Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 27 września 2020 r. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
 Wiadomości lokalne
» Prąd ze słońca? Z SunTrans to możliwe!
» Związkowcy i władze miasta spotkają się z przedstawicielami PGO
» Firma BURY w Mielcu poszukuje pracowników do nowo otwartej odlewni
» Fitbox - catering dietetyczny dostarczany pod Twoje drzwi!
» XVIII Zbiórka Żywności "Tak, Pomagam"
» O polskich megalitach i nie tylko
» Rozmodlone oblicze św. Jana Pawła II na muralu
» Pogotowie strajkowe w zbrojeniówce
» Siedlanowski wybrany
» Rusza budowa OIOM-u w szpitalu
» Kończy się termin dotacji na usunięcie azbestu
» Do Stalowej Woli zjadą miłośnicy brydża
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Podwieczorek przy fortepianie
» "Stefan Kaczmarz - zapomniany geniusz z Lwowskiej Szkoły Matematycznej" - nowy cykl zajęć edukacyjnych
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Sopocie
»Impreza klubowa: Stalowa Wola Młode Miasto dla Młodych
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Wtorek, 11 czerwca 2019 r. godz. 11:16     /Informacja prasowa/
IKEA Industry Stalowa Wola inwestuje w produkcję zielonej energii

Niebawem zakład uruchomi własną kogeneracyjną elektrociepłownię, która będzie dostarczać 1/4 energii elektrycznej potrzebnej w produkcji.
Niebawem zakład uruchomi własną kogeneracyjną elektrociepłownię, która będzie dostarczać 1/4 energii elektrycznej potrzebnej w produkcji.
IKEA Industry Stalowa Wola zrealizowała kolejną inwestycję, umożliwiającą wykorzystywanie powstałej w tartaku biomasy do produkcji zielonej energii. Niebawem zakład uruchomi własną kogeneracyjną elektrociepłownię, która będzie dostarczać 1/4 energii elektrycznej potrzebnej w produkcji.

Zakład w Stalowej Woli jest największym tartakiem IKEA Industry. Zapewnia tarcicę sosnową, służącą do produkcji mebli z litego drewna w Polsce i na Słowacji.

W zakładzie powstają duże ilości biomasy w postaci zrębek i trocin. Dotychczas biomasa była wykorzystywana do produkcji ciepła na potrzeby suszarni. Obecnie, dzięki nowej inwestycji, w zakładzie będzie wytwarzana także energia elektryczna. Surowiec drzewny, który trafia do tartaku, jest w 100% certyfikowany lub kontrolowany FSC®. Oznacza to, że pozyskanie drewna odbywa się w sposób zrównoważony i zgodny z zasadami odpowiedzialnej gospodarki leśnej.

Zgodnie z realizowaną strategią zrównoważonego rozwoju, zakład stale pracuje nad wdrażaniem rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie zasobów wykorzystywanych do produkcji. Dlatego w Stalowej Woli zostanie uruchomiona elektrociepłownia kogeneracyjna, wytwarzająca energię i ciepło na potrzeby własne tartaku. Najnowsza inwestycja obejmuje turbinę parową o nominalnej mocy produkcyjnej 1,2 MW energii elektrycznej.

- Jako część IKEA Industry, bardzo dużą wagę przykładamy do oszczędności i zrównoważonego zarządzania surowcem. Uruchomienie własnej elektrociepłowni pozwala wykorzystywać biomasę w postaci zrębki i trocin do produkcji ciepła użytkowego do suszenia tarcicy oraz teraz także energii elektrycznej, niezbędnej do funkcjonowania zakładu. Zużycie biopaliwa na miejscu jest także korzystne ze względu na ograniczenie transportu - mówi Michał Kubliński, dyrektor zakładu IKEA Industry Stalowa Wola.

Zrównoważony rozwój to ważna część tożsamości IKEA, co podkreśla Sustainability Manager Andreas Carlsson: - IKEA Industry zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 80% pomiędzy 2016 r. a 2025 r. Do osiągnięcia tego celu niezbędne jest wykorzystywanie w procesach produkcyjnych wyłącznie odnawialnej energii elektrycznej. Przy tym produkcja energii lokalnie, jak np. w Stalowej Woli, jest najlepszym wyborem. Zakłady IKEA Industry w Polsce kupują energię odnawialną wytwarzaną na farmach wiatrowych.

