Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 28 września 2020 r. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
 Wiadomości lokalne
» Remont przejazdu na Przemysłowej przedłużony do 7 października
» 78. rocznica pacyfikacji wsi Kochany
» Podwieczorek przy fortepianie czyli koncert dwóch pianistów i akordeonisty
» Pani Dorota schudła 16 kg w Projekt Zdrowie!
» O szewcu co został wróżbitą. Ostatnia animacja lasowiackich bajek
» Prąd ze słońca? Z SunTrans to możliwe!
» Związkowcy i władze miasta spotkają się z przedstawicielami PGO
» Firma BURY w Mielcu poszukuje pracowników do nowo otwartej odlewni
» Fitbox - catering dietetyczny dostarczany pod Twoje drzwi!
» XVIII Zbiórka Żywności "Tak, Pomagam"
» O polskich megalitach i nie tylko
» Rozmodlone oblicze św. Jana Pawła II na muralu
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» "Stefan Kaczmarz - zapomniany geniusz z Lwowskiej Szkoły Matematycznej" - nowy cykl zajęć edukacyjnych
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Sopocie
»Impreza klubowa: Stalowa Wola Młode Miasto dla Młodych
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Wtorek, 8 września 2020 r. godz. 14:32     /Magdalena Rodecka/
Debata o socrealistycznej architekturze w Stalowej Woli rozpocznie Festiwal Tyrmanda

W Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli trwają ostatnie przygotowania do zaplanowanego na 11-13 września Festiwalu Tyrmanda, kultowego pisarza, którego utwory powstałe w latach 50. i 60. wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.
W Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli trwają ostatnie przygotowania do zaplanowanego na 11-13 września Festiwalu Tyrmanda, kultowego pisarza, którego utwory powstałe w latach 50. i 60. wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.
W Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli trwają ostatnie przygotowania do zaplanowanego na 11-13 września Festiwalu Tyrmanda, kultowego pisarza, którego utwory powstałe w latach 50. i 60. wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.

O Leopoldzie Tyrmandzie zrobiło się głośno, kiedy posłowie przez aklamację, z okazji setnej rocznicy urodzin artysty, ustanowili rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda.

W dokumencie podkreślili, że autor głośnej powieści "Zły" i bezkompromisowego "Dziennika 1954", był jednym z najbardziej nieszablonowych twórców polskiej literatury drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach wykazywał się odwagą i niezależnością intelektualną. W połowie lat 60. zdecydował się na emigrację. Również tam - za oceanem - pozostał aktywny. Celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie "Cywilizacja komunizmu" uznał go za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość.

- Chcemy zachęcić do lektury jego literatury. Chcemy poprzez Tyrmanda zrozumieć, dlaczego powstał taki dom kultury jaki jest w Stalowej Woli? Otaczające go blokowisko? Dlaczego tak wyglądają i jaki charakter pełnią? - mówi Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury.

Tyrmand przed wojną studiował architekturę w Paryżu. Stąd nie dziwią jego fachowe opisy dokonań architektów zmagających się z jedyną metodą twórczą obowiązującą w czasach, kiedy powstawały najwybitniejsze książki pisarza: "Dziennik 1954" i "Zły".

"Festiwal Tyrmanda" rozpocznie w najbliższy piątek, 11 września o godzinie 11:00 rozmowa o architekturze z udziałem: Beaty Chomątowskiej, Anny Cymer, Andrzeja Siwka, Andrzeja Skalimowskiego i Grażyny Stojak w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Jak powiedziała w rozmowie z nami dr hab. Grażyna Stojak, historyk sztuki i konserwator zabytków, Stalowa Wola ma się czym pochwalić jeżeli chodzi o architekturę. To przede wszystkim piękne dwa zespoły budynków przedwojennych w stylu art deco i modernizmu oraz niedoceniona sztuka socjalizmu, której reprezentantem jest zaprojektowany w rekordowym czasie Miejski Dom Kultury.

