Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 28 maja 2020 r. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
 Wiadomości lokalne
» Rewelacyjne efekty odchudzania w Gabinecie Projekt Zdrowie! Ponad 21 kg mniej w zaledwie 3 miesiące!
» Kino samochodowe w Stalowej Woli. Wyświetlą Boże Ciało i Iluzję 2
» Szpital szuka lekarza kierującego oddziałem psychiatrycznym
» Komunikat MZK
» W dawnym rezerwacie Sochy usuwają drzewa zagrażające bezpieczeństwu
» Zarząd Huty Stalowa Wola bez zmian
» Kontynuacja remontu konserwatorskiego budynku dawnego sądu
» W Klasztorze zamilkły organy
» Rdzawe ślady na ścieżce rowerowej. Co to jest? - pytają mieszkańcy
» Miasto przedłuża nabór na dofinansowanie do zakupu kotłów grzewczych
» Kierował ciężarówką mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie
» Znajdź czas dla siebie w ESTET!
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Wystawa na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Pierwsza potańcówka dla seniorów
»Stalowa Wola: Polska Wystawa Gospodarcza 2020
»Orszak Trzech Króli 2020
»Stacja Rozwadów: nowe perony i infrastruktura na Lublin
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 14:13     /Magdalena Rodecka/
Koniec politycznego przymierza? Radni opozycji zarzucają prezydentowi "przeczekanie" koronawirusa

Autorzy oświadczenia zarzucają prezydentowi opieszałość i zwłokę we wprowadzaniu programu pomocowego przez samorząd, nad którym debatowano z przedsiębiorcami.
Autorzy oświadczenia zarzucają prezydentowi opieszałość i zwłokę we wprowadzaniu programu pomocowego przez samorząd, nad którym debatowano z przedsiębiorcami.
Fot. Jacek Rodecki
Na skrzynki e-mailowe lokalnych redakcji dotarło oświadczenie Klubu Radnych Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego, adresowane do prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego.

Autorzy oświadczenia zarzucają prezydentowi opieszałość i zwłokę we wprowadzaniu programu pomocowego przez samorząd, nad którym debatowano z przedsiębiorcami.

Treść prezentujemy poniżej:

Oświadczenie

Właśnie mija drugi tydzień od momentu, gdy zaproponowaliśmy wprowadzenie zmian mających na celu pomoc dla przedsiębiorców, przedsiębiorstw i mieszkańców z terenu naszego miasta w związku z panującą epidemią wirusa covid-19. Niestety, Prezydent Stalowej Woli wyraźnie stosuje metodę "na przeczekanie" i pod pretekstem oczekiwania na decyzje rządowe zaniechał jakichkolwiek działań pomocowych. To wyjątkowo nieuczciwe i wyrachowane zachowanie, gdyż prezydent dobrze wie, że ewentualne działania na poziomie samorządu są zupełnie niezależne od działań rządowych i zupełnie bez wpływu na decyzje podejmowane przez ministrów. Wielokrotne deklaracje Prezydenta o pomocy w wysokości siedmiu milionów złotych to ordynarna propaganda niemająca żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Pierwsze przedsiębiorstwa, niestety, rozpoczęły trudny proces redukcji zatrudnienia. Mamy do czynienia z chaosem i lawinowym zamykaniem działalności gospodarczych, a tymczasem nawet nie znamy podmiotów, których ma dotyczyć rzekoma pomoc magistratu. Zdajemy sobie sprawę, że pomoc miasta może być zrealizowana w bardzo ograniczonym zakresie. Jednak bulwersuje nas fakt, że nawet w tak bardzo ograniczonym zakresie nie jest realizowana. Ta cyniczna gra na zwłokę daje bardzo wyraźny obraz Prezydenta naszego Miasta. Prezydenta, który nieodpowiedzialnie zadłużył miasto, a dziś w obliczu pandemii nie ma odwagi (a może możliwości) wykonać tak drobnego w gruncie rzeczy gestu dla tych, którzy potrzebują rzeczywistej pomocy. Mamy nadzieję, że władze Stalowej Woli w końcu zrozumieją powagę i dramat sytuacji oraz podejmą szybkie działania na rzecz przedsiębiorców i mieszkańców naszego miasta. Wymaga tego potrzeba chwil i zwykła solidarność z potrzebującymi. Zwłoka w działaniu nie przynosi splendoru albowiem "kto szybko daje dwa razy daje".

