Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 16 maja 2021 r. Imieniny: Andrzeja, Jądrzeja, Małgorzaty
 Wiadomości lokalne
» Plac zabaw w Rozwadowie: wystajace gwoździe, brakujące deski
» Wybrano laureatów Gałązki Sosny. Kto otrzymał nagrodę od miasta?
» Po izraelskich flagach, lalka "we krwi" na chodniku w centrum miasta
» Zdziechowice: zjechała z drogi i wjechała w drzewo
» Krwawe ślady dłoni na fladze Izraela w Stalowej Woli!
» Potrącenie dwóch rowerzystów na górce rozwadowskiej
» 33-latka zabłądziła w lesie. Szukała jej policja
» 15 maja pojedziemy obwodnicą
» Nowy gabinet kosmetyczny Diament zaprasza!
» Komunikat MZK
» DW-855: wypadek w Zdziechowicach Drugich. Osobówka wjchała w TIR-a
» Remont Komisji Edukacji Narodowej częścią większego projektu
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Noc Muzeów
» Koncert Krzesimira Dębskiego w Stalowej Woli
» Etnoilustracje. Między światami. Magia obrzędów wiosennych.
» Podróż do Japonii w Galerii Karpińskiego
» Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Obwodnica Stalowej Woli i Niska
»Obwodnica Stalowej Woli i Niska
»Otwarto Podwórko na Pławie
»Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Wicepremier Gowin w Stalowej Woli o budownictwie mieszkaniowym
»Serca na nakrętki
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 15:09     /Informacja prasowa UM/
Nowa perspektywa dla bloku OZE w ramach zielonego ładu

W Grupie TAURON obecnie prowadzone są analizy dotyczące możliwości przyszłego wykorzystania i zagospodarowania terenu, na którym działa blok OZE w Stalowej Woli.
W Grupie TAURON obecnie prowadzone są analizy dotyczące możliwości przyszłego wykorzystania i zagospodarowania terenu, na którym działa blok OZE w Stalowej Woli.
Fot. Jacek Rodecki
14 kwietnia w Grupie Tauron zapadły pozytywne decyzje dotyczące perspektywy funkcjonowania bloku OZE na terenie Elektrowni Stalowa Wola. Według stanowiska 
z listopada ubiegłego roku blok ten miał być trwale wyłączony z eksploatacji do końca kwietnia 2021, co w konsekwencji uruchomiłoby wypowiedzenia pracowników, którzy są odpowiedzialni za utrzymanie tej jednostki.

W wyniku trwających kilka miesięcy rozmów między zarządem Grupy Tauron, stroną społeczną i zaangażowaniu Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz lokalnych parlamentarzystów: Senator Janiny Sagatowskiej i Ministra Rafała Webera oraz Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego podjęto decyzję o wstrzymaniu likwidacji bloku OZE oraz podjęciu kroków związanych z aktualizacją analizy biznesowej ze względu na trwające prace oraz projekty w zakresie zmian regulacyjnych wspierających działania Zielonego Zwrotu.

Nowa koncepcja zakłada przygotowanie zielonego planu dla lokalizacji źródeł energii w Stalowej Woli, które mają się wpisywać w nową politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Kluczową rolę w jego przygotowaniu, z uwzględnieniem potencjału pracowników Elektrowni Stalowa Wola, odegrał Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, który podkreśla znaczenie tego typu ekologicznych instalacji lokalnych jak Stalowa Wola do równomiernego rozwoju gospodarczego i społecznego naszego kraju.

- Przygotowywany przez Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego Krajowy Plan Odbudowy, oparty na zasadach nowego ładu, zakłada transformację energetyczną naszego kraju, poprzez wykorzystanie ekologicznych źródeł energii. Elektrownia Stalowa Wola oraz Grupa Tauron widzą w Stalowej Woli potencjał w postaci wykwalifikowanej kadry i instalacji, która przy określonych nakładach finansowych może spełnić najwyższy standard źródła ekologicznego i być przykładem jak transformacja energetyczna może działać na rozwój kraju, realizację polityk ekologicznych i co bardzo dla nas istotne, docenienie kadry pracującej od wielu lat na sukces obiektu w Stalowej Woli - mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Samorząd miasta Stalowej Woli od początku tej trudnej transformacji był aktywną stroną rozmów w celu utrzymania potencjału energetycznego stalowowolskiej elektrowni, jednocześnie podkreślając rolę kwestii społecznych, zatrudnienia pracowników
i odpowiedniego zabezpieczenia społecznego.