- Szkoda, że po wojnie Stalowa Wola zaczynała tracić swoje znaczenie na konto Nowej Huty, która zaczęła się centralizować i przyciągać uwagę. Niemniej jednak powstała tam znakomita architektura socrealizmu - wyjaśnia Grażyna Stojak.

Oprócz domu kultury w naszym mieście, jednocześnie powstawały obiekty kultury socrealistycznej w Rzeszowie i w Mielcu. Cieszy to, że funkcjonują one po dziś dzień.

Nie tylko architektura jest ważna. Bez czynnika ludzkiego budowle byłyby tylko martwymi produktami: - Obecnie młodzi ludzie uciekają, sami nie wiedzą czego chcą, w jakim kierunku iść. Wówczas takiego problemu nie było mimo, że wielu ludzi było analfabetami. Miejsca więc kultury nabierały nowego znaczenia, krzewiły też oświatę w autentycznym tego słowa znaczeniu - dodaje Grażyna Stojak. Także dziś funkcjonowanie domów kultury z lat 50 powinno być przywoływane jako przykład znaczenia architektury wypełnionej ludźmi.

Warto też zaznaczyć, że jednocześnie obok domów kultury powstawały znakomite osiedla mieszkalne, później nieco gorsze. - W latach po wojnie architektura powstawała i była budowana przez ludzi przedwojennych, tych którzy wykształcili się przed wojną. Dopiero późniejsze lata przyniosły architekturę opartą na wytycznych ze Związku Radzieckiego i to była już bylejakość, wszystko było niedorobione, budowano na tempo, na czas - stwierdza nasza rozmówczyni.

Piątkowa debata o architekturze w czasach Tyrmanda nie będzie jedyny akcentem. Tego samego dnia o godzinie 19:00 na balkonie sali widowiskowej MDK rozmowa Anny Cymer z Beatą Chomątowską. W niedzielę o godzinie 13:00 "Po śladach Hanny Szwemin-Pater", spacer architektoniczny z Anną Cymer, Grażyną Stojak, Markiem A. Stańkowskim i Markiem Gruchotą.

Szczegółowy program "Festiwalu Tyrmanda" znajduje się na www.mdkstalowawola.pl oraz w dziale Imprezy w mieście na Stalowka.NET.

Mając na uwadze bezpieczeństwo i aktualne wytyczne sanitarne uczestników obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc poprzez stronę MDK, wypełnienie właściwego oświadczenia i dostarczenie go obsłudze wydarzenia w dniu imprezy.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 8 września 2020 r. godz. 22:51
~Opus Dei
Amerykanski syn Tyrmanda wspiera PiS...
+0-0
Środa, 9 września 2020 r. godz. 07:50
~Azazel
Co łączy go z Polską? Wychował się tu, pracował, żyje tu,czy kiedykolwiek tu był i czy mówi po polsku? W PIS-ie jest córka gen. Andersa i mamy mówić, że to autorytet? Córka L Kaczyńskiego, każde dziecko z innym, czy to jest ta wzorcowa rodzina o której wspominał kawaler J.Kaczyński? Ojciec Kaczyńskich mówił:,, nie wolno moim synom dać władzy, bo będą niszczyć wszystkich lepszych od siebie".Chyba nie wspierałby pisowych synów.
+0-0
Wtorek, 8 września 2020 r. godz. 21:37
~jan
.... temat bardzo na czasie bo mamy rozkwit NEOKOMUNIZMU w Polsce, wszystko co wymyśli Kaczyński i jego kolesie z KC jest genialne, pomniki i wieżowce, parki i aleje, muzea i miejsca pamięci, wszystko musi nosić imię Lecha Kaczyńskiego, a z kolei wszystko co wymyśli ks. Rydzyk to Dzieła Boże ...... dzisiaj Leopold Tyrmand gdyby żył Maciarewicz miałby jego TECZKĘ, byłby nazwany trollem,gorszym sortem, wrogiem Polski, gorszą częścią narodu i na pewno byłby lewakiem ,,zniewolonym" i zepsutym jak obywatele Europy zachodniej....
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.