Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 28 lutego 2021 r. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
 Wiadomości lokalne
» Powiatowa Rada Rynku Pracy. Wyzwania w dobie pandemii
» Początkiem marca pływalnia kryta nieczynna
» Mieszkańcy chętnie dzielą się nakrętkami
» Kto dyrektorem Muzeum Regionalnego?
» 125 km/h przez miasto. Mężczyzna stracił prawo jazdy
» Wymodeluj sylwetkę z IMoos w EstetClinic!
» Szczepienie to droga przez mękę?
» Kreatywni pasjonaci, czyli szkolna telewizja w Zespole Szkół "Sikorski", "przy basenie"
» Kliknij i pomóż przedszkolakom wygrać meble i zabawki
» Na krajówkach ma być bezpieczniej. DK77 w Stalowej Woli drogą wojewódzką
» Uwaga na oszustów podających się za pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej
» Na rysunkach pokazali, jak unikać zagrożenia w sieci
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Tango" Sławomira Mrożka - premiera Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy
» Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Wicepremier Gowin w Stalowej Woli o budownictwie mieszkaniowym
»Serca na nakrętki
»Ford Ranger dla OSP Jastkowice
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 13:42     /Magdalena Rodecka/
(Nie)bezpieczna zmiana? Piesi z pierwszeństwem na pasach

Jak poinformował na swoim Twitterze Rafał Weber, poseł, wiceminister infrastruktury, Sejm przyjął ustawę dającą pierwszeństwo pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.
Jak poinformował na swoim Twitterze Rafał Weber, poseł, wiceminister infrastruktury, Sejm przyjął ustawę dającą pierwszeństwo pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.
Fot. Jacek Rodecki
Jak poinformował na swoim Twitterze Rafał Weber (PiS), poseł, wiceminister infrastruktury, Sejm przyjął ustawę dającą pierwszeństwo pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.

- Kiedy pieszy będzie miał pierwszeństwo będzie zobowiązany do tego, aby upewnić się czy wejście dla pieszych mu nie zagrozi - tłumaczył dotychczas w mediach wiceminister Rafał Weber.

Większa ochrona pieszego w rejonie przejść dla pieszych

Zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych jest planowane poprzez nałożenie na kierującego pojazdem dodatkowych obowiązków. Będzie on zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy wchodzą na przejście.

Obecnie ustawa Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierującego pojazdem zbliżającego się do przejścia dla pieszych do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na nim. Natomiast obowiązek zmniejszenia prędkości przez kierującego pojazdem tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu lub na nie wchodzących, wynika z przepisów rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Nowe rozwiązanie będzie zobowiązywać kierującego pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Obowiązkiem kierowcy będzie także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Rozszerzenie udzielenia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych w projektowanych zmianach ustawy nie dotyczy tramwajów.

Dotychczasowy obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko zostanie rozszerzony również na pieszego wchodzącego na jezdnię lub torowisko. Na pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych spoczywał będzie obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

W projekcie ustawy zaproponowano regulacje zakazujące pieszemu korzystania w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych) z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska. Rozwiązanie to będzie miało wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zostanie ono osiągnięte poprzez uzupełnienie art. 14 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, określającego zakazy dla pieszych w ruchu drogowym.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 26 stycznia 2021 r. godz. 09:05
~Orion
Na Okulickiego na przejściu na wprost "dworca" PKS w ogóle nie widać pieszych, bo zasłaniają te cholerne krzaki, które się rozrosły. Sami sobie utrudniamy życie. Już tyle razy było pisane, żeby to wyciąć w cholerę, albo przesadzić i nic. Ale zawsze winien jest kierowca.
+0-0
Wtorek, 26 stycznia 2021 r. godz. 08:20
~Saint
I bardzo dobrze, tak powinno być. Od dawna przepuszczam zawsze pieszych na przejściach i to nic nadzwyczajnego. Po prostu. I nie róbcie z tego sensacji. Bo pieszy wtargnie ... A kierowca jak na 50-ce jedzie 90 to nie łąmie przepisów ? A na czerwonym jak przejeżdża ? Wystarczy sobie priorytet ustawić właściwie i to wszystko.
