Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 18 stycznia 2020 r. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
 Wiadomości lokalne
» Napady głodu - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? Rozmowa z mgr dietetyki Moniką Kozioł
» Urzędnik będzie mógł skontrolować czym palisz w domowym piecu?
» Koniec budowy hali zainaugurowano Polską Wystawą Gospodarczą
» 19-letni syn policjanta wjechał w kiosk. Nie żyje starszy mężczyzna
» Polska Wystawa Gospodarcza na ostatniej prostej. Zobacz przygotowania
» Panele dyskusyjne podczas wystawy z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy
» Rok po śmierci boksera Lucjana Treli odbędzie się memoriał i gala boksu
» W Stalowej Woli przybędzie pomników przyrody. Ostatnie uchwalono w 1997 roku
» Atrakcje dla dzieci podczas wystawy gospodarczej w Stalowej Woli
» Rok 2019 w liczbach
» 75-latek najechał na stojący przy drodze dźwig
» Strefa Stalowej Woli na ogólnopolskiej wystawie gospodarczej
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Martin Labazevitch / Rafał Jezierski - recital
» Zimowe Warsztaty Muzyczne 2020 - zapisz się!
» Kresy moje, utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli
» Viva Moniuszko
» "Szczęśliwa godzina": Młoda Polska
» Konkurs "Tak piszę o muzyce"
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Stalowa Wola: Polska Wystawa Gospodarcza 2020
»Stalowa Wola: Polska Wystawa Gospodarcza 2020
»Orszak Trzech Króli 2020
»Stacja Rozwadów: nowe perony i infrastruktura na Lublin
»Pożar w historycznym budynku Dyrekcji Naczelnej HSW
»Piknik Rodzinny z Prawem i Sprawiedliwością
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Imprezy w mieście

Wtorek, 10 września 2019 r. godz. 14:07     /Informacja prasowa/
Lipa - jedna z najstarszych miejscowości w powiecie stalowowolskim świętuje 530-lecie

Dawno, dawno temu, w gąszczu sosnowej puszczy… Tak można by zacząć opowieść o Lipie, miejscowości położonej w sercu pradawnej Puszczy Sandomierskiej. Dziś to obszar gminy Zaklików, znajdujący się na obrzeżach powiatu stalowowolskiego, ale także na pograniczu województw podkarpackiego i lubelskiego. Historia ta zaczyna się gdzieś w drugiej połowie XV wieku, kiedy na tronie Rzeczypospolitej zasiadał Kazimierz Jagiellończyk, a lokalne tereny należały do rodu Dymitra Gorajskiego pełniącego w ostatnich latach życia urząd marszałka wielkiego koronnego (zmarł w 1400 roku w klasztorze franciszkańskim w Zawichoście i tam spoczywa wraz z żoną Beatą).

Po śmierci Dymitra tereny te z górą sto lat pozostawały w rękach jego rodziny. Najpierw trzech zamężnych córek, a potem wnuków i prawnuków. W trakcie tych działów sporządzano różnego rodzaju akty prawne z opisami i inwentarzami posiadłości zmieniających właściciela. Większość nie zachowała się, ale szczęśliwie ocalał dokument z 1489 roku, w którym znajduje się pierwsza wzmianka dotycząca wsi Lipa. To akt graniczny dóbr Biała, Zdziechowic i terenów nadsańskich, na których powstały w okresie późniejszym Rzeczyca Długa i Okrągła. Następnie po ponad stu latach różnych zawirowań rodzinnych tereny te w wyniku sprzedaży w 1595 trafiły w ręce kanclerza Jana Zamojskiego.

