Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 19 października 2020 r. Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
 Wiadomości lokalne
» 1 osoba ranna w wypadku na drodze powiatowej Stalowa Wola - Przyszów
» Kotowa Wola: 48-latek utopił się w przydrożnym rowie
» Kierowca miał 2,4 promila i uszkodził 7 samochodów
» DW-855: wydachował mając 2,5 promila
» Jak pracuje szpital?
» VI Fiesta Harmonica za nami
» Poświęcili mural św. Jana Pawła II
» Klasztor pozostanie zamknięty. Kolejne dwa zakażenia
» Żywienie dzieci w wieku szkolnym
» Stalowa Wola w gronie polskich liderów inwestycji
» Przyrost zachorowań na Oddziale Psychiatrycznym w szpitalu
» Rusza modernizacja dworca PKP w Rozwadowie. Jakie pomysły na zagospodarowanie?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Z historią nam po drodze - wycieczka po rozwadowskim cmentarzu parafialnym i wojennym
» Warsztaty z projektowania 3D w Pracowni Intermedialnej
» Warsztaty filmowe w Pracowni Intermedialnej
» Bazarek roślinny
» Elżbieta Bis - "Okruchy" - Wystawa rzeźby
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Sopocie
»Impreza klubowa: Stalowa Wola Młode Miasto dla Młodych
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Piątek, 25 września 2020 r. godz. 13:20     /Magdalena Rodecka/
O polskich megalitach i nie tylko

Ekspozycja odpowiada między innymi na pytanie, dlaczego budowano grobowce kujawskie, tzw. polskie piramidy, i kim byli pochowani w nich ludzie?
Ekspozycja odpowiada między innymi na pytanie, dlaczego budowano grobowce kujawskie, tzw. "polskie piramidy", i kim byli pochowani w nich ludzie?
Fot. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Do 10 stycznia w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli można oglądać wystawę "Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych".

Ekspozycja odpowiada między innymi na pytanie, dlaczego budowano grobowce kujawskie, tzw. "polskie piramidy", i kim byli pochowani w nich ludzie?

- Tajemnice megalitycznych grobowców odkrywamy poprzez opowieść o ich budowniczych. Ludność kultury pucharów lejkowatych? Skąd ta dziwna nazwa? Pochodzi od kształt wykonywanych przez nich glinianych naczyń, które swoim wyglądem przypominają lejki - mówi Beata Trybuła z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Na ekspozycji można zobaczyć oryginalne przedmioty sprzed 5000 lat jak i współcześnie wykonane repliki.

W Polsce najbardziej rozpoznawalne megality to tzw. grobowce kujawskie, które budowano około 3,5 tysiąca lat p.n.Ch. - tysiąc lat wcześniej niż w Egipcie. Konstrukcje megalityczne zostały odkryte również w innych rejonach naszego kraju: m.in. na Pomorzu, w Świętokrzyskiem, Małopolsce, na Podkarpaciu.

Zabytki na wystawę pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Wydziału Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Wystawę można zwiedzać z przewodnikiem. Zapisy pod numerem telefonu: 15 844 85 56 w godzinach pracy Muzeum.Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 26 września 2020 r. godz. 20:53
~pijak
3,5 tysiąca lat p.n.Ch ????? przed naszymi Chinami?
+0-0
Sobota, 26 września 2020 r. godz. 21:35
~alkoholik
przed narodzeniem Chrystusa
+0-0
Sobota, 26 września 2020 r. godz. 15:33
boga_nie_ma
Nie ma życia pozagrobowego - twierdzi naukowiec. Brak miejsca na nowe "siły duchowe" Znany fizyk przekonuje, że ludzkość już dawno powinna porzucić wiarę w drugą i kolejne szanse, a dowodem na to są powszechnie znane prawa fizyki. Naukowiec związany z California Institute of Technology swój dowód rozpoczyna od założenia, że "prawa fizyki tłumaczące nasze codzienne życie są już w pełni zrozumiałe", zatem wszystko co zachodzi powinno się odbywać w ich ramach. Żeby istniała możliwość życia po śmierci ludzka świadomość musiałaby być zdolna do oddzielenia się w całości od fizycznego ciała. Oczywiście nie brakuje relacji na temat eksterioryzacji, czyli OOBE (out of body experience), jednak poświadczonych współczesną wiedzą i analizą naukową dowodów na wychodzenie z siebie nie mamy. Dr Carroll przekonuje, że nie doczekamy się ich nigdy, ponieważ już na najbardziej podstawowym poziomie budowy materii prawa fizyki nie pozwalają cząsteczkom martwego ciała gdziekolwiek przenieść naszej świadomości. - Nie istnieje w ramach tych praw sposób na trwałe zapisanie w mózgu informacji po śmierci - tłumaczy i dodaje, że odpowiedzią jest także teoria pól kwantowych. Ich badanie z pewnością pozwoliłyby wykryć ślady "dusz" czy "duchów". Naukowiec przekonuje, że obecnie naukowcy znają w pełni wszystkie prawa, wedle których funkcjonują atomy w naszych organizmach. Oczywiście, nie znamy wszystkich praw dla całego Wszechświata, jednak te ziemskie, które decydują o zachowaniu elektryczności i cząsteczek tworzących nasze mózgi, gdzie mieści się świadomość, poznane zostały dość dokładnie. Carroll pisze na łamach Scientific American, że "wiara w życie po śmierci wymaga, mówiąc delikatnie, fizyki znacznie wykraczającej poza Standardowy Model". W ramach teorii pól kwantowych nie ma miejsca na nowe "siły duchowe", ponieważ wykrylibyśmy je podczas trwających już eksperymentów. Albo są tak słabe, że nie wpływają na nasz mózg, albo nie istnieją. Naukowiec dodaje, że wiedząc to powinniśmy skupić się na znacznie ważniejszych badaniach dotyczących choćby ludzkiego sumienia i świadomości: skąd się biorą i jak działają. - Jest wielu ateistów i naturalistów, którzy mówią: "nie możemy jasno stwierdzić czy istnieje życie pozagrobowe, czy nie". Otóż możemy, przykro mi - podsumowuje Carroll.
+0-0
Niedziela, 27 września 2020 r. godz. 16:02
~kinga
Delikatnie rzecz ujmując to także księża odprawiający pogrzeb nie twierdzą, że istnieje życie po życiu tylko zachowawczo, 'wierzymy" że zmartwychwstaniesz w dniu ostatecznym. Trudno nie podzielić przeprowadzonego badania naukowego przez naukowca. Za tym przemawia także fakt, że nikt dotychczas nie przyszedł zza światów i nie powiedział jak tam jest. Po prostu tylko wiara, wiara...
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.