Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 9 maja 2021 r. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
 Wiadomości lokalne
» Zmarł radca prawny starostwa, społecznik Aleksander Szczęch
» Emdo - nowoczesne projektowanie wnętrz. Włóż gogle i urządzaj!
» Sobota koneserów - wydarzeniem czytelniczym
» Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu
» Lekarz Wojciech Gutowski przeszedł na emeryturę
» Jeden podmiot chętny na wywóz śmieci z terenu Stalowej Woli
» Polityka prorodzinna odpowiedzią na wyzwania demograficzne
» Potrącenie rowerzysty na skrzyżowaniu przy Patriocie
» W centrum Stalowej Woli powstaje prywatny parking na 80 miejsc
» Poniatowskiego: więcej koszy na śmieci i stojaków na rowery
» Przybędzie boisk wielofunkcyjnych. Kolejne przy PSP nr 4 i OSP Stalowa Wola-Charzewice
» Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
» Etnoilustracje. Między światami. Magia obrzędów wiosennych.
» Podróż do Japonii w Galerii Karpińskiego
» Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Otwarto Podwórko na Pławie
»Otwarto Podwórko na Pławie
»Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Wicepremier Gowin w Stalowej Woli o budownictwie mieszkaniowym
»Serca na nakrętki
»Ford Ranger dla OSP Jastkowice
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Sygnały Czytelnika

Wtorek, 20 kwietnia 2021 r. godz. 13:48     /Magdalena Rodecka/
Architektoniczny (nie)ład? Kto nad tym czuwa?

Mężczyźnie nie podoba się zaprezentowana koncepcja biurowca, który ma być budowany na ulicy Okulickiego w Stalowej Woli.
Mężczyźnie nie podoba się zaprezentowana koncepcja biurowca, który ma być budowany na ulicy Okulickiego w Stalowej Woli.
Fot. ARP
Z redakcją Stalowka.NET skontaktował się mieszkaniec Stalowej Woli, który twierdzi, że w naszym mieście brakuje architekta miejskiego. Przykładem jest powstające nowe budownictwo oraz to, co dzieje się ze stylem art deco.

Mężczyźnie nie podoba się zaprezentowana koncepcja biurowca, który ma być budowany na ulicy Okulickiego w Stalowej Woli. - Za niski, przytłoczony, w dodatku jak się ma do tej "szkarady" mieszkalno-usługowej obok? Jak się ma do dworca, który oprócz tego, że jest w tragicznym stanie, styl ma adekwatny do nazwy miasta i naszych korzeni? - twierdzi.

Stalowowolanin uważa również, że nowa hala owocowo-warzywna na miejskim targowisku, powinna dać przyczynek temu aby inni, mający w sąsiedztwie swoje punkty handlowe, również zadbali o obiekty, w których sprzedają. Gmina powinna w tym pomóc: - Drewno, szkło a dookoła blaszaki. Wół do karety też pasuje? - dodaje.

Jak słyszymy od pana Roberta nie ma w mieście stylu, z który by w Stalowej Woli dominował. Panuje architektoniczny misz masz i nieład. - Stalowowolskie art deco bezpowrotnie zniszczono. Stare bloki, to czym się szczyciliśmy obłożono styropianem, pomalowano neonowymi farbami, ludzie małe okienka zastąpili dużymi ze złotymi zdobieniami, nie dbano o detale, które ten styl tak wyróżniały, o który pisano w podręcznikach - twierdzi.

Stąd jego zdaniem w Urzędzie Miasta powinien pojawić się etat architekta miejskiego. Funkcja zapomniana ale bardzo ważna, jeszcze w czasach międzywojennych. Wiele gmin widząc jak dużo utraciło z tożsamości architektonicznie, poszukuje takich osób, inwestuje w tego rodzaju stanowiska. Uważa, że Stalowa Wola też powinna bo niebawem będzie nas charakteryzować "wszystko i nic".

