Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 14 sierpnia 2020 r. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
 Wiadomości lokalne
» Krzysztof Faraś na 23 Grand Prix Sopot - Gdynia
» Worki na wodę pomogą drzewom w czasie suszy
» Przebudowa ronda przy VIVO! Koniec w październiku
» Trwają prace projektowe nad wyposażeniem Centrum Aktywności Seniora
» Koronawirus. Kolejna osoba zakażona w powiecie stalowowolskim
» Władze Pysznicy apelują o rozsądne gospodarowanie wodą
» Utrudnienia na Czarnieckiego nieprędko znikną
» Składowisko przy Sokole będzie musiało zostać uporządkowane
» Bezpłatna kolonoskopia w szpitalu
» Policja i sanepid sprawdzą, czy nosimy maseczki. Ruszają kontrole
» Nocny pożar lasu w Nadleśnictwie Rozwadów
» Półroczne dziecko ranne na drodze powiatowej na osiedlu Zasanie
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Stalowa Wola - tu również rodziła się "Solidarność"
» THE SIDE - Dobre Granie Przy Fontannie
» Stalowowolskie obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej
» Rozwadowski Targ Staroci w najbliższą niedzielę
» XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 2020
» Elementarz polskiego dizajnu
» AMATOPASJA 19
» Festiwal Tyrmanda w Stalowej Woli
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta. Wysta
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: San zalewa błonia w Stalowej Woli
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
»Minister Sportu w Stalowej Woli
»KARAKAL-20 w Radomyślu nad Sanem
»Stalowa Wola: Andrzej Duda w Parku Miejskim
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Czwartek, 23 stycznia 2020 r. godz. 13:02     /Magdalena Rodecka/materiały KP PSP Stalowa Wola/
Strażacy podsumowali 2019 rok. 1200 zdarzeń, w tym 450 pożarów

W wyniku zwiększenia się poziomu wody na rzece Łęg i innych sąsiadujących z nią ciekach wodnych doszło do podtopienia domów mieszkalnych, budynków gospodarczych i zalania posesji.
W wyniku zwiększenia się poziomu wody na rzece Łęg i innych sąsiadujących z nią ciekach wodnych doszło do podtopienia domów mieszkalnych, budynków gospodarczych i zalania posesji.
Fot. Jacek Rodecki
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli podsumowali miniony rok. Nie zabrakło też planów na ten obecny, 2020 zwłaszcza w zakresie wymiany sprzętu na nowy.

W roku 2019 na terenie powiatu stalowowolskiego zanotowano 1200 zdarzeń, w tym: 450 pożarów, 695 miejscowych zagrożeń i 55 fałszywych alarmów. W odniesieniu do Komend PSP województwa podkarpackiego, największa ilość zdarzeń w roku 2019 miała miejsce w Krośnie bo aż 3502, następnie w Rzeszowie - 3195, Jaśle - 2411. Najmniejsza w Stalowej Woli w liczbie 1200.

Na terenie powiatu stalowowolskiego nastąpił spadek ilości interwencji o 5 zdarzeń w stosunku do roku ubiegłego. Największy wzrost ilości wyjazdów do zdarzeń w porównaniu z rokiem 2018 odnotowano w gminie Bojanów, gminie Zaleszany i gminie Radomyśl n/Sanem. Od wielu lat największą ilość interwencji notuje się na terenie miasta Stalowa Wola. Tak duża ilość działań ratowniczo-gaśniczych wynika przede wszystkim z wielkości tego miasta, jego uprzemysłowienia oraz ilości dróg komunikacyjnych. W roku 2019 na terenie miasta Stalowa Wola odnotowano o 70 zdarzeń (ok. 11,78 %) mniej niż w roku poprzednim.

Rok 2019 jest rokiem, w którym w stosunku do ubiegłych lat odnotowano wzrost ilości pożarów. W stosunku do roku 2018 nastąpił ich wzrost o 79 zdarzenia. Statystyka wskazuje, że zarzewia ognia są lokalizowane i likwidowane w początkowej fazie pożaru, dlatego 90,2% stanowią pożary małe, gdzie straty są najmniejsze. W roku 2019 odnotowano 406 małych pożarów.

