Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 30 września 2020 r. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
 Wiadomości lokalne
» Kolizja z udziałem autobusu elektrycznego
» Jednej z klas w LO KEN wstrzymano zajęcia. U ucznia podejrzenie zakażenia
» Znaleziono zwłoki 30-latki przy brzegu Sanu nieopodal mostu na Pysznicę
» W Stalowej Woli ujęto parę, poszukiwaną listem gończym
» Błonia. Pomalowali pomost ale kolor nie przypadł do gustu
» 22-latek powiesił się na stalowowolskich błoniach
» Remont przejazdu na Przemysłowej przedłużony do 7 października
» 78. rocznica pacyfikacji wsi Kochany
» Podwieczorek przy fortepianie czyli koncert dwóch pianistów i akordeonisty
» Pani Dorota schudła 16 kg w Projekt Zdrowie!
» O szewcu co został wróżbitą. Ostatnia animacja lasowiackich bajek
» Prąd ze słońca? Z SunTrans to możliwe!
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» "Stefan Kaczmarz - zapomniany geniusz z Lwowskiej Szkoły Matematycznej" - nowy cykl zajęć edukacyjnych
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Sopocie
»Impreza klubowa: Stalowa Wola Młode Miasto dla Młodych
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Niedziela, 15 grudnia 2019 r. godz. 23:35     /Magdalena Rodecka/
"Szczęśliwa Godzina. Młoda Polska" wieńczy jubileusz powstania Muzeum Regionalnego

Ekspozycja Szczęśliwa godzina. Młoda Polska potrwa do 29 marca 2020 roku. Towarzyszyć jej będą zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, wykłady, spotkania, koncerty i warsztaty artystyczne.
Ekspozycja "Szczęśliwa godzina. Młoda Polska" potrwa do 29 marca 2020 roku. Towarzyszyć jej będą zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, wykłady, spotkania, koncerty i warsztaty artystyczne.
Fot. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
"Szczęśliwa godzina. Młoda Polska" - wystawą o tym tytule Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zakończyło jubileuszowe obchody swojego powstania.

W 1997 roku zapadła decyzja o powołaniu Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i uchwalony został jego statut. Muzeum zorganizowało kilka pierwszych wystaw w salach Miejskiego Domu Kultury. Dwa lata później powstało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli jako samodzielna instytucja kultury. Dyrektorem w wyniku konkursu została Lucyna Mizera. Ówczesny prezydent Alfred Rzegocki wraz z Radą Miasta podjęli decyzję o przeznaczeniu i wyremontowaniu na potrzeby muzeum zabytkowego budynku przy ul. Sandomierskiej 1.

W 2002 roku nastąpiło uroczyste otwarcie siedziby z wystawą stałą: "Z dziejów regionu nadsańskiego" oraz wystawami czasowymi, a także z restauracją na parterze budynku. Do dnia dzisiejszego placówka w wyniku rozwoju pozyskała na cele wystawiennicze i warsztatowe obiekty po dawnych warsztatach szkolnych na ulicy Hutniczej, salę imienia Stefana Norblina w Domu Gościnnym Hutnik, pomieszczenia mieszczące się w dawnym budynku po kinie Ballada oraz budynek po dawnym sądzie, zaadaptowany na Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego.

- Jestem szczęśliwa, że przez te wszystkie lata przyszło mi współtworzyć dla miasta tą instytucję, ze wspaniałymi ludzi. Jestem za to im bardzo wdzięczna - mówiła Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Jubileusz 20-lecia istnienia Muzeum rozpoczęto na początku roku, otwarciem Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego. - Kończymy ten czas prezentacją najwybitniejszych twórców Młodej Polski, które eksponujemy w nowo wyremontowanych pomieszczeniach wystawienniczych. Remont trwał kilka miesięcy i został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - wyjaśniała dyrektor.

Na wystawie zatytułowanej "Szczęśliwa godzina. Młoda Polska" można zobaczyć blisko 70 dzieł najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski, m.in. prace Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego.

- Na wystawie prezentujemy różne wątki: pracownicy, natura, salon, w którym dzieje się wiele, toczy się życie artystyczne, kawiarnie, teatr, portrety, wizerunki dzieci, muzeum Jasieńskiego i chata góralska - wyliczała kurator wystawy Anna Król.

"Młoda Polska" jako epoka, była protestem przeciwko standaryzacji i technicyzacji życia społecznego, obyczajowości mieszczańskiej i antagonizmom społecznym. Młodopolanie przyjęli zdecydowaną postawę oskarżycielską w stosunku do pozytywistów, którym mieli za złe brak skutecznych działań i pogodzenie się z faktem podzielenia polskich ziem pomiędzy trzy sąsiednie mocarstwa. W tej kwestii epoka Młodej Polski była bardzo bliska epoce romantyzmu - oporu, walki z zaborcą ale też w kwestii powrotu do tradycji i wartości narodowych (szczególną rolę pełnił tu dramat).

