Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 19 stycznia 2021 r. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
 Wiadomości lokalne
» To nas uderzy po kieszeni - twierdzą mieszkańcy gminy Radomyśl, którzy zapłacą więcej za bilet
» Komunikat PEC - awaria magistrali ciepłowniczej
» Komunikat MZK
» 120 mkw. nowo wyremontowanej powierzchni w Karpińskim
» Oświetlenie na Poniatowskiego do poprawy?
» Kolejna spektakularna metamorfoza w Projekt Zdrowie - Pani Basia schudła 24 kilogramy!
» W michalickiej parafii mają relikwię świętej Rity, patronki spraw beznadziejnych
» Ruszyła budowa Parku Zimnej Wody
» Wracali pijani z imprezy. Pod opieką mieli dziecko
» Uzyskaj pomoc w transporcie do punktu szczepień
» Edukacja w dobie pandemii. Najmłodsze dzieci wracają do szkół
» Firma FIREKO gra z Młodziczkami Vega MOSiR Stalowa Wola
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Ferie w Muzeum 2021 - online
» Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Serca na nakrętki
»Serca na nakrętki
»Ford Ranger dla OSP Jastkowice
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Sobota, 19 grudnia 2020 r. godz. 13:18     /Magdalena Rodecka/Muzeum Regionalne/
Kultura przeniosła się do sieci. Muzealne wydarzenia on-line

Muzeum od kilkunastu lat gromadzi kolekcję wyrobów utrzymanych w tej stylistyce, ale szczególną jej częścią jest ponad 300 przedmiotów szklanych.
Muzeum od kilkunastu lat gromadzi kolekcję wyrobów utrzymanych w tej stylistyce, ale szczególną jej częścią jest ponad 300 przedmiotów szklanych.
Fot. Muzeum Regionalne
Ze względu na pandemię koronawirusa, od 30 października do odwołania, zamknięto instytucje kultury. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przeniosło swoją działalność do sieci, przygotowując cyklicznie nowe propozycje.

- Pracujemy nad tym, by ciągle być w kontakcie z naszymi odbiorcami i na bieżąco informujemy o tym, co się u nas dzieje. Przygotowaliśmy też dla naszych odbiorców kilka cykli tematycznych, które zainteresują wielbicieli pięknego szkła i porcelany art déco, pasjonatów historii i architektury industrialnej. Jest i coś specjalnego dla małych i dużych miłośników kultury ludowej. Tym razem chcemy pokazać, że muzealne eksponaty mogą inspirować zarówno dzieci jak i dorosłych. Udostępniamy w sieci nasze zbiory z pięknymi ludowymi wzorami, które będzie można zastosować do własnych realizacji artystycznych. Akcja zakończy się wystawą, na której zostaną pokazane nadesłane prace.

- Wystarczy śledzić muzealne posty FB i stronę internetową Muzeum, zainspirować się wzorem i załączyć pod postem fotografię dowolnej autorskiej pracy artystycznej powstałej w oparciu o pokazany wzór lub przesłać ją na adres email: eskromak@muzeum.stalowawola.pl - mówi Elżbieta Skromak z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

- Druga nowość w naszych mediach społecznościowych dedykowana jest miłośnikom szkła i ceramiki w stylu art déco - informuje muzealny komunikat.

Otwieramy nasze muzealne magazyny, by pokazać Wam najciekawsze obiekty. Muzeum od kilkunastu lat gromadzi kolekcję wyrobów utrzymanych w tej stylistyce, ale szczególną jej częścią jest ponad 300 przedmiotów szklanych. Jej trzonem są szkła wytworzone w Hucie Szkła Gospodarczego "Hortensja" w Piotrkowie Trybunalskim oraz Huty Szkła Juliusza Stollego "Niemen" w Brzozówce - czołowych polskich wytwórni okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto posiadamy też kilkadziesiąt obiektów z hut w Ząbkowicach, Zawierciu, Krośnie i Radomsku, a także pojedyncze przykłady ciekawych realizacji z wytwórni czeskich i niemieckich.

Treści związane z cyklem znajdziecie na profilu fb i Instagram.

- Może w Waszych kredensach lub szafkach przechowywane są podobne przedmioty? Pochwalcie się! A może wiąże się z nimi ciekawa rodzinna historia? Chętnie o niej przeczytamy - mówi Aneta Garanty z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Świetnym odbiorem internautów cieszy się cykl filmów poświęconych Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu i obiektom, które gromadzimy na potrzeby powstającego Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dostępne są już cztery odcinki, które można obejrzeć na naszym kanale YT oraz FB.

