Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 17 września 2021 r. Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza
 Wiadomości lokalne
» Do Stalowej Woli zjadą brydżyści
» Centrum Usług Wspólnych szuka pracowników. Wolne 4 etaty
» MBP zaprasza dzieci i młodzież do Dyskusyjnego Klubu Książki
» Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu
» Plac Piłsudskiego bez doraźnych remontów
» Komunikat PEC
» Mierzą hałas na obwodnicy Stalowej Woli i Niska
» Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z badań profilaktycznych. One mogą uratować życie!
» Fabryka maseczek w Stalowej Woli pod lupą NIK?
» Korki na Brandwicy. Generalna Dyrekcja tłumaczy je dużym natężeniem ruchu
» Udaremnili jazdę po alkoholu. Nie była to policja
» Przebudowa dworca wspólnymi siłami?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» RELACJE. VI Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne (PROGRAM)
» Kazimierz Szymeczko - spotkanie online
» Nowa wystawa! "Małe Misie, Wielka Sztuka"
» Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów
» Podróż do Japonii
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: 4 Fashion Stalowa Wola
»4 Fashion Stalowa Wola
» II Powstańczy Rajd Rowerowy
»Rozwadów: przebudowa płyty głównej Rynku
»Krzysztof Faraś w Czarnej Górze
»Międzynarodowy Wyścig Kolarski w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 12:15     /Magdalena Rodecka/
Opozycja będzie interweniować w sprawie likwidacji elektrowni

Zdzisław Gawlik, ESW nazwał symbolicznym miejscem, które przez 80 lat było znaczącym pracodawcą w regionie, wpisywało się w element budowy państwa polskiego i strategii bezpieczeństwa energetycznego.
Zdzisław Gawlik, ESW nazwał symbolicznym miejscem, które przez 80 lat było znaczącym pracodawcą w regionie, wpisywało się w element budowy państwa polskiego i strategii bezpieczeństwa energetycznego.
Fot. Jacek Rodecki
- To jest wiadomość, która przygnębia mieszkańców Stalowej Woli - mówiła radna miejska Renata Butryn. - To element zwijania miasta - dodał poseł Zdzisław Gawlik (PO), podczas porannej konferencji prasowej przed Elektrownią Stalowa Wola, która do 2020 roku ma zostać zlikwidowana.

O godzinie 7:00 z dziennikarzami spotkali się działacze Platformy Obywatelskiej: posłanka dwóch kadencji, obecnie radna miejska Renata Butryn oraz były minister skarbu państwa, poseł Zdzisław Gawlik.

Zdzisław Gawlik, ESW nazwał symbolicznym miejscem, które przez 80 lat było znaczącym pracodawcą w regionie, wpisywało się w element budowy państwa polskiego i strategii bezpieczeństwa energetycznego.

Obecnie stalowowolska elektrownia, wchodząca w skład grupy Tauron-Wytwarzanie, ma być zlikwidowana. Również w samym Tauronie nie dzieje się dobrze. W najlepszym czasie jego kapitalizacja wynosiła 9,5 mld. zł, na dzień 5 lipca tego roku - 3 mld. zł. W październiku za akcje otrzymalibyśmy za sztukę 3,30 zł, teraz - 1,50 zł. - Grupa Tauron spada jak po równi pochyłej - zauważył poseł Gawlik. Ponadto szykuje do sprzedaży jedną z kopalni, ograniczając tym samym działalność w ciepłownictwie. - Zamiast się rozwijać, zaczyna się zwijać - dodał były minister skarbu.

Mówiono o błędach popełnionych przez zarządzających Tauronem, osobach kierujących obszarem energetycznym, w końcu zaniechaniach w kontekście stalowowolskich bloków i ich dostosowania do unijnych wymogów. - 2,5 roku temu grupa PGE kupiła 9 bloków od grupy EDF. Wszystkie te bloki są przeznaczone do modernizacji, w Rybniku, na Śląsku. Dlaczego można było je kupić od grupy francuskiej a nie można było podjąć decyzji o modernizacji bloku w Stalowej Woli? - pytał Gawlik.