Radni z Klubu Radnych Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego

Jednocześnie oświadczenie wysłano do prezydenta, z prośbą o "natychmiastową" reakcję. Na skrzynki radnych i mediów trafiła odpowiedź od Lucjusza Nadbereżnego:

Moja reakcja jest natychmiastowa: Jesteście Państwo nieuczciwi i nieprzyzwoici wydając tego typu oświadczenie. Widzę, że bardzo Państwa
Radnych boli atmosfera wspólnego działania podczas kryzysu i staracie się zrobić wszystko aby ten klimat współpracy zniszczyć. To nie czas
na politykę tylko merytoryczne działania. Pokazujecie Państwo radni, że nie macie elementarnej wiedzy o wymaganiach związanych z
przygotowaniem uchwał o pomocy publicznej. Wykazujecie się Państwo radni również zupełną ignorancją w stosunku do informacji, które
zostały przeze mnie już publicznie podane: grupa podmiotów uprawnionych do pomocy i jej zasady w tym również termin jako określony od kwietnia do grudnia 2020 roku. Skalę i zakres innych kłamstw poruszonych w oświadczeniu pominę bo zwyczajnie szkoda mi czasu. Są poważniejsze sprawy do realizacji w tym czasie niż polemika z politycznym działaniem Państwa Radnych. Mimo wszystko zachęcam abyście Państwo Radni odrzucili myślenie i działania polityczne w tym wyjątkowym, trudnym czasie pandemii koronawirusa. Z życzeniami
zdrowia! Lucjusz Nadbereżny

- Umorzenia podatków nie są kwestią dowolności stosowania co jest zawarte w niedawno uchwalonej i podpisanej przez prezydenta specustawy. Wymaga też określonych czynności zostanie podjęta przez samorząd - dodaje prezydent. Miasto nie wycofuje się z żadnego z zapisów zawartego w "Pakiecie Wsparcia dla Gospodarki Stalowej Woli". Zmianie nie ulegają też terminy. - Uchwała jest tworzona i na bieżąco kontrolowana przez odpowiednie instytucje prawne oraz finansowe. Najgorsze co można byłoby zrobić to napisać ją "na kolanie" i czekać aż zapisy zostaną podważone. To dopiero wprowadziłoby zamieszanie - uważa prezydent.

Opracowana musi być nie tylko uchwała ale i jej wszystkie załączniki. Pracownicy magistratu analizują przepisy aby jak najmniej było w "pakiecie" biurokracji. - Mamy nadzieję, że do 15 kwietnia uchwała będzie przyjęcia - słyszmy w Urzędzie Miasta a więc przed terminem płatności kolejnej raty płatności podatku od nieruchomości.