W 2019 roku odnotowano również 39 pożary średnie, gdzie większość stanowią pożary suchych traw i nieużytków - wśród tych pożarów największą ilość zdarzeń - 12, odnotowano w gminie Pysznica. Odnotowano 5 pożary duże - pożar złomowiska w Stalowej Woli przy ul. Grabskiego, pożar nieużytków rolnych w Kotowej Woli, pożar poszycia leśnego i gleby Stalowa Wola ul. Przyszowska, pożar nieużytków, zboża w Jastkowicach, pożar odpadów plastikowych w Stalowej Woli ul. Przemysłowa. Pożar poszycia leśnego i gleby w Stalowej Woli przy ul. Przyszowskiej to także zdarzenie z największą liczbą uczestniczących zastępów w liczbie 19.

Nie odnotowano pożarów bardzo dużych. Szybkie powiadamianie Straży Pożarnej o zaistniałych zdarzeniach, doskonała mobilność strażaków, dobre rozmieszczenie jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego w powiecie, a także dostępne możliwości taktyczno-operacyjne jednostek i prawidłowe dysponowanie sił i środków sprawia, że pożary zaliczane do tej wielkości występują obecnie coraz rzadziej.

W roku 2019 odnotowano spadek miejscowych zagrożeń w poprzednich lat. Wśród nich największą ilość stanowią zagrożenia lokalne - 553 zdarzenia. W porównaniu do 2018 roku nastąpił ich spadek o 132 zdarzeń, natomiast ogólna liczba miejscowych zagrożeń jest mniejsza od ubiegłego roku o 109 zdarzeń. W 2019 roku odnotowano 10 miejscowych zagrożeń średnich, a więc o 1 zdarzenie więcej niż w roku ubiegłym. Większość z tych zdarzeń to wypadki drogowe.

W 2019 roku na terenie gminy Bojanów w wyniku gwałtownych przyborów wód spowodowanych intensywnymi i długotrwałymi opadami deszczu odnotowano kilkadziesiąt działań związanych z akcjami przeciwpowodziowymi. W wyniku zwiększenia się poziomu wody na rzece Łęg i innych sąsiadujących z nią ciekach wodnych doszło do podtopienia domów mieszkalnych, budynków gospodarczych i zalania posesji. Działania prowadzono również na wałach przeciwpowodziowych. Związane one były z ich umacnianiem poprzez układanie worków z piaskiem oraz monitorowaniem. Działania przeciwpowodziowe prowadzone były w okresie od 22 - 26 maja, zaś do największej liczby zdarzeń doszło 23 maja, kiedy w skutek długotrwałych i gwałtownych opadów deszczu strażacy tylko w ciągu pierwszej doby brali udział w 13 akcjach ratowniczych. Mniejszą ilość zdarzeń związanych z działaniami przeciwpowodziowymi odnotowano również na pozostałych gminach i wynosiła ona łącznie 18 zdarzeń ( gmina Zaleszany - 6 zdarzeń, gmina Zaklików - 2 zdarzenia, gmina Stalowa Wola - 1 zdarzenie, gmina Radomyśl nad Sanem - 7 zdarzeń, gmina Pysznica - 2 zdarzenia ) , natomiast w samej gminie Bojanów liczba ta wynosiła 26 zdarzeń.

Łączna ilość zdarzeń przeciwpowodziowych w okresie od 22 - 26 maja na wszystkich gminach powiatu stalowowolskiego wynosiła 44 zdarzenia, w których udział wzięło 14 pojazdów PSP i 43 ratowników oraz 120 pojazdów OSP i 631 druhów.

Warto wspomnieć iż zastępy PSP i OSP z powiatu stalowowolskiego dysponowane również były przez SKPKW PSP w Rzeszowie do pomocy w działaniach przeciwpowodziowych na terenie powiatu mieleckiego w ramach uruchomionej kompanii gaśniczej " SIARKA" WOO. W działaniach tych udział wzięło 5 pojazdów PSP i 25 ratowników oraz 4 pojazdy OSP i 21 druhów.

W zeszłym roku miejscowe zagrożenia o charakterze lokalnym spowodowały największą ilość interwencji strażaków dysponowanych do zdarzeń w szczególności:
- wypadki i kolizje drogowe (udzielanie pomocy osobom poszkodowanym, plamy oleju),
- gwałtowne opady atmosferyczne (wypompowywanie wody z obiektów użyteczności
publicznej, ulic, piwnic domów jednorodzinnych, posesji).
- silne wiatry, powodujące: powalanie i łamanie konarów drzew tarasujących przejazdy na
drogach; zerwanie i uszkodzenie dachów, rynien na budynkach mieszkalnych,
- likwidowanie i usuwanie gniazd os i szerszeni (w stosunku do roku ubiegłego liczba
interwencji znacznie spadła).

