Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
 Wiadomości lokalne
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Komunikat MZK
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
» Są chętni na przebudowę parkingu przy PCK w Stalowej Woli
» Pożar w bloku na Alejach. Na kuchence spalił się garnek
» Dzień otwarty w SLO w Stalowej Woli
» W piwnicy w bloku na Śródmieściu zapaliła się instalacja elektryczna
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» MBP: na safari z Robertem Gondkiem
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 22:30     /ZS/
Uczcili poległych w Powstaniu Styczniowym

W piątek hołd poległym i zmarłym złożyli przedstawiciele samorządu miasta Stalowej Woli: Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej i radny Łukasz Durek.
W piątek hołd poległym i zmarłym złożyli przedstawiciele samorządu miasta Stalowej Woli: Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej i radny Łukasz Durek.
Fot. UM Stalowa Wola
158 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX wieku polski zryw narodowy przeciwko zaborcom. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

W piątek hołd poległym i zmarłym złożyli przedstawiciele samorządu miasta Stalowej Woli: Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej i radny Łukasz Durek. Złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobach powstańców na cmentarzu parafialnym na osiedlu Rozwadów.

Po upadku Powstania Styczniowego kilka dni było więzionych przez wojska austriackie, wielu z nich zmarło. Część została pochowana na rozwadowskim cmentarzu pod dębem. W miejscu pochówku postawiono pomnik o trójbocznej podstawie. Na wysokim cokole osadzono trójścienną piramidę, symbolizującą odwróconą literę V (symbol zwycięstwa). We wszystkich ścianach zrobiono płytkie czworokątne wnęki z zaokrągleniem u góry. W jednej z nich niegdyś widniał napis "Lepiej umrzeć na stojąco, niż żyć na kolanach". W 2016 roku pomnik został odnowiony, z napisem "Cześć poległym powstańcom 1863" .

Fundacja Przywróćmy Pamięć oraz Urząd Miasta Stalowa Wola i Lasowiacki Hufiec ZHP Stalowa Wola imienia Powstańców Styczniowych każdego roku czczą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Tradycyjnie uczestnicy uroczystości przychodzą na mogiły powstańców - księdza Jana Leszczyńskiego (mając 19 lat walczył w zrywie, zanim został wyświęcony na księdza), Ambrożego hrabiego Ślepowron Sługockiego, emisariusza Rządu Narodowego księdza Birkenmajera, który był odpowiedzialny za przemyt broni i amunicji z Galicji do Królestwa Kongresowego dla powstańców styczniowych.

O godzinie 18:00 została odprawiona tradycyjnie Msza Święta w klasztorze Ojców Kapucynów w intencji uczestników Powstania. Po Mszy uczestnicy zazwyczaj wyjeżdżali do Zaleszan na mogiły dwóch powstańców: majora Edmunda Ślaskiego oraz porucznika Tytusa Stadnickiego.

