Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 5 lipca 2020 r. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
 Wiadomości lokalne
» Zamek w Baranowie Sandomierskim otwarty z nową ofertą dla regionu WAKACJE 2020
» Pękła rura kanalizacyjna o średnicy dwóch metrów. Zalało kilkadziesiąt ogródków działkowych
» Wjechał w kiosk i zabił człowieka. Grozi mu do 8 lat więzienia
» Komunikat MZK
» Milion złotych dla Lokalnego Funduszu Poręczeń od miasta na wsparcie gospodarki
» Nowy przypadek koronawirusa w powiecie stalowowolskim
» Nie żyje Zbigniew Paszkiewicz, wieloletni radny i działacz Solidarności
» Potrącenie rowerzysty przy Patriocie
» Baseny odkryte nieczynne. Mieszkańcy skarżą się na brak informacji
» Ruszyły policyjne kontrole w autobusach. Za brak maseczki mogą posypać się kary
» ProFacial - oczyszczona, nawilżona i promienna cera!
» W lipcu niektóre poradnie przy szpitalu będą pracować dłużej
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Koronawirus zabija ludzi a my pracowaliśmy na ich rzecz. Mamy wielki wkład w rozwój małych ojczyzn. Dziś przyrównuje się nas do... pandemii".
Marek Rząsa, poseł Platformy Obywatelskiej.
 Imprezy w mieście
» TARAS DLA WAS - Aktywne poranki
» XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 2020
» TARAS DLA WAS czyli Wakacyjna Strefa Spotkań
» Elementarz polskiego dizajnu
» AMATOPASJA 19
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: San zalewa błonia w Stalowej Woli
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
»Minister Sportu w Stalowej Woli
»KARAKAL-20 w Radomyślu nad Sanem
»Stalowa Wola: Andrzej Duda w Parku Miejskim
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Sygnały Czytelnika

Środa, 4 grudnia 2019 r. godz. 13:02     /Magdalena Rodecka/
Kupujesz na AliExpress? Możesz być wezwany przez urząd celno-skarbowy

O wyjaśnienia w sprawie ewentualnych roszczeń z tytułu organów podatkowych, celnych za zakupy na AliExpress poprosiliśmy Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
O wyjaśnienia w sprawie ewentualnych roszczeń z tytułu organów podatkowych, celnych za zakupy na AliExpress poprosiliśmy Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Fot. Jacek Rodecki
Jeden z naszych Czytelników skontaktował się w związku z dokonywaniem zakupów na popularnej chińskiej platformie sprzedażowej AliExpress. Jak twierdzi w związku z tym był przesłuchiwany w organie podatkowym. Nie rozumie jednak dlaczego?

Prosi o wyjaśnienie sytuacji tymbardziej, że są wyprzedaże i okres świąteczny cechujące się wzmożonymi zakupami.

Aliexpress to chiński serwis sprzedażowy, należący do Alibaba Group. Został uruchomiony w 2010 roku, jako platforma poświęcona wyłącznie sprzedaży detalicznej. Dostawcy produktów, którzy korzystają z usług strony AliExpress, to przeważnie małe lub średnie firmy z Chin.

O wyjaśnienia w sprawie ewentualnych roszczeń z tytułu organów podatkowych, celnych za zakupy na AliExpress poprosiliśmy Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Poniżej odpowiedź od rzecznika prasowego, mł. asp. Edyty Chabowskiej:

Wszystkie przesyłki nadsyłane spoza terytorium Unii Europejskiej podlegają kontroli celnej. Oznacza to, że operator obsługujący takie przesyłki, zarówno w obrocie kurierskim lub pocztowym, ma obowiązek przedstawić je do kontroli organowi celnemu . Po kontroli przesyłki mogą podlegać należnościom celnym przywozowym, podatkowym lub być zwolnione z tych należności.

W woj. podkarpackim - Oddział Celny w Przemyślu - Miejsce Wyznaczone "Poczta Polska" to jedno z kilku miejsc w kraju obok Warszawy, Lublina, Gdańska, Poznania, Szczecina i Zabrza, wyznaczonych do odprawy celnej zagranicznych przesyłek dostarczanych do odbiorców w Polsce. Funkcjonariusze weryfikują nie tylko ich wartość, ale także kwestię bezpieczeństwa produktów czy naruszenia praw własności intelektualnej. Średnio tygodniowo to obsługa prawie tysiąca przesyłek.