Prezydent Stalowej Woli nie do końca zgadza się ze zdaniem naszego Czytelnika. Broni chociażby inwestycji Agencji Rozwoju Przemysłu, z której inicjatywy ma powstać biurowiec na ulicy Okulickiego: - Tu jest właśnie pewna konsekwencja. Budowa wysokiego biurowca na Okulickiego, w tamtym miejscu byłaby nieporozumieniem. Ten biurowiec będzie znajdował się w kwadracie, sąsiadując z zabytkowym kościołem św. Floriana, sądem, biblioteką, ZUS-em. Wystarczy popatrzeć na wieżowce, Okulickiego 1, to te obiekty dociążyły okolice - uważa Lucjusz Nadbereżny.

Również nowopowstała hala owocowo-warzywna to przykład nawiązania do industrializmu miasta, charakteryzująca się detalami, jakie można znaleźć na strefie gospodarczej.

W Urzędzie Miasta nad miejską architekturą czuwa wydział planowania przestrzennego, który jest odpowiedzialny za przygotowanie miejscowych planów zagospodarowania. - To one budują wieloletni standard, chronią miasto przed chaotyczną zabudową a ich zmiana wymaga wielomiesięcznej procedury uchwalania - wyjaśnia prezydent.

- Niemniej jednak dostrzegamy potrzebę aby w mieście były jeszcze większe kompetencje dotyczące ładu architektonicznego i urbanistycznego - dodaje włodarz. Okazuje się, że miasto ubiegając się obecnie o środki norweskie w wysokości 40 milionów złotych (projekt jeszcze nierozstrzygnięty), przewidział w jego ramach zatrudnienie architekta miejskiego.

Jak czytamy na stronach urzędowych innych gmin w Polsce, miejski architekt zajmuje się między innymi: zadaniami zmierzającymi do zapewnienia kompleksowego rozwoju przestrzeni miejskiej, podnoszeniem jakości architektury , formułowaniem wytycznych, opiniowaniem projektów, analiz urbanistycznych, decyzji administracyjnych, inicjowaniem konkursów urbanistyczno-architektonicznych, wyłanianiem najlepszych rozwiązań, współpracą z wydziałami jednostki w której pracuje oraz innymi odpowiedzialnymi za kształt architektury, edukowaniem oraz kontaktami z mieszkańcami, mającymi sugestie co do polityki urbanistycznej miasta.

Lata temu w Urzędzie Miasta w Stalowej Woli istniało stanowisko architekta miejskiego. Warto do niego wracać?