- Bardzo się cieszę z decyzji, która zawiesza wyłączenie bloku OZE i zakłada stworzenie nowego planu inwestycyjnego dla tej instalacji i całego obszaru Elektrowni Stalowa Wola. Mamy szansę być modelowym przykładem tego, jak energetyka z nieekologicznej transformuje w ekologiczną, bo Stalowa Wola już dzisiaj ma ultranowoczesny blok gazowo-parowy, a w przygotowaniu jest inwestycja budowy jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polce. Trzecim elementem dopełniającym byłaby modernizacja bloku OZE. Decyzja o takiej inwestycji zabezpiecza w sposób maksymalny bezpieczeństwo dostaw ciepła dla naszego miasta oraz pokazuje możliwości transformacji na zieloną energię Grupy Tauron, ale jednocześnie dbałość o najważniejszą inwestycję jaką są ludzie, którzy tworzą to miejsce. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować stronie społecznej za zrozumienie oraz cierpliwe i merytoryczne rozmowy, które toczyły się w ostatnich miesiącach - mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

W Grupie TAURON obecnie prowadzone są analizy dotyczące możliwości przyszłego wykorzystania i zagospodarowania terenu, na którym działa blok OZE w Stalowej Woli. Prace te będą kontynuowane w najbliższych miesiącach. Analizy biorą pod uwagę kilka wariantów takiej transformacji terenu, na którym działa blok OZE, by został on wykorzystany do osiągnięcia założeń Zielonego Zwrotu TAURONA w perspektywie 2025 i 2030 roku.


