Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 6 lipca 2020 r. Imieniny: Dominiki, Jaropeśka, Łucji
 Wiadomości lokalne
» Potrącenie na Czarnieckiego. 2-letnie dziecko wypadło z roweru miejskiego
» Zamek w Baranowie Sandomierskim otwarty z nową ofertą dla regionu WAKACJE 2020
» Pękła rura kanalizacyjna o średnicy dwóch metrów. Zalało kilkadziesiąt ogródków działkowych
» Wjechał w kiosk i zabił człowieka. Grozi mu do 8 lat więzienia
» Komunikat MZK
» Milion złotych dla Lokalnego Funduszu Poręczeń od miasta na wsparcie gospodarki
» Nowy przypadek koronawirusa w powiecie stalowowolskim
» Nie żyje Zbigniew Paszkiewicz, wieloletni radny i działacz Solidarności
» Potrącenie rowerzysty przy Patriocie
» Baseny odkryte nieczynne. Mieszkańcy skarżą się na brak informacji
» Ruszyły policyjne kontrole w autobusach. Za brak maseczki mogą posypać się kary
» ProFacial - oczyszczona, nawilżona i promienna cera!
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Koronawirus zabija ludzi a my pracowaliśmy na ich rzecz. Mamy wielki wkład w rozwój małych ojczyzn. Dziś przyrównuje się nas do... pandemii".
Marek Rząsa, poseł Platformy Obywatelskiej.
 Imprezy w mieście
» TARAS DLA WAS - Aktywne poranki
» XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 2020
» TARAS DLA WAS czyli Wakacyjna Strefa Spotkań
» Elementarz polskiego dizajnu
» AMATOPASJA 19
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: San zalewa błonia w Stalowej Woli
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
»Minister Sportu w Stalowej Woli
»KARAKAL-20 w Radomyślu nad Sanem
»Stalowa Wola: Andrzej Duda w Parku Miejskim
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 12:59     /Magdalena Rodecka/
Sesja Rady Miasta: zapłacimy więcej za wywóz odpadów

Przy 13 głosach za, 4 przeciw oraz 1 wstrzymującym, radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie wzrostu cen za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Przy 13 głosach za, 4 przeciw oraz 1 wstrzymującym, radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie wzrostu cen za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Fot. Jacek Rodecki
Przy 13 głosach za, 4 przeciw oraz 1 wstrzymującym, radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie wzrostu cen za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Obecnie mieszkańcy budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych płacą 6 złotych za segregowane odpady i 12 za niesegregowane. Po podwyżce zapłacimy odpowiednio 13 i 26 złotych. Rodziny objęte Kartą Dużej Rodziny będą posiadały dwuzłotową zniżkę.

To i tak tanio przekonują w Urzędzie Miasta, porównując stawki jakie będą obowiązywać na przykład w Nisku - 24,60 zł, w Rzeszowie - 20 zł czy w Tarnobrzegu - 18 złotych. Średnia opłata komunalna w kraju waha się od 22 do 25 zł za osobę.

Systemem zagospodarowania odpadów w Stalowej Woli objęte są również firmy. Po zmianie ustawy, wymagane jest, by przedsiębiorcy segregowali odpady na 5 frakcji do odpowiednich pojemników bądź worków.

DLACZEGO DROŻEJ?

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, konieczność zmiany stawek opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi wiąże się ze wzrostem kosztów obsługi systemu, głównie opłat za składowanie odpadów (tzw. opłata marszałkowska) ustalana przez Ministra Środowiska, wzrost minimalnego wynagrodzenia, wzrost cen paliw oraz brak rynków zbytu dla surowców wtórnych.