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 26 kwietnia 2021 r. godz. 22:09
~Tęcza jest piękna
Coz... to tylko Stalowa Wola. Tylko Stalowa Wola!
+0-0
Czwartek, 22 kwietnia 2021 r. godz. 19:10
~Emigrant
Stalowa nigdy nie miala architekta. Dlatego wyglada jak dziura. Nie ma zadnego rynku, miejsca gdzie mozna byloby sie zbierac i spedzac czas. Zamiaste tego w centrum miasta jest... hala targowa (!), makabryla zwana sadem i ZUSem a teraz beda budowac jakos biurowiec. W centrum miasta! Totalny chaos i przypadek. Nigdy nie bylo i nie ma tkanki miejskiej. Dlatego mlodzi uciekaja stamtad. Jedynym prezydentem, ktory mial jakakolwiek wizje Stalowej jako miasta byl Szlezak - to za jego kadencji odnowiono stare bloki przedwojenne a ulice zrobiono bardziej przyjaznymi dla pieszych. Moze gdyby byl na kolejna kadencje to pociagnalby zmiany dalej? Nadberezny to aparatczyk, ktory zrobi co mu partia kaze. Kaza mu pierdz..... wysokosciowiec w centrum miasta to robi to bez zadtanowienia. W Stalowej nie ma czegos takiego jak oddzielenie funkcji mieszkalnych od przemyslowych. Biurowiec stanie obok blokow a nieopodal jest hala targowa. Dramat
+1-0
Piątek, 23 kwietnia 2021 r. godz. 17:38
~Podkarpacka Ciemnota
I znowu pleciesz trzy po trzy "olo"? = P.S. Wielkosc tego parku nie jest wcale zachwycajaca jak na miasto tej wielkosci, a (podupadajce) Blonia to tylko wstyd!
+0-0
Piątek, 23 kwietnia 2021 r. godz. 10:36
~olo
Emigrancie o czym ty gęgasz przecież w centrum miasta mamy przepiękny park w którym możemy się spotykać codziennie przez cały rok. Albo na BŁONIACH spotykają się mieszkańcy młodzi i starsi, widać , że nie byłeś w STALOWEJ WOLI już przez wiele lat. Czasy dziadostwa jak przy korycie siedział SZREK już dawno się skończyły. Teraz STALOWA WOLA to elita z wszystkich polskich miast.
+0-0
Czwartek, 22 kwietnia 2021 r. godz. 16:20
~Ferdek z Poniatowskiego
Biedny człowiek. Odpowie za wszystko. On i jego rodzina.
+0-0
Czwartek, 22 kwietnia 2021 r. godz. 13:23
~de
jak mieszkac zagranica to stul jape bo twoje komentarze sa zalosne
+0-0
Czwartek, 22 kwietnia 2021 r. godz. 17:24
~PiSkomuna Atakuje
Polska język, trudna język... Prawda "de"?
+0-0
Czwartek, 22 kwietnia 2021 r. godz. 13:22
~mieszkanka
słomę z butów powyciągajcie zamiast biurowce budować
+0-0
Czwartek, 22 kwietnia 2021 r. godz. 10:46
~olo
Nareszcie w naszym mieście będziemy mieli jeden przepiękny biurowiec cały ze szkła taki jak teraz buduje się w NOWYM JORU. Biurowce wieżowce nigdzie nie zdają egzaminu bo zasłaniają piękne widoki na pozostałą część miasta. Ale pseudo architekci zawsze muszą głupio gęgać bo nie mają zielonego pojęcia jak się obecnie buduje na świecie.
+0-1
Czwartek, 22 kwietnia 2021 r. godz. 23:36
manukun
Edziu, nowojorskie ołówkowce mają ponad 300m wysokości, a ty porównujesz je do dwupiętrowego baraku usługowego w centrum Stalowej Woli (!), którym tak mocno chwali się twój Nadbereżny. Przyjedź może w końcu na ul. Okulickiego i obejrzyj okolicę, może w końcu przestaniesz chwalić kolejne buble Nadbereżnego. Całe miasto się z ciebie śmieje, bo popierasz głupoty
+0-0
Czwartek, 22 kwietnia 2021 r. godz. 13:20
~wiocha
w Nowym Joru? a dzie to?
+0-0
Czwartek, 22 kwietnia 2021 r. godz. 06:59
~Elwira
Zawsze tu był bałagan. Gdzie parki osiedlowe?
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 21:03
~jasiek socjalista
Miasto powinni bardziej zainteresować się detalami w stylu art deco które są wewnątrz budynków np. wykończenia poręczy schodów, terakota. Podczas remontów znika to bezpowrotnie. Czas na ewidencjonowanie tych " perełek "
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 22:32
~nocna_kawa
Niestety, nikt o to nie dba. Stalowa Wola staje sie miastem coraz bardziej brzydkim. I nie pomagaja w niczym te kiczowate rzezby w metalu...
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 17:55
