Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 15 listopada 2019 r. Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda
 Wiadomości lokalne
» Komunikat MZK
» Ruszyły przygotowania do finału WOŚP. Trwa nabór na wolontariuszy
» 18 drzew w Stalowej Woli ma szanse na status pomnika przyrody
» Rafał Weber złożył ślubowanie
» Gmina zleciła wycenę udziału w janowskiej spółce Fortaco JL
» 2 i 3-letnie dzieci trafiły do szpitala po wypadku na Skoczyńskiego
» 101 lat Niepodległej na Placu Piłsudskiego
» XVII Uliczny Bieg Niepodległości. Zwyciężył Iurii Vykhopen ze Lwowa
» Patriotyczne śpiewanie w Muzeum
» Kolejny raz seniorzy zagrali w zielone
» Umiesz więcej - możesz więcej! - zapraszamy na kursy języka angielskiego
» Rowerzystka potrącona na Okulickiego na ścieżce rowerowej
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Spotkania z nadsańskimi mistrzami teatru
» Artur Andrus - "Sokratesa 18" recital kabaretowy
» Spotkanie z gitarą i harmonijką "Trzy bluesy i Tango"
» Teatr Wierszalin - Spektakl "Wykład"
» "Wilki morskie na lądzie" Mirosława Osowskiego
» Męczeńska historia w pięknym oratorium
» Familijne widowisko mikołajkowe
» Jesień w Strefie Spotkań
» Czytelnik Roku 2019
» Okupacja niemiecka nad Sanem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Stacja Rozwadów: nowe perony i infrastruktura na Lublin
»Stacja Rozwadów: nowe perony i infrastruktura na Lublin
»Pożar w historycznym budynku Dyrekcji Naczelnej HSW
»Piknik Rodzinny z Prawem i Sprawiedliwością
»Otwarcie nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli
»30 Wyścig Kolarski Solidarności
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Piątek, 28 czerwca 2019 r. godz. 11:26     /UM Stalowa Wola/
Wspomnienia rodzinne "Z Wołynia do Stalowej Woli"

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyła się promocja niezwykłej książki autorstwa wyjątkowej osoby - Stanisławy Kwiecińskiej.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyła się promocja niezwykłej książki autorstwa wyjątkowej osoby - Stanisławy Kwiecińskiej.
Fot. UM Stalowa Wola
26 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyła się promocja niezwykłej książki autorstwa wyjątkowej osoby - Stanisławy Kwiecińskiej. - Piękno tej publikacji polega na tym, że Pani Stanisława robiła zapiski w cichości serca, dla swoich najbliższych, nie licząc na to, że kiedyś będzie mogła zaprezentować szerszej publice to, co nosiła przez całe lata w sercu - mówił o książce "Z Wołynia do Stalowej Woli" Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Historia zaprezentowana w książce pokazuje losy rodzin Jeleńkowskich i Kwiecińskich, które przybyły do Stalowej Woli w 1945 roku w poszukiwaniu pracy i dachu nad głową. Jeleńkowscy, pochodzący spod Krzemieńca, uszli cudem z rzezi wołyńskiej; Kwiecińscy z podsandomierskiego Lasocina stracili dom i cały dobytek wskutek walk frontowych w 1944 r.

- Ta pozycja "Z Wołynia do Stalowej Woli" pokazuje wyjątkowość miasta Stalowej Woli, które zrodziło się 80 lat temu, a po zakończeniu II Wojny światowej zostało tak mocno wzbogacone przez osoby, które z ciężkimi doświadczeniami rozpoczęły po 1945 roku tutaj w Stalowej Woli nowe życie i włożyły swoją energię, swoją miłość w budowanie naszego miasta - zauważył włodarz Stalowej Woli. Lucjusz Nadbereżny podkreślił też wyjątkowość samej rodziny Pani Stanisławy. - Dziewięcioosobowa gromadka w różnych obszarach oddziaływała na rozwój społeczny i gospodarczy miasta przez swoją pracę zawodową, zaangażowanie i odwagę. Najstarszym synem Państwa Kwiecińskich jest Jerzy Kwieciński Minister Inwestycji i Rozwoju.

- Wydanie tej publikacji jest naszą wdzięcznością składaną na ręce Pani Stanisławy za wspaniały przykład życia, rodziny, a jednocześnie niech będzie dla nas najwspanialszym świadectwem tego jakim jesteśmy narodem, społeczeństwem i jakim jesteśmy miastem - mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

90-letnia już autorka książki we wzruszający sposób opowiedziała o swoich zapiskach. - Bardzo trudno jest mi wyrazić to co czuję. Nie było moim celem napisanie dzieła literackiego, tylko spisanie losów i zdarzeń mojej rodziny - mówiła. Podziękowała też osobom, bez których pozycja by się nie ukazała.

