Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 20 października 2020 r. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
 Wiadomości lokalne
» 1 osoba ranna w wypadku na drodze powiatowej Stalowa Wola - Przyszów
» Kotowa Wola: 48-latek utopił się w przydrożnym rowie
» Kierowca miał 2,4 promila i uszkodził 7 samochodów
» DW-855: wydachował mając 2,5 promila
» Jak pracuje szpital?
» VI Fiesta Harmonica za nami
» Poświęcili mural św. Jana Pawła II
» Klasztor pozostanie zamknięty. Kolejne dwa zakażenia
» Żywienie dzieci w wieku szkolnym
» Stalowa Wola w gronie polskich liderów inwestycji
» Przyrost zachorowań na Oddziale Psychiatrycznym w szpitalu
» Rusza modernizacja dworca PKP w Rozwadowie. Jakie pomysły na zagospodarowanie?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Warsztaty z projektowania 3D w Pracowni Intermedialnej
» Warsztaty filmowe w Pracowni Intermedialnej
» Bazarek roślinny
» Elżbieta Bis - "Okruchy" - Wystawa rzeźby
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Sopocie
»Impreza klubowa: Stalowa Wola Młode Miasto dla Młodych
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Sygnały Czytelnika

Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 13:59     /Magdalena Rodecka/
Niska frekwencja na spotkaniu w sprawie S74 w Stalowej Woli. Winne miasto i Generalna Dyrekcja?

Nie milkną echa po spotkaniu informacyjnym w sprawie budowy drogi ekspresowej S74 w Stalowej Woli, które odbyło się 16 lipca o godzinie 11:00 w Miejskim Domu Kultury. Zdaniem naszego Czytelnika niska, wręcz znikoma frekwencja wynikała z godziny, w której je zorganizowano oraz sposobie powiadomienia.
Nie milkną echa po spotkaniu informacyjnym w sprawie budowy drogi ekspresowej S74 w Stalowej Woli, które odbyło się 16 lipca o godzinie 11:00 w Miejskim Domu Kultury. Zdaniem naszego Czytelnika niska, wręcz znikoma frekwencja wynikała z godziny, w której je zorganizowano oraz sposobie powiadomienia.
Fot. ZS
Nie milkną echa po spotkaniu informacyjnym w sprawie budowy drogi ekspresowej S74 w Stalowej Woli, które odbyło się 16 lipca o godzinie 11:00 w Miejskim Domu Kultury. Zdaniem naszego Czytelnika niska, wręcz znikoma frekwencja wynikała z godziny, w której je zorganizowano oraz sposobie powiadomienia.

- Czy rzeczywiście mieszkańców i właścicieli działek w Stalowej Woli, przez które przebiegają dwa warianty drogi S74 to jest osiedla: Sochy, Charzewice II, Posanie i Karnaty nic nie obchodzi, że wkrótce mogą być wysiedleni, ich domy zburzone albo też pod oknami będą mieli samochody pędzące ponad 100 km/h? Otóż nie - twierdzi mężczyzna. Jego zdanie władze samorządowe zrobiły wszystko aby spotkanie utajnić, w celu pozbawienia ludzi wiedzy o dwóch wariantach przebiegi drogi S74. Chodzi o warianty zielony i fioletowy, przebiegające przez prywatne działki.

Mężczyzna skierował nawet pismo do inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Argumentuje, że zorganizowane w Stalowej Woli spotkanie informacyjne było nielegalne, gdyż zostało ogłoszone w czasie krótszym niż 1 tydzień od daty spotkania.

Tymczasem to sam organizator miał zaproponować taki termin. - Ogłoszenie o spotkaniu w dniu 16 lipca zostało opublikowane na oficjalnym portalu miasta i gminy Stalowa Wola w dniu 10 lipca 2020 roku, co uniemożliwia nam mieszkańcom zapoznanie się w ciągu 7 dni z materiałami ani też odpowiednio wcześniejszego zaplanowania udziału w spotkaniu. Jest to więc pogwałcenie naszych praw obywatelskich i własnościowych. Nie wyrażam zgody na takie łamanie prawa i żądam traktowania nas mieszkańców z co najmniej takim samym respektem jak mieszkańców sąsiedniej, wiejskiej gminy Pysznica, gdzie ogłoszenie o spotkaniu w dniu 15 lipca 2020 roku ukazało się już w dniu 2 lipca 2020 - stwierdza nasz rozmówca.

