Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 28 września 2020 r. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
 Wiadomości lokalne
» Remont przejazdu na Przemysłowej przedłużony do 7 października
» 78. rocznica pacyfikacji wsi Kochany
» Podwieczorek przy fortepianie czyli koncert dwóch pianistów i akordeonisty
» Pani Dorota schudła 16 kg w Projekt Zdrowie!
» O szewcu co został wróżbitą. Ostatnia animacja lasowiackich bajek
» Prąd ze słońca? Z SunTrans to możliwe!
» Związkowcy i władze miasta spotkają się z przedstawicielami PGO
» Firma BURY w Mielcu poszukuje pracowników do nowo otwartej odlewni
» Fitbox - catering dietetyczny dostarczany pod Twoje drzwi!
» XVIII Zbiórka Żywności "Tak, Pomagam"
» O polskich megalitach i nie tylko
» Rozmodlone oblicze św. Jana Pawła II na muralu
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» "Stefan Kaczmarz - zapomniany geniusz z Lwowskiej Szkoły Matematycznej" - nowy cykl zajęć edukacyjnych
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Sopocie
»Impreza klubowa: Stalowa Wola Młode Miasto dla Młodych
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Piątek, 11 września 2020 r. godz. 13:01     /Magdalena Rodecka/
Znany dziennikarz muzyczny, Hirek Wrona gościem Festiwalu Tyrmanda

Znany i lubiany dziennikarz muzyczny Hirek Wrona będzie gościł w Stalowej Woli. Zajmie się sekcją muzyczną w ramach odbywającego się od 11 do 13 września Festiwalu Tyrmanda.
Znany i lubiany dziennikarz muzyczny Hirek Wrona będzie gościł w Stalowej Woli. Zajmie się sekcją muzyczną w ramach odbywającego się od 11 do 13 września Festiwalu Tyrmanda.
Fot. FB Hirek Wrona
Znany i lubiany dziennikarz muzyczny Hirek Wrona będzie gościł w Stalowej Woli. Zajmie się sekcją muzyczną w ramach odbywającego się od 11 do 13 września Festiwalu Tyrmanda, kultowego pisarza, którego utwory powstałe w latach 50. i 60. wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.

Hirek Wrona urodził się w Mielcu. Podkarpacie to jego rodzinne do strony: - Do Stalowej Woli często przyjeżdżałem. Śpiewałem kilka lat w chórze u Stanisława Steczkowskiego - wspomina nasz rozmówca.

Okazją do ponownej wizyty w Stalowej Woli stał się Festiwal Tyrmanda. Dziennikarz od lat jest zafascynowany postacią Leopolda, którego nazywa "wielowymiarową". - Był znakomitym pisarzem, felietonistą ale był takim pierwszym, powojennym celebrytą. Człowiekiem, z którego zdaniem wszyscy się liczyli w Warszawie i nie tylko. Postać bardzo tajemnicza, kochająca jazz, którego był wielkim propagatorem. Stworzył festiwal Jazz Jamboree, był jego konferansjerem i osobą, która nakręcała całą scenę muzyczną - mówi Hirek Wrona.

Leopoldem Tyrmandem powinni zainteresować się także fani hip hopu: - Jeżeli dziś Michał Urbaniak mówi, że "jazz to hip hop, a hip hop to jazz" to od razu przyjdzie nam do głowy Leopold Tyrmand, który to zaczynał. Jeżeli mówimy o kulturze hip hop jako całości, to musimy pamiętać o bohaterach książek Tyrmanda, o jego felietonach, o jego historii związanej z jazzem, która jest zatytułowana "U brzegów jazzu". Książka ta do dziś jest kultową, pierwszym podręcznikiem o jazzie w Polsce. Były to czasy kiedy jeszcze nikt nie bał się używać słowa "murzyn" i gdzie odnoszono się do kultury afroamerykańskiej zupełnie inaczej niż dziś - dodaje Hirek Wrona.

