Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 28 września 2020 r. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
 Wiadomości lokalne
» 22-latek powiesił się na stalowowolskich błoniach
» Remont przejazdu na Przemysłowej przedłużony do 7 października
» 78. rocznica pacyfikacji wsi Kochany
» Podwieczorek przy fortepianie czyli koncert dwóch pianistów i akordeonisty
» Pani Dorota schudła 16 kg w Projekt Zdrowie!
» O szewcu co został wróżbitą. Ostatnia animacja lasowiackich bajek
» Prąd ze słońca? Z SunTrans to możliwe!
» Związkowcy i władze miasta spotkają się z przedstawicielami PGO
» Firma BURY w Mielcu poszukuje pracowników do nowo otwartej odlewni
» Fitbox - catering dietetyczny dostarczany pod Twoje drzwi!
» XVIII Zbiórka Żywności "Tak, Pomagam"
» O polskich megalitach i nie tylko
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» "Stefan Kaczmarz - zapomniany geniusz z Lwowskiej Szkoły Matematycznej" - nowy cykl zajęć edukacyjnych
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Sopocie
»Impreza klubowa: Stalowa Wola Młode Miasto dla Młodych
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 13:14     /IPN Rzeszów/
Przystanek Historia Stalowa Wola

We wprowadzeniu ks. bp. dr Edward Frankowski powiedział: - Stalowa Wola zasługuje na takie miejsce jak Przystanek Historia. Z tych doświadczeń, jakie tu przeżyliśmy, chcemy kontynuować dzieło wywalczone przez Solidarność.
We wprowadzeniu ks. bp. dr Edward Frankowski powiedział: - Stalowa Wola zasługuje na takie miejsce jak Przystanek Historia. Z tych doświadczeń, jakie tu przeżyliśmy, chcemy kontynuować dzieło wywalczone przez Solidarność.
Fot. Katarzyna Gajda-Bator
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli zainaugurowały nowy projekt Przystanek Historia Stalowa Wola. Spotkanie inauguracyjne, zatytułowane "Stalowa Wola - przedmiot szczególnego zainteresowania aparatu represji 1944-1990", odbyło się 9 grudnia 2019 r., o godz. 17.00, w Auli Uniwersyteckiej im. "Solidarności" przy ul. Ofiar Katynia 8A w Stalowej Woli.

o w tym mieście prezes IPN dr Jarosław Szarek zainaugurował kolejny "Przystanek Historia", gdzie miejscowa społeczność będzie mogła spotykać się z historią. Na spotkanie licznie przybyli przedstawiciele duchowieństwa na czele z bp. Edwardem Frankowskim, władz parlamentarnych i samorządowych, działacze "Solidarności", ludzie oświaty i kultury, mieszkańcy i przyszli słuchacze Przystanku.

We wprowadzeniu ks. bp. dr Edward Frankowski powiedział: - Stalowa Wola zasługuje na takie miejsce jak Przystanek Historia. Z tych doświadczeń, jakie tu przeżyliśmy, chcemy kontynuować dzieło wywalczone przez Solidarność. Siły kleru i świeckich zostały zsumowane i to było źródłem zjednoczenia i zwycięstwa. Jeśli dzieło jest słuszne, to ludzie wyzwolą w sobie tyle pracy i energii, aby zrobić coś dobrego. Więc zróbmy tutaj coś dobrego.

Wykład inauguracyjny zaprezentował dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej: - Czego nas uczy niezwykła nazwa i historia Stalowej Woli. Stalowa Wola naszych przodków urodzonych w Rzeczpospolitej, żeby budować fundamenty ekonomiczne, bo dla niepodległości potrzebna jest silna gospodarka i COP, to wielka i mądra nauka z czasów II Rzeczpospolitej, która przetrwała tylko dwie dekady, ale zostawiła nam wielkie dziedzictwo, zdołała wychować młode pokolenia walczące w jej obronie.