Wyjaśniano, że mimo iż podjęto decyzję o budowie bloku gazowo - parowego, którego oddanie niestety oddaliło się w czasie, nikt z ówczesnych rządzących nie zamierzał likwidować bloków opalanych węglem. Miały one funkcjonować jako "zimna rezerwa". - Jeszcze dziś składam interpelacje na ręce ministra energii o powody i przyczyny takich decyzji oraz jakiego wsparcia mogą oczekiwać ci, którzy są taką decyzją zaskoczeni - zapowiedział poseł Gawlik.

RADNA BUTRYN: CHCEMY NADZWYCZAJNEJ SESJI RADY MIASTA

- To zła wiadomość dla Stalowej Woli. Podejmowaliśmy ten temat na Radzie Miasta. Prawie 300 osób jest zagrożonych utratą pracy. Wpływy z podatków do budżetu miasta będą mniejsze bo ESW jest największym płatnikiem. Będzie się to przekładać na degradację społeczną i gospodarczą. Miasto będzie się wyludniać. Ludzie będą szukać pracy poza Stalową Wolą - mówiła radna Renata Butryn.

Była posłanka dwóch kadencji wskazywała na Śląsk, że ten ma się dobrze , nie są tam likwidowane żadne elektrownie, wręcz przeciwnie, trwa ich modernizacja. - Jest to niepokojące nawet w świetle HSW. W HSW kończą się programy, które my stworzyliśmy, nie ma nowych. Nie buduje się hala która mogłaby wskazywać na produkcję, generować miejsca pracy "KRAB"-ów. W związku z tym mam takie przeczucia, że również i ta produkcja zostanie przeniesiona na Śląsk. Śląsk jest dla rządzących ważny. Czy Stalowa Wola jest ważna - pytała Renata Butryn.

Jej zdaniem o to powinni zadbać rządzący, lokalni przedstawiciele. Zwalniani ludzie mają na utrzymaniu rodziny, dzieci a to praca pozwala im godnie żyć, daje poczucie bezpieczeństw a nie socjal czy tworzenie biur w których będą mówić jak znaleźć zatrudnienie. - To jest wiadomość która przygnębia miasto, mieszkańców Stalowej Woli, radnych Rady Miasta. Chcielibyśmy aby została zwołana nadzwyczajna sesja i żeby nam wyjaśniono tę sytuację - stwierdziła radna.

Pod koniec konferencji zjawił się Daniel Karkoszka, dyrektor oddziału, główny inżynier do spraw wytwarzania w ESW. Stwierdził, że on tylko wykonuje decyzje Tauronu. Rozumie niepokój społeczności, pracowników ale sytuacja techniczno - ekonomiczna bloków była znana do dawna. Wybudowano je w latach 60-tych ubiegłego wieku. Ich żywotność dobiega końca a dalsza eksploatacja jest nieopłacalna.

