Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 9 maja 2021 r. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
 Wiadomości lokalne
» Zmarł radca prawny starostwa, społecznik Aleksander Szczęch
» Emdo - nowoczesne projektowanie wnętrz. Włóż gogle i urządzaj!
» Sobota koneserów - wydarzeniem czytelniczym
» Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu
» Lekarz Wojciech Gutowski przeszedł na emeryturę
» Jeden podmiot chętny na wywóz śmieci z terenu Stalowej Woli
» Polityka prorodzinna odpowiedzią na wyzwania demograficzne
» Potrącenie rowerzysty na skrzyżowaniu przy Patriocie
» W centrum Stalowej Woli powstaje prywatny parking na 80 miejsc
» Poniatowskiego: więcej koszy na śmieci i stojaków na rowery
» Przybędzie boisk wielofunkcyjnych. Kolejne przy PSP nr 4 i OSP Stalowa Wola-Charzewice
» Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
» Etnoilustracje. Między światami. Magia obrzędów wiosennych.
» Podróż do Japonii w Galerii Karpińskiego
» Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Otwarto Podwórko na Pławie
»Otwarto Podwórko na Pławie
»Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Wicepremier Gowin w Stalowej Woli o budownictwie mieszkaniowym
»Serca na nakrętki
»Ford Ranger dla OSP Jastkowice
Więcej » 
Wiadomości lokalne / EDU Strefa

Poniedziałek, 26 kwietnia 2021 r. godz. 15:12     /Artykuł sponsorowany/
Studia inżynierskie na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli

Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.
Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.
Mieszczący się w Stalowej Woli Wydział Mechaniczno-Technologiczny jest najmłodszym wydziałem Politechniki Rzeszowskiej. Pomimo tego, że kształcenie politechniczne w hutniczym mieście sięga swoją historią roku 1965, to samodzielny wydział istnieje nieco ponad 4 lata. W tym krótkim czasie budynek przy ulicy Kwiatkowskiego 4 przeszedł ogromną metamorfozę.

Puste w 2016 roku sale zapełniły się sprzętem badawczym i dydaktycznym o wartości kilku milionów złotych. Intensywna rozbudowa własnych laboratoriów sprawiła, że dzisiaj studenci praktycznie nie muszą dojeżdżać do Rzeszowa na specjalistyczne zajęcia, co jeszcze kilka lat temu było normą. Wraz z rozbudową Wydziału przybywa również chętnych do studiowania. Liczba studentów w ciągu czterech lat zwiększyła się o niemal 50% i rok akademicki 2020/2021 rozpoczynało łącznie ponad 400 studentów. Zwiększająca się liczba studentów przekłada się również na coraz większą liczbę pracowników. Dziś na Wydziale pracuje 44 osoby, przy czym 80% stanowią mieszkańcy Stalowej Woli i jej najbliższego otoczenia.

Czy warto jednak w ogóle rozważać Stalową Wolę jako odpowiednie miejsce na studia? Przecież nie jest to miasto akademickie, a typowo przemysłowe. Cóż, z całą pewnością osoby nastawione na kilkuletnią balangę będą mocno rozczarowane takim ośrodkiem. Choć trzeba powiedzieć, że w dobie pandemii życie studenckie zanikło nawet w największych miastach i dzisiaj studiowanie w Warszawie, Krakowie, czy Rzeszowie nie różni się specjalnie od studiowania w Stalowej Woli. Niemniej jednak dla osób, którym zależy na zdobyciu praktycznej wiedzy z zakresu robotyzacji, informatyzacji i zarządzania w przemyśle będzie to dobry wybór. Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego realizują bowiem praktyczny profil kształcenia. Zapewnia on możliwość odbycia 6-cio miesięcznych praktyk zawodowych w największych przedsiębiorstwach Stalowej Woli i okolic. Jeśli połączyć to dużą liczbą zajęć projektowych i laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników z przemysłu, to otrzymujemy przepis na kształcenie bardzo wartościowych inżynierów. O wartości absolwentów kształconych w tym stalowowolskim ośrodku niech świadczy fakt, że spora część z nich znajduje zatrudnienie już na etapie pisania pracy inżynierskiej.


Sytuacja na lokalnym rynku pracy silnie związana jest z uwarunkowaniami Stalowej Woli i okolic, gdzie dominują duże zakłady produkcyjne. Dynamiczny rozwój regionu oraz przedsiębiorstw tutaj zlokalizowanych to nieustanny rozwój robotyki, automatyki i informatyki. Nowe technologie produkcyjne oparte są w dużej mierze na zautomatyzowanych stanowiskach pracy i trend ten będzie się stale utrzymywał. Oznacza to, że coraz częściej ludzie będą zastępowani przez zrobotyzowane stanowiska produkcyjne. Mamy zatem do czynienia z dokonującą się rewolucją przemysłową, która trwale zmienia rynek pracy. W rezultacie pracodawcy coraz częściej poszukują ludzi wykwalifikowanych, których trudno zastąpić, posiadających kompetencje w dziedzinie projektowania, programowania, automatyzacji produkcji czy utrzymania ruchu.

Realia współczesnego rynku pracy wyraźnie wskazują, że sam dyplom uczelni wyższej nie wystarcza, aby zdobyć wymarzone zatrudnienie. Pracodawcy coraz bardziej cenią kwalifikacje inżynierskie - czyli dyplom ukończenia uczelni technicznej. Z tego powodu, szczególnie młodzi ludzie stojący przed trudnym wyborem swojej przyszłości i studiów wyższych, powinni częściej wybierać studia na Politechnice.

Politechnika Rzeszowska to największa uczelnia na podkarpaciu kształcąca na wielu kierunkach technicznych, której co roku mury opuszcza wielu młodych, zdolnych i wszechstronnie wykształconych inżynierów. Lokalizacja Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli powoduje, że wielu młodych ludzi nie musi opuszczać miejsca zamieszkania aby zdobyć dyplom renomowanej uczelni. Jest to szczególnie istotne w czasie panującej pandemii. Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej oferuje najwyższą jakość kształcenia na studiach dziennych oraz zaocznych w wielu specjalnościach. Każdy student na studiach dziennych otrzymuje także dodatkowe wsparcie w wysokości 300 złotych miesięcznie w ramach stypendium motywacyjnego.

Zgodnie z najnowszymi trendami uczelnia skupia się przede wszystkim na kształceniu praktycznym. Aby sprostać współczesnym wyzwaniom edukacyjnym, Wydział w Stalowej Woli został wyposażony w najwyższej jakości sprzęt badawczo-dydaktyczny zlokalizowany w wielu laboratoriach. Dla kierunków związanych z programowaniem robotów przemysłowych stworzono kilka profesjonalnych stanowisk zrobotyzowanych, na których studenci mogą zdobywać praktyczne umiejętności ich obsługi i programowania. Wydział intensywnie inwestuje również w specjalności związane z informatyką przemysłową i programowaniem mikrokontrolerów.

Uczelnia stalowowolska ściśle współpracuje także z otoczeniem gospodarczym, wdrażając nowoczesne i innowacyjne rozwiązania techniczne. Studenci mają możliwość rozwoju w kołach naukowych, które zajmują się projektowaniem robotów i dronów. Dzięki działalności naukowej stale wzrastają możliwości współpracy z przemysłem oraz potencjał dydaktyczny. Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów. Wszystko to sprawia, że studiowanie w Stalowej Woli jest bardzo dobrym wyborem, dającym szansę zdobycia dyplomu renomowanej uczelni, jaką jest Politechnika Rzeszowska.
Zdjęcia
Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.
Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.