W 2019 roku na terenie powiatu stalowowolskiego odnotowano trzy miejscowe zagrożenia zakwalifikowane jako duże i są to zdarzenia związane z prowadzeniem akcji przeciwpowodziowej na gminie Bojanów, natomiast nie odnotowano miejscowych zagrożeń zakwalifikowanych jako gigantyczne.

Najwięcej pożarów odnotowano w miesiącu marzec (111). Duża ilość tych zdarzeń była spowodowana wypalaniem pozostałości roślinnych na polach, łąkach i nieużytkach rolnych. W przypadku miejscowych zagrożeń najwięcej zdarzeń przypadało na miesiące: maj (102) - co wynikało z ilości zgłoszeń dotyczących skutków związanych z silnymi i gwałtownymi opadami deszczu.

Największą ilość miejscowych zagrożeń wg rodzaju obiektu na poszczególnych gminach zanotowano w działach:
- inne (245 zdarzenia) - głównie to nadłamane konary drzew, zalane drogi i ulice oraz plamy oleju na szlakach komunikacyjnych - najwięcej na terenie miasta Stalowa Wola (124 zdarzeń),
- mieszkalne (223 zdarzeń) - głównie to: wypompowywanie wody z domów jednorodzinnych, posesji, pomoc policji w otwieraniu mieszkań, - również najwięcej na terenie miasta Stalowa Wola (160 zdarzeń),
- środki transportu (163 zdarzenia) - głównie to usuwanie skutków kolizji i wypadków, jak również pomoc policji - najwięcej na terenie miasta Stalowa Wola (94 zdarzeń).

Do głównych przyczyn powstawania pożarów należy zaliczyć:
- nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym - 211 zdarzeń oraz nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe - 23 zdarzenia.

Do głównych przyczyn powstawania miejscowych zagrożeń należą:
- inne przyczyny - 200zdarzeń
- niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu - 127 zdarzenia,
- nietypowe zachowanie zwierząt - 74zdarzeń.
- silne wiatry - 59zdarzeń.

Według stanu na dzień 31.12.2019r. w skład Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego w powiecie stalowowolskim wchodzą: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej z dwoma Jednostkami Ratowniczo-Gaśniczymi: JRG nr 1 (al. Jana Pawła II 27), JRG nr 2 (ul. Kwiatkowskiego 1a) oraz 19 jednostkami OSP KSRG (gm. Bojanów - 3 jednostki OSP, gm. Pysznica - 3 jednostki OSP, gm. Radomyśl nad Sanem 3 jednostki OSP, gm. Zaklików 3 jednostki OSP, gm. Stalowa Wola 2 jednostki OSP, gm. Zaleszany - 5 jednostek OSP). Poza jednostkami włączonymi do KSRG jest 18 jednostek OSP typu S (na wyposażeniu samochód gaśniczy) i 6 typu M (bez samochodu).

W 1145 zdarzeniach roku ubiegłego brało udział 1268 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, wspierani oni byli dodatkowo przez jednostki OSP, których zastępy w roku 2019 wyjechały aż 1039 razy. Łącznie 4397 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i 5027 druhów OSP uczestniczyło w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu stalowowolskiego.

WIĘCEJ POŻARÓW I WYJAZDÓW DO FAŁSZYWYCH ALARMÓW. PLANY ZAKUPOWE NA 2020 ROK

Jak mówi w rozmowie z nami komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli bryg. mgr inż. Robert Lebioda, w minionym roku nastąpił wzrost liczby wyjazdów zastępów do pożarów oraz alarmów fałszywych. - To są wyjazdy do zdarzeń z monitoringu pożarowego. Po przyjeździe na miejsce okazuje się, że włączyła się czujka i alarm. Tak się dzieje w przypadku prac remontowych, nieostrożności użytkowników obiektu czy zakładu - wyjaśnia komendant. W związku z tym, że są to tzw. alarmy w dobrej wierze nikt nie ponosi odpowiedzialności.