Skoro Przystanek zainicjowano w Stalowej Woli, nie można było nie powiedzieć o "Solidarność". Dr Marcin Bukała z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Oddział w Rzeszowie omówił zagadnienie "NSZZ "Solidarność Region Ziemia Sandomierska w latach 1980-1989", następnie Andrzej Kaczmarek, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Region Ziemia Sandomierska, przedstawił swoje "Refleksje o aktywności NSZZ Soliodarność". Spotkanie poprowadził dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie.

Skoro Przystanek zainicjowano w Stalowej Woli, nie można było nie powiedzieć o "Solidarność". Dr Marcin Bukała z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Oddział w Rzeszowie omówił zagadnienie "NSZZ "Solidarność Region Ziemia Sandomierska w latach 1980-1989", następnie Andrzej Kaczmarek, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Region Ziemia Sandomierska, przedstawił swoje "Refleksje o aktywności NSZZ Solidarność". Spotkanie poprowadził dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie.

Uroczystości towarzyszyła wystawa "Strajk w Hucie Stalowa Wola 22 VII - 1 IX 1988 r." - na 12 planszach zaprezentowano genezę, przebieg i konsekwencję sierpniowej akcji strajkowej, podjętej przez pracowników jednego z największych zakładów południowo-wschodniej Polski. Na ekspozycji przedstawiono też wsparcie mieszkańców Stalowej Woli i okolicznych miejscowości oraz pomoc lokalnego Kościoła katolickiego dla strajkujących. Zaprezentowano także działania zmierzające do ograniczenia i zakończenia strajku, podejmowane przez dyrekcję HSW i Służbę Bezpieczeństwa. Do przygotowania wystawy wykorzystano fotografie i dokumenty pochodzące m.in. ze zbiorów NSZZ "Solidarność" Region Ziemia Sandomierska oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa została otwarta 31 sierpnia 2008 r. i jest prezentowana do dziś przy okazji różnych rocznic i wydarzeń związanych ze strajkiem w Stalowej Woli w 1988 r.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 13 grudnia 2019 r. godz. 16:31
~Ferdek z Poniatowskiego
Historia nas uczy, że polski my naród, polski lud, królewski szczep Piastowy. Tylko, że do tego szczepu inni siem POdoczepiali, bo chcą być z królewskiego rodu. I musimy ich POstrącać, bo oni nie są z Piastów. A robimy to wybierając PiS w wyborach, partię polskich patriotów.
+0-0
Piątek, 13 grudnia 2019 r. godz. 21:35
~Ferdek z Poniatowskiego
ty deskorolka, a może coś tak merytorycznie. POtrafisz?
+0-0
Piątek, 13 grudnia 2019 r. godz. 20:34
~rolka
Ty ze swą niebotyczną głupotą jesteś już w kosmosie!
+0-0
Piątek, 13 grudnia 2019 r. godz. 18:10
~niesmak_pozostanie
Po pierwsze, trollu niemyty, twoj "wodz" Kaczynski nie ma zupelnie nic wspolnego z Piastami. A nawet wrecz przeciwnie! P.S. Wczoraj wieczorem grupa posłów PiS złożyła projekt ustawy, którą powszechnie określa się jako dyscyplinującą sędziów. Zakłada ona m.in, że realizacja wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Izby Pracy Sądu Najwyższego - które uznały, że polska nowa KRS nie spełnia wymogów niezależności, a nominowani przez nią sędziowie mogą być powołani w sposób wadliwy - będzie bardzo surowo karana, jako delikt dyscyplinarny. Ci sędziowie, którzy zechcą sprawdzić czy sędzia nominowany przez nową KRS został powołany w sposób prawidłowy, może zostać nawet wydalony z zawodu lub przeniesiony na inne miejsce pracy. Dziś mamy 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wczoraj, w wigilię tej rocznicy zgłoszono pisowski projekt ustawy "kagańcowej", która ma mrozić i zniewalać sędziów - mówi nam sędzia SN. - To wpisuje się w logikę dekretu o stanie wojennym. Tyle że ten projekt skierowany jest nie tylko przeciwko sędziom ale też przeciwko całemu społeczeństwu obywatelskiemu. Władza, widząc jak sędziowie wprost stosują listopadowy wyrok TSUE wpadła w panikę i w strachu proponuje takie rozwiązania - podkreśla sędzia Rączka.