O tym, że bloki węglowe mają zostać wygaszane TAURON Wytwarzanie S.A. wskazuje na unijne przepisy a konkretnie na Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 listopada 2010 roku w sprawie emisji przemysłowych. Infrastruktura spółki o mocy 120 MW jest najstarszą z aktywów, generuje duże zużycie techniczne, jest nieopłacalna i nie spełnia wymagań środowiskowych. Dwa z ośmiu takich bloków konwencjonalnych znajdują się w Stalowej Woli. Ich wyłączenie ma nastąpić do końca 2020 roku.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 8 sierpnia 2019 r. godz. 23:11
~Watowanie
Jeśli PO chce dobrze dla elektrowni to po prostu niech się od niej odpierd*li I z tauronu usunie resztę swojego i z PSL tałatajstwa.
+0-0
Piątek, 9 sierpnia 2019 r. godz. 10:45
~oko
Jaak widać po tłumaczeniach Pisowców w sprawie Kuchcińskiego to "tałatajstwo" jest w tych szeregach. Ale prezes daje przykład na to, że natychmiast należy przerzucać winę na opozycję. Pisowcy maj.ą to we krwi. Nadbereżny notorycznie to robi.
+0-0
Czwartek, 8 sierpnia 2019 r. godz. 23:08
~ Nie przejdzie
K ła m c y
+0-0
Piątek, 9 sierpnia 2019 r. godz. 10:42
~olo
Ci z PiS-u oczywiście. Wystarczy prześledzić aferę z Kuchcińskim.
+0-0
Czwartek, 8 sierpnia 2019 r. godz. 01:58
~Ja wiem.
To co Tauron zrobił z Elektrownia Stalowa Wola to majstersztyk w negatywnym.tego słowa znaczeniu. To, co robi z pracownikami ... Zasługuje prawie na porównanie z obozem pracy. Tak jak w Tauron Wytwarzanie są łamane prawa pracy, nie dzieje się to chyba nigdzie. Nie przestrzega się tam żadnych norm. Ludzie pracują po 12 i więcej godzin. Nie mają przepisowych przerw między zmianami. Czasami kończą trzecia zmianę ida się przepaść na cztery godziny i wracają na drugą zmianę!!! Tak się dzieje bo jest zbyt mało pracowników, bo Tauronowi się nie opłaca zatrudniać, ale opłaca się płacić kary. Mam nadzieję, że ktoś z PIP to przeczyta i zrobi kontrolę jak należy.
+0-0
Środa, 7 sierpnia 2019 r. godz. 19:06
~Ja
Cała Polska żyje aferą Kuchcińskiego, przez którą szacuję się, że Skarb Państwa stracił 4 miliony złotych. A w Stalowej Woli opozycja nie potrafi pozamiatać nieudacznika lucjusza, który niegospodarnością przyniósł straty na sume ponad 100 milionów złotych, który najpierw wszedł w układ towarzysko-koleżeński a potem rozbudował układ towarzyski tych kolesi, którzy odpłacają się za otrzymane korzyści konkretnymi decyzjami. Dziadostwo, a nie opozycja !
+0-0
Czwartek, 8 sierpnia 2019 r. godz. 07:44
~kogut
Dziadostwo, nie opozycja :D Dobre!
+0-0
Środa, 7 sierpnia 2019 r. godz. 22:52
~Ola
A ja podziwiam opozycję za odwagę, szczególnie obie panie- Proszowską i Butryn. Są pracowite,aktywne i drążą niewygodne tematy,więc trochę przyzwoitości w tych ocenach. Każdy mądry, a nawet na wybory nie chce się iść.
+1-0
Środa, 7 sierpnia 2019 r. godz. 12:05
~Lud
Pi Sowcy są mistrzami w obwinianiu opozycji. Jak coś źle to nie oni tyko" przez ostatnie 8 lat" Tusk...i ogarnia ich dziwna amnezja ,że rządzą już od 4 lat,więc mogli zrobić wszystko. Skupili się na sądach i rozdawnictwie kasy,a sprawy gospodacze dla nich nie istnieją.
+1-0
Środa, 7 sierpnia 2019 r. godz. 20:13
~Lbl
Zero muzgu masz
+0-1
Środa, 7 sierpnia 2019 r. godz. 10:35
~mieszkaniec
Będą interweniować? HAHAHA... Ja bez konferencji wysłałem maila do ministerstwa i władz Tauronu. INTERWENIOWAŁEM, a ci jedynie lans, lans, lans.
+0-0
Środa, 7 sierpnia 2019 r. godz. 09:07
~olo
Kolejna maskarada szkodząca SZLEZAKOW bo to on zastartowal ten nowy blok gazowy. Oczywiście ta pani myśli że zaszkodzi PIS ale się bardzo myli.Przejeżdżałem rowerem w tym czasie jak ta pani próbowała cos zamieszac a najśmieszniejsze było to że nikt nawet z kulawą nogą tam sekundy się nie zatrzymał a przechodzili tam pracownicy elektrowni z pracy do domu. Na konec wyszedł prezes elektrowni i miał wielki ubaw naśmiał się z tej pani ile miał siły. Bo wszyscy zwalniani pracownicy mają pełne zabezpieczenie na przyszłośc.
