Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 16 maja 2021 r. Imieniny: Andrzeja, Jądrzeja, Małgorzaty
 Wiadomości lokalne
» Plac zabaw w Rozwadowie: wystajace gwoździe, brakujące deski
» Wybrano laureatów Gałązki Sosny. Kto otrzymał nagrodę od miasta?
» Po izraelskich flagach, lalka "we krwi" na chodniku w centrum miasta
» Zdziechowice: zjechała z drogi i wjechała w drzewo
» Krwawe ślady dłoni na fladze Izraela w Stalowej Woli!
» Potrącenie dwóch rowerzystów na górce rozwadowskiej
» 33-latka zabłądziła w lesie. Szukała jej policja
» 15 maja pojedziemy obwodnicą
» Nowy gabinet kosmetyczny Diament zaprasza!
» Komunikat MZK
» DW-855: wypadek w Zdziechowicach Drugich. Osobówka wjchała w TIR-a
» Remont Komisji Edukacji Narodowej częścią większego projektu
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Noc Muzeów
» Koncert Krzesimira Dębskiego w Stalowej Woli
» Etnoilustracje. Między światami. Magia obrzędów wiosennych.
» Podróż do Japonii w Galerii Karpińskiego
» Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Obwodnica Stalowej Woli i Niska
»Obwodnica Stalowej Woli i Niska
»Otwarto Podwórko na Pławie
»Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Wicepremier Gowin w Stalowej Woli o budownictwie mieszkaniowym
»Serca na nakrętki
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Wtorek, 13 kwietnia 2021 r. godz. 16:50     /ZS/
Zbrodnia Katyńska - pamiętamy!

Na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli znajduje się pomnik poświęcony Ofiarom Zbrodni Katyńskiej, pochodzącym z terenu obecnego powiatu stalowowolskiego.
Na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli znajduje się pomnik poświęcony Ofiarom Zbrodni Katyńskiej, pochodzącym z terenu obecnego powiatu stalowowolskiego.
Fot. ZS
13 kwietnia 1943 roku niemieccy żołnierze poinformowali o odkryciu w Katyniu masowych grobów pomordowanych przez NKWD jeńców - obywateli polskich.

Do zbrodni doszło w kwietniu i maju 1940 roku, jednak władze sowieckie przez 50 lat nie chciały przyznać się do niej, usilnie obciążając winą Niemców. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku, za sprawą Michaiła Gorbaczowa, oficjalnie ujawniono prawdę o Katyniu.

Dziś wiemy, że były to zaplanowane egzekucje. Aresztowania przebiegały według wcześniej przygotowanych list imiennych, jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Zamordowanych pogrzebano w zbiorowych mogiłach - w Katyniu, Charkowie i Miednoje i Bykowni.

Zamordowano wówczas prawie 22 tysięcy osób. Byli to oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej, Służby Więziennej, Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza, leśnicy, cywile - wybitni dowódcy i stratedzy, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i patriotyczny.

Na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli znajduje się pomnik poświęcony Ofiarom Zbrodni Katyńskiej, pochodzącym z terenu obecnego powiatu stalowowolskiego. Zbudowany został w 2018 roku, a widnieją na nim dwie imienne listy - 26 oficerów Wojska Polskiego i 17 funkcjonariuszy Policji Państwowej, zamordowanych wiosną 1940.

Inicjatorem postawienia monumentu był nie żyjący już radny miejski Zbigniew Paszkiewicz, przewodniczący Koła Związku Sybiraków w Stalowej Woli, osobiście doświadczony przez bolszewicki terror. Spośród przemówień jego głos wyróżniał się niezwykłą mocą. Zaczął od cytatu z Adama Mickiewicza odnoszącego się do młodzieży z Wilna z okresu zaborów wywożonych na Sybir: "A jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie".