+0-0
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r. godz. 19:45
~mieszkaniec
Finałem wejście tego przepisu będzie szalona odwaga pieszych i telefony na policję,że samochód się nie zatrzymał jak chciałem przejść przez ulicę-no bo miałem pierwszeństwo.Dla wszystkich tych którym wydaje się że zmiana przepisów coś zmieni to są w głębokim błędzie.Będą wypadki, ofiary, piesi skutecznie będą łamać przepisy i tylko wysokość mandatów dotknie kierowców bo piesi jak święte krowy dostaną tylko po łapkach.No ale pisiory się wykażą.
+0-0
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r. godz. 18:00
~rere
Tylko Konfederacja próbuje opanować tą głupotę bandy czworga. Fatalna zmiana, wiele trupów przyniesie, tak jak ponad 70tysięcy osób którym w 2020r nie udzielono pomocy w szpitalach zajętych wiruskiem. Rewolucja zjada własne dzieci. Przykre.
+0-0
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r. godz. 11:47
~J 23
Proszę o to, żeby samochody mogły przejeżdżać przez chodniki i żeby samochody miały tam pierwszeństwo - to tak na zasadzie wzajemności. Bez sensu, że tramwaje wyłączono.. Niech tramwaje i pociągi też ustępują pieszym na torach.
+0-0
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r. godz. 11:11
~Uprzejmy dla pieszych
Czy przy ulicy Okulickiego będzie możliwość w ogóle przejechania samochodem? Już teraz jest to trudne, bo piesi nie mają skrupułów i dobiegają cały czas. Kiedyś uprzejmie stałem ponad 5 minut, a piesi i tak bez problemu wbiegali na pasy, bez końca, w końcu samochód stoi. Nie lepiej byłoby wprowadzić sygnalizację świetlną dla pieszych, tak by i samochody mogły zwyczajnie przejechać.
+0-0
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r. godz. 10:57
~Kierowca
Brak słów. Dla kogo jest droga dla pieszych? STOP GŁUPIM PRZEPISOM. Fajnie że oni bedą czuli względne bezpieczeństwo. Juz teraz zaczynaja sie wpierniczać na pasy nie patrzą bo maja pierwszeństwo. Ja jako kierowca poprostu jestem przerażony. CH.j Z tego ze ma pierwszeństwo jak rodzina bedzie musiała go pochować. Pieszy wgl nie powinien miec pierwszeństwa dla jego dobra a honorem każdego kierowcy jest puszczenie kogoś na pasach. Jak ktoś nie puszcza sam z siebie to i po zmienie przepisów nie będzie. A Ci co straca życie przez te przepisy to niech odnajdą spokój w niebie amen.
+0-0
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r. godz. 10:27
~Taka Prawda kierowca
Nie wymądrzajcie się bo takie przepisy są we wszystkich krajach unijnych i u nas też taki przepis będzie obowiązywał i trzeba będzie się do niego dostosować i nie pomoże wam 10 kamerek w samochodzie.
+0-0
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r. godz. 11:44
~J 23
Nie ma tak dużo i tak niebezpiecznych przejść typu zebra w Niemczech co w Polsce. O tym też nie słyszałeś? Efekt taki, że przepisy próbują zmienić, ale infrastrukturę nie. GDDKiA nadal nie zrobiła raportu dotyczącego jakości i bezpieczeństwa dla przejść pieszych - a już zmieniono przepisy.
