Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 27 stycznia 2021 r. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
 Wiadomości lokalne
» Komunikat MZK
» Finał WOŚP za kilka dni. Sztab w nowym miejscu
» Nie do przejścia, nie do przejechania rowerem
» Pozbądź się azbestu
» Skarga radnego na prezydenta odrzucona? Przyklepać mają radni
» Brak prądu. Powodem powalone drzewa
» Ponad 1700 osób zaszczpionych na kornawirusa. Zaczyna brakować szczepionek
» Większa moc na Poniatowskiego. Ma być jaśniej. Winny stary projekt
» Los topól przesądzony. Są leciwe i uszkadzają podziemne instalacje
» Tłumy seniorów do szczepienia. Winna dezinformacja?
» Zwrot podatku z zagranicy. KDF-Podatki zaprasza!
» Fabryka maseczek w Stalowej Woli. ARP milczy w jej sprawie
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Serca na nakrętki
»Serca na nakrętki
»Ford Ranger dla OSP Jastkowice
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Środa, 23 września 2020 r. godz. 10:57     /Magdalena Rodecka/
Sąd Apelacyjny oddalił skargę Elektrociepłowni. Ponad 333 mln. zł dla Abenera?

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie oddalił skargę, na mocy której Elektrociepłownia Stalowa Wola domagała się uchylenia wyroku, w sprawie zapłaty dla Abener 333,79 mln zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz kosztami postępowania arbitrażowego.
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie oddalił skargę, na mocy której Elektrociepłownia Stalowa Wola domagała się uchylenia wyroku, w sprawie zapłaty dla Abener 333,79 mln zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz kosztami postępowania arbitrażowego.
Fot. Jacek Rodecki
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie oddalił skargę, na mocy której Elektrociepłownia Stalowa Wola domagała się uchylenia wyroku, w sprawie zapłaty dla Abener 333,79 mln zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz kosztami postępowania arbitrażowego.

"Przed stwierdzeniem wykonalności wyroku Sądu Arbitrażowego, ECSW dokona analizy i podejmie środki oraz skorzysta z przysługujących jej praw w celu ograniczenia negatywnego wpływu powyższego wyroku na sytuację finansową ECSW" - informują PGNiG i Tauron. Od wyroku przysługuje skarga kasacyjna.

Arbitraż dotyczył roszczenia o zapłatę, o ustalenie stosunku prawnego jak również o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli w związku z rozwiązanym kontraktem zawartym pomiędzy Abener Energia i ECSW na budowę bloku gazowo-parowego.

Przypomnijmy, że wspólna inwestycja Tauronu Wytwarzanie i Polskiego Górnictwa Nafty i Gazownictwa Termika czekała na wznowienie prac od stycznia 2016 roku, kiedy to z budowy została wyrzucona hiszpańska Abener Energia, czyli poprzedni generalny wykonawca bloku, który miał problemy finansowe i nie gwarantował terminu wykonania prac. Problemy ostatecznie zatopiły hiszpańską spółkę, kiedy nie potrafiła sobie poradzić z budową kanału wody chłodzącej. Kanał zawalił się. Od tamtej pory na bieżąco były prowadzone prace konserwacyjne zapobiegające degradacji majątku, przed wyłonieniem kolejnego wykonawcy.

Pierwotnie największy powstający w Polsce blok parowo-gazowy miał być gotowy w 2015 roku, jednak termin nie został dotrzymany nie tylko z powodu problemów z wykonawcą, kwestiami finansowymi, ale i wątpliwościami co do rentowności przedsięwzięcia przy drożejącym gazie.

Gdy inwestycję udało się jednak zakończyć, pod koniec sierpnia po raz pierwszy została zsynchronizowana z krajową siecią elektroenergetyczną cała jednostka wytwórcza elektrociepłowni w Stalowej Woli: turbina gazowa oraz turbina parowa. Tym samym blok gazowo-parowy rozpoczął pracę.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli będzie pracował w kogeneracji - zapewni 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska. Jednostka będzie mogła zasilić w energię elektryczną 1,2 mln gospodarstw domowych.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego.

Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa stalowowolska jednostka spełnia bardzo restrykcyjne normy środowiskowe. Emisja dwutlenku węgla, która wynosi około 360 kg/MWh, wpisuje się wymagania konkluzji BAT (Best Available Techniques). Bardzo niska jest też emisja tlenków azotu, a tlenki siarki praktycznie w ogóle nie są emitowane. Dodatkowo, z uwagi na usytuowanie bloku w centrum miasta, bardzo ważny jest brak emisji pyłów.

