Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 28 maja 2020 r. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
 Wiadomości lokalne
» Rewelacyjne efekty odchudzania w Gabinecie Projekt Zdrowie! Ponad 21 kg mniej w zaledwie 3 miesiące!
» Kino samochodowe w Stalowej Woli. Wyświetlą Boże Ciało i Iluzję 2
» Szpital szuka lekarza kierującego oddziałem psychiatrycznym
» Komunikat MZK
» W dawnym rezerwacie Sochy usuwają drzewa zagrażające bezpieczeństwu
» Zarząd Huty Stalowa Wola bez zmian
» Kontynuacja remontu konserwatorskiego budynku dawnego sądu
» W Klasztorze zamilkły organy
» Rdzawe ślady na ścieżce rowerowej. Co to jest? - pytają mieszkańcy
» Miasto przedłuża nabór na dofinansowanie do zakupu kotłów grzewczych
» Kierował ciężarówką mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie
» Znajdź czas dla siebie w ESTET!
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Wystawa na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Pierwsza potańcówka dla seniorów
»Stalowa Wola: Polska Wystawa Gospodarcza 2020
»Orszak Trzech Króli 2020
»Stacja Rozwadów: nowe perony i infrastruktura na Lublin
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kronika Kryminalna

Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 12:22     /Magdalena Rodecka/
83-latek wypalał trawy. Uniemożliwiał strażakom ugaszenie pożaru

Nie ma dnia aby strażacy nie byli zadysponowani do zdarzeń związanych z wypalaniem traw.
Nie ma dnia aby strażacy nie byli zadysponowani do zdarzeń związanych z wypalaniem traw.
Fot. Jacek Rodecki
Nie ma dnia aby strażacy nie byli zadysponowani do zdarzeń związanych z wypalaniem traw. Coraz większa świadomość społeczna wynikających z tego zagrożeń sprawia, że mieszkańcy wzywają do jak najszybszego ugaszenia straż pożarną. Warto pamiętać, że w przypadku ujęcia sprawcy grozi za to kara, o czym przekonał się 83-letni mężczyzna.

6 kwietnia około godziny 15:30 do pożaru traw w Przyszowie (gmina Bojanów) zadysponowano straż pożarną. Gdy przystąpiono do akcji gaśniczej, znajdujący się na miejscu mężczyzna zaczął utrudniać im pracę, przeganiając ich. Dopiero po przybyciu policji, rozpoczęto gaszenie pożaru.

- Mężczyzna tłumaczył, że skosił trawę na swoim polu i zaczął ją wypalać - nie wiedział, że jest to zabronione. Zostanie skierowany przeciwko niemu wniosek o ukaranie do sądu - wyjaśnia aspirant sztabowy Małgorzata Kania, rzecznik prasowy stalowowolskiej policji.

Jak się okazało nie jest to pierwsze jego podpalenie traw. Okoliczni mieszkańcy mówili, że w sezonie robi to nagminnie.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu się ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy.

Wypalanie traw, poza tym że to niechlubna praktyka, jest również prawnie zakazane. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 14 kwietnia 2020 r. godz. 13:25
~Polka
w AUSTRII kazdy kawalek ziemi jest zasiewany, czym kolwiek, .ludzie sie ciesza jak kwiaty kwitna, Na wiosne jest spoleczne czyszczenie miasta i lasow. Na jesieni spoleczne sadzenie drzew w parkach i lasach. Beton usuwany z placow, przed blokami i szkolami .itp itd .To nie jest dla polityki czy biznesu ,tylko dla ludzi i potomnych. a A w Stalowej-Woli???? sami sobie odpowiedzcie !!!,Dlaczeg drzewa sa usuwane z podworek ? Bo na jesieni gubi liscie i ;"Kowarski"musi parkowac auto pod oknem?? bo na wiosne cwierkaja ptaki i pani"Kowalska " nie moze spac.?,,,,
+0-0
Poniedziałek, 13 kwietnia 2020 r. godz. 14:54
~Ryszard
Pseudorolnikom, którym wypaliła się trawa powinno się wystawić opłatę za podniesienie wartości ziemi- niezależnie od tego kto wypalał. Tak jak zwiększa się opłaty za działkę po jej odrolnieniu, uzbrojeniu, doprowadzeniu drogi, itp
+0-0
Niedziela, 12 kwietnia 2020 r. godz. 10:01
~Midas
To że ktoś jest stary to nie znaczy że jest życiowym mędrcem. Dop.....lić taką karę żeby na zapałki nie starczyło.
