Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 13 kwietnia 2021 r. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
 Wiadomości lokalne
» Lewy wał rzeki San w Zaleszanach i Stalowej Woli. Będzie modernizacja i ścieżka rowerowa
» Ulica Kręta w Pysznicy. Bezpieczniej dzięki budowie chodnika
» Maciej Zakościelny wspomina Stalową Wolę i amatorski skatepark
» Władze gminy Zaleszany ostrzegają przed oszustami. Chodzi o wycenę instalacji paneli fotowoltaicznych
» Muzeum Regionalne zdigitalizuje dorobek COP. Będą animacje w 3D działających maszyn
» W trosce o bezpieczeństwo pieszych. Przebudowa z rządową dotacją
» Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci - weź udział w konferencji
» Będzie rozbudowa remizy, aby zmieścić sprzęt strażacki
» Zgłoś uwagi do planu rozwoju transportu publicznego
» 60-latkowi grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Uprawiał marihuanę
» Rehabilitacja pocovidowa w Stalowej Woli?
» 16-letni chłopak miał zamiar wyskoczyć z okna
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Etnoilustracje. Między światami. Magia obrzędów wiosennych.
» Podróż do Japonii w Galerii Karpińskiego
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Wicepremier Gowin w Stalowej Woli o budownictwie mieszkaniowym
»Serca na nakrętki
»Ford Ranger dla OSP Jastkowice
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Poniedziałek, 1 marca 2021 r. godz. 20:34     /Magdalena Rodecka/
Oddano hołd Żołnierzom Wyklętym

Przedstawiciele samorządu oraz delegacje złożyli kwiaty na grobie Tadeusza Gajdy ps. Tarzan.
Przedstawiciele samorządu oraz delegacje złożyli kwiaty na grobie Tadeusza Gajdy ps. Tarzan.
Fot. Jacek Rodecki
Tradycyjnie 1 marca oddano hołd Żołnierzom Wyklętym. Ze względu na obostrzenia związane z` epidemią koronawirusa, w tym roku zrezygnowano z organizacji biegu "Tropem wilczym".

O godzinie 18:00 w Klasztorze odprawiono Mszę Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Następnie przedstawiciele samorządu oraz delegacje złożyli kwiaty na grobie Tadeusza Gajdy ps. Tarzan, a przed Mszą św. pod tablicą pamiątkową przy kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli - Rozwadowie.

Z powodu epidemii zrezygnowano z organizacji rekonstrukcji historycznej oraz biegu "Tropem wilczym". Obecnie termin Biegu ustalono na 16 maja.

Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce - będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją".
Zdjęcia
Przedstawiciele samorządu oraz delegacje złożyli kwiaty na grobie Tadeusza Gajdy ps. Tarzan.Przedstawiciele samorządu oraz delegacje złożyli kwiaty na grobie Tadeusza Gajdy ps. Tarzan.Przedstawiciele samorządu oraz delegacje złożyli kwiaty na grobie Tadeusza Gajdy ps. Tarzan.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 21:33
~ bohater z GL
"Historia o nich głucho milczy". Tak przed laty napisał, zgodnie z prawdą, wielki polski poeta. Milczała ta oficjalna, ugłaskana historia. Może nawet lepiej, gdyby milczała. Bo przecież encyklopedie, telewizja, książki do historii i pomniki pełne były "obrońców ludowej ojczyzny", "poległych w walce o utrwalenie władzy ludowej", czy "skrytobójczo zamordowanych przez bandy reakcyjne". I tak przez długich kilkadziesiąt lat sączono jad kłamstwa, który dziś nadal zatruwa serca i umysły. Owszem była prawda. Pielęgnowana w domach, albumach rodzinnych, cudem ocalałych relikwiach. Chciałoby się powiedzieć: i na cmentarzach. Nie! Tam nie. Bo do dziś, wciąż wielu z nich nie ma swego grobu. Już bezpieka się o to postarała… Niestety, ciągle nie umiemy jeszcze, skutecznie prowadzić polityki historycznej i dlatego nie zdziwmy się, gdy zdarzy się, że najmłodsze pokolenie odrzuci naszą powierzchowną narrację. A przecież wiemy doskonale, że "Ojczyzna to ziemia i groby, a narody które tracą pamięć - tracą życie". Dziś w ciszy i z pokorą pochylmy głowy przed jednymi z największych bohaterów w dziejach Polski. I mówiąc "Wieczny odpoczynek", poprośmy Ich o przebaczenie i wskazanie drogi. /źródło/: Maciej Świrski z Zespołem Reduty Dobrego Imienia
