Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 4 grudnia 2020 r. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
 Wiadomości lokalne
» Smaczne Boże Narodzenie z Mensa Qul
» "Dzień jeden w roku" Stalowowolskie kolędowanie on-line
» Pomagaj kupując w lokalnych sklepach
» Rozwadowska załatana
» W Stalowej Woli powstają elementy prototypu elektrycznej deskorolki off-road
» Ułatwienia dla kierowców wchodzą w życie: prawo jazdy zostaje w domu
» Poprawa estetyki na osiedlu Fabrycznym z dobrym skutkiem
» 38 mln. zł na rozwój i modernizację urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych
» Pomagamy. W Stalowej Woli trwają charytatywne akcje
» Depilacja laserowa w Estet! Trzy okolice w cenie dwóch!
» Zacznij z Naturhouse, kiedy inni szukają wymówek, działaj, kiedy inni tylko marzą, nie poddawaj się i spełniaj marzenia!
» Muzeum Regionalne zachęca: zostań współtwórcą wystawy!
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Święty Mikołaj w Przytulandii
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Sopocie
»Impreza klubowa: Stalowa Wola Młode Miasto dla Młodych
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Środa, 21 października 2020 r. godz. 14:32     /Magdalena Rodecka/
Jaka przyszłość biomasy i ponad stu pracowników?

Załoga i jej przedstawiciele związkowcy nie rozumieją powodów takich decyzji. W momencie gdy stawia się na zieloną energię, ekologię, bloki węglowe wyłącza się z eksploatacji końcem roku, im może grozić likwidacja.
Załoga i jej przedstawiciele związkowcy nie rozumieją powodów takich decyzji. W momencie gdy stawia się na zieloną energię, ekologię, bloki węglowe wyłącza się z eksploatacji końcem roku, im może grozić likwidacja.
Fot. Jacek Rodecki
- Przedstawiciele pracodawcy nabrali wody w usta Co prawda do końca roku zwolnień nie będzie ale co w następnym roku? Nie mamy informacji o naszej przyszłości, o naszym bloku - mówi Marek Giemzik, przewodniczący Podzakładowej Komisji Związku Zawodowego "Kontra" przy Tauron Wytwarzanie SA Oddział Stalowa Wola.

Chodzi o kocioł K10, który od 2013 roku jest przystosowany do spalania biomasy w postaci trocin, zrębek drzewnych, pelletu oraz brykietu. Zastosowane rozwiązanie pozwoliło ograniczyć emisję dwutlenku węgla, dwutlenku siarki i tlenków azotu a tym samy mieć wpływ na poprawę jakości powietrza.

- Mamy takie informacje, niestety nie potwierdzone, bo decyzje jeszcze nie zapadły ale w kuluarach mówi się, że blok ma zostać zlikwidowany. Pisaliśmy do byłego już prezesa Tauronu, Filipa Grzegorczyka, otrzymaliśmy odpowiedź, że nie widzi pracy w strukturach Tauronu tego bloku - wyjaśnia Marek Giemzik.

Załoga i jej przedstawiciele związkowcy nie rozumieją powodów takich decyzji. W momencie gdy stawia się na zieloną energię, ekologię, bloki węglowe wyłącza się z eksploatacji końcem roku, im może grozić likwidacja. - Przecież ta energia jest teraz praktycznie wykorzystywana. Po przejściu przez turbinę, pierwszym etapem produkcji jest prąd, ciepło, które miało być przekazywane do Sanu, trafia do ogrzewania miasta. W tej chwili jest to w miarę tania energia. Jakie będą ceny z nowego bloku gazowo-parowego, który jest w fazie rozruchu i źródeł rezerwowych, trudno powiedzieć bo nikt nie przedstawił nam żadnej kalkulacji. Jest duże prawdopodobieństwo, że te ceny wzrosną, więc tym samym mamy obawy o nasze rachunki z ogrzewania mieszkań - dodaje nasz rozmówca.

Narazie powstał komitet protestacyjno-strajkowy Polska Energia. Zakłady, które się w akcję włączyły, wywiesiły flagi i transparenty. Mają pretensje do rządu, że nikt z nimi nie rozmawia, że dużo mówi się o górnictwie a o energetyce się zapomina.

Tu ma miejscu załoga ma żal do władz miasta, lokalnych przedstawicieli rządu i zarządu spółki Tauron, że gdy zjechali 9 sierpnia 2019 roku do Stalowej Woli, deklarując kolejne inwestycje, wsparcie dla załogi po tym jak ogłoszono likwidację bloków węglowych, na pięknych słowach w blasku fleszy się skończyło.

