Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 24 maja 2020 r. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
 Wiadomości lokalne
» Znajdź czas dla siebie w ESTET!
» Gospodarstwo Agroturystyczne "Madejówka" - miejsce do relaksu i dobrej zabawy!
» Wypadek na drodze powiatowej w Pysznicy
» Opozycja z Rady Miasta rezygnuje z pracy w Komisji Rewizyjnej. - Praca tam to zakłamywanie rzeczywistości - twierdzą
» EMS Dream Body - rewelacyjne efekty w krótkim czasie!
» Co należy poprawić w obsłudze klienta w Urzędzie Miasta? - pytają w ankiecie
» Ulica Ogińskiego przejdzie remont
» Farma fotowoltaiczna na Jelni w 2023 roku
» Miejskie żłobki wznowią pracę
» SUNTECH Polska - nowoczesne panele fotowolaticzne
» Pożar domu na ulicy Harcerskiej
» Uwaga! Zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Wystawa na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Pierwsza potańcówka dla seniorów
»Stalowa Wola: Polska Wystawa Gospodarcza 2020
»Orszak Trzech Króli 2020
»Stacja Rozwadów: nowe perony i infrastruktura na Lublin
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Piątek, 10 kwietnia 2020 r. godz. 12:33     /Magdalena Rodecka/
W Elektrowni Stalowa Wola niwelują skutki społeczne wyłączenia bloków węglowych

W sierpniu 2019 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu, rządu oraz władz Tauron Wytwarzanie, w sprawie przyszłości i zabezpieczenia pracowników Elektrowni Stalowa Wola.
W sierpniu 2019 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu, rządu oraz władz Tauron Wytwarzanie, w sprawie przyszłości i zabezpieczenia pracowników Elektrowni Stalowa Wola.
Fot. Jacek Rodecki
W sierpniu 2019 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu, rządu oraz władz Tauron Wytwarzanie, w sprawie przyszłości i zabezpieczenia pracowników Elektrowni Stalowa Wola.

Spotkanie było pokłosiem informacji jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej o zamknięciu dwóch bloków węglowych. Bloki węglowe nie są już wydajne i są w ostatniej fazie wytrzymałości, co przekłada się na wysokie koszty ich naprawy. Prognozowano, że w związku z tym pracę może stracić 270 osób.

Jak poinformowano w sierpniu strony wyszły zadowolone. Przystano na propozycje władz grupy Tauron. A ta zakładała, że do 2023 roku każdy zostanie rozdysponowany, w zależności od tego jakie będzie miał oczekiwania. W ciągu czterech lat, 110 pracowników nabędzie uprawnienia emerytalne, 10 osób pozostanie w ESW, 60 zostanie skierowanych do pracy przy bloku biomasy, który ma być "urentowniony" aby był jeszcze bardziej wydajny, 45 osób znajdzie zatrudnienie w ramach tzw. gospodarki lokalnej. Będzie uruchomiony program dobrowolnych oraz możliwość pracy dla chętnych w innych częściach Polski (Małopolsce i na Śląsku) : przez cztery dni w tygodniu, z pokryciem przez pracodawcę kosztów noclegu i transportu.

Jak się dowiedzieliśmy obecnie w Elektrowni Stalowa Wola pracuje 213 pracowników Tauronu Wytwarzanie. - Spółka podejmuje szereg działań, których celem jest uniknięcie społecznych skutków wyłączenia z eksploatacji bloków ESW - zapewnia rzecznik prasowy Patrycja Hamera.

Z przedstawicielami Związków Zawodowych zawarte zostało porozumienie w sprawie wsparcia pracowników Elektrowni Stalowa Wola, które zapewnia zatrudnienie co najmniej do końca 2020 roku, możliwość kontynuacji pracy w spółce w innej lokalizacji na tym samym lub podobnym stanowisku oraz związane z tym wsparcie finansowe na dojazd i zakwaterowanie, wsparcie w zakresie przekwalifikowania umożliwiające znalezienie pracy w innych podmiotach gospodarczych. Na podstawie porozumienia ze stroną społeczną wydłużone zostały okresy wypowiedzeń.