Wiele do życzenia pozostawał także sposób poinformowania osiedli, przez które przebiegają warianty zielony i fioletowy S74, czyli osób zamieszkujących Sochy, Posanie, Charzewice i Karnaty II. Plakaty informacyjne nie zostały wywieszone w miejscach dla nich ogólnodostępnych. Pojawiły się za to przy Urzędzie Miasta, na ulicy KEN, pod MDK i to na dole słupa. - To tak jakby o planowanej do wybudowania drodze na warszawskim osiedlu Praga Północ poinformować trzema plakatami przyklejonymi pod Pałacem Kultury - twierdzi mężczyzna. Jednocześnie w piśmie do GDDKiA zażądał zorganizowania spotkania w innym terminie z zachowaniem obowiązkowego terminu minimum jednego tygodnia.

Rzeszowski oddział GDDKiA wyjaśnił, że na tym etapie żaden wariant przebiegu nie jest traktowany jako rekomendowany czy w jakikolwiek inny sposób preferowany. Są to warianty, które zostaną przeanalizowane i poddane dalszym konsultacjom (w tym również społecznym) i analizom.

- Początkowo spotkania te miały zostać zorganizowane w marcu ale ze względu na sytuację epidemiczną i brak możliwości organizowania spotkań ze społeczeństwa zostały w tym terminie odwołane i dopiero teraz udało się je zorganizować. Spotkania te wynikają z obowiązujących przepisów. Są przeprowadzone z inicjatywy inwestora i służą przedstawieniu wariantów przebiegów drogi celem uzyskania opinii i sugestii - tłumaczy Joanna Rarus z rzeszowskiego GDDKiA.

Generalna przekazała materiały do stalowowolskiego magistratu, które zamieszczono na oficjalnej stronie stalowawola.pl 10 lipca, są one dostępne do wglądu również w Urzędzie Miasta i rzeszowskiej siedzibie GDDKiA. - Termin i miejsce spotkania informacyjnego został uzgodniony z Gminą Stalowa Wola. Nie mamy wpływu na gminę i na to gdzie zostały rozwieszone plakaty oraz w jaki sposób. Jednocześnie informujemy, że ogłoszenie o spotkaniu zostało opublikowane także w prasie, w Echu Dnia 6 lipca - dodaje Joanna Rarus.

Mieszkańcy od daty spotkań mają trzy tygodnie na przedstawienie na piśmie swoich uwag, które będą zawarte w raporcie opublikowanym na stronie GDDKiA oraz przekazany do poszczególnych gmin. Następnie czekają ich kolejne konsultacje a ostateczny wybór wariantu przebiegu drogi nastąpi w drodze decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydawanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, określającej trasę drogi.