+0-1
Środa, 7 sierpnia 2019 r. godz. 12:13
~Roland
Jakie ? Perspektywa pracy na Śląsku? Prezes jeżeli się rzeczywiście naśmiewał z p. Butryn to reprezentuje wysoki poziom kultury zarządzających charakterystyczny dla "nowych elit".Przykład idzie od Marszałka Kuchcińskiego,który śmieje się nam wszystkim prosto w tearz.Wstyd.
+1-0
Środa, 7 sierpnia 2019 r. godz. 07:12
~Maniek z Partyzantów
Ja się pytam gdzie ta druga Irlandia co obiecał Tusk? Gdzie te pielęgniarki dobrze zarabiające co obiecał Tusk? Gdzie wspaniale wynagradzani nauczyciele co obiecał Tusk?
+0-0
Środa, 7 sierpnia 2019 r. godz. 06:37
~Szary człowiek
Trzeba przyznać, że ładnie obiecują...
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 23:35
~Ferdek z Poniatowskiego
A ja se tak siedzę na balkonie i se myślę, jak ta opozycja chce interweniować, jak to jest dyrektywa unijna, że tylko Niemcom wolno kopcić, a innym nie wolno, a opozycja jest taka PrOunijna, że tak se myślę, że nam ich ktoś POdrzucił tak walczą dla Unii a dla nas nie walczą. Pewnie każdy opozycjonista se myśli, że Tfuskiem zostanie w tej Unii i se Juro zarobi za nic nie robienie
+0-1
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 20:59
~BIELU
Miało być bloki przeniesione do zimnej rezerwy i likwidacja I Bloku i później do 2023 roku II Blok a ludziom zaproponowane PDO ale nie jak dla Slazaków bo my są gorole my są gorsi
+1-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 18:48
~Camilla
A po co wladza ma inwestowac w Stalowej Woli? Oni wiedza, ze tutaj i tak ludzie beda usluznie klaniac sie ksiezom i poslusznie glosowac na PiS !
+2-0
Czwartek, 8 sierpnia 2019 r. godz. 07:28
~Barbie
tak pierdek, mądrzy i myślący inaczej
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 23:15
~Ferdek z Poniatowskiego
Bo tu są mądrzy i myślący ludzie Camilla
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 18:12
~kkk
To przecież PO cały czas działa w kierunku zamykania kopalń no i takich bloków. Zamkniecie tych bloków to było zaplanowane za rządów PO. Jak podjęto decyzje o budowie bloku gazowego to podjęto decyzje o likwidacji bloków węglowych. Odkrycie zrobili.
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 17:41
~dr Jacek D.
cieszmy się, że zamykają truciciela. Przez te opary i hałas żyjemy kilka lat krócej. Mamy duszności, astmę i arytmię.
+1-1
Czwartek, 8 sierpnia 2019 r. godz. 23:35
~Ja wiem.
Ja nie mam nic z tych rzeczy... Ani moi bliscy.
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 20:34
~ciepełko
Zobaczymy co powiesz przy -20*C i zimnej wodzie w kaloryferach i kranie...
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 16:28
~mistra
Szreków w Stalówce jest niewielu to nic nie zrobią
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 16:07
~Olo
Decyzję o zamknięciu bloków podjęto w 2016 roku, a załoga dowiaduje się o tym w 2019 roku. Proponuje się ludziom pracę w innych oddziałach na Śląsku. A co ze Śląska nie mogą u nas. Ale w Stalowej pokornie zagłosują jak trzeba, a na Śląsku nie.
+1-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 16:13
~qwe
Zamykają również blok biomasowy który jest zeroemisyjny żeby nie robic konkurencji gazówce
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 15:59
~Gwint
Tyle lat ich nie było w mieście, nagle przed wyborami wysyp jak grzybów jesienią. Najpierw inwazja na targowisku a teraz wielce zatroskani o pracowników elektrowni.
+1-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 15:50