+0-0
Piątek, 13 grudnia 2019 r. godz. 09:33
~pławiak
Tylko jedno pytanie, o jaką historię tu chodzi ? O tą prawdziwą którą wielu z nas jeszcze pamięta , czy o tą lansowaną przez PZPR PIS? Obawiam się ze o tą drugą - przede wszystkim z braćmi bliżniakami w roli głównej. Ale ciemny lud to kupi.Już kupuje- wyprane mózgi przyjmują wszystko, nawet największą durnotę.
+0-0
Piątek, 13 grudnia 2019 r. godz. 16:45
~Ferdek z Poniatowskiego
Ty lansujesz tę "prawdziwą", lansowaną przez totalnych zdrajców z POKO. Tylko zapominasz, że Polacy mają oczy i uszy i dostęp do internetu i nie dadzą siem manipulować takim oszustom jak ty.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 19:33
~NadSzyszkownik
Czy kiedykolwiek poznamy liste ksiezy, ktorzy wspolpracowali z bezpieka???
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 08:48
~kassa
Nigdy, kardynał Glemp tuż po transformacji ustrojowej zabrał wszystkie teczki z MSW bowiem oni mieli sami siebie "zlustrować"! Pojedyncze przypadki pokazano ale dlatego by utracić sięgających po zaszczyty np. abp Wielgus
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 16:30
~Ferdek z Poniatowskiego
Hej totalsi idą PO was terytorialsi. Wasze wysiłki przywrócenia dojnej zmiany są próżne, będziecie prosić o jałmużnę.
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 00:10
~Ferdek z Poniatowskiego
Nocny_narkomanie: TRALA LA LA LA. Tyle twoja gadka z sufitu warta. To żadne dane bez POparcia tylko jak zwykle tworzone na użytek lemingów, he he he.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 23:37
~nocna-kawa
A to dla Ferdka! "Afera goni aferę -po 30mln w KNF; zarobków dwórek Glapy, łapówce dla księdza przy budowie kaczych wież - przyszedł czas na Air Kuchciński Travel, hejt zespołu Piebiaka w ministerstwie Zera oraz problem kryształowego jak pancerz Marianka . Może pokażą się raporty NIK o tym jak Kurski przemeblował w TVP prawie 8 MLD zł w trzy lata a Macierewicz wydal w rok DWA roczne budżety MON - ponad 70 MLD zł. Kupione bez przetargu od kolesi Wacka rządowe Boeingi 737-800 przepłacone. Za 2 nowe i 1 używany zapłacono ponad 2mld zł. Cena katalogowa nowej 1szt bez negocjacji to 380mln. Zatem ok 1mld trafiło do czyjejś kieszeni. Dlaczego Energa na koniec 2018 miała 2 miliardy na minusie, a KGHM, który zwykle odprowadzał 1-2 miliardy do skarbu państwa, w 2017 wpłacił mierne 32 miliony? rozłożone na raty i pobrane z rezerw finansowych 10. na jakie inwestycje wydano 1 bln 400mld zł prezesa - Pelagia ćwierka, że pozostał bilon 11. gdzie są skazani za tą kradzież 340mld- co wynika z 10-cio godz. audytu w Sejmie? Kogo posadzono? Czy prawdą jest, że autorem pełnej dziur ustawy VAT jest prof. Modzelewski PiSi spec podatkowy z której do dziś ciągnie profity. 12.co z zyskownymi "Skokami" na kasę Polaków /strata ponad 5,5mld zł/ gdzie senator przewala kasiorę do Luksemburga na prywatne konto , "królowa pierza" na Cypr a prezesi ciągle reklamują upadające kasy w PiSich periodykach zw. patriotycznymi."
