Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 4 kwietnia 2020 r. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
 Wiadomości lokalne
» Oddział Wewnętrzny zamknięty. Pacjenci i pracownicy objęci kwarantanną
» Aktualna oferta nowych i używanych samochodów dostępna przez Internet
» Koronawirus w stalowowolskim szpitalu. Zakażona pielęgniarka
» 8 przypadek koronawirusa w powiecie stalowowolskim
» Śmiertelne potrącenie rowerzysty na "krajówce"
» Niedoróbka na trasie podskarpowej
» Miejski Zakład Budynków dezynfekuje miasto
» Szpital prosi o wspacie. Mają materiał, szukają chętnych do szycia
» Na drodze powiatowej terenowy Mercedes zderzył się z Renault
» Kolejna ofiara koronawirusa! Nie żyje 88-latka z powiatu stalowowolskiego
» Pomysłowy sposób dezynfekcji miasta z Maniowy
» Koniec politycznego przymierza? Radni opozycji zarzucają prezydentowi "przeczekanie" koronawirusa
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Konkurs "Tak piszę o muzyce"
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Nowy przystanek kolejowy PKP Stalowa Wola - Charzewice
»Pierwsza potańcówka dla seniorów
»Stalowa Wola: Polska Wystawa Gospodarcza 2020
»Orszak Trzech Króli 2020
»Stacja Rozwadów: nowe perony i infrastruktura na Lublin
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Wtorek, 12 lutego 2019 r. godz. 23:31     /Magdalena Rodecka/
Nie żyje bokser Lucjan Trela. Zmarł w wieku 76 lat

Lucjan Trela miał 76 lat. Zmarł 12 lutego 2019 roku.
Lucjan Trela miał 76 lat. Zmarł 12 lutego 2019 roku.
Fot. Jacek Rodecki
12 lutego 2019 roku w wieku 76 lat w Stalowej Woli zmarł legendarny pięściarz Lucjan Trela, bokser w wadze ciężkiej, olimpijczyk, zawodnik Stali Stalowa Wola, trener pięściarski II klasy.

Urodzony 25 czerwca 1942 roku w Turbi koło Stalowej Woli. Z zawodu ślusarz. Jako chłopiec grał w piłkę. Jego bokserski talent wyłonił w 1960 roku trener Ludwik Algierd.

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 r. Zmierzył się z George Foremanem. Uległ czarnemu faworytowi Igrzysk 4:1. Był jedynym pięściarzem, który mu sprostał przez trzy rundy.

Walczył w mistrzostwach Europy odpadając w ćwierćfinale - w Rzymie 1967 r i w Belgradzie 1973 r. Zdobył pięciokrotnie mistrzostwo Polski w latach 1966 r, 1967 r, 1968 r, 1970 r i 1971 r. Był wicemistrzem w 1973 r. Brązowym medalistą w 1962 r, 1965 r, 1974 r i 1975 r.

W ciągu 18 lat stoczył 275 walki, z czego 220 wygrał, 11 zremisował i 44 przegrał. Szesnaście razy wystąpił w reprezentacji Polski, wygrywając 11 pojedynków. Kiedy w 1976 roku kończył karierę sportową, władze sportowe uhonorowały go tytułem -"Zasłużony Mistrz Sportu". Przez "Nowiny" wybrany Sportowcem Wieku.

Był najniższym bokserem w Europie w wadze ciężkiej - wzrost 172 cm przy 86 kg wagi. Walki jego cieszyły się wielkim powodzeniem. Zawsze wychodził na ring przeciw znaczenie niższemu przeciwnikowi. Kiedy zwalał z nóg znacznie wyższych i cięższych pięściarzy, gotowano mu wielką owację. Szalała za nim widownia.

Podczas Balu na rzecz Ochronki im. Brata Alberta w Stalowej Woli w 2001 roku zmierzył się na improwizowanym ringu z aktorem Janem Nowickim z Krakowa. Podróżował dużo, w tym po Afryce i Azji.

Informację o śmierci LucjanaTreli przekazał prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Bokserskiego Zbigniew Szmigiel.