- Jakże aktualne są te słowa dla bohaterów wymienionych tu, na pomniku - mówił łamiącym się głosem. Zwrócił się do ofiar komunistycznego terroru: - Długo, bardzo długo czekaliście, aby społeczeństwo Stalowej Woli uczciło waszą pamięć, wasze imiona i nazwiska. Dziś tym pomnikiem przypominamy nie martyrologię narodu polskiego, ale bohaterów, oficerów i policjantów wiernych przysiędze. Oni mogli uratować swe życie za cenę zdrady ojczyzny, za cenę niedotrzymania przysięgi wierności Polsce. Niech ten pomnik zasieje w umysłach Polaków wiedzę o polskich patriotach, którzy wierni przysiędze Polsce, oddali swe życie - powiedział Zbigniew Paszkiewicz.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 16 kwietnia 2021 r. godz. 15:54
~PRAWDZIWA HISTORIIA
aammon TY to historie prawdziwa znasz i bravo i co dalej rzadza i morduja COWID 19,22,25 ITD
+0-0
Piątek, 16 kwietnia 2021 r. godz. 07:33
~magda breslau
"Kaczynski zniszczyl w Polsce wszystkie instytucje, slynna na caly swiat stadnine, Mierzeje Wislana, Puszcze, tysiace drzew w miastach i kosciol. Za to macie najbardziej toksyczne powietrze w Europie, wysychajace wody gruntowe, kobiety zmuszane do rodzenia dzieci z wadami letalnymi i najwyzsza inflacje w Unii. Jakby dzis jakis kraj Zachodu chcial najechac na Kaczystan, to spokojnie spalabym do poludnia." z polskiego internetu
+0-0
Czwartek, 15 kwietnia 2021 r. godz. 07:00
~Aamon
Żołnierzami to oni byli z potrzeby chwili, w większości rezerwiści. To ich cywilne zawody zadecydowały o ich losie.. Jako elita intelektualna byli zagrożeniem, niepewnym i obcym elementem, gdyż nie dawali gwarancji, że się zsowietyzują i przyjmą nową wiarę - komunizm. To było preludium do tego co po wojnie robili z Polakami sowieccy i peerelowscy mordercy w togach. Weźmy np. Henryka i Wilhelma Świątkowskich, mieszkających w willi na Żoliborzu razem z młodym małżeństwem z chłopcami, bliźniakami( zabójstwo wyrokiem sądu rotmistrza W.Pileckiego), czy ojca A. Kryże, pisowskiego prokuratora skazującego tak jak Piotrowicz opozycjonistów w PRL, Romana Kryże, o którym mówiono - ,, Sądzi Kryże, będą krzyże". Te znajomości przetrwały do dziś a elity już nigdy w Polsce się nie odrodzą bo zadba o to kler i fałsz historyczny wpajany w szkołach o ,, wyklętych" czy ,, świętych pedofilach i ich obrońcach" itp.
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 23:36
~takie mamy "elyty"
Teraz Katyń mają w wysokim poważaniu. Teraz Smoleńsk jest świętością narodową dla pisowców. Niejaka Witek mówiła, że o Katyniu uczyła się z przedwojennych podręczników!!!
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 23:35
~takie mamy "elyty"
Teraz Katyń mają w wysokim poważaniu. Teraz Smoleńsk jest świętością narodową dla pisowców. Niejaka Witek mówiła, że o Katyniu uczyła się z przedwojennych podręczników!!!
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 15:01
~olka
I Smoleńsk też im zapamiętamy...
+0-0
Czwartek, 15 kwietnia 2021 r. godz. 11:09
~Aamon
Zwłaszcza Sasinowi.
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 14:56
~j51
jakie mamy szkoly takich mamy studentow powinienes wiedziec ze oni nie walczyli z sowietami i ich nie napadli to ze sowieccy zolnierze umarli w obozach w Polsce z powodu zlych warunkow braku opieki lekarzy to jest to samo co spotkalo niemcow po klesce pod Stalingradem i nie slychac zeby Niemcy winili za to sowietow student albo zmien szkole albo zacznij czytac ze zrozumieniem
+0-1
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 14:48
~Ferdek z Poniatowskiego
NIGDY NIE ZAPOMNIMY TEGO LUDOBÓJSTWA!!!
+1-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 21:30
~dziadek emeryt
nie zes.aj się ferdek, obecna polityka covidowa to nie ludobójstwo?
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 10:56
~moherowa babka
Katyń się zdewaluował dzięki pisim nierządom i Maciarence, którym powinien się zająć dobry psychiatra
+1-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 10:37
~student
Mord w Katyniu był odwetem za mord na jeńcach wojennych w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-21. Setki tysięcy bolszewickich jeńców wojennych zagłodził Józef Piłsudski. Dlaczego o tym media nie piszą?
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 16:24
~Mithrandir
~student, jeńcy trafiali do obozów już w stanie zarażenia, a tam rozwijała się choroba i epidemia. Chyba nie bardzo jesteś w temacie
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 15:17
~realista
Czas najwyższy pojednać się z Rosjanami, nie rozdrapywać ran, bo będą krwawić. Nie drażnić niedźwiedzia, bo ameryka nas nie obroni.
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 12:15
~student
Tak, pełna zgoda z powodu głodu i niedożywienia jeńcy zapadali na wymienione choroby. Śmierć głodowa.....
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 11:45
~Mithrandir
Bo to bajki co piszesz. Za Jelcyna komisja ustaliła że było to kilka tysięcy, a za Putina liczbę zmieniano dwa razy. Raz że było to kilkanaście tysięcy, a drugim razem że 40tys i więcej nawet 100 tys. każda z tych liczb to bzdura niepoparta żadnymi badaniami. Jedyna komisja jaka powstała polsko-rosyjska ustaliła liczbę kilkunastu tysięcy zmarłych z powodu epidemii: czerwonki, grypy, cholery itd. Na złe warunki w obozach przyczyniły się nie tylko epidemie ale i zrujnowanie kraju po I wojnie światowej. Te same epidemie dotykały polską ludność cywilną, a walka z chorobami była równie trudna co w obozach choćby z braku dostatecznej ilości leków.
+0-0
Wtorek, 13 kwietnia 2021 r. godz. 23:03
~Neqq
Eh równie dobrze mogli ich wywieść na Syberię pozbierać trupów z pobliskiego szpitala kulka w łeb i co takie same trupy skąd i kto to wie co Ruskie robią a może Kaczyński dzisiaj sobie żyje jak lord no kto to wie w obu przypadkach to był kwiat polskiej inteligencji to po co ich mordować nie lepiej przejąć ??? Legenda Lech, Czech i Rus
+0-1
Wtorek, 13 kwietnia 2021 r. godz. 20:47
~sasasa
Zbrodnia srodnia. Takiej drożyzny i galopującej inflacji jak za pisu to była ostatni raz podczas kończącej się komuny! Dają wam 500. 13, 14 a w banku się wam zabiera. Okrada się was podwójnie!
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 11:28
~ja2
Dokładnie. Pracuję uczciwie od wielu lat, a zaczyna brakować na podstawowe produkty.
+1-0
Wtorek, 13 kwietnia 2021 r. godz. 17:34
~Aamon
A potem wraz z armią czerwoną przybyli z ZSSR kochani stryjkowie bliźniaków żoliborskich - Swiatkowscy ( Świątkowscy) i tych co wojnę przeżyli tu na miejscu dobijali.
+0-0
Środa, 14 kwietnia 2021 r. godz. 15:58
~gwardzista
I protoplaści tęczaków syberyjskich, których jesteś potomkiem wraz z 667- LWS.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.