~Taka prawda
Chcemy być zaściankiem, to budujmy niskie budynki.
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 13:19
~Hirdv
Lucek nie masz pojecia o architekturze wiec sie nie wypowiadaj. Boisz sie kosciola nie bedxie widac. I tak go nie widac mala strata wuzualna. Biurowiec ma miec co najmniej 10 p i tam by taki pasowal. Trzeba ten burdel tam unowoczesnic a nie go poglebiac. A zaczac trzeba od elewacji tego molocha okul 1. Lososiowy roz przechodzacy teraz w zielen mchu i grzyba jest poprostu uroczy. Tak to jest jak sie stosuje NAJTANSZE tynki blee i to widac pozniej
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 19:39
~luka
Nagle panu LN zaczęło prześwitywać, że nie będzie widać kościoła pd. św. Floriana - za blisko nowy blok? A ja się pytam gdzie był ten esteta architektoniczny gdy rozbudowywano kaplicę z bezpośredniego sąsiedztwa pw. św. Anny(?) w szkaradę architektoniczna? Jaki ten nowy kościół styl prezentuje? Idąc dalej czy on widział(także WKZ!) co zrobiono w tym zabytku wewnątrz? Położenie wielkich płyt marmurowych zamiast istniejących desek podłogowych, jest profanacją tego kościółka. Tego też nie widział? Facet po KUL-u A ROBI ZA TAKIEGO CO SORBONĘ BY UKOŃCZYŁ!
+1-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 18:10
~gorszy-sort
A czy byl jakis konkurs, panie "Lucek"???
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 17:04
~Lucek
Hirdv jak jesteś takim znawcą architektury to weź udział w konkursie. Może twój projekt wygra.
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 12:39
~Będzie dobrze
Budynek niech będzie wyższy i usuńcie te parkingi.
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 11:06
~Stalówek123
Były kiedyś plany zagospodarowania pierzei od konkatedry do Centrum4.To jak wyglądał ten projekt na papierze a w realu sami widzimy.Niesamowity potencjał tego miejsca został spiep..ony konkretnie.Pan Mencfel,były architekt na to pozwolił wraz z władzami.Podobnie z pawilonami na ulicy Poniatowskiego.Ładne pawilony gdzie jest bank Paribas a dalej koślawy budynek z apteką, wklejony budynek mieszkalny i tzw.pseudo-kamienice.
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 09:53
~Janek
Są pieniądze to trzeba je wykorzystać,ale bez poczucia piękna,byle jak I bez gustu.
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 08:16
~taki tam
Stalowa Wola to miasto obecnie bez stylu i tożsamości. Jest to wynik zbieraniny genów osób z całej przedwojennej Polski, które to miasto budowały. Teraz się to wszystko wymiksowało czego odzwierciedleniem jest wygląd miasta.
+0-0
Czwartek, 22 kwietnia 2021 r. godz. 03:38
~zmarnowano wiele
A od konca lat 50-tych ubieglego wieku (tzn.od czasu kiedy przestano absolwentom uczelni wydawac tzw. "nakazy pracy" i wysylac w okreslone miejsce) to juz prawie sama wies do Stalowej Woli sie sprowadzala. Ludzie, dla ktorych wyraz "estetyka" byl zupelnie obcy...
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 07:27
~Mrco
Cytat:...biurowiec będzie znajdował się w kwadracie, sąsiadując z zabytkowym kościołem św. Floriana, sądem, biblioteką, ZUS-em. Wystarczy popatrzeć na wieżowce, Okulickiego 1, to te obiekty dociążyły okolice - uważa Lucjusz Nadbereżny. Wieżowce które stoją tam od ,,wieków"dociazyły okolice.Tak jakby kiedy ich budowano zespoły koncepcje na 40lat do.przodu.Śmieszne.
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 07:00
~miejska indolencja
Czy projektant tego biurowca (dla ARP) byl kiedykolwiek w Stalowej Woli? # Pomijam juz fakt, ze ten budynek powinien byc wybudowany w zupelnie innym miejscu...
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 06:41
~Nadzór budowlany