+0-0
Piątek, 10 kwietnia 2020 r. godz. 23:32
~mamuszka
Ciezko sie pozbyc ludziom starych nawykow.Normalnie to powinno byc skoszone,idzie sie na latwizne z wygody czy tez braku sil i zdrowia(83).Oby ten stres nie byl dla staruszka smiertelny
+0-0
Piątek, 10 kwietnia 2020 r. godz. 22:31
~sus
W Niemczech rolnicy sadzą na granicy pól pasy np. słoneczników, celem zwiększenia populacji owadów i państwo jeszcze im za to płaci.
+0-0
Piątek, 10 kwietnia 2020 r. godz. 17:55
~Szacun
W Przyszowie co dzień się palą trawy oby tak temu podpalaczowi przez przypadek swoją chałupa się spaliła i żeby musiał spać w trawie. Wtedy może jeden z drugim cymbał by zrozumiał co robi. Dla to totalny debilizm bo nie może usiedzieć w domu tylko musi pójść i podpalić. Dotyczy się to wszystkich miejscowości w powiecie. Ludzie zastanówcie się nad sobą.
+0-0
Piątek, 10 kwietnia 2020 r. godz. 07:30
~rybka Doris
człowiek to największy szkodnik na Ziemi, natura wreszcie zaczyna się bronić, pandemia
+0-0
Piątek, 10 kwietnia 2020 r. godz. 12:04
~ProstyObywatel
Tia... wirus zmodyfikowany przez człowieka w celu unicestwienia konkretnej grupy wiekowej... brzmi tak bardzo jak natura...
+0-0
Czwartek, 9 kwietnia 2020 r. godz. 22:33
~zonk
Jeszcze tylko sto lat a może mniej, i po sprawie. Wybijemy się sami. Człowiek to najgłupsze stworzenie. Niszczy wszystko co napotka. Nasze wnuki i prawnuki to zastaną już pustynię a nie lasy i puszcze.
+0-0
Czwartek, 9 kwietnia 2020 r. godz. 15:31
~arriss
Dowalić 30 tys za wyjście z chałupy i 100 tys za głupotę
+0-0
Czwartek, 9 kwietnia 2020 r. godz. 14:54
~Gucio
jasio: ano trzeba sadzić jak najwięcej kwiatów, jakichkolwiek, ogrodowych, polnych - dla pszczół, trzmieli, os, motyli, pająków i mrówek to raj. Poza tym należy robić tzw. "domki/hotele" dla owadów - można kupić gotowe na alle..gro. Na Zachodzie ludzie sieją kwiaty polne od paru lat - kto ma jaki kąt a nawet pod blokiem czy na balkonach. Rządy tam już dawno sobie zdają sprawę, jak jest źle i nawołują ludność w ten sposób przez media do ochrony przyrody. Także, kto ma jaki kawałek ziemi - może pomóc. Siejmy dla naszego dobra, naszych dzieci i wnuków.
+0-0
Czwartek, 9 kwietnia 2020 r. godz. 09:54
~elha
Kazimierz Grześkowiak w 1979 roku śpiewał piosenkę, której słowa , jak się okazuje są nadal aktualne: Chłop żywemu nie przepuści, Jak się żywe napatocy, Nie pożyje se a juści!