+0-0
Środa, 3 marca 2021 r. godz. 06:22
~Aamon
Tak mówi były bloger i były szef Polskiej Fundacji Narodowej, instytucji skompromitowanej, która najwięcej wydała na rejsy po świecie i własne wynagrodzenia. Z okradania spółek skarbu państwa ( przymusowe wpłaty)powstało kolejne koryto dla dojnej zmiany. Pierwsi obłowili się tam na ok.20 mln sztabowcy B.Szydło którzy propagując i rozsławiajac Polskę oplakatowali ulice miast, że sędzia ukradł kiełbasę. PIS-owcy mają jak wiadomo inne standardy, oni mafię vatowską mieli w ministerstwie sprawiedliwości (22 osoby) ale tu śledztwo utknęło, utajnione.Za pieniądze każdego można kupić a ciemnemu ludowi, który wszystko kupi wmówić, że nieudacznik życiowy i oflejtuch jest największym mężem stanu.Tylko w tym kraju pedofile mają pomniki a i ich obrońcy murale.
+0-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 19:04
~mamuszka
Polak to wiecznie musi z kims walczyc.Jak nie ma z kim to rodzi sie alergia Polaka na Polaka.Rzygac sie chce na te wieczne menczennictwo i wojny.Mysle ze to wskutek katolickiej mentalnosci wszedzie Polska ma problemy bo po prostu my od dziecka jestesmy przez KK na menczennikow wychowywani.Czechy wojne przezyly bez jednego wystrzalu.Mädry narod bo bohaterstwo to psu na bude bylo a honorowo to sie na cmentarzu lezy.Historia niczego Polakow nie nauczyla .Rzäd dalej kupczy cudzym zyciem wpychajäc sie miedzy mlotem a kowadlem w imie amerykanskiego interesu
+0-0
Środa, 3 marca 2021 r. godz. 08:31
~Aamon
Mądry naród czeski nie podejmował, i słusznie żadnych samobójczych działań wobec okupantów. Ani Niemcy ani Sowieci nie mieli pretekstu żeby ich eksterminować. Nadrzędnym celem każdej władzy jest zabezpieczenie narodu przed wyniszczeniem go z sił witalnych, biologicznych oraz jak największym utrzymaniem warstwy ineligenckiej z której w przyszłości będą wywodzić się państwowe elity władzy. AK wysadzała pociągi z bronią i żołnierzami niemieckimi czym wydatnie wysługiwała się sowietom. Z tego tytułu represje ponosiła ludność cywilna. W naszym interesie było, aby oba te bandyckie systemy wykańczały sie nawzajem jak najdłużej. Komuniści im za to tak podziękowali, że gdy okazali się niepotrzebni po prostu się ich pozbyli. Część zabili, innych siłą wcielono do LWP a jeszcze innych na Syberię... Zbrodnie komunizmu znane były przecież w Polsce przed wojną oraz w jej trakcie, kiedy 51% kraju znalazło się pod sowiecką okupacją. Dzisiaj komuniści postępują bardzo podobnie. Weźmy przykłady z Lepperem czy Gowinem, starają się zniszczyć tych którzy się im wysługują po tym gdy nie są już im potrzebni zniszczyć.
+0-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 12:08
~to ja
@patriota jacy to patrioci co przelewali krew swoich rodaków zamiast załatwić to pokojowo, przecież był rząd w Londynie, który zbrojnie wykazał się w Powstaniu Warszawskim gdzie zginęło masę cywili i nie wyciągnęli z tej lekcji żadnych wniosków a wręcz dalej przelewali krew Polaków siedząc wygodnie w Anglii. Teraz politycy uznają ich za bohaterów a nadbereżny ma gdzie się lansować bo przy paśniku raczej słabo mu to wyszło.