+0-0
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r. godz. 09:20
~J 23
Zamiast zająć się poważnymi tematami PIS bezmyślnie zmienia ustawę prawo o ruchu drogowym. Wystarczy egzekwować istniejące przepisy (wlepić mandaty pieszym i rowerzystom oraz kierowcom) i byłoby po sprawie. A tak media wmówią pieszym, że mają pierwszeństwo, a piesi nadal będą zachowywali się jakby byli nieśmiertelni. Jeżeli Poseł W i cały PIS nie widzi różnicy między podejściem do tematu w Niemczech to może niech się dokształcą? W Niemczech nie istnieją przejścia bez świateł tam gdzie są dwa pasy ruchu w jedną stronę.
+0-0
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r. godz. 09:17
~Jabu
Skąd oni czerpią takie pomysły? Jak w ogóle można tak proste sprawy aż tak skomplikować? Jedno mi przychodzi do głowy,, - macie co chcieliście! Można było wybrać lepszą przyszłość!
+0-0
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r. godz. 00:24
~Obserwator
Kilka lat temu przejechałem przejście dla pieszych przed którym stanęła kobieta (ul. Poniatowskiego, przy "Multidentcie". Pech chciał, że za mną jechał radiowóz. Zostałem zatrzymany przez policjantów dopiero na ulicy Wyszyńskiego (przy szkole nr 3). Policjant zarzucił mi to, że nie ustąpiłem pieszej na pasach. Wtedy byłem głupi i przyjąłem mandat (300 zł+6 pkt.). Dopiero w domu zorientowałem się, że wg prawa pieszy nie ma prawa wejść na przejście, jeśli nie upewni się, że może go bezpiecznie opuścić. Dziś już jeżdżę z kamerką aby nie dać się znowu naciągnąć na mandat. Czytając ten artykuł dochodzę do wniosku,że przecież brzmienie paragrafu w ogóle się nie zmieniło. Problem polega na tym, że kierowcy nie znają (tak jak ja nie znałem) brzmienia paragrafu o pieszych na pasach, przez co zapłaciłem mandat, ale drugi raz bym już nie popełnił tego błędu ( nie dałbym się już tak łatwo nabrać na mandat). Korzystając z okazji: nie pozdrawiam panów policjantów z naszej drogówki.
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 21:24
~Darek
Mam już jedną kamerę w samochodzie ale dołożę drugą. W spornych sprawach lepiej bazować na własnych dowodach. Na monitoring miejski lepiej nie liczyć...
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 20:06
~Gdhshd
Pieszy święta krowa. Nikt ich nie nauczy przechodzić przez jezdnię, to kierowca ma mieć wszystko na głowie. Wysepka? A co to dla łazika. Nikt go nie uczył, że na wysepce ma obowiązek się zatrzymać. Rozmowy przy przejściu? A co tam, kierowca niech się martwi. W ogóle co za chory pomysł, teraz 10 samochodów będzie musiało królewiczowi/ księżniczce ustąpić. Ekologia po uju fest.
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 17:31
~taki ktoś
Jak zwykle cel szczytny ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Czy nie prościej byłoby pozostawić stan prawny tak i jak był a ewentualnie dostać obowiązek dla pieszego np. "podniesienia ręki". To tak nie wiele a daje kierującemu wyraźny sygnał że piesze zamierza wejść na przejście. Małe dzieci w przedszkolu są tego uczone. No ale teraz będzie w razie zdarzenia wiele interpretacji. Pieszy wtargnie i wina kierowcy.