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 23:02
~Liverpool
Czy moze pamietasz "pisiaku" co w Warszawie dzialo sie za czasow kiedy rzadzil tam Mafiozo Mniejszy, Lech Kaczynski?
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 21:16
~pisiak
Warto wspomnieć też Trzaskowskiego, tego "wybitnego" prezydenta Warszawy. Widziały gały kogo wybrały, POstępowe Wawiaki. W Wawie zimne kaloryfery, śmierdzi i pederasta wice-prezydentem. Zasłużyli sobie na to. A w Stałówce kaloryfery ciepłe.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 20:08
~POlszewicka_hipokryzja
A oto POrażające wzory totalnych: Kryształowy jak Bolek, ideowy jak Szczerba, prawdomówny jak Tusk, niezłomny jak Dulkiewicz, prawy jak Neuman, uczciwy jak Gawłowski, przystojny jak Budka, inteligentny jak Schetyna, światowy jak Bronek, urodny jak Brejza, kulturalny jak Nitras, normalny jak Lenz, dowcipny jak ministra Mucha.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 19:49
~Ferdek z Poniatowskiego
Wystraszyłeś siem panie hiPOkryto? To dobrze, bo masz siem bać za działalność dywersyjną przeciw Polsce. Zapomniałeś kto chciał wyrzynać watahę? Albo kto chciał strącać szarańczę z POlskiego drzewa? Albo kto POwiedział, że polskoć to nienormalność? Albo kto w Sejmie POpychał pana Suska? To sobie przypomnij panie hiPOkryto i stul japę.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 19:28
~PiSowska_hipokryzja
Straszysz, wypierdku, czy grozisz? P.S. A oto PiSowskie wzory: Kryształowy jak Banaś, ideowy jak Karczewski, prawdomówny jak Morawiecki, niezłomny jak Duda, prawy jak Ziobro, uczciwy jak Kaczyński, przystojny jak Sasin, inteligentny jak Suski, światowy jak Szydło, urodny jak Terlecki, kulturalny jak Pawłowicz, normalny jak Macierewicz, dowcipny jak Duda.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 07:29
~200
Naszym totalniakom nic nie pasuje. Idźcie se pod ten sąd w 8 osób zapalcie ze 2 świeczki może ulży!
+0-1
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 22:50
~Ferdek z Poniatowskiego
a widziałeś ty normalnego totalniaka? Bo ja nie. Oni wszystko na NIE, bo sami NIC nie POtrafią i dlatego PiSowi zazdroszczą udanych rządów i dużego POparcia Polaków. I w Berlinie i Brukseli szukają POparcia, czyli u swoich. Bo nasi to oni nie są. We własne gniazdo POtrafią nasr*ć.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 20:18
~jan
.... włącz sobie Dziennik w Kurwizji i poczujesz się lepiej, a z głośnika telewizora popłynie miód na twoje uszy.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 16:52
~rozalia
Nic współcześni nie stracili z wystąpień ks. bp, on mimo tylu lat po transformacji dalej jedzie na tych samych płytach i taśmach! Niezmiennie! Dalej wydaje mu się, że wróg jest tuż za węgłem i trzeba z nim walczyć! Sam siebie nakręca a ludzie w to wierzą...!
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 17:37
~Behemot
I znowu kosciol musi sie do wszystkiego wtracac? Za swoja pomoc "Solidarnosci" otrzymali sowita zaplate. Dostali duzo wiecej, niz wczesniej im zabrano!!
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 22:24
~Behemot
I to nie tylko media. Poznalem kiedys osobiscie czlowieka, ktory pracowal w Komisji Majatkowej w Rzeszowie i opowiedzial mi, ze kosciol za czasow III RP otrzymal znacznie wiecej ziemi niz kiedykolwiek utracil. Oczywiscie, nie nagralem wowczas jego wypowiedzi. A moze powinienem?
