Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 14 kwietnia 2021 r. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
 Wiadomości lokalne
» Zbrodnia Katyńska - pamiętamy!
» Prezydent Stalowej Woli bez zastępcy. Nie będzie powołania nowego
» Zastępca prezydenta Renata Knap prezesem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Będzie odpowiedzialna za budowę osiedla Parkowego
» Komunikat PEC - awaria sieci ciepłowniczej
» Lewy wał rzeki San w Zaleszanach i Stalowej Woli. Będzie modernizacja i ścieżka rowerowa
» Ulica Kręta w Pysznicy. Bezpieczniej dzięki budowie chodnika
» Maciej Zakościelny wspomina Stalową Wolę i amatorski skatepark
» Władze gminy Zaleszany ostrzegają przed oszustami. Chodzi o wycenę instalacji paneli fotowoltaicznych
» Muzeum Regionalne zdigitalizuje dorobek COP. Będą animacje w 3D działających maszyn
» W trosce o bezpieczeństwo pieszych. Przebudowa z rządową dotacją
» Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci - weź udział w konferencji
» Będzie rozbudowa remizy, aby zmieścić sprzęt strażacki
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Etnoilustracje. Między światami. Magia obrzędów wiosennych.
» Podróż do Japonii w Galerii Karpińskiego
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Wicepremier Gowin w Stalowej Woli o budownictwie mieszkaniowym
»Serca na nakrętki
»Ford Ranger dla OSP Jastkowice
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Imprezy w mieście

Czwartek, 17 września 2020 r. godz. 11:14     /Muzeum Regionalne w Stalowej Woli/
Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych

Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych.
Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych.
Budowle megalityczne są dziś najbardziej spektakularnymi, znanymi pozostałościami kultur istniejących przed tysiącami lat. Przyciągają nie tylko naukowców i miłośników historii oraz archeologii, ale także fascynatów tajemnic.

W niedzielę 20 września w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zostanie udostępniona nowa wystawa archeologiczna, dzięki której dowiemy się czemu budowano grobowce kujawskie, tzw. "polskie piramidy", i kim byli pochowani w nich ludzie.

Neolityczne wielkie kamienie

Megality (z j. greckiego: wielkie kamienie) należą do najbardziej znanych starożytnych zabytków na terenie Europy, a podobne konstrukcje znajdują się także na innych kontynentach. Są one świadectwem szczególnego nurtu wierzeń religijnych i związanych z nimi zachowań społecznych, które w epoce neolitu przeniknęły różne kultury archeologiczne w Europie Zachodniej, Północnej i Środkowej, pozostawiając po sobie materialne ślady w postaci gigantycznych konstrukcji kamiennych i kamienno-ziemnych.

Polskie megality

W Polsce najbardziej rozpoznawalne megality to tzw. grobowce kujawskie, które budowano około 3,5 tysiąca lat p.n.Ch. - tysiąc lat wcześniej niż w Egipcie. Konstrukcje megalityczne zostały odkryte również w innych rejonach naszego kraju: m.in. na Pomorzu, w Świętokrzyskiem, Małopolsce, na Podkarpaciu.

Na wystawie główna uwaga skupiona zostaje na budowniczych polskich megalitów, czyli ludności kultury pucharów lejkowatych, której rozwój przypada na epokę neolitu, czyli czas rolników i hodowców (od końca IV przez całe III tysiąclecie p.n.Ch.). Wśród prezentowanych obiektów znajdzie się ceramika (szczególną kategorię zabytków stanowić będą naczynia stanowiące wyposażenie grobowe), krzemienne, kamienne i kościane narzędzia pracy oraz przedmioty codziennego użytku, ale też kopie zabytków krzemiennych i repliki naczyń. Wyjątkowe prezentowane tu znalezisko to dwa unikatowe pierścienie bursztynowe z grobowca megalitycznego w Łupawie (woj. pomorskie). Plansze informacyjne, filmy i animacje komputerowe będą cennym uzupełnieniem do eksponowanych zabytków.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W wybrane niedziele na wystawie "Megality w Polsce" będą się odbywały zwiedzania z przewodnikiem. Pierwsze już w dzień otwarcia wystawy 20 września. Zapisy pod nurem tel. 15 844 85 56 w godzinach pracy Muzeum.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

Udział w oprowadzaniu w ramach biletu na wystawę.

Ceny biletów na wystawę: normalny - 5 zł, ulgowy - 3 zł, bilet rodzinny - 8 zł, z Kartą Dużej Rodziny - 7 zł.