Miniony rok był dla stalowowolskich strażaków pomyślny jeżeli chodzi o sprzęt i wyposażenie komendy. Udało się pozyskać zestaw narzędzi hydraulicznych, zakupić samochód kwatermistrzowski, poprawiono warunki socjalno-bytowe w szatniach, dyspozytorów, strażaków z podziału bojowego.

W tym roku komendant chciałby wymienić bramy garażowe w komendzie od strony al. Jana Pawła II. - Drzwi mają około 20 lat. Częściej ulegają awariom. Zaczyna brakować do nich części zamiennych do elektroniki i w pewnym momencie koszt naprawy przewyższy zakup nowych - stwierdził komendant.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 24 stycznia 2020 r. godz. 19:47
~siuks
czy ja wiem ,ze w strazy sa jakies zbedne stanowiska , moze sie myle , ale wydaje mi sie ze chyba tam sa potrzebni ci ludzie
+0-0
Piątek, 24 stycznia 2020 r. godz. 09:45
~Bławat
To już nie dowcip; zgaszono agencję towarzyską w Stalowej Woli. Akcję wykonała CBŚ w pięciu województwach, zatrzymując 7 osób, które czerpały korzyści z pracy prostytutek.
+0-0
Piątek, 24 stycznia 2020 r. godz. 07:24
~Zks
Po co tyłu tych darmozjadów tam pracuje
+0-0
Niedziela, 26 stycznia 2020 r. godz. 11:29
~Grzegorz K
Wydaje mi sie , ze koles ma racje pracuje na dwa etaty i nie oglada sie na social , czy tez 500 plus tylko uczciwie pracuje. A nie siedzi na lawce przed blokiem i nie zbija bąkow. Oby wiecej takich ludzi
+0-0
Niedziela, 26 stycznia 2020 r. godz. 07:04
~Zisp
Masz za dużo wolnego widocznie skoro masz czas na drugą prace
+0-0
Sobota, 25 stycznia 2020 r. godz. 12:16
~Apacz
Jak mam wolne w swojej pracy to okna montuje wiec wiem co to praca fizyczna
+0-0
Sobota, 25 stycznia 2020 r. godz. 10:54
~Ty Apaczu
Przyjdź popracować w zakładzie produkcyjnym albo na budowie i zobaczysz co to prawdziwa praca.
+0-0
Piątek, 24 stycznia 2020 r. godz. 17:37
~Zks
I wiele stołków w straży pozarnej
+0-0
Piątek, 24 stycznia 2020 r. godz. 11:19
~Apacz
Darmoziady to pilkarzyki i zarzad zksu i wiele stolkow w mzk cuw i urzedzie miasta wiec zastakow sie co piszesz
+0-0
Czwartek, 23 stycznia 2020 r. godz. 22:45
~Dowcip
Ciemna noc. Wybucha pożar, strażacy uwijają się jak w ukropie. Gdy akcja powoli się kończy do dowódcy podchodzi mężczyzna i pyta o jej przebieg. - Niestety dwóch strażaków nie wyszło z obiektu a sześciu jest ciężko poparzonych. Ale jest i dobra wiadomość: udało się wydobyć 16 osób, które są właśnie reanimowane. -J ak to szesnaście? - pyta zdziwiony - przecież był tylko portier? - A właściwie kim pan jest? - Kierownikiem tego krematorium.
+0-0
Czwartek, 23 stycznia 2020 r. godz. 22:37
~Dowcip
W straży pożarnej dzwoni telefon: - Dzień dobry, czy to ZUS? - ZUS spłonął. Po pięciu minutach znowu dzwoni telefon. - Dzień dobry, czy to ZUS? - ZUS spłonął. Po następnych pięciu minutach znowu dzwoni telefon. - Dzień dobry, czy to ZUS? - Ile razy mam panu powtarzać, że ZUS spłonął! - odpowiada wściekły strażak. - Ale jak przyjemnie tego posłuchać.
+0-0
Czwartek, 23 stycznia 2020 r. godz. 22:33
~Dowcip
Dowódca straży pożarnej wchodzi do dyżurki. Powoli nastawia wodę na kawę i zapala papierosa. Po upływie kilkunastu minut mówi do strażaków: panowie powoli się zbierajmy urząd skarbowy się pali.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.