~kesiek
Oni mogą kontrolować sobie samych siebie, bo nie mają planu na rozwój miasta, to szukają czego sie da.
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 14:12
~realista
Czy oni mają ludzi za frajerów? Nagle zatroskani 3 miesiące przed wyborami HAHAHAHAHA...
+1-1
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 14:25
~wyborca
A jak by cos sie im udalo zrobic to przyznasz publicznie ze nie miales racji i przeprosisz??
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 14:05
~Jan S.
Cieszmy sie raczej ze truciciela zamykaja. I to w srodku miasta.
+0-1
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 22:01
~olek
A czym cie truje ta elektrownia Jasiu? Ciepłem, prądem czy parą z komina?
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 13:51
~Stasek
Elektrowni, to również Blok K- 10 w systemie OZE, z nowymi instalacjami w którym spalana jest biomasa.Tauron szczyci się uzyskaniem 30MWh z OZE w tym roku a chcę zamknąć 20 MWh w Stalowej w przyszłym.
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 13:48
~nie dajcie się nabrać :D
"To jest wiadomość, która przygnębia mieszkańców Stalowej Woli"? SERIO??? TO JEST WIADOMOŚĆ DZIĘKI KTÓREJ PRÓBUJE SIĘ ZBIĆ (NIKŁY PÓKI CO) KAPITAŁ POLITYCZNY :D Znamy te wasze numery!
+1-1
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 18:11
~JaroDonald
Kapitał polityczny zbijał Nadberezny jak parę lat temu na wniosek PiS zwołał sesje rady miejskiej na temat HSW i nic nie zrobił nic wówczas tylko hałas i swój lans
+0-1
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 15:55
~jan
.... a na czym mają zbijać ? ... straszyć uchoddźcami ? .. gejami? .. genderem ? ... a może mają latać całymi rodzinami z państwem Kuchcińskimi ?
+1-1
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 13:45
~prawda
Sytuacja techniczno - ekonomiczna bloków była znana do dawna. Co nagle przed wyborami się obudzili z zbijają polityczny kapitał? OCZYWIŚCIE!!!
+1-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 13:41
~st mieszkaniec
Nie pomogą żadne interwencje od dawna było wiadomo że stara Elektrownia będzie do likwidacji jak ruszy nowa Elektrownia
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 13:22
~Darek
Likwidacja elektrowni w naszym mieście to przede wszystkim: -likwidacja 3️00 miejsca pracy (200 pracownikom zarząd grupy Tauron proponuje pracę w swoich oddziałach na ...Ślasku‼) -dalsze wyludnianie się miasta -znaczące zmniejszenie wpływów do budżetu miasta z tytułu podatków -dalsza marginalizacja Stalowej Woli, jako ośrodka gospodarczego i przemysłowego. -brak na chwile obecną możliwości ukończenia inwestycji dotyczącej nowego bloku gazowo - parowego - gorszy bilans energetyczny dla regionu i kraju -brak możliwości realizacji przyszłych inwestycji związanych z tym zakładem - np. współspalania biogazu, wytwarzanego w oczyszczalni ścieków w Stalowej Woli Obawiam się, że skoro tzw. " zimna rezerwa " z podobnymi blokami węglowymi (obecnie modernizowanymi) jest przewidziana na Śląsku, to może w kolejce jest już Huta Stalowa Wola i w ślad za nimi kolejne zakłady, których produkcję przejmie Śląsk. Niestety, ani pan poseł, ani pani senator i prezydent miasta nic w tym temacie nie zrobili, a decyzja o likwidacji zapadła w 2016 roku‼.
+2-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 13:09
~Bławat
Zimna rezerwa? Jak to pięknie nazwane! Planowe wyłączenie kotłów, bez ich rozbiórki. Jaki to ma wpływ na piece? Czy ktoś wraca do starego pieca, gdy w kotłowni śmiga nowoczesny, prawie bezobsługowy?
+0-0
Wtorek, 6 sierpnia 2019 r. godz. 13:05
~KISS
No to pani Butryn DO ROBOTY ! o sukcesach informować na bieżąco.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.