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 21:40
~Zanim zabijesz bez powodu owada
66@: naukowcem nie jestem, ale przytoczę ci pewien cytat z naukawpolsce.pap.pl "Owady wymierają osiem razy szybciej niż ssaki, ptaki czy gady. Przy obecnym tempie spadku mogą zniknąć w ciągu stulecia - informuje pismo "Biological Conservation". Liczebność ponad 40 proc. gatunków owadów maleje, a jedna trzecia jest zagrożona. Według dostępnych danych całkowita masa owadów spada aż o 2,5 proc. rocznie, co sugeruje, że mogą one zniknąć w ciągu stulecia." "Do najbardziej zagrożonych należą motyle i ćmy. Na przykład liczba powszechnie występujących na gruntach rolnych w Anglii gatunków motyli spadła w latach 2000-2009 o 58 proc". "Nowoczesna rolnictwo oznacza eliminację "szachownicy pól oraz rosnących na miedzach drzew i krzewów. Rozległe tereny upraw są sztucznie nawożone i opryskiwane pestycydami." "Zniknięcie owadów grozi upadkiem ekosystemów - żywi się nimi wiele ptaków, gadów, płazów i ryb. Jeśli nie będzie owadów, umrą z głodu." ""Jeśli nie zmienimy naszych sposobów produkcji żywności, dojdzie do wyginięcia wszystkich owadów w ciągu kilku dekad - piszą. - Skutki, jakie będzie to miało dla ekosystemów planety będą co najmniej katastrofalne". Jak zaznaczają autorzy, upadek ekosystemów zagrozi egzystencji ludzkości. Przykładem wymierania owadów mogą być pszczoły i trzmiele. Tylko połowa gatunków trzmieli zaobserwowana w Oklahomie w roku 1949 była tam obecna w 2013. Liczba kolonii pszczół miodnych w USA wynosiła 6 milionów w roku 1947. Teraz - 3,5 miliona." A WIEC - JEST, JEST POWOD DO NIEPOKOJU! OD ROKU 1980 DO 2016 LICZBA PTAKOW POLNYCH I LAKOWYCH ZMALALA O 58%!!!!! A WIEC JEST ZLE - BARDZO ZLE DLA NAS LUDZI I CALEGO EKOSYSTEMU. NIE MA OWADOW - KONIEC LUDZKOSCI NA ZIEMI.
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 22:20
~jasio
a ile mas pola i czym dokarmiasz owady
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 20:13
~Abc
Do Alek. Święte słowa :)
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 19:57
~ochotnik
Dzień wcześniej też paliły się trawy, to czasem nie dziadka robota? Niech zwraca za koszty akcji plus jeszcze żeby mu sie odechciało
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 17:20
~NIE dla wypalanai trawy
Zbydniowak, weź se posadź panie w ogródku wrotycz, kocimiętkę, szczeć pospolitą, lawendę czy chrzan pospolity. To odstrasza skutecznie kleszczole. Wypalając trawy - sam sobie kopiesz dół - bo gdy nie będzie owadów (po wypalaniu) to i zginą inne zwierzęta - a na końcu my jako ludzkość zdechniemy.
+1-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 20:56
~66
Skoro piszecie ze od lat się wypala trawy to jakoś te owady nie poginely, a wręcz przeciwnie. Kiedyś było ich wiecej a trawy wypalali na potęgę. A kleszcza kiedyś to można było zobaczyć na zdjęciu w książce od biologii. Albo uprawiac, albo wypalać w sposób kontrolowany.