Klub SPS tworzą radni różnych opcji, skupieni w Radzie Miasta w składzie: Jerzy Augustyn, Leszek Brzeziński, Renata Butryn, Joanna Grobel-Proszowska, Damian Marczak, Dariusz Przytuła, Andrzej Szymonik.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 4 kwietnia 2020 r. godz. 01:25
~Liverpool
Z listu mojego znajomego: "Jest tak straszny kryzys gospodarczy. Ludzie nie mogą zrobic zakupow.Kolejki . Ograniczenia. Chorzy nie mają dostępu do lekarzy. Każdy problem medyczny staje się mega problemem, bo lekarze nie są dostępni. Przedsiębiorcy tracą swoje przedsiębiorstwa. Zwalniają ludzi z pracy. Przybywa bezrobotnych. Żyjemy w zagrożeniu, że się zarazimy i umrzemy, że nie będzie miał kto nam pomóc, bo 1/5 zarażonych ludzi, to medycy, którzy nie zostali zaopatrzeni w odzież ochronną. Nie wiadomo jakie mamy perspektywy na przyszłość, a to b..ło tylko o utrzymaniu stołków pod Dudą. Oj ...przyjdzie złość."
+0-0
Piątek, 3 kwietnia 2020 r. godz. 20:46
~Komuna Powraca
Wybory, wybory! Wspaniałe... Dlaczego teraz nie ma obawy oszustw? Poprzednio było to podstawa sprzeciwu PiSu dla głosowania korespondencyjnego. To też jest jasne. Wtedy nie byli to uczciwi ludzie. Teraz są krystalicznie uczciwi? Czyli wybory korespondencyjne możliwe są tylko gdy rządzi odnowa moralna. Wyśmienicie. Logiczne. Najlepsi... Na marginesie, granic nie ma dzięki Przyłębskiej, Piotrowiczowi, Pawłowicz i tym podobnym ludzikom....
+0-0
Piątek, 3 kwietnia 2020 r. godz. 13:23
~gwarantuje
Ta odezwa będzie przyklejona do wszystkich plakatów wyborczych pseudoopozycji za 4 lata podczas wyborów do naszej rady miasta.
+0-0
Piątek, 3 kwietnia 2020 r. godz. 17:18
~maruda
Lepsza "pseudo-opozycja" niz pseudo-wladza pseudo-politykow (ignorantow pospolitych i zwyklych lanserow)!
+0-0
Piątek, 3 kwietnia 2020 r. godz. 11:03
~Pomożecie?
Opozycja kopała swój grób od kilkunastu miesięcy, a tym oświadczeniem i brakiem realnych działań dla mieszkańców w tak trudnym okresie właśnie położyła się do tego grobu. Trzeba ich tylko zasypać.
+0-0
Piątek, 3 kwietnia 2020 r. godz. 09:12
~Brrr
To tylko MOwa Miłości opozycji....
+0-0
Piątek, 3 kwietnia 2020 r. godz. 08:00
~Zoom
Przeczytałem to oświadczenie SPS i odpowiedź prezydenta. "Dzieciaki" z SPS bawią się w politykę i chcą rozhuśtać społeczne nastroje w tak kryzysowym momencie, Nadbereżny działa i ma rozum za nich wszystkich. Na szczęście dla mieszkańców Stalowej Woli.
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 21:00
~Przeciwnik PIS
Nie chce mi się wierzyć, że po tylu latach w samorządzie, wiedząc ile trwa przygotowanie solidnej uchwały, poszczególni członkowie klubu SPS faktycznie, tak w głębi serca myślą to, co napisali w oświadczeniu i że w obliczu takiej sytuacji jaką mamy obecnie KTOKOLWIEK chciałby coś udawać i przeciągać w czasie pomoc dla przedsiębiorców. Szanuję wielu z was, ale potrzeba współpracy. Nie rzucania kłód pod nogi. Takiej sytuacji jak obecnie nie mieliśmy nigdy. Trochę mi za was wstyd :(
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 19:12
~Toi toi
Ja sobie wydrukowałem to oświadczenie pseudoopozycji i użyłem w kiblu.
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 19:38
~Malwa
To tylko "dobrze" o tobie swiadczy - typowo PiSowska arogancja i pospolite chamstwo!!!
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 19:08
~PRAWDA
Co opozycja zrobiła dla lokalnego biznesu? NIC.
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 19:56
~Miastowy
Rządzi PiS
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 19:07
~stalowiaczek
PiS-owi chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby nie wprowadzać stanu wyjątkowego do momentu wygaśnięcia kadencji I Prezes Sądu Najwyższego. Bandyci robią to kosztem życia i zdrowia Polaków, żeby zaspokoić ambicje faszysty Kaczyńskiego i jego przybocznych współpracowników!!
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 18:54
~Tarragon