Budowa własnej elektrociepłowni to kolejna inwestycja, pozwalająca na zrównoważone zarządzanie biomasą powstającą w tartaku. W 2017 roku w Stalowej Woli uruchomiono linie do produkcji pelletu klasy premium, certyfikowanego EN+A1 oraz DIN PLUS.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 12 czerwca 2019 r. godz. 13:15
~mieszkaniec
Jeszcze nie ma wrzasku lokalnych ekoterrorystów?
+0-0
Środa, 12 czerwca 2019 r. godz. 12:00
~Jarosław
IKEA Industry Stalowa Wola to wielkie nieporozumienie. W zakładzie pracuje garstka ludzi tyle ile w 3 mniejszych tartakach w okolicy a kupują 10 razy więcej drewna z lasów. Nie wspomnę już że z powodu dużych odbiorów przez IKEA z okolicznych lasów, drewno drastycznie podrożało i dobija te mniejsze firmy. Dodatkowo pod koniec roku brakuje drewna na sprzedaż ponieważ Lasy Państwowe wyczerpują limity sprzedaży przypadające na dany rok. Dziękujemy Ci Szreku, że do tego doprowadziłeś !!!. Brak słów !!!.
+0-0
Piątek, 14 czerwca 2019 r. godz. 11:43
~das
Bo w nowoczesnych firmach pracują maszyny nie ludzie. Pracownicy tylko nadzorują, pomagają maszynom. Poza tym wątpie, że są ludzie którzy chcieliby pracować w tartaku fizycznie.
+0-0
Środa, 12 czerwca 2019 r. godz. 07:16
~franciszek
Do Marek bardzo dobrze napisałeś,w Szwecji dbają o lasy a tutaj kto będzie dbał leśniczy,który tylko patrzy żeby tylko ścinać jak najwięcej.Niestety ale już niema wielu prawdziwych leśniczych dla którego las powinnien być bioróżnorodny tylko żeby był równo posarzony i sama sosna.Także najlepiej jest sprzedać polskie firmy i zamienić zagranicznym kapitałem takie jest teraz super podejście.
+0-0
Czwartek, 13 czerwca 2019 r. godz. 08:30
~asa
Może warto by przypomnieć kto z Lasów Państwowych które miały głównie dbać o zasoby leśne zrobił spółki skarbu państwa(przedsiębiorstwa) które głównie mają dbać o dochody.Wcale się wiec nie dziw ze leśnicy tną na potęgę by LP nie upadły i zostały sprywatyzowane tak jak to miało w założeniu PO.
+0-0
Wtorek, 11 czerwca 2019 r. godz. 23:21
~killer
Niech jeszcze zaczną wodę oszczędzać zamiast lać ją cały dzień na kłody.
+0-0
Wtorek, 11 czerwca 2019 r. godz. 20:54
~franciszek
FSC,odpowiedzialnej gospodarki leśnej wykarczować jak największe drzewa i jak największy obszar leśny i to się nazywa gospodarka leśną.Tylko pogratulować.Przez las nie da się przejechać,bo przecież są tabliczki ścinka drzew.Tylko że po takiej ścince to las wygląda gorzej jak po zryciu stada dzików.Taka to jest gospodarka leśna.A jak starsza osoba pójdzie nazbierać jagód zbieraczką to niszczy jagodziska,tylko ze jak przez przypadek wyciągnie krzaczek to jest to nic w porównaniu co potrafi zrobić ścinka drzew z jagodziskami.Także dziwne,że taki zaklad się chwali,że patrzy na jakiś certyfikas FSC.Może jeszcze powinni oglosić,że ratują lasy przed wycinaniem przez nieupoważnione osoby.
+0-0
Wtorek, 11 czerwca 2019 r. godz. 19:57
~Marek
Szwedzki zakład, a przetwarza drewno z polskich lasów. Swego nie wytną, bo to zielone płuca itp. Polska to kraj który jest demolowany przez państwa UE. Wyrąb i przetwarzanie drzewa, zakłady aluminiowe, huty stali z większościowym kapitałem zachodnim. Tania siła robocza i surowiec do produkcji. A Mateuszek kłamczuszek mówi, ze jesteśmy potęgą UE bo mamy największy przyrost PKB.
+0-0
Wtorek, 11 czerwca 2019 r. godz. 17:38
~Jasiu S
Pis nowosci nie lubi...
+0-0
Wtorek, 11 czerwca 2019 r. godz. 11:19
~Jaro Donald
400 TYSIĘCY ZŁOTYCH ZA FUNKCJONOWANIE OPOZYCJI W STALOWEJ WOLI PRZECZYTAJ RAPORT O STANIE OPOZYCJI! Wystarczy wpisać w google "złe pióro blogspot"
+0-1
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.