Ekspozycja potrwa do 29 marca 2020 roku. Towarzyszyć jej będą zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, wykłady, spotkania, koncerty i warsztaty artystyczne.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 17 grudnia 2019 r. godz. 11:35
~Rozwadowski Mariusz
Fajna instytucja to Muzeum z ciekawymi wystawami i zajęciami. Trochę dziwi wyróżnienie dla Pani dyrektor, która jakkolwiek tworzyła to miejsce to obecnie chyba nie ma z nim zbyt wiele wspólnego. Byłem chyba na wszystkich wernisażach wystaw w tym roku i ten piątkowy był pierwszym, który Pani Dyrektor uświetniła swoją obecnością. Chyba nie najlepiej świadczy to osobie, która tak lansuje się na działalności Muzeum. Wypadałoby chyba czasem pojawić się na wydarzeniach na których jest się witaną jako pierwszą - po czym osoba witająca dodaje, że dziś akurat WYJĄTKOWO Pani Dyrektor nie ma tutaj z nami.
+0-0
Wtorek, 17 grudnia 2019 r. godz. 22:50
~Liverpool
Ta pani to taki sam "lanser" jak i lokalny kacyk, Nadberezny!
+0-0
Wtorek, 17 grudnia 2019 r. godz. 13:50
~stalowa
A ja byłam na wernisażu poświęconym malarstwu Wyspiańskiego i Pani dyrektor witała głownie obecnych duchownych i nimi się zajmowała i miałam wrażenie,ze Wyspiański to jakby był przy okazji.
+0-0
Poniedziałek, 16 grudnia 2019 r. godz. 19:58
~Moher49
30 lat temu, Roman Giertych reaktywował Młodzież Wszechpolską. Wykonujecie dobrą robotę małolaty. Wytrwajcie, przyjdzie czas, że opanujecie szkoły, potem władzę w Polsce. Atmosfera wybitnie niesprzyjająca, ale dacie radę. Życzę zdrowia wszystkim i każdemu z osobna. Szczęśliwego Nowego Roku.
+0-0
Poniedziałek, 16 grudnia 2019 r. godz. 18:40
~stary-inzynier
Warsztatow szkolnych (zawodowych) juz nie ma, ale za to mamy MUZEUM! Obawiam sie, ze niedlugo nie zostanie juz nic po dawnej swietnosci COP-u i cala Stalowa Wola przeobrazi sie w skansen.
+0-0
Poniedziałek, 16 grudnia 2019 r. godz. 12:50
~stalowa
Piękne wnętrza galerii,tylko po co komu ten obiekt ,niedaleko jest budynek Muzeum,który zupełnie by wystarczył na wystawy,wernisaże,imprezy kulturalne.Miasto się starzeje,coraz więcej seniorów,może racjonalniej można było wykorzystać dawny budynek sądu ,np. z myślą o ludziach starszych.Zresztą takich chybionych inwestycji w Stalowej Woli jest więcej ,np.Międzyuczelniana Biblioteka,w której po piętrach hula wiatr czy Wydział Ochrony Środowiska,w którym jest garstka studentów.
+0-0
Poniedziałek, 16 grudnia 2019 r. godz. 13:09
~bbb
Po co komu,bo ,jak napisane wcześniej,lubimy w mieście celebrę,powitania,nagrody ,wyróżnienia,podejmowania,ukłony...
+0-0
Poniedziałek, 16 grudnia 2019 r. godz. 09:14
~adrian
Piękna wystawa w rewelacyjnie wyremontowanych wnętrzach galerii. Gratulacje dla Pani Dyrektor z okazji otrzymania tytułu Honorowy Obywatel Miasta! Wyróżnienie jak najbardziej zasłużone, niewiele osób zrobiło tak wiele dla Stalowej Woli!
+0-0
Poniedziałek, 16 grudnia 2019 r. godz. 07:14
~ania
Wystawa interesująca,piękne miejsce,wernisaż elegancko przygotowany,gdyby nie ta celebra, długie powitania przybyłych gości odznaczenia dla zasłużonych obywateli Stalowej Woli,nie wiadomo dlaczego z okazji wystawy obrazów Młodej Polski,a wszystkiego licznie zgromadzona publiczność musiała wysłuchać na stojąco.A najbardziej zasłużonym dla miasta był obecny na wystawie nauczyciel LO Waldemar Rożek,świetny matematyk,który wykształcił wielu młodych ludzi,m.in.Tomasza Czajkę,jednego z najlepszych programistów świata,tak ,świata,ale profesor nie został wyrózniony.I jeszcze,na koncercie po wernisażu niestety zabrakło miejsc siedzących.
+0-0
Wtorek, 17 grudnia 2019 r. godz. 06:54
~ania
Gustaw ,poczytaj sobie w internecie,a oczy Ci wyjdą z orbit!!!
+0-0
Poniedziałek, 16 grudnia 2019 r. godz. 19:58
~Gustaw
Co takiego Czajka zaprogramowal?
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.