- Program wsparcia dla pracowników obejmuje również warsztaty i szkolenia dla osób wyrażających chęć przekwalifikowania oraz pomoc w przygotowaniu do wyjścia na rynek pracy. Należy także podkreślić, że każdy z pracowników Elektrowni Stalowa Wola, który wyrazi taką wolę, znajdzie zatrudnienie w innych oddziałach spółki - dodaje Hamera.

Ponadto od 2018 roku w spółce obowiązuje trzyletni pakiet osłonowy w formie rekompensat i odpraw. Program Dobrowolnych Odejść dedykowany jest przede wszystkim dla pracowników, którzy w perspektywie najbliższych kilku lat uzyskają uprawnienia emerytalne bądź uprawnienia do świadczeń przedemerytalnych. Program dopuszcza również możliwość rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron - osoby, które wyrażą taką wolę otrzymują stosowne rekompensaty finansowe. Dodatkowo wprowadzone zostały urlopy terminowe dedykowane pracownikom podlegającym ochronie przedemerytalnej. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie, w czasie przebywania na urlopie terminowych (do czasu przejścia na emeryturę) będą otrzymywały wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia wynikającego z obowiązujących przepisów prawa, jak również będą miły zagwarantowaną możliwość korzystania ze świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz innych świadczeń wynikających z zatrudnienia. Od sierpnia ubiegłego roku z PDO skorzystało ośmiu pracowników ESW.

O tym, że bloki węglowe mają zostać wygaszane TAURON Wytwarzanie S.A. wskazuje na unijne przepisy a konkretnie na Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 listopada 2010 roku w sprawie emisji przemysłowych. Infrastruktura spółki o mocy 120 MW jest najstarszą z aktywów, generuje duże zużycie techniczne, jest nieopłacalna i nie spełnia wymagań środowiskowych. Dwa z ośmiu takich bloków konwencjonalnych znajdują się w Stalowej Woli. Ich wyłączenie ma nastąpić do końca 2020 roku.