Z faktu tego wynika, że Lipa ma już co najmniej 530 lat, toteż stało się ambicją lokalnych stowarzyszeń i instytucji, aby przywołać tę historię oraz zapoznać młodych i starszych mieszkańców z tą wielowiekową spuścizną. Trwają więc przygotowania do wielkiego wydarzenia - uroczystych obchodów 530-lecia miejscowości Lipa, których organizatorami są: Burmistrz i Rada Miejska Zaklikowa, Gminny Ośrodek Kultury w Zaklikowie, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju miejscowości Lipa "Nasza Lipa", Stowarzyszenie "Lasowiacka Grupa Działania", OSP Lipa oraz KS Czarni Lipa. Będzie to "Festiwal lasu", na który organizatorzy zapraszają w dniach 14-15 września 2019 roku na stadion sportowy w Lipie.
Wiatr historii nie oszczędzał tego miejsca. Nie raz przetaczała się tędy wielka historia. Począwszy od powstania listopadowego po obydwie wojny światowe. Już samo położenie na granicy zaborów rosyjskiego i austriackiego skazało te tereny i mieszkańców na ogromne trudności i życie w centrum europejskich światowych konfliktów. Przez wieś i okoliczne lasy przechodziły wielokrotnie w czasie powstań liczne oddziały powstańcze, do których zaciągali się mieszkańcy Lipy. Tędy w okresie powstania listopadowego wiodła droga kurierów z twierdzy Zamość do Warszawy. Mieszkańcy wsi w XIX w. obok myślistwa, bartnictwa oraz wyrębu i obróbki drewna w tartaku, zajmowali się przemytem towarów przez pobliską granicę z Austrią. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego z 1895 r. odnotowuje, że "rodzaj tego zajęcia rozwinął siłę i dzielność miejscowego ludu, który też odznacza się bujnym wzrostem i śmiałością, odróżniającymi go od okolicznych włościan oddanych przeważnie rolnictwu".
I wojna światowa, a następnie lata 20. i 30. XX w. są schyłkiem wielowiekowych dziejów Ordynacji Zamojskich. W tym okresie Lipa stała się ważnym miejscem, które od początku XX wieku przez przeszło 40 lat było ogniskiem życia gospodarczego, kulturalnego i patriotycznego, a dokładnie dworek rodziny Wierzbickich. Ważnym dla mieszkańców wydarzeniem w zakresie stosunków własnościowych było zniesienie w 1935 r. praw serwitutowych i nadanie w zamian za nie gruntów leśnych.
Okres międzywojenny okazał się czasem przełomowym w wielu dziedzinach życia Lipy: społecznego, religijnego czy gospodarczego. W latach 20. XX wieku wskutek konfliktu mieszkańców z ówczesnym proboszczem zaklikowskim ks. Antonim Gieysztorem, doszło do utworzenia parafii kościoła polsko-narodowego, do której przystąpiło wielu mieszkańców Lipy, Gielni i Goliszowca. Zaowocowało to także budową rzymsko-katolickiego kościoła pw. MB Częstochowskiej, gdzie w 1972 roku utworzono istniejącą do dziś parafię. Swoim zasięgiem objęły Lipę także wielkie plany gospodarcze związane z powstaniem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Rozpoczęto budowę tartaku oraz nasycalni podkładów kolejowych, a także magazynów uzbrojenia i amunicji. Wybudowano także szkołę, jednak wybuch II wojny przerwał czas rozwoju, a rozpoczął brzemienną w skutkach okupację niemiecką.

To tylko kilka informacji z jakże długiej historii Lipy wyczerpująco opisanej w książce Waldemara Żelaznego, która już wkrótce przekazana zostanie do rąk głodnych wiedzy czytelników. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się jubileuszowe świętowanie. Pierwszy dzień (14 września, sobota) skierowany jest głównie o młodszych odbiorców. Program przewiduje rozgrywki i konkursy sportowe, konkurs "Śpiewać każdy może", występy zespołów artystycznych działających przy GOK filia w Lipie, pokaz motocyklistów, a na zakończenie dyskotekę i karaoke dla dzieci i młodzieży, ale też wiele innych atrakcji. Główny dzień obchodów to 15 września (niedziela), kiedy to wszystko rozpocznie się o godz. 14 Mszą świętą w kościele parafialnym w Lipie. Po niej odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca to wydarzenie. Po części oficjalnej zapraszamy na występy artystyczne dzieci i młodzieży, rozstrzygnięcie konkursu "Najpiękniejszy ogródek", konkursy kulinarne, stoiska tematyczne, wystawę malarstwa, którego tematem są lipskie pejzaże. Wieczór umili wszystkim ceniony miejscowy zespół "Alice", któremu towarzyszyć będzie pokaz ognia i laserów. Gwiazda wieczoru to zespół MeGustar. Nie zabraknie więc atrakcji dla melomanów, ale i miłośników tańca, gdyż podczas koncertów przewidziana jest potańcówka pod gwiazdami.

Szczegółowe informacje na plakacie.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Szczegóły na www.facebook.com/GminaLipa

W artykule wykorzystano fragmenty tekstów Waldemara Żelaznego, opublikowane w czasopiśmie "Nowa Gazeta Zaklikowska" oraz z niewydanej jeszcze książki pod roboczym tytułem ,,Lipa na tle dziejów południowej Lubelszczyzny"

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 15 września 2019 r. godz. 13:49
~Lokalny Historyk
Ciekawa sprawa tu piszą że Rzeczyca Okrągła i Długa powstały później a na stronie UG Radomyśl piszą tak "Księgi ziemskie lubelskie po raz pierwszy odnotowały wieś o nazwie Rzeczyca Górna w roku 1417, kiedy to jej właścicielem był Jan, syn Dobiesława z Rożków. Skoro wymieniono Rzeczycę Górną, to być może już wte­dy istniała obok niej druga wieś o tej samej nazwie. Zdaje się to potwier­dzać zapis z 1450 roku, według którego wśród posiadłości Jana z Czyżowa znajdowały się dwie Rzeczycę - Wielka i Mała. Nie wiadomo, kiedy trafiły one w ręce Jana Czyżowskiego, który zapisał je wtedy swojemu bratu stryjecznemu Janowi Dinkwartowi. Zapewne zapis ten nie został zrealizowa­ny, skoro przy podziałach fortuny Czyżowskich zarówno w 1478, jak i 1499 roku obie Rzeczyce figurowały wśród dóbr przejętych przez Jakuba i Stani­sława Zaklików." A więc pytam która historia jest prawdziwa
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.