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 22:19
~Behemot
Jeden przyklad: "W trakcie prac Komisji (Majatkowej) dochodziło do zaniżania cen gruntów i następnie sprzedawania ich z ponad dwukrotnym zyskiem. Jak informowała swego czasu "Gazeta Wyborcza", niektóre wnioski rozpatrywano nawet kilka czy kilkanaście razy. Przez 22 lata funkcjonowania Komisji nikt nigdy jej nie skontrolował, trudno zatem ustalić, kto dostał więcej, niż mu się należało. Ale czy może to dziwić, biorąc pod uwagę, że nie weryfikowano nawet wycen gruntów, których zwrotu domagała się strona kościelna? Jedną z kluczowych postaci w tym nielegalnym procederze był właśnie Marek P., pełnomocnik Kościoła przed Komisją Majątkową, były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa. Zatrzymany przez CBA we wrześniu 2010 roku pod zarzutem korupcji. Dla zakonów, które reprezentował potrafił wywalczyć niezwykle korzystne rekompensaty. Problem w tym, że nie zawsze zgodnie z prawem. Śledczy ustalili, że wyszukiwał rzeczoznawców wydających fałszywe opinie na temat ceny rynkowej gruntów, których zwrotu domagał się Kościół. Na sumieniu ma też podobno skorumpowanie jednego z członków Komisji oraz działanie na szkodę swoich klientów. Jakie są efekty działań poza granicami prawa? Otóż w 2007 roku Zakon Cystersów otrzymał w centrum Krakowa siedem działek o wartości 24 mln zł. Działek, które nigdy do niego nie należały. - Nie zamierzamy puszczać w niepamięć milionów złotych, które nam wydarto, być może drogą przestępstwa - komentował w 2010 roku, zbulwersowany takim stanem rzeczy, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Marek P. doprowadził także do tego, że Zakon Albertynek otrzymał w Zabrzu dwie działki w ramach rekompensaty za utracony majątek w Krakowie. Wedle ustaleń prokuratury sfałszował wycenę nieruchomości. Opiewała na sześć mln zł. Skarb państwa przyznał ziemię albertynkom, a te od razu sprzedały ją firmie TDJ Investments należącej do Tomasza D. - jednego z najbogatszych Polaków wg magazynu "Forbes". Cena? Sześć milionów złotych. Transakcji pośredniczył Marek P. Podobnych sytuacji było więcej. Do dzisiaj nie wiadomo, ile spraw pozostało niezakończonych (Komisja utrzymuje, że 216, "Rzeczpospolita" zapewnia, że 233) i jaka była łączna suma odszkodowań wypłaconych Kościołowi. Ponadto, wiele osób współpracujących z Komisją zostało oskarżonych i skazanych za nadużycia i działalność korupcyjną."
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 18:34
~kościelny
A skąd ty masz takie dane, kocie Behemocie? Z sufitu? No jak na trola przystało, kłamstwo, kłamstwo, kłamstwo. Lepiej idź myszy łowić to będzie większy pożytek z ciebie.
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 17:34
~wnuk rozstrzelanego Adama Rząda
Oczekiwałem że z okazji wybuch II wojny światowej zostanie udostępniona szerszej opinii tragedia mieszkańców wsi Momoty Dolne z dnia 28 listopada 1939 -rozstrzelano w tym dniu 19 mężczyzn,to był początek naszej walki,efektem było powstanie Solidarności,Momoty Dolne są blisko od Stalowej Woli 30 km,potomkowie również brali udział w powstaniu NSZZ Solidarność w Stalowe Woli.80 lat minęło od tej tragedii należało od tego zacząć to spotkanie
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 06:56
~jan
... bo a takich ofiarach i bohaterach pamiętają sąsiedzi, przyjaciele i rodzina.... tak dokumentują to ,,naukowcy" z IPN i czczą politycy, po co sięgać aż 80 lat do tyłu, skoro mamy namacalne dowody z niedawnej historii, Wałęsa nie kierował strajkiem tylko Lech Kaczyński, Borusewicza w ogóle w stoczni nie było, Piotrowicz nie oskarżał członków Solidarności tylko im pomagał, a z tamtych czasów że Jadwiga Kaczyńska dzielnie wałczyła w Powstaniu Warszawskim mimo że całą wojnę przebywała w Starachowicach.... tak się pisze karty historii, potem tej historii uczy się w szkołach .... zobaczymy jakie będą następne ,,karty historii, dziś W. Wojtas ma kłopoty i pewnie niebawem usłyszymy że to nie on kierował strajkiem w HSW, tylko pani Sagatowska z panem Gargasiem .....
