Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 19 marca 2024 r. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
 Wiadomości lokalne
» Wizyta ministra Tomasza Siemoniaka w Stalowej Woli
» Niedzielne wypadki na stalowowolskich drogach
» Bogusław Tofilski: interes Polski przede wszystkim
» Nie pokonasz miłości. Koncert pasyjny w Opatrzności Bożej
» Ministra edukacji zachęca do tworzenia Szkolnych Klubów Europejskich
» Dlaczego wycinają lasy? Odkrywamy tajemnice Nadleśnictwa Rozwadów
» Tysiące sadzonek na stalowowolskich klombach
» Minister Tomasz Siemoniak o bezpieczeństwie, rozwoju i samorządności
» Na osiedlu Hutnik powstanie nowa droga
» Pijany 42-latek trafił do aresztu. Jest podejrzany o przemoc domową
» Więcej ławek na głównych ciągach komunikacyjnych
» Jedynka będzie mieć halę sportową z boiskiem
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Zdarzenia Teatralne 2024
» Wystawa z okazji 85 lat Stalowej Woli
» Metallica symfonicznie
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Kabaret SMILE
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: PiS agitował na rynku w Rozwadowie
»PiS agitował na rynku w Rozwadowie
»Damian Marczak (KWW SPS) zaprezentował swoją drużynę
»PiS zaprezentował kandydatów do Rady Miasta w Stalowej Woli
»Inauguracja kampanii Lucjusza Nadbereżnego
»Damian Marczak (SPS) kandydatem na prezydenta Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Imprezy w mieście

Poniedziałek, 6 lipca 2020 r. godz. 13:20     /UM Stalowa Wola/
Pamięć o Ofiarach OUN-UPA ciągle żywa w Stalowej Woli

11 lipca minie 77 rocznica tzw. Krwawej Niedzieli, kulminacji zbrodni podczas której ukraińscy nacjonaliści z OUN i UPA dokonali ludobójstwa na mieszkańcach Wołynia. W Stalowej Woli uroczystości upamiętniające poległych odbędą się 10 lipca.
11 lipca minie 77 rocznica tzw. Krwawej Niedzieli, kulminacji zbrodni podczas której ukraińscy nacjonaliści z OUN i UPA dokonali ludobójstwa na mieszkańcach Wołynia. W Stalowej Woli uroczystości upamiętniające poległych odbędą się 10 lipca.
Fot. Jacek Rodecki
Rzeź wołyńska to ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich, przy wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej, wobec mniejszości polskiej na Wołyniu w okresie od lutego 1943 do lutego 1944 roku. Analogiczna czystka etniczna została przeprowadzona przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w pierwszej połowie 1944 roku. 11 lipca minie 77 rocznica tzw. Krwawej Niedzieli, kulminacji zbrodni podczas której ukraińscy nacjonaliści z OUN i UPA dokonali ludobójstwa na mieszkańcach Wołynia. W Stalowej Woli uroczystości upamiętniające poległych odbędą się 10 lipca.

- To wielkie wyzwanie, przed którym stoimy jako naród, bo wciąż ta pamięć o Wołyniu nie jest powszechna. Prawda na temat tego wielkiego ludobójstwa, niespotykanej tragedii, która spotkała naszych rodaków w tamtym czasie wciąż jest zbyt mało znana, nie tylko na świecie, wśród naszych sąsiadów, ale u nas, w Polsce. Dlatego musimy się dopominać prawdy, musimy sami pogłębiać wiedzę na ten temat, musimy się również dopominać tego, by zbrodnia ludobójstwa była w odpowiedni sposób uznana, w odpowiedni sposób upamiętniona - mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

10 lipca w Stalowej Woli obchody rozpoczną się uroczystą Mszą świętą o godzinie 18.00 w Kościele pw. św. Floriana. Po eucharystii w intencji ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa przy skwerze pn. "Pamięci Ofiar OUN-UPA". Następnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie miała miejsce projekcja filmu pt. "Zmarłych pogrzebać" w reż. Pani Katarzyny Underwood z IPN Gdańsk.

W wyniku zaplanowanych działań w latach 1939-47 śmierć poniosło ponad 120 tysięcy Polaków, mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, a także innych narodowości w tym co najmniej kilkuset Ukraińców, którzy odmówili mordowania swoich sąsiadów nie-Ukraińców lub udzielali im schronienia czy innej formy pomocy.

