Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 17 kwietnia 2021 r. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
 Wiadomości lokalne
» Muzeum Regionalne otrzymało dotację na zakup sprzętu do nagrywania i montażu filmów
» Thuje do ogrodu - które odmiany wybrać?
» Gratka dla miłośników pojazdów zabytkowych. W niedzielę rozpoczęcie sezonu
» Powstaje ogrzewanie podłogowe dla kościoła Trójcy Przenajświętszej
» W środę nadzwyczajna sesja o piłce nożnej i PCPN-ie
» Joanna Walotek ordynatorem oddziału neonatologii w szpitalu
» Dziurawe alejki w parku miejskim. Mieszkaniec pyta o remont
» Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa na Podkarpaciu
» Nowa perspektywa dla bloku OZE w ramach zielonego ładu
» 41-latkowi grozi do 8 lat więzienia. Nielegalna broń i trofea łowieckie
» Zbrodnia Katyńska - pamiętamy!
» Prezydent Stalowej Woli bez zastępcy. Nie będzie powołania nowego
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Etnoilustracje. Między światami. Magia obrzędów wiosennych.
» Podróż do Japonii w Galerii Karpińskiego
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Wicepremier Gowin w Stalowej Woli o budownictwie mieszkaniowym
»Serca na nakrętki
»Ford Ranger dla OSP Jastkowice
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / EDU Strefa

Niedziela, 28 marca 2021 r. godz. 17:51     /Artykuł sponsorowany/
Swoje pasje rozwijają w kołach naukowych

Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli rozwijają swoje pasje oraz zdobywają cenne doświadczenie w kołach naukowych.
Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli rozwijają swoje pasje oraz zdobywają cenne doświadczenie w kołach naukowych.
Studia to nie tylko wykłady, kolokwia, wejściówki i sesja. Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli rozwijają swoje pasje oraz zdobywają cenne doświadczenie w ramach zaangażowania w działalność dwóch kół naukowych: Koła Naukowego Informatyki Przemysłowej, którego opiekunem jest Prodziekan Andrzej Chmielowiec oraz Koła Naukowego AERO TEAM, pozostającego pod pieczą Pana Andrzeja Łączka.

W ramach swojej działalności członkowie Koła Naukowego Informatyki Przemysłowej zaprojektowali oraz wykonali prototypowe ramię robota przemysłowego HUMERO, poprzez zastosowanie procesu drukowania przestrzennego 3D. Ramię posiada sześć ruchomych osi z możliwością niezależnego ich kontrolowania poprzez sprzężenie układu sterowania z funkcjonalnym interfejsem użytkownika. Robot napędzany jest przez serwomechanizmy, czyli zamknięte układy sterowania zawierające małe silniki elektryczne połączone z przekładnią zębatą. Z poziomu rozbudowanego panelu sterowania operator ramienia jest w stanie zaprogramować określone operacje, które następnie wykonuje robot. Studenci przyznają, że w trakcie realizacji projektu natrafili na szereg trudności związanych z doborem odpowiednich parametrów dla poszczególnych elementów konstrukcji. Wynikało to z tego, że główną uwagę zwracali na wymiary ramienia oraz wydajność serwomechanizmów, które wykorzystali. Kłopotliwa była redukcja napięcia prądu wyjściowego zasilacza, ponieważ należało je odpowiednio obniżyć dla poprawnego działania stosowanych układów. Kolejnym wyzwaniem było odpowiednie oszacowanie zapotrzebowania prądowego. Drukowanie przestrzenne również zabrało im dużo czasu - całość drukowała się około 20 dni, przy zachowaniu ciągłości pracy drukarki. Prace projektowe i konstrukcyjne wykonano z wykorzystaniem urządzeń i oprogramowania dostępnego na WMT.

Realizacja projektu była dla studentów przede wszystkim szansą na zdobycie umiejętności praktycznych związanych z robotyzacją i automatyzacją procesów wytwarzania. Ma to istotny wpływ na ich dalszą karierę zawodową po ukończeniu studiów. W związku z dynamicznie rozwijającym się Przemysłem 4.0, nabyta wiedza i doświadczenie zawodowe pozwoli absolwentom WMT na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia na stanowiskach technologów czy też programistów robotów przemysłowych. Realizacja tego rodzaju projektów to świetna przygoda i okazja do osobistego rozwoju. Dotyczy to zwłaszcza zadań, do których realizacji potrzebna jest rozległa wiedza nie tylko z jednej dziedziny.

Koło Naukowe AERO TEAM działa od listopada 2019 roku. Jego członkowie, którzy są pasjonatami lotnictwa, zajmują się projektowaniem, wykonaniem i sterowaniem bezzałogowych statków powietrznych (dronów). Opracowane przez studentów technologie mają potencjalne zastosowanie w przemyśle obronnym, w pojazdach specjalnych i specjalizowanych, na potrzeby gospodarki leśnej, do badań zanieczyszczeń powietrza itp.