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 16:46
elek
W Hucie Stalowa Wola w 1988 r. miały miejsce 3 strajki, zorganizowane przez Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność" Pracowników HSW. Pierwszy strajk rozpoczął się 29.04.1988 r. o godz. 6:45. Na jego czele stanęli, zwolnieni kilka dni wcześniej dyscyplinarnie z pracy, Wiesław Wojtas i Wiesław Turasz oraz inni działacze KZ. Dyrekcja stosowała różne metody mające na celu zmniejszenie liczby strajkujących: - wysyłanie na przymusowe szkolenie do Ulanowa z odebraniem przepustek do HSW, - wpuszczanie na II zmianę tylko wytypowanych pracowników. Pomimo tych zabiegów pierwszej nocy uczestniczyło w strajku około 1000 pracowników. Drugiego dnia strajku, czyli 30.04.1988 r., naciski na strajkujących nasiliły się: - pojawił się wojskowy helikopter, - straszono pacyfikacją zakładu, - rozpowszechniano fałszywe informacje o sytuacji w innych zakładach, - podawano fałszywą informację o odwołaniu Mszy Św. przed Hutą. Jednocześnie w zamian za natychmiastowe przerwanie strajku obiecywano brak zwolnień z pracy i innych represji. Szeregi strajkujących zmniejszały się. Pozostała ok. 70 osobowa grupa najbardziej wytrwałych z Wiesławem Wojtasem na czele. W tej sytuacji o godz. 14:05 grupa ta opuściła Hutę i przemaszerowała do obiektów parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Z nagraniem dźwiękowym z nasłuchów radiostacji SB i MO w Stalowej Woli znajdującym się na YouTube można się zapoznać wpisując w wyszukiwarce "Za pysk - SB i MO kontra pracownicy Huty Stalowa Wola 1988 r."
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 16:36
~Ferdek z Poniatowskiego
Ks. bp. dr Edward Frankowski przejdzie do historii Stalowej Woli, bo jest zasłużony dla tego miasta i umacnianie ducha jego mieszkańców. Nawet SB-ecy chodzili na jego kazania...
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 10:17
~selavi
Ks. proboszcz Frankowski nie był tak odważny jak się dzisiaj kreuje. Czy to jest prawdą, że w tamtym czasie(PRL) jadąc na niby umówione spotkanie delegacji "S" z HSW z ks.bp Tokarczukiem w Przemyślu dał nogę z pod kurii biskupiej? Może ks. bp wyjaśni dlaczego nie przekroczyła wówczas delegacja "S" progu kurii przemyskiej?
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 10:08
~guss
Zostaw w spokoju dziadka!
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 16:02
~Różaniec
Radio Maryja.