Z początkiem sierpnia mają zostać podjęte decyzje. Wszyscy uczestnicy rozmów zapewniają
o aktywnej pracy i zaangażowaniu tak, aby wypracować najlepszy plan, który będzie realizował polityki transformacji ekologicznej, a jednocześnie doceniał stronę społeczną i zabezpieczał pracowników. Decyzja wstrzymująca proces likwidacji bloku OZE jednocześnie obliguje Zarząd Tauron Wytwarzanie do przedstawienia do końca września 2021 koncepcji dalszego wykorzystania bloku OZE w Stalowej Woli.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 18 kwietnia 2021 r. godz. 13:46
~Kobieta
Mam pytanie. Jeśli Putin zakręci kurek z gazem A za chwilę będzie czynny Nord Stream 2 więc nas może ominąć spokojnie, kopalnie upadły to co wtedy? Jak będzie wyglądać bezpieczeństwo energetyczne Polski? Dodam,że drogę morską czyli dostawy gazu z USA też można łatwo zablokować. Skąd będzie energia w kraju ,który ma ogromne pokłady węgla i gazu. Pytam i czekam na odpowiedź merytoryczną. Bez złośliwości proszę.
+0-0
Sobota, 17 kwietnia 2021 r. godz. 08:45
~Z gadania nie ma nic
I po co było burzyć najwyższy komin w mieście? Zburzyli a teraz nie ma. A zakusy były aby zburzyć i te 2 niskie. Tu nie chodzi o to aby dym leciał daleko i nie truł miasta tylko aby tu truć bo firma zapłaci mniejsza opłatę za zanieczyszczenie terenu - tylko lokalną. A że ludzie na tym ucierpia, władza ma to gdzieś bo ostatnia kadencja. I tak nie ma i inwestorów a zobaczcie same kelsydry w mieście , czyli ludzi coraz mniej. I po co tu budować bloki jak nikt tu nie chce mieszkać z młodych. Sami do tego doprowadzili.
+0-0
Sobota, 17 kwietnia 2021 r. godz. 08:38
~ROLER CASTER
Najlepiej jakby zrobili tor saneczkowy wagonikowy jak w Przemyślu na skarpie koło OCZKA ROLER CASTER to przynajmniej byłby jakiś pożytek a teran miasto ma i świezo skarpa gotowa ąz się prosi o wykonanie . Kazdy jadać obwodnicą bedzie gały ślepiał i skręci na rondzie aby skorzystać. Wesołe miasteczko i do przodu. A nie jakieś buble gumowe. Tu na razie jest ściernisko ale bedzie SAN FRANCISCO.
+0-0
Piątek, 16 kwietnia 2021 r. godz. 12:33
~były pracownik ESW
jedyny trafny komentarz to "obserwator"
+0-0
Piątek, 16 kwietnia 2021 r. godz. 11:55
~Prosty wniosek
To jest manipulacja, chodzi o to że utopili kase w gazówce a gaz zdrożał bo URE podniosło ceny o 5% i odgrzewają stary kotlet. Jak chcieli Trzaskowsiemu wywieźć złom to warszawy bo tam burzuazja to pomysłowi ukręcili nos bo chcieli pikazać my nie damy rady - ano nie dali rady. Zamkna gazówkę boby lud wymarzł w zimie a beda palić węglem z domieszką trocin, sklejek i gnoju. Nic sie nie zmieni tylko zmieni nazwę. Farmy fotowoltaicznej jak nie było tak nima i nie bedzie bo nima Tauron juz pieniędzy. I tak dobrze że wąska droge obwodówki dorobili ale zobaczymy czy deszcze nie spłukają jej a otwarcie z hukiem, też nie zdażą zrobić - projekt miał byc ma 1 maja na komunistyczną paradę a tu nawet do zimy nie zdążą. Tyle bubli że gdzie spojrzeć tam same gały. Fabryka masek pudło, bo epidemia sie kończy a te nie spełniaja normy FFP2 i konkurencja chińska ich wyparła. I nikt takiej maski dziurawej jak sito nie chce. Szyć szmaty to mogą szwaczki obierając kury i opalajac je denaturatem a potem odzyskujac pióra do opalania OZE w ekologiczny sposób.
+0-0
Piątek, 16 kwietnia 2021 r. godz. 03:22
~Tylko
Obserwator z Jaworzna piszesz?
+0-0
Czwartek, 15 kwietnia 2021 r. godz. 21:03
~obserwator
O czym wy tutaj piszecie. "Sukces" jest taki, że resztka załogi, co jeszcze została dostanie wypowiedzenia 3 miesiące później. Nie da się niestety trupa wskrzesić kadzidłem, nawet jakby to chciała zrobić partia rządząca.
+0-0
Czwartek, 15 kwietnia 2021 r. godz. 16:49
~LL
Dzieki tej decyzji odzyja okoliczne tartaki m.in. ludzie pracujacy tam bedą mieli prace i nie tylko, bio-masa to nie tylko trociny drewno ale i słoma zrzyny itp., transport okoliczny będzie miał co robić, mechanicy pracę , i wiele miejsc pracy towarzyszących - REGION SIĘ BEDZIE ROZWIJAŁ NIE ZAMIERAŁ A TO WAŻNE + CYSTA ENERGIA
+0-0
Czwartek, 15 kwietnia 2021 r. godz. 17:24
~edek
Coś w tym jest
+0-0
Czwartek, 15 kwietnia 2021 r. godz. 14:51
~Megi
Gdzie ta farma wiatrowa? Znowu las wytna?
+0-0
Czwartek, 15 kwietnia 2021 r. godz. 09:06
~Aamon
,, Przyjęty przez premiera krajowy plan odbudowy!!!?. Kpina jakaś... To po nierządach pisowców taki program trzeba będzie stworzyć, zresztą sami nie są go pewni bo nie jest jak chociażby program szczepień ,, narodowym" programem odbudowy.
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 18:17
~Hiacynta
I znowu polityka decyduje, a nie zdrowy rozsadek?
+0-0
Czwartek, 15 kwietnia 2021 r. godz. 10:05
~cvc
OZE = EKO czytaj z zrozumieniem
+0-0
Czwartek, 15 kwietnia 2021 r. godz. 08:38
~Jarząbek :-)
co to znaczy "zdrowy rozsądek"? Czy budowa nowej jednostki na gaz oraz zabezpieczenie jej źródłami rezerowowymi na tym samymi paliwie to jest "zdrowy rozsądek"? Czy może "analizy" ekonomiczne, które pokazują to co zamawiający chce zobaczyć są zdrowo-rozsądkowe? Ja tam się nie znam - ale myśle że niejedne majątki zostały zbite i na Śląsku i Stalowej Woli na tych dwóch "zdrowo rozsądkowych" inwestycjach :-D
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 15:47
~zico
Uciecha ??? Mamy teraz jednego truciciela więcej. Gdzie ochrona środowiska ? Może jeszcze jeden aluminiowy obóz pracy w ruchu ciągłym , gdzie działacze "Czyste Powietrze". Myślę że wreszcie mieszkańcy St. Woli się obudzą i taczki spełnią swoją powinność.
+0-0
Czwartek, 15 kwietnia 2021 r. godz. 10:07
~Megator
A może Ty się obudzisz i wraz z taczkami poczynicie swoją powinność? Jakie to typowe... ja będe siedział i komentował, a zrobić mają inni. Jak siedzisz i nic nie robisz to chociaż daruj sobie takie durne komentarze.
+0-0
Czwartek, 15 kwietnia 2021 r. godz. 07:27
~Dobra rada
Skoro jesteś taki EKO to jedz do Aryki i siedz z szympansami na drzewie.
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 17:27
~obserwator
Nie chcesz trucicieli to wyłącz prąd, komputer wyrzuć do ekologicznego zbieracza odpadów. To samo zrób z telefonem, telewizorem, pralką lodówką itd. Najlepiej wróć na drzewo bo rozum masz na tym poziomie...ale będziesz ekologiczny.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.