Głównym projektem Koła jest budowa prototypu autonomicznego drona o napędzie wspomaganym energią słoneczną. Jest on w całości zaprojektowany przez studentów i wykonany w pracowni koła na terenie wydziału. Takie rozwiązanie umożliwi loty "bezzałogowca" na dużo dłuższych dystansach i pozostawanie w powietrzu na dłuższy czas w porównaniu do dronów zasilanych tylko baterią. Konstrukcja wykonana jest z lekkiego drewna balsowego, drewna sosny oraz laminatów z tkanin szklanych i węglowych. Elementy zostały zaprojektowane w programie CAD, który pozwolił na wizualizację projektu oraz usprawnił proces ich produkcji. Podzespoły zaprojektowali oraz wykonali studenci z wykorzystaniem technologii druku 3D. Aktualnie budowany dron jest płatowcem. Taka konstrukcja pozwala na dłuższe przebywanie w powietrzu i pokonywanie większych odległości dzięki wykorzystywaniu prądów wznoszących i szybowaniu. Pozwala to zaoszczędzić energię potrzebną do zasilania systemów pokładowych autopilota, gps, silnika czy serwomechanizmów. Do tej pory płatowiec ma na swoim koncie dwa udane starty oraz lądowania. Jedynym elementem, który został zmodyfikowany to goleń przedniego podwozia, gdyż jego konstrukcja okazała sie zbyt plastyczna. Plany na przyszłość to budowa wielozadaniowego wirnikowca z możliwością wymiany modułów potrzebnych w danej sytuacji oraz opracowanie systemu, który pozwoli bezpiecznie i w prosty sposób obsługiwać urządzenia po krótkim i nieskomplikowanym szkoleniu.

Członkowie Koła Naukowego AERO TEAM posiadają licencję zawodową operatora bezzałogowych statków powietrznych BSL-VLOS do 25 kg (pilotowanie drona będącego w zasięgu wzroku operatora), a obecnie modelarze z Koła Naukowego kontynuują szkolenie w celu podniesienia uprawnień do kategorii NSTS-05,06,07,08 (BVLOS do 25 kg), czyli pilotowanie wielowirnikowców i płatowców będących poza zasięgiem wzroku. Zdobycie tych kwalifikacji umożliwi im uzyskanie uprawnień do legalnego pilotażu wielosilnikowców i płatowców na dalekich dystansach i obsługi naziemnej bezzałogowych statków powietrznych. Uprawnienie te pozwolą niemal całkowicie wykorzystać możliwości projektowanych i budowanych konstrukcji bezzałogowych statków powietrznych.

Znajomość zagadnień konstrukcyjnych na takim poziomie, szczególnie w dziedzinie lotnictwa bezzałogowego w obecnych czasach jest bardzo dużą zaletą personalną i pożądaną umiejętnością absolwentów Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w poszukiwaniu pracy.

Opiekunowie kół naukowych zgodnie twierdzą, że miło jest obserwować, jak studenci z głowami pełnymi pomysłów próbują rozwiązać problemy znacznie wykraczające poza program studiów. Podkreślają, że są to chyba najcenniejsze lekcje, ponieważ ćwiczą charakter i wytrwałość, a członkostwo w kole naukowym pozwoli im na dalszy rozwój, a w połączeniu z wiedzą nabytą w ramach zajęć, umożliwi osiąganie coraz większych sukcesów, zaspokoi głód wiedzy oraz rozwinie jako człowieka.

Pracownicy Wydziału systematycznie zachęcają i motywują studentów do podjęcia działań na rzecz własnego rozwoju. Czas płynie, niezależnie od tego na co konkretnie go przeznaczymy. Wybór jak ten czas zagospodarujemy pozostaje w naszych rękach. Pamiętajmy, że wszystko zależy od naszego zaangażowania, samodzielności oraz wytrwałości w kształceniu się oraz poszerzaniu własnych horyzontów.

Zapraszamy do studiowania na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli i podjęcia aktywności w prężnie działających kołach naukowych.

Więcej informacji na stronie: Testy drona zbudowanego przez Koło Naukowe WMT Aero Team.
Zdjęcia
Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli rozwijają swoje pasje oraz zdobywają cenne doświadczenie w kołach naukowych.Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli rozwijają swoje pasje oraz zdobywają cenne doświadczenie w kołach naukowych.Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli rozwijają swoje pasje oraz zdobywają cenne doświadczenie w kołach naukowych.
Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli rozwijają swoje pasje oraz zdobywają cenne doświadczenie w kołach naukowych.Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli rozwijają swoje pasje oraz zdobywają cenne doświadczenie w kołach naukowych.Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli rozwijają swoje pasje oraz zdobywają cenne doświadczenie w kołach naukowych.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 29 marca 2021 r. godz. 14:00
~Inz. Wiesiek HSW
A maseczki potraficie wydrukować?
+0-0
Poniedziałek, 29 marca 2021 r. godz. 06:53
~Mech
Pamietaj studencie nigdy nie bedziesz programowal zawodowo podkreslam jeszcze raz zawodowo robotow przemyslowych w Stalowej Woli ,nawet jesli takie linie produkcyjne zrobotyzowane istnieja albo powstana ,to firmy jest nie stac na zepsucie takiej lini co warta jest kilka milionow zlotych.Od tego jest autoryzowany serwis.Zostaje ci tylko zabawa przed komputerem.
+0-0
Poniedziałek, 29 marca 2021 r. godz. 11:12
~Mech
To sa slowa ,ktore powidzial z jeden z tworcow Mechatroniki oraz wielki Termodynamik "Kon"na Prz czyli okolo 20 lat do tylu. Tez w te slowa nikt nie wierzyl ,pozniej okazuje sie absolutna prawda. albo Musisz trafic na Slask wtedy ewentualnie pojdziesz do serwisu i cos bedziesz zawodowo programowal ,a tak sobie kupisz robota i w domu zaprogramujesz aby nalewal ci wodke do kieliszka.Tyle z programowania robotow przemyslowych w powaznych firmach a nie jakich szemranych interesach januszy.
+1-0
Poniedziałek, 29 marca 2021 r. godz. 10:08
~kowalik
piszesz głupoty. Zawsze trzeba zacząć przed komputerem a potem w praktyce.
+0-1
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.