniło pierwotną kolorystykę.

Polichromia to wielobarwna ozdoba malarska ścian, sufitów, podniebienia sklepień, rzeźb stosowana do dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych. Polichromie, witraże i mozaiki w kościele farnym pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku i są dziełem profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Adama Stalony - Dobrzańskiego. Są uznawane za arcydzieła sakralnej sztuki zdobniczej. Konserwator, która dokonała przemalowań ma teraz przedstawić sposób usunięcia przemalowań i zrobić konserwację według projektu zaakceptowanego przez konserwatora. Nie będzie to łatwe.

W grudniu 2020 roku na wniosek Jana Pawlickiego (wnuka autora polichromii), w obecności księdza proboszcza i wykonawców prac wykonana została ekspertyza dekoracji wnętrza kościoła Matki Bożej Szkaplerznej. Oceniono, że wartość dekoracji wynika nie tylko z walorów artystycznych samej polichromii, ale również z zachowania pozostałych autorskich elementów tworzących klimat wnętrza, jak witraże czy posadzka.

Polichromie Adama Stalony-Dobrzańskiego wyróżniają się wyraźnie na tle podobnego rodzaju dekoracji - czytamy w ekspertyzie. Delikatne, bardzo zróżnicowane laserunki są wyjątkowo podatne na uszkodzenia (laserunek to przezroczysta lub półprzezroczysta warstwa farby, zmieniająca ton lub barwę niższych warstw obrazu, zwłaszcza olejnego). Spoiwa atakowane są przez mikroorganizmy, pigmenty osypują się, a cienkie warstwy malarskie łatwo uszkadzane są w trakcie użytkowania wnętrza. Zagrożeniem jest też rutynowe stosowanie metod konserwacji. Już sam zabieg oczyszczania powierzchni może doprowadzić do deformacji.

Jak stwierdza autor ekspertyzy, cechy polichromii sprawiają, że jedyną drogą jej konserwacji jest zachowanie i wyeksponowanie oryginału. Stan polichromii pozwala na takie postępowanie, co zresztą uwzględnione jest w zatwierdzonym programie konserwatorskim. Metoda przemalowania, spotykana czasami przy polichromiach ornamentalnych, nie ma tu zastosowania - ostrzega autor. Całą powierzchnię dekoracji należy traktować jednakowo, bowiem w tej polichromii nie ma wydzielonego tła.

Zastosowane przez Stalony-Dobrzańskiego materiały i technika wykonania miały wpływ na sposób starzenia się warstw malarskich. Najczęściej są to zmiany nieodwracalne i należy je zaakceptować mając świadomość, że konserwacja nie przywróci wyglądu malowideł z czasów ich powstania. Oznaki starzenia są równorzędnymi czynnikami kreującymi obraz zabytku. Bezwzględnie nie wolno zmieniać kolorystyki i kompozycji polichromii w imię rozjaśnienia wnętrza czy z jakichkolwiek innych powodów, bowiem prowadzi to do unicestwienia koncepcji autora. - Tę oczywistą zasadę przypominam jedynie dlatego, że w nawie bocznej podjęto takie próby, pod naciskiem zewnętrznych opinii, zmieniając kolorystykę dolnej partii ścian - ocenia autor ekspertyzy.

W skali dużego wnętrza występują również lokalnie całkowite ubytki polichromii, które należy zrekonstruować. Niepowtarzalność elementów determinuje sposób postępowania konserwatora - ingerencję trudno ukryć. - Uzupełnienia można dostosować do oryginału lub w pewnym stopniu wyróżnić. W partiach, w których informacje zawarte w obiekcie lub dokumentacji dają pełne podstawy do rekonstrukcji formy, dostosowanie do oryginału wydaje się lepszym rozwiązaniem - ocenia rzeczoznawca.

Sugeruje, aby przy odtwarzaniu elementów dogłębnie przestudiować technikę wykonania oryginału. Szczególnie istotne jest budowanie formy laserunkami. Z oddalenia, z poziomu posadzki wydaje się, że jego forma zbudowana jest dwoma powtarzanymi odcieniami czerwieni i dopiero na zbliżeniu widać, że tych odcieni jest co najmniej kilkanaście.

Konieczność zachowania najistotniejszych cech polichromii sprawia, że proces konserwacji, szczególnie w fazie opracowania estetycznego, będzie wyjątkowo trudny i czasochłonny. Ze względu na dbałość o szczegóły porównać go można raczej z postępowaniem przy malarstwie sztalugowym niż ściennym. Zespół konserwatorski musi wypracować optymalne metody, a przy uzupełnieniach nauczyć się działać zgodnie z koncepcją autora. Prace trwać więc będą zapewne kilka lat, bo radykalne przyspieszenie w tym przypadku nie jest wskazane.