Stawka opłaty za składowanie odpadów zmieszanych (opłata marszałkowska) wzrosła z 74,26 zł/tonę 
w 2015 r. do 170 zł/tonę w 2019 r., a w 2020 r. stawka ta ma jeszcze wzrosnąć do 270 zł/tonę, tj. nawet o około 58 %. Znaczący będzie wzrost od stycznia 2020 r. za zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych. Obowiązująca w 2019 r. kwota 197,00 zł/tonę netto wzrośnie do kwoty 490,00 zł netto, 
co stanowić będzie wzrost o ponad 140% miesięcznie na każdej tonie odpadów zmieszanych. Od stycznia 
2020 r. planowany jest również wzrost ceny zagospodarowania innych odpadów komunalnych w tym między innymi: tworzyw sztucznych - obecnie obowiązująca od września 2019 r. cena - 285,00 zł netto/tonę wzrośnie do kwoty 450,00 zł netto/tonę (do września 2019 r. obowiązywała cena 120,00 zł netto/tonę). Cena odbieranych w Gminie Stalowa Wola odpadów wielkogabarytowych również ulegnie zwiększeniu z obowiązujących od września 2019 r. - 800,00 zł netto/tonę do 950,00 zł netto/tonę. Ponadto, aby wyeliminować zaleganie odpadów wielkogabarytowych przy altanach śmietnikowych w nowej umowie obowiązującej od lipca 2019 r. na odbiór 
i transport odpadów komunalnych zwiększona została krotność wywozów do 4 razy w miesiącu. Gmina obserwuje również wzrost o około 48 % w roku 2019 w porównaniu do roku 2018 r. kosztów utrzymania dwóch Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Jednocześnie należy wskazać, iż nastąpił wzrost ilości wytwarzanych przez mieszkańców Stalowej Woli zmieszanych odpadów komunalnych z 12.898,47 ton w 2016 r. do prognozowanych na podstawie dostępnych danych 14.594,88 ton w 2019 r.

Należy zaznaczyć, że od roku 2016 w Gminie Stalowa Wola nie była zmieniona stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, natomiast jej obecny wzrost jest spowodowany tylko i wyłącznie dostosowaniem jej wysokości do poziomu ponoszonych kosztów. Ponadto koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w całej Polsce, na przestrzeni kilku lat sukcesywnie wzrastają.

LEPSZE "DRASTYCZNE" PODWYŻKI CZY METODA MAŁYCH KROKÓW?

Wiceprzewodniczący rady Miasta Jerzy Augustyn stwierdził, że wzrost opłat o ponad 100% to "terapia szokowa" dla mieszkańców Stalowej Woli i trzeba to "jakoś przeżyć". Andrzej Szymonik zwracał uwagę, że nie została przedstawiona Radzie żadna kalkulacja i czy stawki które do tej pory obowiązywały nie były cenami dumpingowymi? Renata Butryn dodała, że podwyżka uderzy po kieszeni głównie emerytów. Paweł Madej z kolei pytał czy w cenę są wliczone podwyżki dla pracowników sortowni odpadów, bowiem osoby tam zatrudnione, kilku z nich złożyło do jego firmy swoje życiorysy z prośbą o możliwość zatrudnienia. On sam obawia się, że może w niedługim czasie dojść tam do masowych odejść.

Franciszek Zaborowski stwierdził natomiast, że należy się zapytać dlaczego te podwyżki wprowadza się tak późno i jeżeli tego nie zrobimy to położymy Miejski Zakład Komunalny, miejską spółkę. Agata Krzek za podwyżki wini Unię Europejską i narzucane nam normy. Jej zdaniem 13 złotych nie jest zbyt wygórowaną kwotą.

Na stwierdzenie Agaty Krzek o Unii Europejskiej, Renata Butryn odpowiedziała, że taka sama argumentacja pojawi się zapewne w kontekście podwyżek cen za energię elektryczną.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny w swoim przemówieniu przekonywał, że nowe stawki zostały wyliczone o twarde dane statystyczne i mają one związek jedynie ze wzrostem opłat, na które miasto nie ma wpływu, Przedstawił raport o cenach usług komunalnych z których wynika, że w Stalowej Woli mamy jedne z najniższych opłat za wodę, ścieki, przewozy autobusowe, podatek od nieruchomości i śmieci.

Obecnie mieszkańcy złożyli 40 000 deklaracji śmieciowych. W Urzędzie Miasta panuje przekonanie, że wartość ta jest niedoszacowana bo dużo osób wynajmuje mieszkania i nie podaje rzeczywistej liczby lokatorów. Rozwiązaniem problemu, przynajmniej częściowo ma być stworzenie algorytmu który w zestawieniu z innymi danymi pozwoli domniemywać, kto nie podaje w deklaracjach prawdy i to zweryfikować.