Przypominam, że PO 5 lat temu było za głosowaniem korespondencyjnym. Co się zmieniło? Aaa... Duda 54%, Kidawka 14% ;) wszystko jasne...
+0-0
Piątek, 3 kwietnia 2020 r. godz. 07:18
~Mieszkaniec
A ja przypominam, że Pisiory byli przeciwko.
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 18:48
~ZWYKŁY LANS
Kolejny dowód na to że opozycja na niczym się nie zna i potrafi tylko odezwy pisać albo lansować się na konferencjach. Kogoś my wybrali!?
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 18:43
~Miriam
Zapamiętać trzeba te nazwiska z SPS o już nigdy więcej na lanserów nie głosować!
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 18:41
~Covid
Lucjusz widać, że działa. Opozycja tylko wycie. A dlaczego? Trzeba udawać że coś się "robi" bo 10 maja już niebawem.
+0-0
Piątek, 3 kwietnia 2020 r. godz. 11:50
~#cola
Ja tam nie widzę aby Pan Prezydent działał. Co takiego robi..... Nic. Darmowe koncerty w lecie.
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 18:16
~Komuna Powraca
Przypominam: W Polsce przeciwko głosowaniu korespondencyjnemu PiS wystąpił w 2017 r. Tak radykalnie, że takiej możliwości nie przewidywano nawet dla niepełnosprawnych! Po dużych awanturach, łącznie z interwencją RPO, wycofano się z całkowitej likwidacji tej formy, ale odebrano ją (2018 r.) Polonii. Wtedy było, że "w ten sposób można bardzo łatwo sfałszować wybory"; a teraz co - teraz jest pilna potrzeba bardzo łatwego sfałszowania wyborów???
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 17:06
~Ba_bara
Jakże maluczka jest ta nasza opozycja. W obliczu takiego zagrożenia nie POtrafi się wznieść POnad swoje POkrętne interesy. Wszystko na NIE, a przecież wierzę, że rządzący mają dobrą wole chronienia Polaków, bo to są dobrzy ludzie, najlepsi z najlepszych.
+0-1
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 17:37
~bez_znieczulenia
Jakze maluczki jest wasz Wodz, Kaczynski, ktory chce (kolejny raz) zlamac polska Konstytucje, nielegalnie zmieniajac Kodeks Wyborczy! Po trupach do wladzy - to jest teraz wasza dewiza!!
+1-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 15:55
~Rumburak
Denerwuje mnie obecna władza w Polsce, ale równie wkurza mnie bełkot opozycji. Byle tylko ugrać coś dla siebie. Otóż radni, którzy wysmarowaliście to cudo, mam do Was radę - napiszcie jeszcze raz to oświadczenie, a w nim określcie, jak ma wyglądać ta pomoc, w jakiej może być wysokości itd itp - po czym przekażcie to pod obrady sesji, na biurko prezydenta i gdziekolwiek jeszcze się da. Samo pisanie jak to Nadbereżny jest zły i nieczuły, to nic innego jak nieudolna próba zbicia interesu politycznego (choć w samorządzie niestety nie powinno to mieć miejsca, ale to marzenia ściętej głowy). To jedna rzecz. Druga, to ostatnie obrady Rady Miasta. Uważam że organizowanie wyborów prezydenckich 10 maja to idiotyzm do potęgi, ale biadolenie na tym na sesji?? Czy to prezydent Stalowej Woli ma na to wpływ? Jedzcie na Nowogrodzką i tam przemawiajcie. Opanujcie się w tych ciężkich czasach.
+0-0
Piątek, 3 kwietnia 2020 r. godz. 00:24
~Stosh
Optimista of kiedy wladza pochyla sie nad wnioskami opozycji tylko gnom z zoliborza decyduje jak ma byc.
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 15:52
~kierownik
Prezydencie nie idź tą drogą! czyli drogą swoich kolegów z PIS - rządu! Działaj, za to cię ludzie ocenią. Za długo to trwa, firmy zwalniają i planują kolejne zwolnienia. Przybędzie w mieście lawinowo bezrobotnych. Każda najdrobniejsza pomoc jest bezcenna. Opozycja ma cholerna rację!
+1-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 15:48
~Na to Ja
Zapomnieli, że prezydent Stalowej Woli nie myśli samodzielnie za niego myślą towarzysze z Nowogrodzkiej, więc czeka potulnie na to co mu tam wymyślą.
+0-0
Czwartek, 2 kwietnia 2020 r. godz. 15:46
~Miastowy
Jak to żaden klakierek zwolennik Nadbereżnego nie zhejtował?
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.