Załoga liczy ponad 55 lat, jest pełna niepokoju o przyszłość, o ewentualne znalezienie nowej pracy, której przez epidemię koronawirusa jest mniej. - Energetyka to specyficzny rynek, niszowy, przecież nikt z nich nie przekwalifikuje się na barmana, fryzjera czy kierowcę. Epidemia też odciska się piętnem na lokalnych zakładach pracy. Ubywa miesc pracy, pracodawców a tym samym dochodów dla miasta - podsumował Marek Giemzik.

Oczekujemy w tej sprawie na stanowisko Tauron-Wytwarzanie.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 23 października 2020 r. godz. 11:29
~Kolonia. Jurek.
Błąd to umowa z Tauronem, należało dogadać się z Rzeszowem lub Lublinem. Koszula bliższa ciału, a Tauron ma byłą ESW daleko i głęboko w pupie.
+0-0
Piątek, 23 października 2020 r. godz. 08:54
~Emeryt ESW
Drogi Literacie jak Ja budowałem tą Elektrownię a następnie w niej pracowałem to Ty na kiblu równowagę łapałeś i nie będziesz mnie pouczał o znajomości Elektrowni i jej działalności.
+0-0
Piątek, 23 października 2020 r. godz. 17:16
~PiSkomuna Atakuje
On napisal w sposob konkretny, a ty "Emerycie" (czy tez rzekomy emerycie) poslugujesz sie tylko inwektywami i obelgami. Bardzo nieladnie!
+0-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 20:08
~były
Pamiętam czasy jak powstawała instalacja do spalania biomasy, jaki był optymizm, jakie były świetlane pomysły kadry kierowniczej.Jakie były obiecanki państwa na odbiór energii z biomasy.Wszystko jakoś szło parę lat i urwało się tak szybko jak powstało.Nie bronię związkowców w czasie gdy pomiotko się pod dupą pali to walczą jak lwy, ale szkoda instalacji , pracy ludzi i czasów kiedy na zieloną energię wszyscy patrzyli jak na dziwaków a dzisiaj wszyscy krzyczą ,że kool.Kiedyś dawno temu dwóch panów dyrektorów podjęło działania o dogadaniu się z PGNiG i Tauronem na budowę elektrowni gazowej i to był najlepszy czas aby z tego zakładu uciec.Węglówka za chwilę przejdzie do historii a osławiona gazówka jeszcze nie ruszyła.Tak na koniec o związkach zawodowych w zakładach pracy, będą działaly sprawnie jak nie będą na garnuszku prezesów firm a utrzymywać się musiały tylko ze składek członków, to wtedy będzie normalnie.
+0-0
Piątek, 23 października 2020 r. godz. 15:40
~Taka Prawda
Ze składek związkowych to by się nawet karaluchy nie utrzymały z głodu by się wieszały na ścianach ,ilu jest tych związkowców ??
+0-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 19:16
~PiS = mafia w akcji
Dla Pisowskiej zarazy wazniejszy jest calkowity zakaz aborcji (Kosciol z PiSem, PiS z Kosciolem!) nizli problemy (rosnacego) bezrobocia. Niestety!!
+0-0
Piątek, 23 października 2020 r. godz. 22:52
~Chlodnym okiem
A teraz policja bije i gazuje ludzi protestujacych w poblizu willi polskiego "kieszonkowego dyktatorka", Kaczynskiego. Szykuja nam tu druga Bialorus!
+0-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 15:30
~Jak pieknie gdy nic nie dymi i cisza jak makiem za
E tam dadza sowite po 150 tys zł odprawy każdemu a kto ma już 60+ to na emeryture pójdzie dodatkowo przedwczesną, teraz tak dają. A jesli który cwańszy i miał 2 umowy np kierownika i dyrektora to dostanie podwójnie. Ponadto ze spólka państwowa to nie zwalnia w dobie pandemii bo by starciła dotację od państwa, tak że 2 lata maja pewne leniuchowania jak nic. A że przejedli 300 baniek na hiszpanów? No cóż, teraz bedzie hudziej.
+0-0
Piątek, 23 października 2020 r. godz. 13:05
~Doro
Jeśli myślę że piszesz o konkretnym pracowniku to jak podłym musisz być człowiekiem (ludzką szmatą) insynuujac mu życiową ustawkę. Pogarda wobec twojej osoby jest u mnie na najwyższym poziomie. Podciagnij się również w ortografi obrzydliwy pajacu.
+0-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 22:30
~literat
Pleciesz człowieku trzy po trzy, nie masz bladego pojęcia jakie odprawy czekają tych co pracę stracą, a firmy mają zielone światło na zwolnienia, bo kolejne "tarcze" kovitowe im to umożliwiają. Doczytaj trochę, dopytaj mądrzejszych, a może potem napiszesz coś sensownego, jeśli oczywiście zrozumiesz co ci mądrzejszy mówił.
+0-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 13:24
~xyz
Koniec biomasy, to koniec hałasu. Lepiej niech wróci węgiel.
+0-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 12:25
~Emeryt ESW