Ponadto prezydent uważa, że uczciwiej względem mieszkańców jest wyliczyć rzeczywistą kwotę podwyżki, nawet jeżeli wynosi ona ponad sto procent, niż co roku zwiększać opłaty aby potem wykazywać, że nas problem gospodarowania śmieciami nie dotyczy.

Po dyskusji radni zagłosowali:
- ZA (13): Durek Łukasz, Kochan Andrzej, Krzek Agata, Madej Paweł, Małek Lucjan, Miśko Paulina,, Paleń Karolina, Przytuła Dariusz, Rut Piotr, Sibiga Jan, Sobieraj Stanisław, Warchoł Łukasz, Zaborowski Franciszek.
- PRZECIW (4): Augustyn Jerzy, Brzeziński Leszek, Butryn Renata, Szymonik Andrzej.
- WSTRZYMUJĘ SIĘ (1): Bajek Mariusz

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 25 listopada 2019 r. godz. 08:38
~Taka Prawda
Z tego co jest wiadomo to jest krajowa nagonka na podnoszenie stawek za śmieci w jakiś sposób budżet trzeba odbudować.
+0-0
Niedziela, 24 listopada 2019 r. godz. 11:19
~warszawiak
Komu ta podwyżka się nie podoba to niech się wyprowadzi do WARSZAWY tam zapłaci co miesiąc 50 złotych za każdego mieszkańca .
+0-0
Poniedziałek, 25 listopada 2019 r. godz. 08:24
~Taka Prawda
Tak ale w Warszawie zarabia się 4 razy tyle jak w Stalowej Woli.
+0-0
Niedziela, 24 listopada 2019 r. godz. 07:56
~Księgowy
My tylko 13 złotych, Nisko 24 złote, Warszawka Trzaskowskiego i Rabieja 40 złotych!
+0-0
Sobota, 23 listopada 2019 r. godz. 10:04
~Jacenty
Dawniej pisali na murach komuno wróć teraz będą pisać niech będzie tak jak było.
+0-0
Sobota, 23 listopada 2019 r. godz. 08:59
~WTF
Czyli opozycja głosując przeciw chciała (według stwierdzenia Pana Zaborowskiego) "położyć miejską spółkę!? NO ŚWIETNIE! BRAAAAAAWO!
+0-0
Sobota, 23 listopada 2019 r. godz. 21:35
~LN i jego klakierzy
Bzdury, bzdury... szanowny panie!
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 21:43
~elżunia
Wszystko wiadomo "dojna zmiana"- opłata marszałkowska wzrasta drastycznie [ nie ma to nic wspólnego z realnymi kosztami utylizacji odpadów. Może mi ktoś wyjaśni co to takiego "opłata marszałkowska" to są olbrzymie pieniądze w skali kraju , kto ich otrzymuje, za co i w jaki sposób są te środki wydatkowane . Czy mafia śmieciowa sprowadzająca śmiecie z całego świata zarządów Pis dalej będzie działać i co na to minister środowiska
+0-0
Poniedziałek, 25 listopada 2019 r. godz. 18:39
~Bez_znieczulenia
Coraz cieniej spiewasz po wyborach "Ferdku"... Wiesz juz, ze inflacja nadchodzi?
+0-0
Sobota, 23 listopada 2019 r. godz. 00:37
~Ferdek z Poniatowskiego
Spytaj siem swoich POpleczników. Oni wiedzą to POwiedzą.
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 21:00
~ja
A ile wyniosą stawki dla przedsiębiorców?
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 20:43
~ein-stein
Ja się pytam co chciała osiągnąć opozycja głosując "przeciw". Totalna nieodpowiedzialność, doprowadzilibyście do sytuacji w której mieszkańcy by nie mieli wywożonych śmieci albo splajtowałby MZK!!! Geniusze!!
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 21:48
~Pytajnik
A ja się pytam, dlaczego MZK nie zarabia, tylko kupuje budynki, które generują koszty i dokłada do nich? Jaki jest bilans spółki? Jaki program rozwoju spółki zaproponował prezes Sagatowski ?
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 16:45
~Niesiołowski
PRZECIW (4): Augustyn Jerzy, Brzeziński Leszek, Butryn Renata, Szymonik Andrzej. JA SIĘ PYTAM: PO CO? ŻEBY NIKT ŚMIECI W STALOWEJ WOLI NIE ODBIERAŁ? W MIESIĄC MIELIBYŚMY W STALOWEJ WOLI 3 ŚWIAT: MILIONY WORKÓW ZE ŚMIECIAMI NA ULICACH, POD BLOKAMI, PERGOLAMI, A Z TYCH TON ŚMIECI EPIDEMIE, SZCZURY... pogratulować wyobraźni!