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 11:58
~Masakra
To jest wszystko wporzadku, że kierowca powinien obserwować okolice przejścia,a nawet to że jak pieszy oczekuje na przejście to trzeba go przepuścić. Ale ważne jest żeby pieszy oczekiwał na to przejście, a nie z marszu na nie wtargnał.Zawsze tego uczono na kursach prawa jazdy, i normalny kierowca tak robi. Jednak wciąż zbyt mała uwagę wszyscy moim zdaniem zwracają na edukację pieszych, a ciągle skupiamy się tym jacy źli są kierowcy. Tymczasem piesi i rowerzyści są błędnie przekonywani że na nich trzeba uważać, a przecież oni też są zobowiązani uważać i też nie wszystko im wolno nawet jak jest zebra świeżo namalowana. Mam nadzieję że dwa ostatnie akapity jednak uświadomią choć kilku pieszym że oni też muszą stosować się do zasad bezpiecznego poruszania się. Ja jako kierowca staram się jeździć bezpiecznie, nie mam zamiaru zrobić nikomu krzywdy, ale informuje że mam kamerkę w samochodzie bo nie mam zamiaru odpowiadać za czyjaś bezmyślność. Kiedy idę pieszo lub jadę rowerem zawsze zatrzymuje się przed przejściem bo wiem jakie to ważne dla wszystkich uczestników ruchu. Więc jak nie daj Boże ktoś mnie potrąci to na jego kamerce będzie widać że zatrzymałam się przed przejściem i czekałam na jego zatrzymanie.
+0-0
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r. godz. 10:33
~kierowca
Tak uczyli na kursach kierowców ale wytłumacz to starszym osobom jak Oni nie patrzą tylko pakują się prosto pod koła samochodu ,trzeba uważać i tyle niema wyjścia.
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 21:35
~Xyz
To ma rację bytu jedynie jeśli WSZYSTKIE przejścia są oświetlone i mają idealną widoczność! A tak będziemy mieli jeszcze więcej tragedii! Idioci pisowscy!
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 22:04
~Driver
nie ma racji bytu Żyjemy w pośpiechu, gonimy bez opamiętania A teraz ... prosto pod koła... Komórki, kłopoty finansowe A Ty zamiast malować STOP przed wejściem na ulice, dajemy ZIELONE SWIATLO, samochodów tysiące, przejść... tysiące...
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 20:07
~Wrbl stw
Z tego wynika czy jako kierowca wychamuje czy nie i tak będzie wina kierowcy bo pieszy ma pierwszeństwo w każdym wypadku
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 18:59
~66
Im więcej przywilejów dla pieszych tym więcej ofiar. Brawo cymbały.
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 15:43
~lol
No to będzie ciekawie. Tak w gwoli wyjaśnienia to piesi w naszym mieście nie wchodzą na przejście tylko na nie wbiegają, wskakują. Najlepsi są rowerzyści którzy nawet nie zatrzymują się na przejsciu żeby się rozejrzeć. Zero kontaktu wzrokowego, jak konie z klapkami na oczach do przodu, a prym wiodą emeryci.
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 12:27
~ytikikx
Ilu zabitych pieszych wewzmie weber na swoja klate?
+0-1
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 10:21
~obserwator
Kierowco? zacznij od siebie,zadaj sobie pytanie,czy zwolnilem przed przejsciem,czy mozedodalem gazu.Czy wlaczylem kierunkowskaz przy zmianie kierunku jazdy.Pisze smsa,dzwonie i nie patrze na jezdnie.Wyprzedzam na podwojnej i na przejsciu dla pieszych?Jesli odpowiesz poprawnie to jestes kierowca,jesli robisz jak napisalem to jestes morderca.
+0-0
Niedziela, 24 stycznia 2021 r. godz. 11:41
~Mia
Podobne przemyślenia powinni zadać sobie piesi i rowerzyści, czy przed wejściem na zebrę rozglądnąłem się czy mogę to zrobić bezpiecznie? Czy nie idę bezmyślnie wprost pod koła? Czy przechodzac przez jezdnie przerwałem przeglądanie mediów społecznościowych, rozmowę przez telefon? Czy dopełniłem swoich obowiązków, przystanąłem i rozglądnąłem się w lewo,prawo,lewo? Czy moje zachowanie jako pieszego/rowerzysty było na tyle wporzadku że mogę krytykować innych uczestników ruchu? Czy moje zachowanie napewno nie wymusiło na kierującym gwałtownego hamowania a tym samym nie naraziło kogoś na niebezpieczeństwo? Jak wszyscy zaczną od siebie to powinno być lepiej.