MLEKO się wylało z chwilą jak Tauron przejął Elektrownię i rozwiązał wszystkie spółki gdzie wtedy była Solidarność Kontra wielcy działacze podpisywaliście wszystko co wam prezesi podsunęli wszyscy broniliście tylko swoich tyłków a pracowników mieliście daleko w tyle ,teraz też jest tak samo .
+0-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 22:47
~literat
Drogi emerycie, jeżeli faktycznie nim jesteś to powinieneś wiedzieć, że każdy blok energetyczny ma swój żywot, i żywot 120 MW zbudowanych w latach 60-tych ubiegłego wieku właśnie się kończy. Technicznie mogłyby jeszcze pracować, ale normy ochrony środowiska są nie do spełnienia dla tych instalacji. Plucie na byłych prezesów, dyrektorów i związki to bezzasadny bełkot. To nie ci ludzie podejmowali wiążące decyzje tylko kolejne rządy i ten obecny również. A skoro jesteś emerytem Elektrowni to odszedłeś z godną odprawą i masz godną emeryturę. Podziel się anonimowo tymi wartościami z forumowiczami, nie wstydź się.
+0-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 08:26
~umnot
A Opozycja stalowowolska już zaniepokojona? Będzie proteścik? Może polonistka list otwarty kleci? Konferencja musi być i lans!
+0-2
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 19:32
~Daleko od Boga
"Lans" to glowna specjalnosc Lucjusza N. i jego ekipy. To chyba jedyne na czym faktycznie sie zna!#
+0-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 19:04
~Wasze Lustro
Kato-taliban u wladzy... Tradycja zobowiązuje: frankistowska Hiszpania, Portugalia Salazara, junty w Chile i Argentynie.. Kościół katolicki zawsze w sojuszu z prawicowymi dyktaturami... Dziwisze ręka w rękę z Sasinami!
+0-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 10:09
~Łowca pisowca
Po co? Ty pisowcu pójdziesz do tych ludzi i wytłumaczysz im dlaczego tracą pracę.
+2-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 22:56
~Wkurzony
Z INNEJ BECZKI. TAK PISOWSKI ORLEN DZIEKUJE PISLAMSKIEJ STALOWEJ WOLI ZE MAMY NAJDROZSZE PALIWO W POLSCE . W TAENOBRZEF ON PO 4.22-4.25 A U NAS 4.50 . NO COZ.TUMANY SA OD TEGO ZEBY GLOSOWAC .
+1-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 11:36
~to ja
To ty idioto jedź i zobacz! aktualna cena to 4.25 a w TGB to 4.22
+0-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 08:22
~do hejtera
Jedz idioto na stację miejską. I nie kłam w TBG drożej
+0-1
Środa, 21 października 2020 r. godz. 22:28
~nocne-piwo
Cytat z Internetu "Obecnie widać jak na dłoni, to co było już wiadomo 5 lat temu. PiS nie potrafiło, nie potrafi i nie będzie potrafiło rozwiązać żadnego bardziej skomplikowanego problemu niż przelanie co miesiąc 500 zł na konto lub dwa razy w roku wypłacenie dodatkowych emerytur. Najlepsze, że się specjalnie z tym nie kryli i nie nadal nie kryją... W myśl zasady: problemy mają ci, którzy próbują je rozwiązywać, nie maja zaś ci, którzy udają, że ich nie ma."
+3-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 21:54
~Zds
Myślę że park zimne wody będzie najlepsza odpowiedzią na oczekiwania pracowników.
+0-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 21:07
~jan
.... ,,w tej chwili jest to w miarę tania energia" ... powiedział co wiedział pan związkowiec, w Polsce na dziś najtańsza energia jest ze spalania węgla, ale jego czas się skoczył, świat potrzebuje energii ,,czystej" chociaż jest ona droższa, dymiące kominy były miarą rozwoju w XIX wieku. Dziś u nas o ,,czystości" energii decydują Polskie Sieci Energetyczne negocjując z wytwórcami każdą cenę energii w zależności od jej żródła wytwarzania, inna jest cena energii z węgla, inna z biomasy, inna z turbin wodnych, jeszcze inna z elektrowni wiatrowych czy gazowych..... w Polsce mamy władzę która lekceważy czy wręcz ośmiesza organizacje ekologiczne, Greta Thunberg jest przedstawiana jako jakaś ,,gówniara" w rękach ,,oszołomów", niestety nie myślą ci politycy ze ta młoda dziewczyna i jej rówieśnice za 15- 20 lat moga być znaczącymi politykami w świecie i promować wyroby wyprodukowane z ,,czystej" energii, specjalnie oznakowane tak jak dziś znakuje sie towary znakami bezpieczeństwa, gdzie będa wtedy polskie produkty ?... jak oznakowane ? ... kto je będzie kupował ? ....
+2-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 20:33
~Dojna zmiana