+2-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 16:50
~jan
.... końcem stycznia 1945 roku rozkazem dowódcy ARMIA KRAJOWA ZOSTAŁA ROZWIĄZANA, tym samym zwierzchnictwo Rządu Londyńskiego nad żołnierzami AK wygasło. NSZ było ugrupowaniem wojskowym powołanym przez Stronnictwo Narodowe w 1942 r. a więc partię i trudno przypisywać im że reprezentowali zbrojnie polskie państwo podziemne, oprócz heroicznych czynów niestety trafiały się też akty zbrojne przeciw ludności cywilnej, a żołnierzem polskim nie staje się tylko przez założenie czapki z orzełkiem ....
+0-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 15:59
~Heniek
a czerwona zaraza nie przelewała krwi swoich rodaków? To nie zakłamuj historii potomku czerwonej zarazy.
+1-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 11:54
~to ja
@Pamietliwy czuję się znakomicie a w lesie bywam bardzo często na spacerach. Prawda w oczy kole? Z agenta wtedy wrogiego wywiadu Kuklińskiego zrobiono teraz bohatera podobnie jak z żołnierzy wyklętych. Prawda jest taka, że z uzależnienia od sowietów obecnie uzależniliśmy się od jankesów i gdzie tu ta wolność? Dlaczego zachód przejął od nas po 1989 roku wschodnie rynki zbytu a nam wpoił, że wschód to zło.
+0-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 11:15
~patriota
No i hejterzy przy każdej okazji obrażają POLAKÓW PATRIOTÓW. Takie uroczystości powinniśmy co tydzień organizować dla tych patriotów co walczyli o wolną POLSKĘ.
+0-0
Środa, 3 marca 2021 r. godz. 09:49
~~patrioto
Jedni walczyli o wolną Polskę, inni mordowali. Mimo to że wielu z wyklętych można uważać za bohaterów, niestety byli Ci, którzy są za nich uważani mimo tego że dokonywali pacyfikacji ludności cywilnej. Warto tu wspomnieć o grabieżach dokonywanych przez Ognia na Podhalu czy masakrze w Dubinkach, za sprawą bandy Łupaszki. Myślę że w ten dzień warto jednak pamiętać o lokalnym wyklętym, o Tarzanie, który walczył w nizanskim okręgu AK. Pozdrawiam
+0-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 18:18
~jan
.... no tak, jak Kaczyński kogoś ogłosi patriotą to ma to moc większą od encyklik papieskich, aż dziw że do tej pory pisowska władza nie utworzyła MINISTERSTWA PRAWDY .....
+0-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 10:53
~Renegat Polski ludowej
Los Żołnierzy Wyklętych . Przypominam o tych ludziach. Z których większość nie ma grobu ani nie wiadomo gdzie leżą ich kości... "Panie ! - jeśli zapomnę o nich - Ty także o mnie zapomnij"! Dodam tylko, że najwięksi oprawcy i zbrodniarze, SS-mani, w polskich wiezieniach po wojnie nie byli torturowani, mieli najczęściej osobne cele . Niektórym z nich jako katorgę - przydzielano czasem na krótki czas jako współwięźnia- jakiegoś polskiego generała, komandora, oficera - którego później rozstrzeliwano lub wieszano. To byli tzw. "Żołnierze wyklęci". Ostatnio panuje moda na określanie ich "Żołnierzami Niezłomnymi". Oczywiście jest to prawdą. Jednak "Wyklęci" byli oni faktycznie: nie mieli grobu, sprawiedliwego wyroku, byli torturowani w okrutny sposób, pozbawiani godności i zabijani jak psy jednym strzałem. I ich ciała , imiona, nazwiska, historia - miały zniknąc jak u Orwella . Stąd nazwa wyklęci. Wyrzuceni poza nawias człowieczeństwa i pamieci nawet najbliższych. Niemieccy zbrodniarze najcześciej dożywali lat w w celi jak np. Erich Koch w Barczewie. A jednego ( Otto Geibel) w Strzelcach Opolskich zwolniono sądownie " za dobre sprawowanie". Nie pamiętam z kim siedział ( jako wyróżnienie) Płk Skalski pilot z dyonu polskiego. O czym przypominam tylko z obowiązku Polaka. WYKLĘCI NIEZŁOMNI
+0-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 09:03
~Tworki pozdrawiają
polactwo to stan umysłu
+0-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 16:00
~środkowy palec dla Tworek
Tworki to stan umysłu
+0-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 09:49
~Piswyborca
Na pewno marzyli o takiej Polsce pisiorskiej, rozkradanej i nic nie znaczącej na arenie międzynarodowej.