Obecnie oficjalnie swoje stanowisko wyraziła gmina Radomyśl nad Sanem, gdzie wójt Jan Pyrkosz stwierdził, że nie ma zgody na S74 w przedstawionych wariantach. Jest możliwość uniknięcia wysiedleń, poprzez zmianę lokalizacji węzła dla obu wariantów tj. zaprojektowania jednego z nich (w zależności od wariantu) w kierunku wschodnim lub południowo - wschodnim, w granicach gminy Radomyśl nad Sanem. Na tym obszarze znajdują się tereny rolne. Taka lokalizacja pozwoliłaby także na racjonalne wykorzystanie terenu w pobliżu torów linii wysokiego napięcia, który i tak nie może być w inny sposób zabudowany. Koniecznie trzeba bowiem stanąć po stronie tych, którzy mogą stracić dorobek swojego życia, bez względu na obietnicę wypłaty odszkodowań.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 31 lipca 2020 r. godz. 20:06
~zizi
Przykład idzie z góry. Obywatel ma jak to określił subtelnie premier pinokio zapierd***ć za miskę ryżu, kłaniać się nisko a nie patrzyć na ręce władzy i zadawać pytania. Chcieliście rządów pis to macie.
+1-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 22:49
~jasiek
Jechał ktoś z Was na Biłgoraj przez Zarzecze? Obok Vostera? Może pomożecie tym ludziom w zmianie trasy?!
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 17:29
~brawo
Miasto bierze przykład z władz centralnych gdzie głosowania czy posiedzenia komisji odbywają się nocą po cichaczu
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 13:08
~Marek
Wszystko robi się cichaczem,aby mieszkańcy nic nie wiedzieli co się uchwala w mieście.Brak rzetelnej informacji,brak transmisji z sesji Rady Miasta na której podejmowane są ważne uchwały i o to pewnie chodzi,aby nie było współpracy z mieszkańcami bo już jest wszystko zaklepane z inwestorami.
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 12:12
~gość
Przypomnijcie sobie spotkania władz z dziennikarzami w okolicy Vivo. To tyle w temacie który wariant będzie wybrany. Konsultacje miały się odbyć więc się odbyły.
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 09:33
~NNN
Nie milkną echa? NIKOGO TO NIE OBCHODZI. Stąd frekwencja. Znalazł się jakiś jeden "ambitny" i szumi. Ot cała historia!
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 01:02
~bogdanek1
Tak istotny temat jak usytuowanie przebiegu drogi S74 , powinien być bardzo szeroko konsultowany z mieszkańcami po wcześniejszym powiadomieniu o terminie spotkania. W żadnym przypadku nie można zgodzić się na wariant zielony lub fioletowy przebiegu drogi S74, bowiem dojdzie do wysiedleń i wyburzeń domów.
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 13:11
~Mieszkaniec
Najwięcej wyburzeń jest w wariancie pomarańczowym co potwierdził przedstawiciel GD w Pysznicy. Jacyś ludzie usiedli do komputera i namalowali kreskę. Taka radosna twórczość. Bez zastanowienia się. Poprzedni wójt Pysznicy rekomendował budowanie się tam gdzie teraz pomarańczowa kreska. Odradzał przy Sanie bo tam od wielu lat były plany tej drogi. Władza ma w poważaniu ludzi. I tak zrobią co chcą. A szumne konsultacje to po prostu pewien narzucony prawem etap. Musi się odbyć.
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 22:15
~jasiek
Czy Wy nie rozumiecie, że węzeł "ZAPACZ" jest już budowany w Zarzeczu? O jakich wariantach przez lasy czy HSW Wy mówicie? Wszystko jest już klepnięte. A ci co kupili działki na Szubargi i w okolicach sami sobie strzelili w kolano.
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 00:48
manukun
Obudzili sięjakieś10 lat za późno z tą hutą... Dla kilkudzisięciu ciężarówek ze strefy chcą budować oddzielną ekspresówkę, chociażobecnie budowany układ drogowy wyprowadza ruch ciężki poza tereny zamieszkałe
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 23:47
~Przyszlosc
A wiadukt do nikąd tez był klepniety i nawet wybudowany i stoi nikomu nie potrzebny, tak samo bedzie z zapaczem, postoi i pieniadz w błoto. I tak nikt sie nie zgodzi , w miedzyczasie dobuduja domów i tylko za hsw na Nisko południe lub Rudnik włączą. W Stalowej jest juz za ciasno, droga na drodze i hut i pył i dym , az monitoringu boja sie postawić bo normy przekroczone kilkuset procent. Tylko lasem na Ikea.