Pogrzeb odbędzie się w piątek, 15 lutego 2019 r. o godz. 13:30 w Kaplicy Cmentarza Komunalnego w Stalowej Woli. Zostanie pochowany w alei zasłużonych dla miasta (Z/E/44).

Zobacz więcej:
- Encyklopedia: Lucjan Trela

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 15 lutego 2019 r. godz. 11:28
~mc2
moja mama go znala bo pochodzil z tej samej miejscowosci co moja mama tzn.z Turbii. Super czlowiek. Wielki sportowiec. Wieczny odpoczynek racz mu dac Panie (*)
+0-0
Czwartek, 14 lutego 2019 r. godz. 19:15
~Janusz G.
Żegnaj mistrzu rodem z Turbi
+0-0
Czwartek, 14 lutego 2019 r. godz. 15:39
~Iza
Moj Tato mile tego pana wspomina, szczere kondolencje.
+0-0
Czwartek, 14 lutego 2019 r. godz. 14:37
~lolo
powinien mieć kasę sporo czasu pracował jako wykidajło w NY no i jeszcze " kręcił " tam jakieś interesy , ludzie którzy kiedyś pracowali w stanach i zarabiali do dziś żyją godnie chyba jak nie którzy łatwo przyszło - łatwo poszło
+0-0
Czwartek, 14 lutego 2019 r. godz. 11:22
~turbiak
Zegnaj Rodaku z Turbi
+0-0
Czwartek, 14 lutego 2019 r. godz. 10:52
~pławiak
Lucjan Trela to jest kawałek historii St. Woli. Nie pozwólmy aby o nim zapomnieć. Na pewno zasłużył aby jego imieniem upamiętnić jakiś ważny obiekt w mieście. Na pewno bardziej niż jacyś partyjni kacykowie spod znaku "jedynie słusznej partii". Tego żądamy !!!
+0-0
Czwartek, 14 lutego 2019 r. godz. 10:48
~pławiak
Lucjan Trela to jest kawałek historii St. Woli. Nie pozwólmy aby o nim zapomnieć. Na pewno zasłużył aby jego imieniem upamiętnić jakiś ważny obiekt w mieście. Na pewno bardziej niż jacyś partyjni kacykowie spod znaku "jedynie słusznej partii". Tego żądamy !!!
+0-0
Czwartek, 14 lutego 2019 r. godz. 09:13
~brew
Artykuł na ONECIE smutny. Ale w dniu pogrzebu docenią PANA LUCJANA miejscowi polytycy....
+0-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 21:34
~Wielki
A co mnie to obchodzi.
+0-1
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 21:18
~Zibi
Szczere kondolencje dla rodziny . Byłeś wielki,mocny,twardy i takich sportowców się nie zapomina.
+1-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 21:12
~Sasiadka z Turbii
Pamietam bedac jeszcze mala dziewczynka jak Lucek przychodzil do nas ze swoja Mama.Bylam dumna ze to Wielki i slawny bokser. Rozslawil miasto na caly swiat a czy teraz miasto uczyni to u siebie?! Wyrazy wspolczucia dla Rodziny. Spoczywaj w spokoju.
+1-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 18:26
~smutne_to
Pozwole sobie zacytowac fragment artykulu jaki w styczniu roku 2018 pojawil sie na "onet - sport": "Lucjan Trela nie wychodzi już z domu, bo z chorymi nogami trudno potem wdrapać się na czwarte piętro, a windy nie ma. Opuszcza mieszkanie tylko wtedy, gdy wypada wizyta u lekarza. W małym pokoju półka uginająca się od pucharów i statuetek - symboli dawnego, nieistniejącego już świata. Pan Lucek jak mało kto wie, że między "kiedyś" i "dziś" ciągnie się dobrze strzeżona granica, której nie można zbyt często przekraczać. Kiedyś: igrzyska olimpijskie w Meksyku, mistrzostwa Europy, pięć złotych medali mistrzostw Polski, jeden srebrny i cztery brązowe; razem 275 walk, z tego tylko 44 przegrane Dziś: arytmia serca, nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca tętnic kończyn dolnych, bieda i samotność Zanim na dobre rozpoczynamy rozmowę, przeszłość naciska dzwonek, a zaraz później wchodzi przez otwarte drzwi i staje przed nami w przedpokoju. Wyraźnie zdezorientowany kominiarz wpatruje się