Powstanie Styczniowe było najdłuższym z polskich powstań. W ciągu kilkunastu miesięcy wzięło w nim udział około 200 tysięcy uczestników. Od początku walka przybrała formę walki partyzanckiej. Stoczono ponad 1200 bitew i potyczek w Królestwie, Litwie oraz na Białorusi i Ukrainie. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyło w drogę na zesłanie na Sybir. Pozostała jednak tęsknota za wolnością.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 15:28
~Edekzzawody
Oj ,drobni pisarczykowie z Przysowa,Bojnowa,Stanow wedle Bojnowa,Cisowego Lasu,Korabiny,Gozdca,Kamienia,Zdziarow,Gaci,Wolki pod Lasem ,Zarzeca(i tak mozna by wymieniac Te dziadowskie przysiolki godziny,ktorym wladza ludowa jesc dala i s....e w porcelanie)rodem a teraz mieszkancy Stalowej.Gowno wiecie a morde drzecie.Poczytajcie historie a pozniej zabierajcie glos....
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 18:04
~667 - LWS
Wieś w tym powstaniu nie brała udziału bo księza im zabronili. Wszyscy, którzy w tzw.,, Wiośnie Ludow" walczyli o wolność dla swoich ojczyzn zostali przeklęci albo jak twórca flagi włoskiej bezpośrednio zabici przez KK.
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 15:03
~Elwira
I po co nam te powstania? Żeby polityk dorwał się do władzy?
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 18:24
~Piswyborca
Zaboru niemieckiego szczerze żal.Moglibyśmy żyć jak Serbowie Łużyccy albo Turcy i Chorwaci w Niemczech. Bismarck dobrze mówił - ,, po co Polakom kraj jak go zaraz zniszczą". I co nie miał racji? Pisowcy już doskonale wiedzą, że są panami państwa z tektury ale władzy nie mogą oddać bo ruszy machina sądownicza i wszystkie afery będą objęte prokuratorskie śledztwem.
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 11:31
~Wikary Madeja
Wieniec za 5 dyszek i fotki zrobimy. Poświęcenie 15 minut na usprzatanie tego miejsca to nie, bo po co, nic z tego nie będzie. Tak właśnie wspominamy tych ludzi.
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 07:29
~Aamon
Polecam film A. Wajdy - ,, Szwadron" w którym chłop denuncjując powstańca uzasadnia to tak - ,, ...obowiązkiem chłopa jest służyć panu a teraz Ruskie są pany". Do dziś tak jest, mentalności tego plemienia nic nie zmieni, już ksiądz i pisiory o to zadbali.
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 17:59
~Aamon
Ferdek. Widzę , że laiszmanioza ci nie minęła.
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 17:27
~667- LWS
a ja ci polecam nasiadówkę w kwaśnym mleku przed następnym razem.
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 05:46
~jan
... patrząc na skalę obchodów trudno się oprzeć wrażeniu że bohaterstwo powstańców styczniowych wypada blado w porównaniu z ,,bohaterstwem" L. Kaczyńskiego w czasie lotu do Smoleńska ... i nie tylko oni wypadają blado, taki czas taka władza, takie ,,obyczaje" ....
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 19:08
~Aamon
Najbardziej podobają mi się ci żołnierze i służby mundurowe, oddające hołd powstańcom. No i ta msza za ich dusze... Serce mi się kraje... Zdaję sobie sprawę, że nie dokonali tyle co matka Kaczyńskich i w TVP-IS o tym nie powiedzą, ale mimo wszystko jestem wzruszony tym dbaniem pisiorów o historię naszej ojczyzny.
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 16:45
~Milenias
Cześć i Chwała Bohaterom!
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 12:54
~ Hrogn
choc ta heca byla nie u nas tylko w gumofilcowie w ruskim zaborze to ciekawa historia tam po ruskiej stronie mieli troche kazaczoka z wladzami - ale historia jest czasem zla i niedobra..
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 11:00
~667 - LWS
@erds Dzięki JCM szkoły były nie obowiązkowe, stąd analfabetyzm był tu największy a ciemnota podczas pierwszego spisu ludności i tak do wojny, gdy pytano ją o narodowość - odpowiadała : ,, ja tutejsy Panie". Jedyną świadomą grupą byli mieszkańcy zaboru niemieckiego a sami poznaniacy dość długo zastanawiali się czy przyłączyć do Polski czy zostać w Rzeszy. Górale, jak chlebem i solą przyjmowali gubernatora Hansa Franka, zapewniali go, że tak jak im się za Reichu dobrze żyło tak w Polsce międzywojennej było im źle... Analfabetyzm w podkarpackiej krainie funkcjonuje. Wprawdzie on jest ,, wtórny", tubylcy znają litery ale już tekstu, informacji w nich zawartych ich mózg nie jest w stanie przetworzyć albo w ogóle nic nie czytają.
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 04:11
~erds
LWS - cos ci sie poj...alo w kaczanie - w Galicji normalnie dzialaly polskie szkoly z polskim plus oczywiscie jezyk obcy niemiecki ...za miedza u Ruskich w kongresowce mozna bylo nauczyc sie liczyc do 10 po rusku ewentualnie szkoly z wykladowym ruskim i batem batiuszki w sytuacjach awaryjnych...
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 16:56
~667 - LWS
To panie nie u nas, ino w Priwislanskim Kraju było. W Galicji było dobrze, do szkoły nie trzeba było chodzić a efekty tego do dziś na Podkarpaciu widać.A tam księdze pokazywały carskim gdzie powstańcy są. Nasze czarne dzielne były bo to za granicą było.Nawet jeden taki czarnuch królem Polski cara zrobił.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.