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 15:09
~Dojna zmiana
"Z tych doświadczeń, jakie tu przeżyliśmy, chcemy kontynuować dzieło wywalczone przez Solidarność." Księże biskupie przez Solidarność upadły w Stalowej Woli: HSW, która Zatrudniała z oddziałami ok. 25000 pracowników, Mostostal w którym zatrudnienie wynosiło ok.1600 osób, TKB z Fabryka domów - ok. 1600 osób, ówczesna Elektrownia zatrudniająca ok., 1600 osób. Prefabet, WPHW, Mleczarnia, Spółdzielnia Inwalidów Zryw w Rozwadowie, Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa i wiele innych zakładów pracy. Likwidacja większość firm doprowadziła do wielu tragedii rodzinnych, społeczeństwo zubożało. Liczba mieszkańców miasta spadła o ok. 20000 . Czy taką rzeczywistość chce ks. biskup kontynuować? Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Zamierzenia i pierwotne cele Solidarności były może i słuszne lecz zostały wypaczone przez rządzących. Od prawie 30 lat tylko obiecanki, szczucie jednych na drugich, wyprzedaż i grabież majątku narodowego,niszczenie rolnictwa i całej gospodarki. Ks. biskup nie dostrzega negatywnych stron tej Solidarności, którą popierał. Czy to jest ta sama Solidarność, wzajemne opluwanie, oszczerstwa, obelgi,szukanie haków jeden na drugiego , obrzucanie błotem. Żal pisać dalej.............
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 18:50
~Cysorz jarosław
Pisdrek ty już przewidywałeś zwycięstwo kasty starego kawalera w poprzednich wyborach, na poziomie większości konstytucyjnej.Przewiduj dalej biedny starcze,przedstawicielu elit pisiorskich.
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 17:42
~Nie-klam-draniu!
A moze niejaki "Ferdek" pamieta kto przejal i potem sprzedal obcokrajowcom poczytna gazete pod tytulem "Express Wieczorny"? I moze wspomnic tez cos o przekretach na duza skale dokonywanych przez AWS oraz PC - poprzedniczki PiSu.
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 16:44
~Ferdek z Poniatowskiego
panie koliber, "Dojna zmiana" widzi nadzieję, bo doił wraz z dojną zmianą. Na szczęście nierządy "dojnej zmany" już nie POwrócą, bo PO to upadła partia, która nie ma NIC do zaoferowania Polakom. Oni nie mieli i nie mają żadnych elit i po wyborach prezydenckich siem rozpadną z hukiem.
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 15:58
~koliber
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. Tak jest z autorem komentarza, który nie zauważył przyczyn upadku komunizmu i przemian jakie zaszły w Polsce po 4 czerwca 1989 roku i jedyną nadzieję widzi w "dojnej zmianie".
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 15:05
~kolo
Na Przystanku Historia Stalowa Wola odmówmy modlitwę Wieczne Odpoczywanie Racz Mu Dać Panie za duszę śp. Mieczysława Turbakiewicza. Myślę, że ks bp wie o kim mowa i w razie pytań przybliży osobę i zdarzenia z 31 sierpnia 1988 roku. A światłość wiekuista niechaj Mu świeci na wieki wieków...
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 19:54
~Seba
SBek się modli ze Sbeka co sobie walnął w łeb ze służbowej klamki
+0-0
Wtorek, 10 grudnia 2019 r. godz. 15:52
~koliber
W czasie strajku w HSW w 1988 roku na terenie huty przebywało wielu funkcjonariuszy SB, którzy rezydowali w dyrekcji ZM. Ich celem byo sianie zamętu wsród strajkującej załogi między innymi dostarczanie na teren zakładu alkoholu. Patrole strajkowe zatrzymywały te osoby, wyprowadzały je za bramę a alkohol był wylewany na widoku zgromadzonych przed bramą mieszkańców. Jednym z zatrzymanych był por. Mieczysław Turbakiewicz, którego wyprowadzano poza zakład przy 3 bramie. W pewnym momencie Turbakiewicz wyciągnął pistolet i postrzelił się w głowę. Propaganda komunistyczna chciała wykorzystać ta tragedię do obciążenia strajkujących ale to się nie udało. Por. Turbakiewicz nie wiadomo dlaczego został pośmiertnie odznaczony złotą odznaką zasłużonego dla HSW i po tym zapadła cisza w sprawie tej tragedii. Pytania do Biskupa o odpowiedzialność za tą śmierć jest nie na miejscu. O ten wypadek trzeba zapytać funkcjonariusza SB kpt. Grzywacza, który był odpowiedzialny za to co się dzieje w Hucie.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.