Za późno towarzysze przyszliście po rozum do głowy. Kogo obchodzi garstka robotników z biomasy.. Na bruk , a Wy dalej chwalcie I- go sekretarza jaki to dobry ojciec narodu.No niestety z racji wieku na 500+ jak też na emeryturęę nie załapiecie się, koronawirus w natarciu nic tylko bida,......
+2-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 20:33
~obcy
Czegoś tu nie kumam: "Kontra uratowała zakład w Stalowej Woli 12 Sie, 2019 w Energetyka Tagi Tauron Polska Energia / Tauron Wytwarzanie / Związek Zawodowy Kontra Elektrownia Stalowa Wola, należąca do grupy Tauron, miała być zamknięta do 2020 roku, a cała załoga zwolniona. Na szczęście tak się nie stanie. Pomogła w tym zakładowa organizacja Kontry. - Zakład był przeznaczony do zamknięcia. Nasz związek podjął rozmowy z prezesami Taurona i prezydentem Stalowej Woli. Udało się wypracować rozwiązania, które będą skutkować ocaleniem zakładu. Zyskaliśmy też zaufanie załogi - obecnie do komisji Kontry w EC Stalowa Wola należy 130 pracowników z 270 osobowej załogi - mówi Artur Wilk z komisji Kontry w Tauronie....itd.
+0-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 19:46
~były
Czyli dalej nie jesteście reprezentantami całej załogi, jak przekroczycie próg 140 członków będziecie mogli naginac prawo.
+0-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 20:32
~boby
Składowisko biomasy to kolejny smród w Stalowej Woli !!!
+0-1
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 05:46
~Sosniak
Wolę zapach biomasy na całym mieście niż wyższe rachunki za prąd. Więcej ludzi na rynku pracy = że mój krol nadal będzie szczędził na podwyKi
+1-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 19:59
~PiSowska_hipokryzja
A czy po "blysku fleszy" (w r. 2019) zostala przynajmniej jakas propagandowa tresc???
+0-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 19:11
~Taki Kraj
Moze wybudujemy kolejna silownie, albo "wodne oczko"?
+1-0
Czwartek, 22 października 2020 r. godz. 13:07
~Tytus
Oczko wodne to już wszyscy mają.
+0-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 17:01
~Tow Jan Winnicki
Prosze, by nie przeszkadzano nam w budowaniu nowej, PiSowskiej Polski!
+1-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 16:43
~Łowca pisowca
I co was zaskakuje, czemu się dziwicie. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej. Nie przeszkadzajcie ,,wielkiemu konstruktorowi dobrej zmiany" swoim narzekaniem, że nie będziecie mieli co jeść i za co wykształcić dzieci. Za 20 lat dogonimy Niemcy, bo wódz tak mówił a wy widocznie z tą waszą biomasą przeszkadzacie mu w jego wizji. Trzeba się najpierw kilkaset lat cofnąć, wtedy postęp w wykonaniu PIS- u będzie bardziej widoczny.
+3-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 19:02
~Łowca pisowca
@ ,,Iol", nie ,, chory politycznie" tylko mam odchylenie ,,wolnościowe". To się objawia samodzielnym myśleniem, kierowanie się rozumem i krytycznym myśleniem. Poddając w wątpliwość pewne przekazy czy wiadomości staram się zrozumieć o co w tym chodzi i mieć własne zdanie, nie pisowskie, nie kościelne ale własne. Poczytaj na początek ,, Alicję w krainie czarów" albo ,, Przygody barona Münchausena". Wiadomo, że PIS- owcy bojąc się górników, postawili na węgiel i co ich tam obchodzi kilkudziesięciu ludzi tracących pracę. Z artykułu wnioskuję, że liczba zatrudnionych została wyrażona w latach ( ,, załoga liczy ponad 55 lat"). Wiem, że kto władzy ludowej nie popiera, ten naraża się na różne represje, łącznie z zamknięciem w zakładzie psychiatrycznym ( chory, jak nie podoba mu się władza pisowska i nie kocha ,, ojca narodu) lub w obozie koncentracyjnym dla dysydentów.
+1-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 17:16
~lol
Jesteś chory politycznie , jak się zorientują to dom dla umysłowo chorych pewny.
+0-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 15:56
~mieszkaniec
kudłaty z wiceministrem polansowali się trochę i wszystko i wszystkich olali....
+2-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 15:49
~Edek
Fabryka maseczek im. Towarzysza Kaczyńskiego czeka
+1-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 23:01
~Jan niezbędny
Fabryka już pracuje tylko że bezobjawowo dlatego nic nie widać i słychać
+2-0
Środa, 21 października 2020 r. godz. 20:54
~Pisuar Cuchnie
Za ile lat wyprodukuja pierwsza maseczke?
+1-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.