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 10:06
~***** ***
Nasz Geniuszu!!!
+0-1
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 16:46
~***** ** i PSL
Idź się *****
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 09:40
~feltd
proponuje jeszcze o wprowadzenia pierszenstwa pieszych przed pociągi i tramwaje.
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 09:34
~olek swb
on wszystko z zachodu ale zarobki ze wschodu i tu jest roznica nasi osly czy tam posly maja lby tylko od parady i malpuja jak malpy ale inafaktura drogowa jesy daleko w DUPIE;; takimi rozumami nie dojdziemy do nikad ;karac i to karac potrafia nic wiecej no szok i GLUPOTA bez GRANIC;;
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 09:04
~Crazy
A co z dewotami , wdajacych sie w dyskusje przy pasach, pogawedki soboe urzadzaja a nie mysla przechodzic. Albo samobójca jak wbiegnie pod samochód. To kierowca bedzie odpowiadał za takigo .
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 07:20
~jan
.... to teraz niech władza wyszkoli ,,specjalistów" od mierzenia SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI .... przepis który niczego nie PRECYZUJE a tylko wyłącznie zachęca policjantów do walenia mandatów.... a pieszy wchodzący na przejście to jest wtedy jak postawi nogę na zebrze, jak postawi nogę na krawężniku a może jak jest pół metra od krawężnika, a może jeszcze dalej? .....
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 07:09
~Edmund
Codziennie jeżdżę miejskim autobusem,sytuacja wcześniej przed przejściem nie była wesoła, szczerze ,teraz jadąc autobusem który ma 10 ton wagi z ludźmi na pokładzie przed każdym przejściem będę miał obs...na zbroje czy mi nagle ktoś idący prosto nie wejdzie na pasy a ja nie nabije guza 40 osobom na pokładzie ,bo kretyn ma pierwszeństwo
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 02:41
~Kanadol
Największym problemem dla takiego rozwiązania (jaki widziałem podczas ostatniej wizyty w Stalówce),są pasy dla pieszych co 100m. Któż to tak projektuje? W myśl nowych przepisów przejechanie niedługiej ulicy może zająć chwilę.
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 23:19
~zawodowy kierowca
koleś będzie miał krew na rękach przez durny przepis
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 21:45
~Griter
I tak nie bede sie zatrzymywal kiedy beda jeszcze na chodniku. Ja za swiete krowy myslal nie bede. Idiotyczny przepis jak partia
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 21:36
~apollo
Przecież tu chodzi o mandaty dla kierowców nie o bezpieczeństwo dla pieszych, ot taki pomysł na budżet.
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 20:47
~Gal
To ku radości i wbrew fizyce panie weber zgodnie z pańską myślą przewodnią i partią, powinien pan jeszcze przegłosować, aby pociągi zatrzymywały się przed samochodami! To nie o przepisy chodzi tylko o kulturę ruchu! Trzeba szkolić, uczyć fizyki, współodpowiedzialności, a nie po 2 godziny religii przez cztery lata w liceum. A jaki przykład dają pędzące na łeb na szyję limuzyny z politykami rozbijane bo się tzw VIP, a raczej snob spieszy nie wiedzieć gdzie. Może powinien wrócić do szkoły aby nauczyć się korzystać z kalendarza i zegarka, aby zaplanować swój dzień.
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 20:34
~to ja
Po uchwaleniu takiej ustawy teraz powinni uchwalić następną o pierwszeństwie samochodów na przejazdach kolejowych, przecież tam samochód też jest niechronionym uczestnikiem ruchu. Dla mnie przepuścić na przejściu to żaden problem ale.... jest to raczej kwestią kultury zachowań na drodze przez jej użytkowników.
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 20:22
~hr.Żorż
weber !!!nie po to cię wysłałem do warszawy abyś tworzył absurdalne prawo. Ostatni raz jesteś w sejmie !
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 21:37
~Hue Hue
Otóż to. Weber nie wiedziałem żeś taki gupi.