Jeśli przeczytaliście już nasze posty i obejrzeliście filmy, to czas na podcasty. Możecie odsłuchiwać je w każdej wolnej chwili, zarówno na spacerze jak i podczas świątecznych porządków. Na razie możecie posłuchać odcinków o słowiańskich korzeniach naszej współczesnej kultury, ale w trakcie przygotowania są tematy związane ze świątecznymi tradycjami, które już niebawem będziemy publikować w naszych social mediach.

Przypominamy również o artyście pochodzącym z Rozwadowa - Alfonsie Karpińskim, którego dzieła dostępne są online oraz wirtualnym spacerze po Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego.

Zapraszamy do odwiedzania Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli - on-line. Szczególnie w czasie przedświątecznym będziemy starać się przybliżyć Wam dawne tradycje regionu związane z tym wyjątkowym rodzinnym czasem.

Informacje o wydarzeniach znajdują się na stronie internetowej Muzeum Regionalnego, kanale YouTube, Facebook, Instagram.
Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 21 grudnia 2020 r. godz. 13:19
Marx
Gdzie się pali książki, dojdzie w końcu do palenia ludzi" - Heinrich Heine---- Widzimy coraz wyraźniej, że po trzech wiekach od stracenia Kazimierza Łyszczyńskiego za ateizm Kościół rzymskokatolicki w Polsce rozpala Nową Inkwizycję. W 2019 r. w jednej z gdańskich parafii spalono publicznie książki, wśród których był Harry Potter i szereg innych książek i przedmiotów oskarżonych o "przynoszenie złej mocy". Ten akt stanowi wyraźne nawiązanie do średniowiecznej Inkwizycji, znane później również w czasach nazizmu i totalitarnych reżimów Ameryki Południowej.
+2-0
Niedziela, 20 grudnia 2020 r. godz. 15:55
~Historia
Komuniści ateiści i kultura he he. Palą grabią niszczą gwałcą. Oto wasza kultura Marxie.
+0-2
Poniedziałek, 21 grudnia 2020 r. godz. 13:45
Marx
I jeszcze przypomnij mi jaki system Cię wykształcił (dał Ci pracę, godność) jak nie właśnie komunistyczny?
+0-0
Poniedziałek, 21 grudnia 2020 r. godz. 11:10
~Aamon
Inkwizycja, a wcześniej bojówki chrześcijańskie niszczące Efez czy Aleksandrię, bo ciemnota chciała ludziom wmówić, że to czego nie może przypisać bogu trzeba zniszczyć. Niewiedza i ciemnota są orzechami o których mówi nawet zbiór opowiadań, zwany biblią. Palenie książek, znakowanie i palenie żywcem ludzi to też kultura chrześcijańska. Zniszczenie tożsamości, wierzeń, kultury, obyczajów oraz tradycji i zastąpienie ich terrorem i przeróbką żydowskich legend doprowadziło do tego, że do dzisiaj spotykamy homo erectusów i pitecantropusów, dla których jedynym nakazem jest niedzielne odbembnienie godziny w kościele. To czego nie ma w biblii nie jest zakazane. Np.handel ludźmi, gdy król Portugalii miał wątpliwości, czy można sprzedawać ludzi, księża wytłumaczyli mu, że w biblii nic o czarnych mieszkańcach Afryki nie pisze i nawet nie wiadomo czy posiadają duszę.
+2-0
Poniedziałek, 21 grudnia 2020 r. godz. 08:15
~Etna
Dwa belzebuby kłócą się z historią. To chyba jakiś znak czasu...
+0-2
Niedziela, 20 grudnia 2020 r. godz. 19:05
~667 - LWS
Masz rację, PIS i kultura... Oni dopiero są na etapie ,, disco polowym" a tańce uprawiają u Rydzyka. Olga Tokarczuk czy Czesław Miłosz to dla nich ,, czarna magia", zresztą sam min.kultury mówił, że książek nie czyta.Chciał pokazać jaki jest ,, swoiski" bo wie, że pisowcy wyborcy nie wiedzą jak książka wygląda. Pamiętasz wspaniały spektakl ,, Klątwa", jakże aktualny do dziś, gdzie aktorka robi laskę figurce Lolka, niczym Polska klerowi..