Ze względu na wysoką wartość polichromii i jej stan wymagający interwencji, wskazane byłoby zabieganie o wsparcie parafii przez wszelkie czynniki społeczne i administracyjne w działaniach na rzecz pozyskania środków na konserwację tego unikatowego dzieł.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 15:26
~Edward
Aamon nie powoluj die na. Papieża bo niemasz o dziełach zielonego pojecia parafijanun ma racje....
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 17:37
~Pod Batem Ordo Iuris
Nestety, te "dzieła" polskiego papieża, to w więkosci bełkot bez znaczenia i grafomania. Tyle, że to zbyt trudne do zrozumienia dla 90% polskich pseudokatolikow!@#
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 16:27
~Aamon
Ot i riposta godna wyznawcy JPII. I co tu odpowiedzieć, skoro powyższy tekst określa jasno, że to wyborca PIS-u i gorliwy parafianin. Mogę tylko odpowiedzieć, że odkąd odkryto kwarki, łatwiej nam zrozumieć formowanie się mgławic a następnie gwiazd i planet, zgodisz się ,, parafjunanie" Edwardzie?
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 15:18
~parafianin
Nie znam żadnych dzieł ukrainców oprócz ZBRODNICZYCH
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 14:10
~suma w niedziele o 11.
wyczuwam, że parafianie wysłuchają mocnego kazania księdza proboszcza w najbliższą niedziele. Mogę się tylko domyślać jakie padną argumenty w obronę super pomysłu proboszcza.
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 18:20
~Aamon
Sam przybędę, tylko o której tam nieszpor się odbędzie?
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 14:09
~+++
Księże Biskupie, może zamiast pisać książki kryminalne zajmiesz się w końcu diecezja i zrobisz porządek w niektórych parafiach ze swoimi podwładnymi czy będziesz się patrzył i dziwił, że ludzi wierzących ubywa?
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 13:33
~parafianin
kto spłodził ten anonim i niema odwagi się podpisać i dlaczego wypowiedzi nie są autoryzowane czy to zwyczajny paszkwil ,a nawiasem mówiąc co to za zabytek z lat 1960 czy to nieśmieszne, zakrawa na kpinę i śmiech czekam na poważną publikacje autoryzowaną. A te lucyferyczne sławki adaśki z językiem furiata niech przestana brzęczeć komuś za uchem jest to niedorzeczne .
+0-1
Wtorek, 22 czerwca 2021 r. godz. 16:11
~malarz (pokojowy)
Panie "parafianin"... i po co chwali sie pan swoja wlasna ignorancja? Po co??
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 13:53
~Aamon
@ parafianin Gdzie twoja autoryzacja. A tak na marginesie, dowiedz się co znaczy z definicji ,, zabytek". Może to być dzieło człowieka czy też świadectwo minionej epoki i.t.d. Nie będę Cię tu oświecał, ale czy zabytkiem może być jakaś rzecz np. po JPll? Według Ciebie do kosza, zbyt świeże... A to nie wiek, a wartość artystyczną czy historyczną o tym decyduje. Pisałem już I jeszcze raz przypomnę, za dewastację czy całkowite zniszczenie tego dzieła sztuki min.1 mln PLN grzywny i oczywiście kara którą określa prawo( np. 5 lat). To nie jet jakieś domalowanie tęczy na kserowanym papierku.
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 13:46
~znający się na sztuce
o kpinę zakrawa podejście do sprawy. Jest to unikatowe dzieło powstałe z ręki jednego artysty. Dodatkowo reprezentuje pomysł i całościową wizję artysty. Prof. Adam Stalony-Dobrzański był cenionym artystą i podejściem, że jest to malowidło z 1960 roku zniszczymy bardzo łatwo jego cenny dorobek. Następne pokolenia nie wybaczą tego, że nie jest szanowana sztuka która ma mniej niż 100 lat. Chciałem także zauważyć, że wielu artystów dopiero wiele lat po śmierci zostało docenionych. Wcześniej musieli mierzyć się z ludźmi jak Pan/Pani.
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 13:28
~aws1
Za wszystko powinien zapłacić ten pan, co myśli że to jest jego i zlecił to czyszczenie. A teraz niech mu prokurator wyczyścić kieszeń. Czas skończyć z bezkarnoscia tych panów w sukienkach.
+1-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 13:23
~elżunia
to nie tylko polichromia czy witraże a co z oświetleniem , były piękne kute żyrandole to wymienił na odpustowe świecidełka. Należałoby wrócić do poprzednich żyrandoli o ile ich jeszcze nie zhandlował
+1-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 13:51
~znający się na sztuce
bardzo dużo zbędnych i odpustowych innowacji wprowadził. Chyba największą było dobudowanie zakrystii, która zepsuła oryginalny projekt z końca XIX wieku. Kościół w Rozwadowie mimo, że nie jest stary to przedstawia bardzo ciekawy styl i tworzy mozaikę neogotyku z przełomu XIX - XX wieku. Warto też wspomnieć, że kościół był świadkiem bardzo wielu wydarzeń dla regionu i na stałe wpisał się w krajobraz Rozwadowa.