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 16:52
~Alek
Pokolenie 70- czy 80-latków jest bardzo trudne. Mają wiele negatywnych nawyków powstałych w okresie nędzy i głodu, zupełnie niedopasowanych do czasów współczesnych. Wypalają trawy, bo tak się zawsze robiło. Kradną w lesie drzewo, bo przecież jest niczyje. Palą w domu śmieciami, bo tak się zawsze robiło. Nie spuszczają wody w sedesie, bo szkoda marnować. Wieczorem siedzą przy świeczkach, bo szkoda marnować prądu. Nie sterylizują zwierząt, bo to nie po Bożemu. Szczeniaki i kocięta w worek i do dołu albo do rzeki, bo tak się zawsze robiło. Psy na łańcuchu całe życie, bo tak się zawsze robiło. Chore zwierzę się dobija, bo weterynarz kosztuje. Chorego kurczaka się zjada, bo szkoda marnować. Najlepszym lekarstwem na każdą chorobę jest setka wódki - ojciec i matka tak zawsze mówili. Sprawy w urzędzie załatwia się kopertą. Tacy już starsi ludzie są, ich charaktery ukształtowały zupełnie inne warunki. My, młodzi, za kilkadziesiąt lat, pewnie tak samo nie będziemy dopasowani do czasów.
+1-0
Czwartek, 9 kwietnia 2020 r. godz. 10:17
~elha
Mój punkt widzenia na tę sprawę jest diametralnie inny. Mianowicie owi 70-80 latkowie, właśnie z tej racji, że żyją już dość długo i z niejednego pieca już chleb jedli, potrafią docenić to, co dzisiaj mamy. To, że są oszczędni, wynieśli z czasów minionych, co nie znaczy, że spożywają wszystko (przeterminowane, chore, zepsute), bo "szkoda wyrzucić". Potrafią też doceniać i korzystać z nowinek typu smrtfon, komputer itd. A przy świeczce to może i siedzą, ocbchodząc uroczyście kolejną rocznicę.
+0-0
Czwartek, 9 kwietnia 2020 r. godz. 10:11
~Lolo
No lepiej bym tego nie opisał. Dokładnie tak jest...
+0-0
Czwartek, 9 kwietnia 2020 r. godz. 09:31
Dubpit
No właśnie chyba tęskni za tamtymi czasami
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 21:45
~morsik
Oj ciemno u nas, ciemno.... ciemnota. Ale to człowiek dopiero dostrzega, jak wyjedzie na parę lat z Polski. Jak my jesteśmy w pewnych sprawach zacofani (technologia, nauka, ekologia, środowisko) to hohoho!
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 20:44
~wizir
Z wszystkim mogę się zgodzić ale co do jednego są wątpliwości... Kradzież drzewa z lasu to nie tak, że to niczyje. Las to ociec nasz a my dzieci jego idziemy do niego/po niego! Więc traktuje się las jako ojcowiznę!
+1-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 15:16
~rgerg
zbadać go powinni na koronowirusa
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 15:04
~mieszkaniec
Ile zapłacił?
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 14:31
~Kichawa
Ty Ulka jesteś głupia po tatusiu eSBeku , czy mamusi milicjantce ?
+0-0
Czwartek, 9 kwietnia 2020 r. godz. 09:23
~obatel
Po kocie kaczorka
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 14:44
~malwa
PO obojgu rodziców
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 14:31
~Apollo13
Ale to tak było z pokolenia na pokolenie stara metoda. Dobrze że Nie mamy indianów bo Nie mogli by tipi postawić i ognisko zapalić bo zaraz donośiciele by donieśli i straż z policja przyjechała! W jakich czasach my żyjemy! Co za sasiedzi!
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 14:24
~Zbydniowiak
łaki powinny być wypalane niebyło by problemu z kleszczami i zarazkami
+0-1
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 15:31
~El_bieta
To było pole :)
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 14:37
~Zając
Amen
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 14:08
~Ula A.
Jakis pisiak.oni sa tak niegramotni.
+0-1
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 13:33
~senior
Tak podpalić to niemiał kto a grzać się to wszyscy przyjechali .
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 15:06
~mamuszka
A i jeszcze oswiecic sie przyjechali .Oswiecenie od chalupy do chalupy stuka stuk puk a kto tam ?Z chalupy nie wychodzta bo my tam wirusa palimy i roznosimy swiatelko nadziei,przysliswa was odymic trocha Aaapsik
+0-0
Środa, 8 kwietnia 2020 r. godz. 12:36
~gargamel
teraz się dowie stary zgred ile to kosztuje
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.