Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 7 grudnia 2019 r. Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława
 Wiadomości lokalne
» Strażacki Mikołaj. Zamiast rózgi nowy samochód
» Mikołaj wybrał życzenie, które spełni
» DW-871: czołowe zderzenie Mercedesa z Volkswagenem. 2 osoby ranne
» Zaproszenie na otwarcie gabinetu kosmetycznego ESTET!
» Urząd Miasta ogłosił konkurs na dyrektora Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej
» Komendant Straży Pożarnej Robert Lebioda ze stopniem brygadiera
» Pożar drewnianego domu w gminie Pysznica
» Będą kolejni Zasłużeni dla Miasta Stalowej Woli?
» Stalowa Wola ma swoich przedstawicieli w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Podkarpackiego
» Nowa Corsa i nowa Astra - wielkie premiery w Samko!
» Będzie drugi zjazd na parking VIVO! Po wybudowaniu obwodnicy
» Kupujesz na AliExpress? Możesz być wezwany przez urząd celno-skarbowy
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Procesy modernizacyjne w Drugiej Rzeczypospolitej - konferencja
» Mikołajki w Muzeum 2019
» Familijne widowisko mikołajkowe
» "Przystanek Historia Stalowa Wola" - spotkanie inauguracyjne
» Jesień w Strefie Spotkań
» Czytelnik Roku 2019
» Okupacja niemiecka nad Sanem
» Tradycyjny Koncert Noworoczny w MDK
» Zimowe Warsztaty Muzyczne 2020 - zapisz się!
» Viva Moniuszko
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Stacja Rozwadów: nowe perony i infrastruktura na Lublin
»Stacja Rozwadów: nowe perony i infrastruktura na Lublin
»Pożar w historycznym budynku Dyrekcji Naczelnej HSW
»Piknik Rodzinny z Prawem i Sprawiedliwością
»Otwarcie nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli
»30 Wyścig Kolarski Solidarności
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Czwartek, 7 listopada 2019 r. godz. 14:20     /Magdalena Rodecka/
Wspominają nadsańskich mistrzów teatru

Na pokój Józefa Żmudy w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli składają się meble mające status ruchomego zabytku - dwie komody, stół, żyrandol, aksamitna narzuta na stół i krzesło.
Na pokój Józefa Żmudy w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli składają się meble mające status ruchomego zabytku - dwie komody, stół, żyrandol, aksamitna narzuta na stół i krzesło.
Fot. MDK
- Chcemy pokazać młodym osobom, że tacy ludzie żyli, tworzyli, zebrać o nich jak najwięcej materiałów aby ta pamięć trwała, żeby stali się inspiracją dla nich - mówi Katarzyna Pawłowska z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, która w najbliższy piątek, 8 listopada na godzinę 17:00 zaprasza do "Młodego Gabinetu Józefa Żmudy".

Józef Worek - Żmuda był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym. Prowadził działalność wybiegającą daleko poza ramy ustanowione swoim stanowiskiem pracy. Jako kierownik działu artystycznego MDK kształtował oblicze amatorskiego ruchu artystycznego w mieście. Wytyczał kierunki teatralnych poszukiwań zespołu, likwidował bariery między widownią a teatrem. Pomysłodawca i organizator "Przeglądu Teatrów Robotniczych", na które przyjeżdżały do Stalowej Woli teatry z całej Polski. Sprawił, że w latach 1956 - 1984 amatorski teatr ze Stalowej Woli należał do jednych z najlepszych w kraju.

Przez ten czas stał się inspiracją dla swoich wychowanków, kolejnych pokoleń, które dziś z powodzeniem swój aktorski kunszt prezentują w Amatorskim Teatrze jego imienia. Ale nie tylko Stalowa Wola ma swojego "nadsańskiego mistrza teatru". Mają go również Nisko i Pysznica. Wespół nasze miasto, z sąsiadami zza miedzy, kultywuje pamięć o lokalnych artystach, zapraszając na spotkania o nich.

Do działania zaproszono młodych ludzi, z każdej z wyżej wymienionych gmin. Dotarli oni do osób, które mistrzów znały, nagrały o nich wspomnienia, zebrały rekwizyty, stroje, fotografie. Owoc swojej pracy prezentują lokalnej społeczności.

Pierwsze ze spotkań odbyło się w Nisku i było poświęcone Stanisławowi Chruścielowi, aktorowi Amatorskiemu Teatrowi Dramatycznemu. - To było jedno z pierwszych spotkań. Tam młodzież spisała się naprawdę wspaniale. Była bardzo samodzielna. Nagrywali film w domu Stanisława Chruściela, pozyskali fotografie, stroje oraz inne różnego rodzaju pamiątki. Miłe było to, że na spotkanie przyszli wszyscy ci, którzy pojawili się w nagranych przez nich filmach - mówi Katarzyna Pawłowska.

Każda z osób, która jest w posiadaniu różnego rodzaju pamiątek, może się nimi podzielić. Jeżeli nie chce ich przekazać na własność, są one skanowane lub fotografowane. Zbierane są również kontakty do osób mających związek z mistrzami.

W najbliższy piątek, w Miejskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie poświęcone Józefowi Żmudzie. Po prezentacji filmowej wykonanej przez młodzież, będą prowadzone rozmowy z osobami związanymi z aktorem i reżyserem. Będą one opowiadać o współpracy z nim, o tym jaki sztuka miała wpływ na ich życie, wychowanie dzieci.

- Młodzież pytała o "nadsańskich mistrzów" nie tylko tych co ich znali ale również przypadkowe osoby. Okazuje się, że wiedza w tym temacie jest niewielka. O ile jeszcze kojarzymy nazwiska powiązane z naszą gminą, o tyle o artystach z sąsiednich miejscowości nic nie wiemy - wyjaśnia Katarzyna Pawłowska. Stąd inicjatywa stalowowolskiego MDK oraz ośrodków kultury w Nisku i w Pysznicy.

Na tę okoliczność został wydany folder z krótkimi biogramami mistrzów teatru. Będzie on rozdawany podczas spotkań. Na 14 listopada na godzinę 17:00 w Domu Kultury w Pysznicy posłuchamy o Marii Bourdon, nauczycielce, niezwykle uzdolnionej humanistce. Miała absolutny słuch muzyczny, który pozwolił jej na opanowanie gry na skrzypcach, fortepianie i organach. Organizowała uroczyste wieczornice z okazji rocznic narodowych, wystawiała sztuki o treści patriotycznej, prowadziła chór, dziecięce zespoły artystyczne.

- To wszystko co uda nam się pozyskać chcemy wykorzystywać do pracy z młodzieżą, organizować akcje, lekcje edukacyjne. Służymy również tym, którzy chcieliby się podjąć pisania na ten temat pracy licencjackiej i magisterskiej - dodaje Katarzyna Pawłowska.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.