Podczas spotkania zaprezentowany został fragment zapisków Pani Kwiecińskiej, o oprawę muzyczną zadbali uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego I i II stopnia w Stalowej Woli. Na prezentacji pozycji obecne były wszystkie dzieci Państwa Kwiecińskich wraz ze swoimi rodzinami, łącznie z Ministrem Inwestycji i Rozwoju, rodzeństwo autorki i zaproszeni goście.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 28 czerwca 2019 r. godz. 16:03
~Ferdek z Poniatowskiego
Ech, Europa... Rosja ten zbój, uzyskała prawo głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, głównie za sprawą Francji i Niemiec. I historia siem powtarza. Te dwa kraje mają nas w doopie, a nasza totalna opozycja jest opcją proniemiecką. Niech więc zapali siem wam lampka w mózgu, przed jesiennymi wyborami. Czy chcemy, czy nie, musimy zdać siem na Amerykę, bo tylko ona może być gwarantem obecnych granic w Europie. God Bless Ameryka! Amen.
+0-0
Niedziela, 30 czerwca 2019 r. godz. 21:30
~Ferdek z Poniatowskiego
kaMA i dlatego nigdy go nie użyje, bo USA ma też broń jądrową i dużo większe możliwości jej przenoszenia. Poza tym na ruskich wystarczy dwie rakiety, jedną na Moskwę a drugą na St. Petersburg i już pozamiatane. A z naszego terytorium to już bardzo szybko dolecą.
+0-0
Niedziela, 30 czerwca 2019 r. godz. 17:51
~kaMA
Moze i Rosja jest slaba, ale wciaz dysponuje potencjalem broni atomowej na tyle wielkim, ze jest w stanie szybko zamienic USA w jedna wielka pustynie...
+0-0
Sobota, 29 czerwca 2019 r. godz. 20:18
~mixxer
Lepsza juz "opcja" pro-niemiecka, nizli ta azjatycka, jaka prezentuje PiSowska mafia!
+0-0
Sobota, 29 czerwca 2019 r. godz. 17:28
~Ferdek z Poniatowskiego
aleś pan jest głupi panie Hartford. Rosja odzyskała to prawo dzięki lewackiej Francji i lewackim Niemcom, bo Ameryka w Radzie Europejskiej nie ma nic do gadania. Nawet jedn "nowoczesny" Polak za takim rozwiązaniem głosował. Ameryka nie potrzebuje takich "sojuszników" jak słabiutka Rosja, która jak zbój żyje z kradzieży i gnębienia mniejszych narodów. A Chińczycy już powoli zaludniają daleki wschód Rosji i to na ich rzecz Rosja utraci te tereny. Rosji potrzebna jest nowa pierestrojka i po Putinie to nastąpi.
+0-0
Sobota, 29 czerwca 2019 r. godz. 14:35
~HARTFORD
panie Ferdek USA dogaduja sie z ruskimi, efektem jest ze Rosja wrocila do europy. USA potrzebuja rosji do konfrontacji z chinami Jezeli ruscy dogadaja sie z jankesami to USA nas sprzeda ruskim jak w 1945. NIE WIERZCIE ZA BARDZO YAKIM SOJUSZNIKOM.
+0-0
Piątek, 28 czerwca 2019 r. godz. 13:48
~uczestnik
Prosze o troche zdjęć z tej uroczystosci.......
+1-0
Piątek, 28 czerwca 2019 r. godz. 13:18
~cesia
Dobrze, że pamiętnik p. Kwiecińskiej doczekał się wydania książkowego. Zauważyć trzeba, że gdyby autorka nie miała syna w randze ministra to pies z kulawą noga by chciał zająć się publikacją. Pan LN z pewnością zajęty byłby innymi ważnymi dla miasta sprawami. Prawdą jest natomiast, że bogatemu to i diabeł dziecko zakołysze! Nie ma nic za darmo, wszystko ma swoją cenę!
+0-1
Piątek, 28 czerwca 2019 r. godz. 17:51
~Niki96
Szanowna Pani Cesiu, artykuł z fragmentami wspomnień Pani Stanisławy czytałam już ponad 5 lat temu w Tygodniku Nadwiślańskim, więc chyba nie do końca jest tak jak Pani sugeruje
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.