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 21:26
~andre
A gdzie jest Prezydent, czemu nie lobuje drogi koło huty. Cały transport ciężarówek znów będzie przejeżdżał przez miasto , tylko w poprzek
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 19:14
~Lucjusz
Poniat 25 grajek na harmoni nie da okna otworzyc. Gdzie policja?
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 21:27
~Neqq
Teraz jest duch miłości przecież już nic nie jest na pieniądze,trzeba kupić chłopu piwko i go przytulić ha ha ha
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 17:18
~Loli
Budować drogi i nie pytać nikogo o zdanie, tylko wypłacać odszkodowania i byle do przodu. Bo zawsze coś komuś nie będzie pasowało... A drogi jak nie bylo, tak nie będzie...
+1-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 22:52
Nowy
~Liu Dong, trafne spostrzeżenie ale chyba błędne. Ukończona S19 spowoduje to ze do Rzeszowa będzie można dostać się w 35-45 minut. To znaczy że lokalni "biznesmeni" będą musieli założyć to, że 35-45 minut stąd jest... Rzeszów. Teraz tylko zwinąć PKS, dać pracować lokalnym przewoźnikom i PKP.
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 18:20
~Liu Dong
Dokładnie masz rację, tylko powinien być wybrany wariant możliwie najlepszy dla Stalowej Woli. S19 omija Stalową Wolę szerokim łukiem, obwodnica łącząca się z S19, nadgania sporo kilometrów, a chodzi tez o to żeby miasto się rozwijało, i miejscowi pracodawcy bardzo nie cwaniaczyli w kwestii płac, co obecnie jest nagmminne. S74 to ostatnia deska ratunku dla Stalowej Woli i jej mieszkańców, szczególnie tych którzy są traktowani najniżej jeżeli chodzi o uposażenie finansowe w lokalnych firmach.
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 17:16
~Wuj
Tak się składa że przy wysokim napięciu można budować i to bez problemu
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 17:12
~Wszyscy beda szczesliwi
Najlepszy mozliwy wariant BIAŁY czyli Węzeł Turbia przez lasy do Węzła Nisko Południe lub Nisko Rudnik. Państwo zyska bo nie wysiedli ludzi i nic nie zapłaci a ile drzewa jeszcze pozyska i zarobi na tym. Inwestycja sama sie sfinansuje.
+0-0
Czwartek, 30 lipca 2020 r. godz. 22:44
~jasiek
Pop... Cię?! Nikogo nie wysiedli? Bo co? głośno będzie przy Pysznickiej posiadłości? A pomyślałeś o mieszkańcach Podwoliny, Racławic, Woliny, Warchołów? Był czerwony lata temu to nie szczekaliście a teraz jak wybudowaliście swój dom rok temu to chcecie zatruć ludziom ich życiowy dorobek!!! Ku...a "polaczki" bez honoru!!!
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 17:08
~lobbing
było tak ogłoszone ze nawet el presidento i gubernatoro od dróg nie wiedzieli bo nie przybyli a lobbowali, kolankiem dopchnac i poleci przez lasy
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 16:59
~olka
Niska frekwencja, bo wszyscy pojechali do Wawy zobaczyć jak Budka będzie wyprowadzał sztandar PeŁo. Przecież to wiekopomna chwiła.
+0-2
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 17:40
~kiedys was rozliczymy!
Spadaj stad smrodliwa, cwierc-glowa PiSuardesso!!
+0-1
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 16:20
~rozwadowski
A czy czasem ekspresówka S74 nie przebiega przez teren nowej ulicy Granicznej na Karnatach co ma uaktywnić ten wiadukt donikąd? Jeszcze nie zaczęli budowy ulicy a już będą ją kasować. Ciekawe po ile teraz będą działki budowlane w tej okolicy gdy za oknem domów będzie ryk silników i spaliny w powietrzu.
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 16:49
~loper
po tyle po ile powinny być: 1 zł za 1 m2 ugoru
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 15:18
~Miś
Brak akcji propagującej spotkania to jedno,drugie to godzina,w większości gmin przed południem,dla nierobów którzy leżąc w swoich gawrach mają wszystko gdzieś .
+0-0
Środa, 29 lipca 2020 r. godz. 16:33
~Celina K
Celowe dzialanie "Misiu", celowe dzialanie!
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.