Tauron Wytwarzanie ma w planach inwestycje w naszym mieście w postaci budowy instalacji spalania paliwa alternatywnego oraz farmy fotowoltaicznej na Jelni. Jeszcze w tym miesiącu będzie oddany do eksploatacji blok gazo-parowy.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 13 kwietnia 2020 r. godz. 06:50
~Prawda
Opozycjo tyś już nie zatroskana jest losem pracowników ESW? JUŻ TEMAT NIECHODLIWY? nie ma po co robić konferencji przed 7 rano pod zakładem? Politycznie się nie opłaca?
+0-0
Niedziela, 12 kwietnia 2020 r. godz. 20:19
~Energetyk
Totalnie bzdury od sierpnia2019 wiele się zmieniło. Z kąd wykopali ten artykuł. Prima aprilis był pierwszego kwietnia
+0-0
Niedziela, 12 kwietnia 2020 r. godz. 05:41
~Ozet
Opozycja nie zrobi w tej sprawie kolejnej lanserskiej konferencji? Byśmy się pośmiali. Oni zawsze i o wszystko tacy zatroskani... Tylko robić nie ma komu.
+0-0
Poniedziałek, 13 kwietnia 2020 r. godz. 12:22
~Zrozum
Opozycja nic nie robi, bo dostali ciepłe posadki i siedzą spokojnie .
+0-0
Sobota, 11 kwietnia 2020 r. godz. 17:38
~terter
no to ładnie się zachowały władze Taurona normalnie to nie spotkałem się w swoim życiu aby pracodawca dbał o byłego pracownika. Zazwyczaj jest tak że pracownik o zwolnieniu dowiaduje się w dniu zwolnienia i ma 5 min na opuszczenie zakładu, otrzymanie odprawy czy 3 miesięcznego wypowiedzenia to graniczy z cudem. Zwolniony sam potem szuka sobie nowej pracy, ja całe życie przepracowałem na umowę zlecenie i nie polecam(nic z tego dziś nie mam)
+0-0
Sobota, 11 kwietnia 2020 r. godz. 19:13
~Remo
:) samo swoi :D
+0-0
Sobota, 11 kwietnia 2020 r. godz. 10:27
~tytdf
skutki zanieczyszczenia powietrza widze ze daly sie we znaki tlukom z Tauronu - oferuja prace w innych lokalizacjach - mhmm czyli w ich ocenie cacy jest gonic do obsranego zawiercia czy innego jaworzna i 250 kilosow od domu siedziec w hotelu robotniczym w delegacji i jeb..ac jak bury osioł .. to jest ok może dla 18-19 latków bez zobowiązań ale normalnego człowiekowi to takie teksty kojarzą się z bareją..
+0-0
Sobota, 11 kwietnia 2020 r. godz. 07:49
~verso
wiarygodność Tauronu-sprawdż cenę ich akcji.i wszystko jasne
+0-0
Sobota, 11 kwietnia 2020 r. godz. 06:55
~Mieszkaniec
Powiedzcie malutkiemu - od jakiegoś czasu znowu słychać w nocy to głośne buczenie. To z elektrowni?
+0-0
Piątek, 10 kwietnia 2020 r. godz. 21:13
~Dead
Ciekawe co na to PSL tam ich ludzie byli?
+0-0
Piątek, 10 kwietnia 2020 r. godz. 15:58
~Slazak
Mieli wylaczyc do grudnia 2019!!
+0-0
Piątek, 10 kwietnia 2020 r. godz. 15:19
~Taka Prawda
PIC NA WODĘ FOTOMONTARZ OBIECANKI CACANKI A GŁUPIEMU RADOŚĆ Widzieliśmy co TAURON zrobił z pracownikami wcześniej
+0-0
Piątek, 10 kwietnia 2020 r. godz. 15:17
~ja wiem
Taaak. Rekompensata 30 tys.... Złotych. Super odprawa. Warunki: "do 2023 roku każdy zostanie rozdysponowany, w zależności od tego jakie będzie miał oczekiwania. W ciągu czterech lat, 110 pracowników nabędzie uprawnienia emerytalne, 10 osób pozostanie w ESW, 60 zostanie skierowanych do pracy przy bloku biomasy, który ma być "urentowniony" aby był jeszcze bardziej wydajny, 45 osób znajdzie zatrudnienie w ramach tzw. gospodarki lokalnej" - już nie zostaną spełnione. Tauron wszystko odwołał, a ta propozycja pracy w innych placówkach wiąże się z wyjazdem na drugi koniec Polski. Biorąc pod uwagę fakt, że większość pracowników jest tuż przed emeryturą - propozycja jak marzenie :)
+0-0
Sobota, 11 kwietnia 2020 r. godz. 16:54
~senior energetyk
To może jeszcze powiedz kto do tego doprowadził że Elektrownia przeszła pod Zabór Tauronu i wszyscy pracownicy zostali pachołkami we własnym zakładzie pracy .
+0-0
Piątek, 10 kwietnia 2020 r. godz. 19:05
~Kajus
35 brutto. Nie 30. Co jest sumą śmieszną gdy masz kilka lat do świadczenia. Pani Rzecznik też mija się z prawdą. Nie tylko Ty.
+0-0
Piątek, 10 kwietnia 2020 r. godz. 14:48
~BIELU
.1.czy to jest na piśmie czy na stowo honoru, 2.gdzie były remonty,że bloki są na skraju (wytrzymałości) 3.dlaczego odprawy nie są wysokości jak dla braci Ślązaków w wcześniejszych latach 4.po co to zamykać załoga jest na tyle wiekowa, że w przeciągu 4 lat sprawa z zakładem sama się rozwiąże 5,wystarcz mniej reklam a kasa się zmajdzie 6.dobre i strategiczne zarządzani dbanie o dobro narodowe i myśleć jak patriota inż. Kwiatkowski a będzie dobrze .
+0-0
Piątek, 10 kwietnia 2020 r. godz. 12:58
~koka kola
Czytaj: ty się przekwalifikujesz a my ci załatwimy robotę gdzies indziej.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.