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 20:20
~myśl na drodze
Żadna ustawa nie zmieni praw fizyki. Dużo cięższy samochód jadący nawet 40 km/h, nie zatrzyma się tak szybko jak pieszy, który może zatrzymać się w miejscu. Żadna ustawa nie zastąpi zdrowego myślenia, łatwiej pieszemu się zatrzymać przed przejściem i upewnić czy może bezpiecznie przejść, niż kierującemu pojazd. Lepiej się zatrzymać na chwilę by sprawdzić czy można przejść i być zdrowym i żywym, niż mieć pierwszeństwo i zostać potrąconym. To pieszy wchodzi na jezdnię, przeznaczoną dla pojazdów, więc powinien się upewnić że może to zrobić bezpiecznie. Sam przepis nie spowoduje zmniejszenia liczby wypadków, jeśli nie będzie myślenia przez wszystkich uczestników ruchu, pieszych i kierowców
+0-0
Sobota, 23 stycznia 2021 r. godz. 09:09
~Powodzenia
Dlategonie na najce prawajazdy uczono ze mały ustepuje dużemu. Czyli osobówka ustepuje tirowi bo sie nie złamie... Tak samo pieszy musi uwazac na auta bo kto z tego wszystkiego wyjdzie caly?
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 18:58
Nowy
Tutaj żadna ustawa nic nie zmieni. 1.Jest grupa (mała ale jest) kierowców, którzy zawsze jak na wyścigach jeżdżą albo spieszą się by wcześniej w domu na kanapie się rozłożyć. 2.Jest także część ludzi, którzy traktują przejście przez jezdnie jak przejście z pokoju do pokoju. Sama w sobie okoliczność stworzenia ustawy, która zabraniać będzie używania urządzeń elektronicznych na przejściu dla pieszych jest uzasadnieniem bezmyślności tych pieszych... która kosztuje masę pieniędzy, bo ustawy kosztują... bardzo dużo.
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 18:48
~xDDD
Większa ochrona dla pieszych, bo mają pierwszeństwo? Po chu**... Chyba tylko w przepisach. Jak ubędzie połowę pieszych z przejść bo wyginą "naturalnie" to będą kanałami przechodzić albo po drzewach jak małpy skakać. Bo przepisy same z siebie się nie zastosują, a że mamy tak upośledzony kraj to aż strach myśleć
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 18:16
~weggb
problem jest zasadniczy - nie ma zapierd...nia w miastach tam gdzie jest duza koncentracja pieszych czy starszych niedoleznych ludzi plus dzieci i rowerzysci jezdzacy jak chca - dla kierowcow aut ktorzy leca w obrebie miast ponad 80 powinny byc bardzo surowe kary - wlacznie z zatrzymaniem prawka - szkoda sie rozpisywac nad ta problematyka bo to temat rzeka ale jak sie nie ukroci pastawniakow zapie...jacych w zelaziwie az im lby podskakuja - a widze takie sytuacje co najmniej kilkanascie razy dziennie to nie ma co nawet duskutowac o bezpieczenstwie pieszych czy innych niechronionych..
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 19:33
~Mia
Dokładnie, kary dla kierowców z nadmierna prędkością powinny być srogie. Ale co z karami dla pieszych, którzy bez rozglądania się wchodzą na jezdnie, nie patrząc czy nie wchodzą wprost pod koła? Obserwuję tyle samo niepoprawnych zachowań u kierowców co i u pieszych i rowerzystów. Dlatego bardo ważny w tym artykule jest ostatni akapit. Bo piesi w większości są przekonani że nie mają obowiązków względem innych uczestników ruchu, a inni mają obowiązki względem nich jedynie.