+2-0
Niedziela, 20 grudnia 2020 r. godz. 17:45
Marx
Patrząc na ten wpis to tak jakbym czytał o inkwizycji świętego kościółka pedofilskiego...ups..katolickiego
+2-0
Sobota, 19 grudnia 2020 r. godz. 19:33
~ela
jaka sieć taka kultura
+0-0
Niedziela, 20 grudnia 2020 r. godz. 20:22
~Legion Lucyfera i Maryji
Handel ptasimi odchodami to nic w porównaniu z handlem dziećmi przez KK w Irlandii. Pamiętajmy, że ta sama organizacja, która kryje pedofilów działa w Polsce.
+0-0
Niedziela, 20 grudnia 2020 r. godz. 13:02
~HALNY GRZEGORZ
@Marx...myślałem , że jesteś bardziej oczytany..he , he. Państwa z Ameryki Południowej eksportują guano / naturalny ptasi nawóz ma wzięcie /. Ps. Zdrowych pogodnych świat . Nie napiszę jakich , aby nie naruszyć twojego ateizmu.....
+0-0
Niedziela, 20 grudnia 2020 r. godz. 02:49
Marx
Gdy w dziale "ogłoszenia" zobaczyłem że ludzie handlują nawet gołębimi odchodami (5zł za worek odchodów) to mnie zamurowało ...
+0-0
Sobota, 19 grudnia 2020 r. godz. 18:10
~Engels
Belzebuby atakują kulturę, jak np. ten pod spodem....
+0-0
Poniedziałek, 21 grudnia 2020 r. godz. 14:11
~Piswyborca
Engels, jakie szkoły i kiedy ukończył Jezus, Zbawca narodu, Słońce podkarpacia i patron Pierdziszewa Jarosław Kaczyński?
+0-0
Niedziela, 20 grudnia 2020 r. godz. 19:49
~Legion Lucyfera i Maryji
,,Niech się wstydzi ten co robi, a nie ten co widzi!" To tak na marginesie, do księży pedofilów i ich obrońców. Nie da się dłużej bronić przegranej sprawy, koniec jest bliski i będzie jak w Irlandii.
+1-0
Sobota, 19 grudnia 2020 r. godz. 21:35
Marx
Tak zwłaszcza że to międzynarodowe wyróżnienia engelsie goebelsie ;)) a co do tekstu o szczepieniach to spoko, napisałem tak i co z tego... pisywałem mocniej i nie wstydze się tego , wstydzić się powinni wszyscy którzy kryją pedofilów w sukienkach - to są prawdziwe gnidy, mają gó*no zamiast duszy o której tyle grzmią z ambony - samo obrzydlistwo...
+0-0
Sobota, 19 grudnia 2020 r. godz. 20:46
~wyszperane w internecie
Marx, oto twoja kultura: "myślałem że szczepić to sie pies z suką tylko mogą na czas kopulacji..."
+0-0
Sobota, 19 grudnia 2020 r. godz. 20:36
~Engels
Tylko nie bałwanie ty bałwanie. Te nagrody i dyplomy to od takich samych belzebubów jak ty, otrzymałeś. Też ukończyli studia w Moskwie i sami sobie przyznajecie takie nagrody za "wybitne" zasługi dla partii czerwonych, a nie dla kultury i sztuki.
+0-0
Sobota, 19 grudnia 2020 r. godz. 18:27
Marx
Spadaj bałwanie - żebyś wiedział ile nagród i dyplomów otrzymałem w przeróżnych dziedzinach to byś takich idiotyzmów nie wypisywał. KULTURA a ROZRYWKA to zupełnie inne dziedziny. O gustach jak widać się nie dyskutuje - zwłaszcza tych żałosnych.
+0-0
Sobota, 19 grudnia 2020 r. godz. 13:49
Marx
To jeszcze NIC! Pod koniec XXI wieku ludzkość masowo korzystać będzie z technologii umożliwiającej cyfryzację wspomnień, a co za tym idzie, handlowanie nimi, usuwanie ich, a nawet zmienianie. Będzie to możliwe dzięki wszczepianemu do mózgu czipowi o nazwie SensEn (skrót od Sensation En-gine) Obiecuję - ZAPOMNICIE o bogach, religiach, ideologiach - zapomnicie kim w ogóle jesteście bardzo szybko i o takim pojęciu jak "bóg". Tak będzie.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.