ARCHITEKTONICZNY NIEŁAD TO JEST NA DRODZE DK05a GDZIE ODCIĘTO WŁASCICIELI OD DZIAŁEK ROBIĄC DROGĘ NA WYSKOŚCI 3 METRÓW I LIKWUDUJĄC POLNĄ DOJAZDOWĄ. KIEDY OTWARCIE obwodnicy BO JUŻ NIE MOŻEMY SIĘ DOCZEKAĆ I CHĘTNIE PRZYJDZIEMY NA KONFERENCJĘ PRZECIAĆ WSTĘGĘ ORAZ ZAPROSIĆ NA ZWIEDZANIE TEJ GAŁY CAŁĄ NAJWYŻSZĄ ŚWITĘ ORAZ tv POKAZAĆ JAK PROJEKTUJE SIĘ OBECNIE DROGI.
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 00:10
~www
Przede wszystkim urbanista. To co się u nas wyprawia to tragedia.
+0-0
Wtorek, 20 kwietnia 2021 r. godz. 22:27
~Stalówek123
Jedynym naprawdę ładnym stylowo budynkiem wybudowanym ostatnio w Stalówce jest chyba hala sportowa PSP nr 3...
+0-0
Wtorek, 20 kwietnia 2021 r. godz. 21:37
~Be
Sąd jest zajebisty - szare płyteczki, cud miód, pięknie komponuje się w otoczenie;)
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 21:36
~szok
Żeby tylko jeszcze chciał być niezależny i niezawisły. Nie można złożyć skargi bo prezes nie przyjmuje. Przykre. Może niektórym "sędziom" sumienie nie da spać. Tym, którzy ewidentnie nie są bezstronni.
+0-0
Wtorek, 20 kwietnia 2021 r. godz. 20:58
~Hejho
Widać że to znudzony emeryt bo tylko oni takimi tekstami rzucają "kiedyś to było.... teraz to nie ma..." Chłop troche oderwany od rzeczywistości no ale nie ma co winić ze względu na wiek.
+0-0
Środa, 21 kwietnia 2021 r. godz. 00:26
~nocne-piwo
A moze tak cos na temat i do rzeczy?
+0-0
Wtorek, 20 kwietnia 2021 r. godz. 19:14
manukun
Jak na razie Nadbereżny dba o wieloletni BRAK STANDARDÓW w miejskiej architekturze. Efekty zatrudnienia socjologa na stanowisku decyzyjnym najbardziej bolą na osiedlach w bezpośrednim nadzorze miasta. Bloki przedwojenne wyglądały dobrze przez blisko 70 lat, dopóki ludzie pozbawieni kompetencji pozwolili wstawiać brązowe okna ze złotymi szprosami, choć cała reszta ma okna białe, niemal identyczne z ideałem. Efekty poczucia smaku widać na samym otoczeniu tej "cudownej" hali. Od kiedy Stalowa Wola ma w swojej historii tradycję likwidacji przestrzeni pełnej ludzi na rzecz budowy parkingów? Przecież okolice hali od lat były terenami handlowymi, teraz świecą pustkami. Przyczyna jest prosta - nie ma po co tam chodzić - jedynie jedzie się autem, załatwia swoje interesy i ucieka z powrotem.
+0-0
Niedziela, 25 kwietnia 2021 r. godz. 21:26
~targowiczanin
ze co niby swieci pustkami?! ktos kto takie rzeczy pisze chyba sam nigdy tam nie byl.
+0-0
Wtorek, 20 kwietnia 2021 r. godz. 20:53
~moherowa babka
nikt nie czuwa, N. pojęcia nie ma o ładzie architektonicznym, jego chłopaki "architekty" tym bardziej, kolesie bez wyobraźni w kolesiowym towarzystwie
+0-0
Wtorek, 20 kwietnia 2021 r. godz. 18:31
~Hutnicza
Dla "Lucjusza Utracjusza" nawet najwieksze bezguscie bedzie w porzadku. PiSowski poziom kutury i poczucia estetyki!
+0-1
Wtorek, 20 kwietnia 2021 r. godz. 17:40
~Mieszkaniec
Popatrzcie na Osiedle Ogrody. Masakra. A tak w tym temacie to może pani z maltańczykiem srającym pod balkonami - może warto zabrać ze sobą woreczki? Schylić się i zebrać? Jeśli nie stać na woreczki, proszę dać znać - zakupimy. A piesek sra na podłodze w "apartamencie" i nikt tego nie zbiera?
+0-0
Wtorek, 20 kwietnia 2021 r. godz. 19:14
~myślący rodzic
Ta dziewczyna wychodzi z tym psem tylko na kupkę i siku. Piesek jeszcze nie zrobi a już musi wracać. Smród jej nie przeszkadza bo to nie pod jej balkonem. Taka to inteligencja na "prestiżowym" osiedlu.
+0-0
Wtorek, 20 kwietnia 2021 r. godz. 17:02
~stary-inżynier
To prawda! To co zbudowano przed wojna wygladalo na dobrze zaplanowane. A teraz w miescie panuje jeden wielki chaos i balagan. I miasto nie posiada zadnego prawdziwego "centrum"!
+0-0
Wtorek, 20 kwietnia 2021 r. godz. 16:49
~TadeuszZ
i ja też tak uważam
+0-0
Wtorek, 20 kwietnia 2021 r. godz. 15:03
~robert
"Lata temu w Urzędzie Miasta w Stalowej Woli istniało stanowisko architekta miejskiego." I CO DOBREGO Z TEGO NIE WYNIKŁO?!
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.