+2-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 09:36
~Pamietliwy
Ty sie dobrze czujesz czy masz moze ochote na chwileczke zapomnienia w lesie ?
+0-0
Poniedziałek, 1 marca 2021 r. godz. 21:41
~to ja
Teraz oddaje się hołd wichrzycielom i rabusiom bo żołnierzami to ich trudno nazwać skoro po zakończeniu działań wojennych nie złożyli broni i nie próbowali wraz z rządem londyńskim załatwić sprawy pokojowo a tylko rabowali i rozlewali krew swoich rodaków. Ci co zaczną teraz strzelać do obecnie rządzących też będzie można nazwać za jakiś czas żołnierzami wyklętymi i oddawać im hołd?
+0-0
Środa, 3 marca 2021 r. godz. 09:53
~Heh
Po tych komentarzach trochę znać, że NKWD spełniło swoje rozkazy co do joty. Tzn propaganda radziecka dążyła do tego by dawnych żołnierzy AK społeczeństwo uważało za faszystow, morderców. Wiadomo było wiele band, które wsławiło się głównie mordami, jednak nie powinno się wsadzać wszystkich do jednego worka.
+0-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 12:28
~rota
W większości to byli zwyczajnie bandyci mordujący i gwałcący swoich rodaków. Dzisiaj mają swoje "5 minut". Z relacji jeszcze żyjących świadków mrocznych czasów okresu powojennego jawią się między innymi jako tzw. AK-wcy(a to kurę a to kaczkę!)Nazywanie ich patriotami to nadużycie znaczenia tego słowa. Ech, szkoda słów.
+1-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 08:46
~Piotr !
,,,,źe takie balwany jeszcze zyją w naszym społeczenstwie !!! Szok !!
+0-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 06:49
~Stefan
Nie ośmieszaj się....
+0-0
Poniedziałek, 1 marca 2021 r. godz. 21:30
~mieszkaniec
ten to się wszędzie wkręci, aby tylko lans był....
+0-0
Poniedziałek, 1 marca 2021 r. godz. 21:29
~Marek
Cmentarz Wojenny rozjeżdżony jak po bojowisku. Nieodpowiedzialny zarządca do zwolnienia
+0-0
Wtorek, 2 marca 2021 r. godz. 12:53
~posiew
Stary, wojenny cmentarz i co się na nim robi to jedno. Po wtóre nie widzicie tych trzech bram dojścia, dojazdu do grobów bliskich? Komu to ma służyć? Przecież proboszcz przerżnął sprawę w sądzie w związku tym potrójnym grodzeniem i utrudnieniem dojścia do grobów a także przy okazji do klasztoru. Nic sobie z tego nie robi bowiem dla niego prawo świeckie jest funta kłaków warte. Trzeba byłoby teraz wyegzekwować od niego wykonanie wyroku sądu. Kto może go do tego zmusić? Chyba tylko sam bp. Nitkiewicz ale czy będzie sobie głowę zawracał jakimś proboszczem i to nie pedofilem?
+0-0
Poniedziałek, 1 marca 2021 r. godz. 22:44
~Radny
No i gdzie jest biskup Nitkiewicz? Powinien bez namysłu odwołać proboszcza
+0-0
Poniedziałek, 1 marca 2021 r. godz. 22:41
~IPN
Ale to ciekawe że rozjeżdżony bo na cmentarzach wojennych nie powinno się robić żadnych prac ciężkim sprzętem
+0-0
Poniedziałek, 1 marca 2021 r. godz. 22:30
~Iwona
To jest skandal!!!
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.