Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 4 grudnia 2022 r. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
 Wiadomości lokalne
» Jak dobrze przygotować się na sezon zimowy?
» Diament Gabinet Kosmetyczny - świąteczne promocje!
» Nie tylko sygnalizacja. Osiedlowa 11-go Listopada jednokierunkowa
» PINB przypomina o bezpieczeństwie
» Anna Miller przeszła na emeryturę
» Rozwadów stroi się na święta
» Finałowa Gala XIII edycji Konkursu zbiórki makulatury, ZSEE oraz nakrętek
» Otwarcie nowej pracowni pomiarowej na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej
» In vitro to ludzie. Mieszkańcy chętnie podpisują się pod akcją
» Silent Lodo Disco na lodowisku
» Quiz na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej
» Andrzejki w Sokole
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Wszyscy KREWni Mikołaja
» Pułapki Wojny
» Wojciech Chmielarz w stalowowolskiej MBP
» Mikołajkowa Tajemnicza opowieść
» Wystawa prac bożonarodzeniowych
» Koncert Adwentowy 2022
» Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego nieczynna
» MR: Nieznane - Zachowane
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: S74 - przebieg drogi ekspresowej
»S74 - przebieg drogi ekspresowej
»Obwodnica Stalowej Woli i Niska NIWA
»Biuro PiS w Stalowej Woli
»450 milionów złotych dla Stalowej Woli
»Szymon Hołownia w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / EDU Strefa

Poniedziałek, 26 kwietnia 2021 r. godz. 15:12     /Artykuł sponsorowany/
Studia inżynierskie na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli

Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.
Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.
Mieszczący się w Stalowej Woli Wydział Mechaniczno-Technologiczny jest najmłodszym wydziałem Politechniki Rzeszowskiej. Pomimo tego, że kształcenie politechniczne w hutniczym mieście sięga swoją historią roku 1965, to samodzielny wydział istnieje nieco ponad 4 lata. W tym krótkim czasie budynek przy ulicy Kwiatkowskiego 4 przeszedł ogromną metamorfozę.

Puste w 2016 roku sale zapełniły się sprzętem badawczym i dydaktycznym o wartości kilku milionów złotych. Intensywna rozbudowa własnych laboratoriów sprawiła, że dzisiaj studenci praktycznie nie muszą dojeżdżać do Rzeszowa na specjalistyczne zajęcia, co jeszcze kilka lat temu było normą. Wraz z rozbudową Wydziału przybywa również chętnych do studiowania. Liczba studentów w ciągu czterech lat zwiększyła się o niemal 50% i rok akademicki 2020/2021 rozpoczynało łącznie ponad 400 studentów. Zwiększająca się liczba studentów przekłada się również na coraz większą liczbę pracowników. Dziś na Wydziale pracuje 44 osoby, przy czym 80% stanowią mieszkańcy Stalowej Woli i jej najbliższego otoczenia.

Czy warto jednak w ogóle rozważać Stalową Wolę jako odpowiednie miejsce na studia? Przecież nie jest to miasto akademickie, a typowo przemysłowe. Cóż, z całą pewnością osoby nastawione na kilkuletnią balangę będą mocno rozczarowane takim ośrodkiem. Choć trzeba powiedzieć, że w dobie pandemii życie studenckie zanikło nawet w największych miastach i dzisiaj studiowanie w Warszawie, Krakowie, czy Rzeszowie nie różni się specjalnie od studiowania w Stalowej Woli. Niemniej jednak dla osób, którym zależy na zdobyciu praktycznej wiedzy z zakresu robotyzacji, informatyzacji i zarządzania w przemyśle będzie to dobry wybór. Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego realizują bowiem praktyczny profil kształcenia. Zapewnia on możliwość odbycia 6-cio miesięcznych praktyk zawodowych w największych przedsiębiorstwach Stalowej Woli i okolic. Jeśli połączyć to dużą liczbą zajęć projektowych i laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników z przemysłu, to otrzymujemy przepis na kształcenie bardzo wartościowych inżynierów. O wartości absolwentów kształconych w tym stalowowolskim ośrodku niech świadczy fakt, że spora część z nich znajduje zatrudnienie już na etapie pisania pracy inżynierskiej.


Sytuacja na lokalnym rynku pracy silnie związana jest z uwarunkowaniami Stalowej Woli i okolic, gdzie dominują duże zakłady produkcyjne. Dynamiczny rozwój regionu oraz przedsiębiorstw tutaj zlokalizowanych to nieustanny rozwój robotyki, automatyki i informatyki. Nowe technologie produkcyjne oparte są w dużej mierze na zautomatyzowanych stanowiskach pracy i trend ten będzie się stale utrzymywał. Oznacza to, że coraz częściej ludzie będą zastępowani przez zrobotyzowane stanowiska produkcyjne. Mamy zatem do czynienia z dokonującą się rewolucją przemysłową, która trwale zmienia rynek pracy. W rezultacie pracodawcy coraz częściej poszukują ludzi wykwalifikowanych, których trudno zastąpić, posiadających kompetencje w dziedzinie projektowania, programowania, automatyzacji produkcji czy utrzymania ruchu.

Realia współczesnego rynku pracy wyraźnie wskazują, że sam dyplom uczelni wyższej nie wystarcza, aby zdobyć wymarzone zatrudnienie. Pracodawcy coraz bardziej cenią kwalifikacje inżynierskie - czyli dyplom ukończenia uczelni technicznej. Z tego powodu, szczególnie młodzi ludzie stojący przed trudnym wyborem swojej przyszłości i studiów wyższych, powinni częściej wybierać studia na Politechnice.

Politechnika Rzeszowska to największa uczelnia na podkarpaciu kształcąca na wielu kierunkach technicznych, której co roku mury opuszcza wielu młodych, zdolnych i wszechstronnie wykształconych inżynierów. Lokalizacja Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli powoduje, że wielu młodych ludzi nie musi opuszczać miejsca zamieszkania aby zdobyć dyplom renomowanej uczelni. Jest to szczególnie istotne w czasie panującej pandemii. Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej oferuje najwyższą jakość kształcenia na studiach dziennych oraz zaocznych w wielu specjalnościach. Każdy student na studiach dziennych otrzymuje także dodatkowe wsparcie w wysokości 300 złotych miesięcznie w ramach stypendium motywacyjnego.

Zgodnie z najnowszymi trendami uczelnia skupia się przede wszystkim na kształceniu praktycznym. Aby sprostać współczesnym wyzwaniom edukacyjnym, Wydział w Stalowej Woli został wyposażony w najwyższej jakości sprzęt badawczo-dydaktyczny zlokalizowany w wielu laboratoriach. Dla kierunków związanych z programowaniem robotów przemysłowych stworzono kilka profesjonalnych stanowisk zrobotyzowanych, na których studenci mogą zdobywać praktyczne umiejętności ich obsługi i programowania. Wydział intensywnie inwestuje również w specjalności związane z informatyką przemysłową i programowaniem mikrokontrolerów.

Uczelnia stalowowolska ściśle współpracuje także z otoczeniem gospodarczym, wdrażając nowoczesne i innowacyjne rozwiązania techniczne. Studenci mają możliwość rozwoju w kołach naukowych, które zajmują się projektowaniem robotów i dronów. Dzięki działalności naukowej stale wzrastają możliwości współpracy z przemysłem oraz potencjał dydaktyczny. Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów. Wszystko to sprawia, że studiowanie w Stalowej Woli jest bardzo dobrym wyborem, dającym szansę zdobycia dyplomu renomowanej uczelni, jaką jest Politechnika Rzeszowska.
Zdjęcia
Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.
Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2022 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.