Bloki gazowo-parowe to technologia produkcji energii elektrycznej, która pozwala uzyskać najwyższe sprawności produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych, rzędu 60 proc. brutto. Proces produkcyjny w bloku gazowo-parowym jest wysoce zautomatyzowany. Do obsługi jednostki wraz z całą obsługą Spółki przewidziany jest zespół około 60 osób.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 24 września 2020 r. godz. 01:29
~am
do wiechu Wcale nie najtańsza oferta wybrana Firmy biorące udział i ich oferty: Abener Energia (94,11 pkt) 1,932 mld zł Polimex-Mostostal (88,08 pkt) 1,837 mld zł PBG, Alstom Power (77,91 pkt) 2,533 mld zł Iberdola (-) 1,59 mld zł
+0-0
Czwartek, 24 września 2020 r. godz. 00:30
~troche prawdy
niech powiedza wprost co to za rezerwowe źródło ciepła - to spalarnia śmieci , plastikowych z całe okolicy w promieniu 50 a może i 100km, bo skoro gazówka bedzie stać to czymś miasto trza grzać artykuł pisany pod zamówienie, ocenzurowany bo właśnie gazówek pozbywają sie na zachodzie europy bo żółty dym z komina to nic innego jak kwaśny deszcz - tlenek azotu i wracaja do wegla, poza tym dudniący huk i szum tez sa uciążliwe
+0-0
Czwartek, 24 września 2020 r. godz. 19:40
~Tytus
Opału nie zabraknie! 40 tyś. ton śmierci jedzie z Niemiec do Polski. I pomyśleć, że wszystko to dzięki PIS- owi. Jaki inny gospodarz o to by zadbał?
+0-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 21:42
~Łowca pisowca
Sprawą niegospodarności w chylącej się ku upadkowi Elektrowni Ostrołęka na zlecenie Prokuratury w Białymstoku zajęło się CBA. Jak mówi były senator PIS- u, Krzysztof Majkowski-,,w elektrowni i spółkach są ludzie kompletnie nie znający się na energetyce. Ani doświadczenia, ani wykształcenia. Mamy kilku katechetów, którzy w tej chwili zarządzają elektrownią, mamy specjalistę od chowu gęsi, od chowu kaczek, mamy nauczycieli, kolejarzy, którzy nigdy z energetyką nie mieli nic wspólnego". Gdyby wtedy rządził PIS, to z takimi kadrami nie doszło by do tego.
+0-0
Czwartek, 24 września 2020 r. godz. 09:45
~Łowca pisowca
Watykan i jego pracownicy w Polsce, to strategiczny i najważniejszy partner na świecie. Bez czynnego udziału watykańskiej mniejszości narodowej podczas wyborów, pisowcy mogli by mieć problem z wygraną.
+0-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 23:59
~nocne-piwo
Mierni, bierni ale wierni... oto PiSowskie kadry. _P.S. Maliniak/Duda polecial do Rzymu i do Watykanu. A czy z Dudą poleciała do Rzymu jego najmłodsza (stażem i wiekiem) doradczyni ?
+0-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 20:51
~Dislike
Kto w elektrociepłowni jest odpowiedzialny za dział prawny? Kto ich reprezentuje? Podejrzewam że po tej akcji straci posadę...
+0-0
Czwartek, 24 września 2020 r. godz. 00:23
~Man from utopia
Szkoda, że nie wzięli Jarka. Kiedyś opowiadał pierdoły, że jest prawnikiem, i to niezłym, i wcale nie jest skazany na życie z pieniędzy państwowych.Szkoda...
+0-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 19:06
~Esw
Wszystkim baranom przypomnę, że wybór tej firmy to zasługa PSLowskich wtedy władz Tauronu. Była wybrana polska firma przez stalowowolskich szefów ESW. PSL się wkur+++ił, wyrzucił zarząd, zmienił wykonawcę, który jak już nieliczni pamiętają uciekł z budowy. A teraz za tą ucieczkę "niezawisłe" jeszcze nakazują im płacić. To jest właśnie Polska PO-PSL I to tych sądów broni nasza kochana stalowowolska opozycja. Dziękujemy!
+1-1
Środa, 23 września 2020 r. godz. 21:28
~Pisuar Cuchnie
Dlaczego wyzywasz ludzi "Esw"? Poziom kultury rodem z PiSuaru??
+0-1
Środa, 23 września 2020 r. godz. 21:21
~republika bananowa
Polaczenie stanowiska ministra z funkcja prokuratura generalnego to typowo stalinowski "wynalazek". Przez jakis czas w Polsce tego nie bylo, ale... PiS-owska mafia radosnie powrocila do tego pomyslu!