W Muzeum obowiązują ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/wizyty/informacje-dla-zwiedzajcych

Zabytki na wystawę pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Wydziału Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Kuratorka wystawy: Monika Kuraś

Aranżacja wystawy: BUDCUD

20 września 2020 - 10 stycznia 2021

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 14 października 2020 r. godz. 20:44
~mamuszka
Owszem Bog istnieje ale nie jest to taki Bog o jakim nas uczä.To praenergia i nadinteligencja i slonce wszystkich slonc we wszechswiecie i temu "Bogu"jest zupelnie obojetnie czy sie do niego modlimy czy tez nie.Jestesmy tylko materiä biologicznä,fizycznä i chemicznä ktora po smierci zostanie wykorzystana do nowego zycia niekoniecznie w ludzkiej postaci(i tu sie czesciowo zgodze z wiarä buddyjskä).Zycie wieczne istnieje w naszym DNA ktory przekazujemy swoim dzieciom
+0-0
Czwartek, 17 września 2020 r. godz. 14:04
boga_nie_ma
Temat śmierci długi i szeroki jak świat, rozprawiały o nim wszelkie kultury i religie. Na próżno. Wszechświat, który obserwujemy, ma dokładnie takie właściwości, jakich powinniśmy się spodziewać, gdyby u jego podstawy nie leżały: żaden projekt, żaden cel, żadne zło, żadne dobro, nic - oprócz bezlitosnej obojętność. Ziemia i życie wyglądają dokładnie tak, jak powinny wyglądać, gdyby nie było boga-projektanta. Emocje u fanów astronomii potęguje też prawdopodobieństwo odkrycia pozostałości czarnych dziur z poprzednich Wszechświatów nazywanych plamami Hawkinga - co wskazywałoby że Wszechświat jest cykliczny czyli rodzi się i umiera regularnie. Hawking mówił, że żyjemy na małej planecie krążącej wokół średniej gwiazdy na obrzeżach jednej z bilionów galaktyk. Dlatego nie widzę potrzeby aby się ograniczać i wierzyć w to, że tylko domniemany "stwórca" mógł dać początek życia na Ziemi i początek czasu, przestrzeni i całego Wszechświata. Nic nie istnieje wiecznie - nie pozwala na to zasada entropii i zachowania energii, a więc żadnego przedwiecznego stwórcy po prostu nigdy nie było. Dr Carroll udowodnił, że dusza nie istnieje (w piśmie FOCUS jest publikacja) Umierasz i nie ma całego religijnego sztafażu, jesteś tylko Ty, Twoje martwe body i mokry dół. Czas zatrzymuje się, percepcja wyłącza się. Jestem o tym przekonany jak nigdy w życiu jeszcze, że żadnego boga po prostu nie ma. Przeżyłem śmierć kliniczną po próbie samobójczej i wiem że to będzie śmierć taka niezaprawiona chrześcijańskimi morałami i wyobrażeniami o raju czy ziemi niebiańskiej. WIARA to rzecz piękna ale to tylko iluzja z której "wypada" się w momencie śmierci.
+3-0
Piątek, 18 września 2020 r. godz. 09:07
Marx
Gadanie z KATOLICKIMI TALIBAMI -fanatykami jest jak gra z gołębiem w szachy. Przedstawiasz argumenty, poprawnie i logicznie robisz ruchy a on i tak powywraca wszystkie figury, nasra na tablice i odleci zadowolony.
+3-0
Piątek, 18 września 2020 r. godz. 07:59
~potrósznikt
boga_nie_ma Wszak fizyka nie wyklucza istnienia świadomości większej od naszej Wiara w Boga niekoniecznie musi być związana z jakąkolwiek religią. Badania cząstek elementarnych dowodzą, że tak naprawdę niewiele wiemy.A jeśli już przywołujesz Einsteina to nie zapominaj, że też był człowiekiem wierzącym. Dlatego nie widzę potrzeby aby się ograniczać i wierzyć w to,co da się zbadać dostępnym sprzętem i co jest napisane w "Focusie" Piszesz, że nic nie istnieje wiecznie...owszem, ale czas dotyczy tylko cząstek, które posiadają masę, cząstki bezmasowe, np. foton, dla nich czas nie jest istotny I nie jest to sprzeczne z zasadą zachowania energii. Nie wiemy jak dokładnie rozkładamy się po śmierci, jeśli idzie o energię, która tworzy świadomość.Dlatego też raczej bądźmy ostrożniejsi w osądach nauki i wiary.
+0-0
Czwartek, 17 września 2020 r. godz. 18:32
~MATKA BEZNADZIEJNYCH PRZYPADKÓW
ORGANISTO TY OJSZCZYPĘPKU - IDZ WAL SIE SAM
+0-0
Czwartek, 17 września 2020 r. godz. 16:44
~siostra Fatima
sam sobie lajka dałeś komunisto?
+0-2
Czwartek, 17 września 2020 r. godz. 16:31
~organista
daleko ci do Einsteina synu belzebuba i komunistki. Wal się.
+0-3
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.