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 12:18
~Aamon
Czy prokuratura z urzędu zajęła się tą sprawą.
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 16:41
~Aamon
@Maciek To do mnie czy księdza pytasz? To on jest znawcą, z tego co tu piszą to nie tylko od polichromii ale i zabytkowych żyrandolów i nie wiem czy legalnej dobudówki. Wiem, że wszystko co żyje to dzieło boże, nawet szkodniki, ale co by to było jakby ten ksiądz miał możliwość odnowić ,, Ostatnią wieczerzę"? Judasza by zamalował?
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 15:28
~Maciek
Wracając na chwilę do poprzedniego wątku: rozumiem, że wytykając niekompetencję "panu proboszczowi" jest Pan ekspertem w materii, w której się Pan wypowiada. Czy zechce się Pan podzielić publicznie swoim pomysłem na kompetentne i kreatywne rozwiązanie zagadnienia konserwacji polichromii, celem ochrony dziedzictwa i ku pożytkowi lokalnej społeczności? Rozumiem, że posiada Pan przynajmniej zarys projektu konserwacji zarówno od strony prawnej, konserwatorskiej i finansowej. Zdecydowanie i jednoznaczność Pana wypowiedzi sugerują na wysokie kwalifikacje odnośnie poruszanych kwestii, w odróżnieniu od wielu krytykantów-dyletantów-"mędrców internetowych.
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 11:00
~Ziomol
To tak jak się nie liczy że sztuką, historią i tylko mamona. Brawo dla wrażliwości osoby co przerwała ten proceder. Wina parafian, można odkupić składkami te winy.
+1-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 10:41
~ozora
Czy ktoś odpowie za to co się stało? Czy będzie tak jak z tym księdzem od bitcoinow - stracił wszystko ale chciał dobrze dla parafii więc jest ok
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 09:43
~40 groszy za wpis
to niech ksiądz proboszcz wyłoży z własnej kieszeni. To był cenny i unikatowy witraż. Powstał w całości z ręki jednego artysty prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego Tak dla przypomnienia dla samowolki księdza proboszcza to mamy Art. 108 Art. 108. [Niszczenie lub uszkadzanie zabytku] 1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
+1-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 14:20
~Aamon
@Maciek Weź kredyt, zastaw dom czy mieszkanie pod hipotekę i daj księdzu. Najlepiej do rąk własnych. Nikt o zdrowych zmysłach nie powinien ponosić kosztów w wyniku niekompetencji pana proboszcza. On ci napewno pomoże, zwłaszcza finansowo... Jest dewastacja, jest sprawca, reszta w rękach prokuratury.
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 13:19
~40 groszy za wpis
nie mam zamiaru przekazywać żadnych pieniędzy na działalność kościoła. Szczególnie naprawiać błędy powstałe z niekompetencji osoby która za to odpowiada. Więc nie rozumiem z jakiego powodu mieszkańcy mają ponosić zbiorową odpowiedzialność?
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 12:28
~Maciek
Sprawa jest do uratowania. Wystarczy, że włączy się Pan i pomoze pozyskać stosowne fundusze, zorganizuje zbiórkę. Hojny lud nie poszczędzi grosza. I przysłuży się Pan miejscowej społeczności swoją bystrością i kreatywnością. Przecież potrafi Pan o wiele więcej niż krytykować?
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 04:52
~Mithrandir
Chytry traci dwa razy. Z tego co było na tym portalu blokował renowację cmentarza wojennego władzą gminy, organizacji społecznej i nie odpowiadał na pisma wojewody, a teraz będzie starał się u nich o pieniądze? Może Kuria zasponsoruje skoro musiał interweniować minister?
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 16:25
~rema
Z tym proboszczem to jedynie krzyż pański... Kilka lat wstecz dopuscił się samowoli budowlanej dokonując ogrodzenia cmentarza parafialnego(w zasadzie to terenu gminy Stalowa Wola stawiając trzecią bramę) bez zadnej zgody. Sprawa od mieszkańców osiedla "Piaski" trafiła do... sądu w Mieście! Długo sąd się woził z tematem aż wreszcie wyszło na jego albowiem ogrodzenie nie zostało rozebrane. Dalej wszyscy mają pod górkę z dojściem do grobów. Dlaczego więc prawo jest jednych bardzo wyrozumiałe a dla szerokiego spectrum bardzo srogie? Czy łamiący prawo proboszcz jest poza prawem? Może ktoś wie to niech napisze jak to jest z takimi rzeczami!
+0-0
Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r. godz. 02:52
~Nocna_zmiana
... i znowu kosciolek bedzie wyciagal tluste lapki po panstwowe lub/i unijne pieniadze?
+0-2
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.