Jeśli chodzi o należności, zasadą jest wymierzenie ich od importowanych przesyłek spoza UE. Dotyczy to także takich przesyłek, które trafiły na teren UE (drogą lotniczą, morską), następnie zostały oznaczone listem przewozowym operatora pocztowego z terenu UE.

Do należnych opłat zalicza się: cło (najczęściej, od wszelkich towarów); cło antydumpingowe (rzadziej, np. niektóre części do rowerów wykonane z karbonu); podatek VAT (zasadniczo najczęściej ze wszystkich możliwych opłat) lub sporadycznie podatek akcyzowy. Od zasady wymiaru należności istnieją także wyjątki, które w przypadku zwolnień z należności celnych regulują przepisy celne unijne, natomiast zwolnienia w podatkach regulują ustawy krajowe, o podatku od towarów i usług i o podatku akcyzowym.

Zwolnione z należności celnych przywozowych są towary zawarte w przesyłkach wysyłanych z państwa trzeciego przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej, mieszkającej na obszarze celnym UE, pod warunkiem że taki przywóz ma charakter niehandlowy. Drugi warunek tego zwolnienia, to że stosuje się do towarów o równowartości 45 EUR. Jednocześnie przesyłki takie nie podlegają podatkowi, zgodnie z ustawa o VAT. Przywóz o charakterze niehandlowym oznacza przywóz przesyłek, które: mają charakter okazjonalny; zawierają towary wyłącznie na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny; wysyłane przez nadawcę do odbiorcy beż żadnych opłat.

Kolejnym najczęściej stosowanym zwolnieniem z należności celnych przywozowych jest przywóz przesyłek zawierających towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy w UE, przy czym określony jest limit 150 EUR. Dopiero po przekroczeniu tego limitu powstaje obowiązek uiszczenia należności celnych. Natomiast ustawa o podatku VAT przyznaje zwolnienia dla importu towarów, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 EUR. Zwolnienie to nie ma jednak zastosowania do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego. Oznacza to, że nawet jeżeli nie pojawią się należności celne, mogą pojawić się należności podatkowe (VAT), bez względu na wartość towaru - czyli już od 0,01 PLN. Oznacza to, że każdy kto dokonuje importu towarów poprzez zamówienia towarów, niezależnie od formy dokonania tego zamówienia ( np. zamówienie pisemne, elektroniczne- Internet, telefoniczne, polecenie czy dyspozycja), umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z państwa trzeciego (czyli spoza UE) bezpośrednio do odbiorcy, staje się podatnikiem z tytułu importu towarów i nie korzysta ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 51 ust.1 ustawy VAT.

Dotyczy to zakupów m.in. na popularnych portalach zakupowych. Zatem podsumowując- przy zakupach zagranicznych, kupujący musi pamiętać o tym, że zagraniczna przesyłka będzie zwolniona z należności celnych jeśli wartość towaru nie przekracza 150 euro. Co istotne- w tym przypadku brak jest zwolnienia z VAT.

Jeżeli podczas kontroli przesyłki brakuje dokumentów potwierdzających rodzaj i wartość zakupionych towarów lub wskazana celna rażąco odbiega od cen rynkowych, odbiorca przesyłki proszony jest o dodatkowe informacje/ wyjaśnienia przez oddział celny obsługujący odprawę przesyłki.