Tyrmand jak usłyszeliśmy był postacią tajemniczą ale jednocześnie mającą dar przyciągania nieśmiałych, niezależnych artystów. Zachęcał ich żeby tworzyli i występowali. On sam dzięki znajomości z Krzysztofem Komedą, Wojciechem Karolakiem, Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, tworzyli pierwszą scenę warszawską.

Nie należy zapominać też o wkładzie Leopolda Tyrmanda w polską literaturę: - Napisał bodaj najlepszy kryminał w historii tego kraju czyli "Złego". "Zły" jest klasykiem, to powieść, którą właściwie wszyscy Polacy powinni znać bo nie tylko pokazuje pięknie powojenną Warszawę ale też i postać komiksową, bohatera powieści. Tyrmand stworzył wiele rzeczy tak zwanych popkulturowych które miały wpływ na postawę innych. Nie jest postaci jednowymiarową ale z pewnością wybitną - uważa Hirek Wrona.

Fan Tyrmanda będzie współprowadził Festiwal w sobotę i niedzielę. Z dziennikarzem będzie można się spotkać w sobotę, 12 września na śniadaniu literackim w ogrodzie Muzeum Regionalnego o godzinie 11:00. Następnie o godzinie 13:00 w małej sali kina Wrzos zaplanowano spotkanie muzyczne "Biały kruk czarnego krążka": - Przywiozę płytę, która jest absolutnym rarytasem, unikatem, a na której razem grają: Wojciech Karolak na organach hammonda, Michał Urbaniak na saksie i skrzypcach, Andrzej Dąbrowski na perkusji który również na niej śpiewa oraz Urszula Dudziak. Płyta została wydana w Norwegii, zgodnie z jazzowymi standardami. Płyta jest mega rzadkością, czekałem z nią na jakąś okazję, aby zaprezentować fragmenty utworów. I cieszę się, że będzie to Festiwal Tyrmanda w Stalowej Woli - mówi Hirek Wrona.

Przy tej okazji dziennikarz opowie o swoim pobycie w Nowym Orleanie, który jest uważany za kolebkę jazzu. Sam Tyrmand był tam aż siedemnaście razy. Spotkanie będzie prowadzone z wykorzystaniem najnowszej technologii do prezentacji muzyki.

w niedzielę, 13 września o godzinie 11:00 weźmie również udział w śniadaniu literackim z udziałem Filipa Springera i Marcela Woźniaka w ogrodzie Muzeum Regionalnego. Tam odbędzie się pogadanka "Jak z faktów historycznych stworzyć ciekawą opowieść?".

Szczegółowy program "Festiwalu Tyrmanda" znajduje się na www.mdkstalowawola.pl oraz w dziale Imprezy w mieście na Stalowka.NET.

Mając na uwadze bezpieczeństwo i aktualne wytyczne sanitarne uczestników obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc poprzez stronę MDK, wypełnienie właściwego oświadczenia i dostarczenie go obsłudze wydarzenia w dniu imprezy.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 11 września 2020 r. godz. 16:38
~Inz. Wiesiek HSW
Pisiak. Fe!
+0-0
Piątek, 11 września 2020 r. godz. 15:47
~jan
... Leopolda Tyrmanda komuniści nie cierpieli, nosił kolorowe skarpetki, ubierał się zupełnie inaczej niż ,,przodownicy pracy", gdyby dziś żył za te skarpetki pisowski beton zaliczyłby go do ,,tęczowych", bo dzisiejszy beton też uznaje tylko modę lansowaną przez 1-go Sekretarza KC Partii ...
+0-0
Piątek, 11 września 2020 r. godz. 19:01
~Man from utopia
,,Bikiniarz" Janie ten Tyrmand, nie to co prezes, jak mu w sejmie chyba szóstka pisowców łupież z kołnierza strzepywała a o stanie jego butów krążą legendy. Wycięty z żurnala...W dodatku tamten słuchał jazzu a ten to chyba tylko mamy i toruńskiego łotra.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.