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 18:02
~jasio
dajcie jeszcze pierfszenstwo przy przejscu przes tory i pas startowy o rzykach nie zapominajonc
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 19:02
~kabi
nie pier..l Jasiu, już większość kierowców stosuje te przepisy grzecznościowo. Dla mnie żaden problem przepuścić pieszego
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 17:37
~owad
W końcu Brawo
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 18:49
~XDD
W końcu? xd Wedle życzenia. Tylko wcześniej wybierz sobie kolor nagrobka xd
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 17:12
~olka
Nareszcie dołączamy do Zachodu. Wszędzie tam tak jest. Jak pieszy jest jedną nogą na chodniku, a drugą na passach to samochody się zatrzymują, bo tańsze ubezpieczenia od wypadków nie wystarczą, żeby pokryć koszty kalectwa do końca życia. A u nas jak u Ruskich, maszyna pierwsza. To sie musi zmienić. Ale piesi też muszą uważać, zanim nasi kierowcy się przestawią na inne myślenie.
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 19:03
~jabar
olka, na zapadzie kierowcy się zatrzymują jak pieszy się zbliża do przejścia a nie jak wchodzi
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 17:09
~NadSzyszkownik
Wiecej ludzi zginie na drogach... niestety, to jest Polska i tak wlasnie bedzie skutek.
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 17:25
~Oficer Wszechmogący
Wystarczy tylko nie wsiadać za kółko po wypiciu
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 16:53
~Ja
A może piesi za nim wejdą na pasy rozejrzą sie w prawo w lewo i w prawo a nie wchodza z marszu jak święte krowy bo są niezniszczalni. Ten obowiązek nie zniknął a nikt go nie przestrzega !!!
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 16:42
~adro
teraz zamiast skupić się na tym co na drodze trzeba obserwować , czy ktoś nie ma ochoty przejść przez jezdnię -a co z tymi w kapturach z pochyloną głową zapatrzoną w ekran telefonu
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 15:59
~Zybi
Pieszy wchodzący? Hm tylko kiedy będzie wchodzący 1 m przed 2 m przed, a może 0,5 m przed przejściem, a może jak nogę będzie trzymał w górze. Policja będzie miała zagrychę, no cóż prawo jak zawsze czytelne i precyzyjne.
+3-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 22:55
~olka
Masz rację Masakra. Piesi też muszą uważać, a nie chodzić jak święte krowy. Przed wejściem na pasy, trzeba się upewnić, że jest bezpiecznie i mieć kontakt wzrokowy z kierowcą nadjeżdżającego samochodu.
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 19:39
~Masakra
Olka nie do końca oczywiste, bo idzie osoba chodnikiem po prawej stronie jezdni(czyli ma auta z tyłu) i nagle skręca na pasy bez zasygnalizowania zmiany kierunku swojego ruchu, wprost pod koła. A powinna jednak przed wejściem na zebrę upewnić się czy może to zrobić bezpiecznie. Przeczytaj w tym artykule przytoczone słowa Pana Webera oraz ostatni akapit tego artykułu. Piesi mają nadal obowiązek sygnalizowania chęci przejścia przez pasy. Choć sama idea ze pierwszeństwo ma pieszy oczekujący na przejście jest bardzo dobra.
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 19:06
~jabar
Zybi, lepiej ty się przesiądź na komunikację miejską, nie będziesz musiał myśleć jak się zachować przed przejściem.
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 18:10
~olka
Proste jak drut, jedna noga pieszego na jezdni, samochód stop. A nawet jak widzisz, że zbliża się do zebry z intencją przechodzenia to musisz przewidzieć, że wejdzie. Ciągle kombinujesz jak koń pod górę. Wszędzie na Zachodzie to rozumieją, tylko Ty szukasz dziury w całym.
+0-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 15:35
~Mia
Ostatni akapit napisałabym pogrubionym drukiem, żeby wreszcie było jasne że nie tylko kierowca ma obowiązki ale również piesi.
+3-0
Piątek, 22 stycznia 2021 r. godz. 19:04
~jabar
jak autem dugniesz pieszego to raczej ty bekniesz a nie pieszy, pieszy najwyżej trafi na OIOM
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.