Jednocześnie informuję, że Urząd Skarbowy w Stalowej Woli nie prowadzi żadnych postępowań w stosunku do osób, które dokonały zakupów na platformie, o której mowa. Być może osoba, o której Pani wspomina, pomyliła urząd skarbowy z urzędem celno- skarbowym lub oddziałem celnym.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 5 grudnia 2019 r. godz. 21:18
~Rafraf
Wyborca dobrej zmiany ma wszystko z zasiłków i nie musi kupować tanio bo wie że pieniądze i tak do niego wrócą.
+0-0
Czwartek, 5 grudnia 2019 r. godz. 20:00
~Artka
Kabi tęsknisz za komuna żeby decydować kto może wjechać albo kto może wyjechać Jeszcze zabrać paszporty jak za Makieła to byś był w domu dzikusce Wyjedź do Korei północnej to twój kraj
+0-0
Czwartek, 5 grudnia 2019 r. godz. 14:04
~srutututu
Wyborcy dobrej zmiany tam nie kupują oni kupują legalne orginalne wyroby od śniadych braci przy torach
+0-0
Czwartek, 5 grudnia 2019 r. godz. 12:12
~Tomi
Śmieciowe państwo szuka grosza gdzie się da. Brakuje na socjale dla nierobów i to są tego efekty.
+0-1
Piątek, 6 grudnia 2019 r. godz. 18:09
~lol
Co baby nie masz i się żalisz?
+0-0
Czwartek, 5 grudnia 2019 r. godz. 12:26
~kabi
prawa trzeba przestrzegać kolego, chcesz kupować taniej to nie znaczy że masz oszukiwać państwo
+0-0
Czwartek, 5 grudnia 2019 r. godz. 08:11
~oweinf
haha ludzie set razy kupowałem już na ebay, ali itd. z Chin i zdarza się, że urząd celny się doczepi i podatki trzeba zapłacić. Stary temat
+0-0
Czwartek, 5 grudnia 2019 r. godz. 02:31
~rrobmax1
zwlaszcza z chin i usa paczka przyszla odprawiona w warszawie a po 3 tygodniach pojawila sie policja skarbowa . bo wartosc przesylki + koszty nadana przekroczyla bodajrze 66 euro. koszty fiskalne , ponowna odprawa celna + vat 23 + koszty agencji celnej + koszty celne + ...... .= 1100zl . kazdy z urzednikow sie wykazal brawo ++++. tylko ujebi biednego.
+0-0
Piątek, 6 grudnia 2019 r. godz. 18:05
~lol
Czyli jak Ci opie...lą dom na 1000zł to nie wzywaj policji bo ich akcja i śledztwo będzie kosztować wiecej niż te Twoje rupiecie. OK?
+0-0
Czwartek, 5 grudnia 2019 r. godz. 16:57
~mixxer
I to jest ta (typowo polska) paranoja... Wladza pozyskuje sto zlotych, a traci przy tym tysiac!
+0-0
Środa, 4 grudnia 2019 r. godz. 17:44
~Stosh
LoL:ciemniaku pszenno buraczanyjesli byłeś W. USA to pewnie nie wyjąłem słomy z butów dlatego zabrali ci kanapkę pewnie z salcesonem Jajka tez miałeś pewnie nie myte To jest elita pisoska podróżująca z kanapkami Pisoskie dno
+0-1
Środa, 4 grudnia 2019 r. godz. 20:51
~Liverpool
"Pasadena"... milosnik zamordyzmu i hejterow ze stajni ministra "Zero" Ziobro?
+0-0
Środa, 4 grudnia 2019 r. godz. 19:01
~pasadena
Jak widać nigdy nie byłeś w samolocie na dłuższej trasie, bo na zmywak jak lecisz to wszystko płatne. Przecież masz jak wół napisane, że kanapki z samolotu nie z domu. Dobrze ,że wyjechałeś, bo po języku widać , że kultura to słowo Ci obce. Aczkolwiek wśród "obrońcuf powolnych sondów" to normalne.
+0-0
Środa, 4 grudnia 2019 r. godz. 16:36
~nerw
Skad to zdziwienie? To tak samo dziala od lat i w wielu krajach. Nie dziala to od czasu tylko kiedy rzadzi PIS.
+0-0
Środa, 4 grudnia 2019 r. godz. 15:54
~Stosh
Dojna zmiana szuka pieniędzy 25lat przyjeżdżam do kraju idopiero teraz w Rzeszowie celnicy wzięli mnie do kontroli z pytaniem czy mam czekolady i słodycze Dziki kraj upadł bardzo nisko - przykre
+0-1
Czwartek, 5 grudnia 2019 r. godz. 12:28
~kabi
takiej mordy w ogóle nie powinni wpuścić do dzikiego kraju
+0-0
Środa, 4 grudnia 2019 r. godz. 17:06
~posejdon
Może byłeś uwalony na gębie darmowym Price Polo z samolotu.....
+0-0
Środa, 4 grudnia 2019 r. godz. 17:02
~lol
To szkoda że nie byłeś w Usa. Tam nie wolno Ci zabrać kanapki z samolotu bo dostaniesz 200 dol kary. Buraku wracaj do swojego przenno- buraczanego dołka, bo nie wiesz co to dziki kraj.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.