+0-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 20:37
wiechu
Udzielasz się na różnych portalach i wszędzie rozsiewasz tą samą propagandę.Przede wszystkim elektrownia i elektrociepłownia to dwie różne firmy.Szefowie tej pierwszej nie mieli nic do przetargu.Wybrano po prostu tańszego wykonawcę,z którym ostatecznie zerwano umowę za niedotrzymanie terminu.Sądy dopóty są niezawisłe,dopóki rząd nie wprowadza "reformy",aby podporządkować sobie wymiar sprawiedliwości.W Polsce PiS Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny w jednym pragnie wyłącznie ręcznego sterowania podległymi mu instytucjami.
+0-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 18:26
~Karin Stanek
Balcerowicz wroc! Sprywatyzuj to szambo.
+0-1
Środa, 23 września 2020 r. godz. 15:06
~Ałła Pugaczowa
więcej spółek Skarabu Państwa!! Komuno wróć!!!
+0-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 17:25
~Komuna_Wiecznie_Zywa
A teraz ludzie niejakiego Ziobry maja pretensje do PiSu, ze zbyt mala stanowisk w spolkach Skarbu Panstwa obsadzili! Projekt "Koryto+" w akcji! P.S. -"Politycy PiS od kilku dni atakowali Zbigniewa Ziobrę i Solidarną Polskę. Padły zapowiedzi o zdecydowanych krokach i ostatecznych decyzjach. Minister sprawiedliwości odbywał kolejne spotkania z Jarosławem Kaczyńskim. Wszystko po to, by zażegnać konflikt. Jak ustaliła Wirtualna Polska, Zbigniew Ziobro jest w stałym kontakcie z o. Tadeuszem Rydzykiem. W minioną niedzielę, gdy sytuacja w koalicji rządzącej była napięta do granic możliwości, toruński duchowny próbował się dodzwonić do Jarosława Kaczyńskiego. - O telefon do prezesa poprosił ojca Rydzyka Ziobro. Chciał, by ten wstawił się za nim i załagodził spór. W obozie Ziobry zapanowała jednak duża nerwowość, bo prezes PiS nie odbierał telefonu z Torunia. Zrobił to po dłuższym czasie i rozmawiali około godziny - mówi nam ważny polityk PiS." Co to za kraj, w ktorym sklad rzadu ustala "ojciec" oszust razem ze zwyklym poslem (mafijnym bossem)?
+0-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 17:03
~Niech żyje kapitalizm
W przyszłości będę głosować tylko na tych, co przekonają mnie, że za ich kadencji zniknie ostatnia spółka skarbu państwa i nie będzie zakładów państwowych oraz zlikwidowany będzie konkordat.
+0-1
Środa, 23 września 2020 r. godz. 14:25
~A zapłacimy my
Podziękujcie za to PSL
+0-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 15:39
~stanczyk
To nie wina Tuska?
+1-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 13:04
~Oglądacz
Jeśli wyrok w kolejnych instancjach odwoławczych zostanie utrzymany to aż boję się przewidywać ile wkrótce zaczniemy płacić za C.O i ciepłą wodę . A nie wszyscy dostają pińcet plus i trzynastą emeryturę . Najbardziej po tyłku dostaną ludzie utrzymujący się z pracy i i płacący podatki . Patologia i tak wyjdzie na swoje bo dostaną wsparcie finansowe z MOPS-u i innych instytucji utrzymujących nierobów !
+0-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 18:34
~asa
Przecież zawsze jest alternatywa.Jeśli z PEC-u będzie drogo ,to można własna kotłownie choćby na jeden blok zainstalować.Mieszkańcy przepłacają bo brak w nich inicjatywy i nic oprócz narzekania nie potrafią.
+0-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 15:29
~Tytus
Patologia nie płaci za media, ale za to słusznie głosuje, więc za nich też zapłacimy.
+0-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 12:20
~am
to miasto niech się zastanowi nad budową ciepłowni dla potrzeb miasta bo mieszkańcy nie podołają kosztom ciepła
+0-0
Sobota, 26 września 2020 r. godz. 11:24
manukun
Nie gadać tam, tylko płacić podatki i klaskać z zachwytu nad "osiągnięciami" partii
+0-0
Środa, 23 września 2020 r. godz. 16:27
~Piswyborca
My się nie zastanawiamy, my głosujemy na PIS, a jak się pomodlimy to i ,,pan bozek pomoze".
+0-1
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.