Organizatorami stalowowolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów są Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli oraz Fundacja Przywróćmy Pamięć.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 8 lipca 2020 r. godz. 13:19
~Polak
[RZEŹ WOŁYŃSKA] Polaków mordowano siekierami, piłami, palono żywcem. Nie oszczędzano nikogo. Zabijano kobiety, dzieci i starców. 75 lat temu UPA przeprowadziła czystkę etniczną na Wołyniu /więcej wiadomości dla zainteresowanych w internecie/
+0-0
Wtorek, 7 lipca 2020 r. godz. 10:30
~Moher49
Bieszczady, przed wojną. Przyjechała teraz Ukrainka z Wrocławia i mówi - jak my sia tu liubiły. Żaden gospodarz Polak nie rąbał drzewa w ukraińską Wielkanoc i na odwrót. Potem popi w cerkwiach, skumali się z Niemcami i zaczęli burzyć Ukraińców - Polski już nie ma - trzeba budować samostijną Ukrainę. Burzyć nie było trudno - polscy obszarnicy mieli niemało za uszami. Wcześniejsze powstania na Kresach też bez powodu nie wybuchały. Tak im źle było, ale do Polski znów lezą, jest ich parę milionów, we Wrocławiu chcą drugiego języka urzędowego. Cała Ukraina jest już w łapach żydowskich - amerykańskich oligarchów. Polskie władze swoich żydo-ukraińskich pobratymców ochoczo wspomagają, udzielają bezzwrotnych pożyczek, chcą Ukr. w UE. Na majdanie w Kijowie Kaczyński wołał - Sława Ukraini, hierojam sława. Ale oni wolą Niemców.
+0-0
Sobota, 11 lipca 2020 r. godz. 11:00
~Moher49
@ stylewasz, W Bieszczadach Ukraińców nie było ?. Jedź na cmentarz w Zagórzu, albo Baligrodzie - zobaczysz kto wymordował polskich żołnierzy. W Chryszczatej, przy potoku, pod ziemią był banderowski szpital. Gdyby nie śmierć Świerczewskiego, to mnie by też nie było.
+0-0
Wtorek, 7 lipca 2020 r. godz. 12:13
~stylewarz
nie pierd... glupot w Karpatach byli Rusini czyli gorale greckokatoliccy badz zrutenizowani Wołosi ukraincow tam byla ka i to jako element naplywowy podobnie jak osadnicy z malopolski na Podhalu i w beskidach zach..w Karpatach i na Pogorzu wogole byla zlozona sytuacja etniczna bo byli gluchoniemcy,wegrzy wolosi troche slowakow itd... zupełnie inna sytuacja niż np na wolyniu gdzie bylo 25 procent polakow plus mase zydów i 65 procent ukraincow..
+0-0
Wtorek, 7 lipca 2020 r. godz. 07:22
~HALNY GRZEGORZ
,,rzeszowski " batalion202 to formacja pomocnicza Niemców. Używany do walki z Ukraińcami na pewno uchronił wielu Polaków od śmierci. Modlić się można za każdego , nawet za wroga.... Daleko mi jednak do gloryfikowania tej jednostki !. Ma na rękach krew Ukraińców cywili w tym i dzieci. Rzeż Polaków na Wołyniu powodowała niejednokrotnie odwet Polaków . Pacyfikacja wiosek ukraińskich przez oddziały AK też miała miejsce , ale był to margines zbrodni ukraińskich... Zakłamywanie historii , niedomówienia niczemu nie służą . Ps. Co roku mówimy o agresji Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę , a milczy się o agresji Słowacji. To ze Słowakami toczył boje 24 pułk ułanów z Kraśnika....
+0-0
Poniedziałek, 6 lipca 2020 r. godz. 23:36
~ytikikx
Psy tam szczaja i dreszcze miejsce w sam raz
+0-0
Poniedziałek, 6 lipca 2020 r. godz. 18:43
~Bruno Wątpliwy
Ludobójstwo na Polakach to kwestia nie podlegającą żadnej dyskusji ale historia to fakty,tymi ludźmi ówczesne Państwo Podziemne się nie interesowało.Dlatego proszę,skoro obchody rzeźi są obchodzone w kościele o modlitwę za żołnierzy Schutzmannschaftsbataillon 202 sformułowany w Dębicy a zwany ,,rzeszowskim" pod dowództwem majora Antoniego Ignacego Kowalskiego.,,Część i chwała bohaterom".
+0-0
Poniedziałek, 6 lipca 2020 r. godz. 17:30
~taka historia
Na Ukraine, na Ukraine! Problem tylko w tym, ze Amerykanom bardziej zalezy teraz na Ukrainie, niz na Polsce...
+0-0
Poniedziałek, 6 lipca 2020 r. godz. 15:00
~4x2 8x1x1
Nie dało się zrobić takiego skweru gdzieś w innym miejscu a nie pomiędzy blokami? Ktoś racjonalnie może mi to wytłumaczyć?
+0-0
Poniedziałek, 6 lipca 2020 r. godz. 18:50
~estel
uzasadnij dlaczego nie tu
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.