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 20:22
~estel
~oko, oglądnij sobie sesję to będziesz wiedział dlaczego. Jak chcesz aby zakład zarabiał np 8 zł to nie tylko 100% więcej ale i jeszcze trzeba dołożyć. Nie rozumiesz człowieku że w całym kraju nastąpiły podwyżki? U jednych 100% a u innych 200%
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 17:13
~oko
Pytanie brzmi dlaczego te podwyżki o 100 procent i dlaczego bonifikaty są na niezmienionym poziomie? A ponadto dlaczego nasz zakład przetwarzania odpadów nie zarabia tyle,żebysmy mogli płacić np. na poziomie 8 zł i przy bonifikacie- 3 zł.? Budowaliśmy go z "własnej kieszeni". Za chwilę propisowski hejter napisze ,że to wina Tuska i UE.
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 16:32
~Sram
To niech sobie sami segreguja
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 16:22
~Ferdek z Poniatowskiego
Jak siem więcej produkuje odpadów, co pokazują statystyki, to trzeba więcej płacić, tak podpowiada logika. Bo trzeba więcej ich wywozić, utylizować, itp, itd. Krótko mówiąc, im większy dobrobyt, tym więcej siem produkuje odpadów. Czyli siem nam polepszyło.
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 15:18
~M.B.
Informuję, że wynik mojego głosowania był związany z błędem technicznym. Moja opinia w tej sprawie jest inna. Pozdrawiam. Radny Mariusz Bajek
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 22:45
~polonista
raz jesteś "Ballada", a drugi raz "Malwa". Czemu i komu mają służyć twoje kamuflaże?
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 22:25
~prawnik
Malwa ty nie masz POjęcia o prawie. TO NIE JEST ŻADNE PRZESTĘPSTWO. Ja prawnik ci to mówię. To nie wysilaj się mordo zd-radziecka.
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 17:42
~Malwa
W Sejmie PiSowski Nad-Prezes zawolal "anulowac" i pani Witek tak zrobila. Czy ona wie, iz to jest przestepstwo, za ktore mozna siedziec (do trzech lat)?
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 16:44
~Mieszkaniec
Błąd techniczny? Jak w nocy w sejmie? Dobre.
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 15:12
~luk
Cena musiała iść w górę bo w nieskończoność takiej nie mogło być. Szkoda, ze tak od razu tyle. Oprócz Przytuły z opozycji za rozsądkiem zagłosował też Warchoł. Nikt nie lubi podwyżek ale czasem trzeba.
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 15:12
~PRAWDA
"prezydent uważa, że uczciwiej względem mieszkańców jest wyliczyć rzeczywistą kwotę podwyżki, nawet jeżeli wynosi ona ponad sto procent, niż co roku zwiększać opłaty aby potem wykazywać, że nas problem gospodarowania śmieciami nie dotyczy" SZKODA ŻE TEGO NIE UWAŻA OPOZYCJA!!!
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 14:46
~Stan
Zaczyna się.
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 14:45
~Jóżko
Na śmieciąch powinno się zarabiać a nie obciążać kosztami obywateli.Dlatego rządzący sprowadzają różne odpady z zagranicy bo mają zyski oraz węgiel z Rosji i Mozambiku.
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 14:14
~89 69
Pan Przytuła jako jedyny przytomność z opozycji zachował. Reszta do czego chciała doprowadzić? Co chciała pokazać? Żeby śmieci zalegały tonami na ulicach?
+0-0
Sobota, 23 listopada 2019 r. godz. 07:47
~stalowiak
DO manukun: Andrzejku nie fikaj, bo miasto nie pomoże przy imprezie rowerowej
+0-0
Piątek, 22 listopada 2019 r. godz. 15:57
manukun
Na złość mamie odmrożę sobie uszy... Tyle jest warta nasza opozycja w radzie.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.