podejrzliwie w gospodarza. Po kilku sekundach postanawia zaryzykować. - Przepraszam, ale... czy pan nie nazywa się Lucjan Trela? Tak? Ten znany pięściarz! Olimpijczyk! Bardzo miło poznać, szacuneczek i zdrowia życzę! - kłania się, wyciągając rękę. Drzwi się zamykają, pewnie znów nikt nie zapuka do nich przez długi czas. Nie mam wyjścia. Pytam pana Lucjana o "kiedyś". - Takie historie jak ta sprzed kilku chwil to rzadkość, młodsi już mnie nie rozpoznają. A w czasach kariery nie mogłem odpędzić się od kibiców. Obecnie jest moda na Stocha, dawniej była między innymi na Trelę. Miałem swoje pięć minut, ale nigdy się nie wywyższałem. Wiedziałem, że dziś ci się udaje, ale jutro możesz spaść ze szczytu. On spadał kilka dobrych lat, aż wreszcie w 2013 roku uderzył o beton. Pracował za tysiąc złotych jako trener w bokserskim klubie Feniks, który sam kiedyś zakładał. Najpierw skrócono mu umowę o sześć miesięcy, a później wezwano do gabinetu i poinformowano, że nowa nie będzie podpisana. - Trochę się poczułem tak, jakby mnie wyrzucono na śmietnik. Jeśli się coś kocha, trudno z dnia na dzień przestać to robić. Znalazłem się na zakręcie. Dla mnie to nie była tylko praca, to było życie. Gdy siada w fotelu i zaczyna wspominać, wraca żal. Utrzymuje się z emerytury, ale sporą część pochłaniają leki, na życie zostaje kilkaset złotych. Pod koniec miesiąca zawsze jest zaciskanie pasa i obawa, czy nie wyskoczy jakiś dodatkowy wydatek. I tak od pierwszego do pierwszego. - Ciężko jest, człowiek podupadł na zdrowiu, a leki są bardzo drogie. Pani Szydło mówiła, że ludzie po 70. roku życia dostaną lekarstwa za darmo. Czekam na to, czekam i nie mogę się doczekać. Nie tak wyobrażałem sobie starość. Ja nie żyję, tylko wegetuję. Gdyby nie wszczepili mi defibrylatora, byłbym już po drugiej stronie. I wie pan... już się nie boję o to, co dalej. Zostało mi parę lat życia, może nawet nie. O czym mogę myśleć? Tylko o spokoju i zdrowiu. Żeby już nie bolało..."
+2-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 20:18
~Richardo
Dziwne I smutno że nikt w Stalowej Woli takiemu Sportowcu Nie pomugł.Władze nic Nie zrobiły. Ale na cmentarzu będa się wszyscy pokazywać żałosne
+0-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 15:02
Stach
Na zawsze pozostaniesz Lucku w mojej pamięci. Do zobaczenia...(*)
+1-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 12:28
~pławiak
Karolku bardzo mi przykro, ale znając realia nasz Lucek nie zasłuży na to by jego imieniem nazwano stadion lub jakikolwiek znaczący obiekt na terenie miasta. Te obiekty są zarezerwowane dla zasłużonych Pisiorów, np prezydenta tysiąclecia . Są oni przecież niesamowicie zasłużeni dla miasta, regionu, Polski, świata.
+1-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 14:25
~Jabol1259
zapomniałes o Kaczyńskim, Morawieckim itd ... niestety ehhh
+0-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 11:09
~Jacek
Miałem zaszczyt dostać od niego po ryju.
+0-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 13:07
~kn
Noś ten ryj z godnością!
+0-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 10:26
~nikt
Polecam artykuł na Onecie "Ze śmietnika podium już nie widać".
+0-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 10:19
~ami
Wielki sportowiec z małej miejscowości! Skromność, waleczność i talent czyniły go ulubieńcem widzów i postrachem olbrzymów! Niech odpoczywa w Pokoju!(*)
+0-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 09:40
~karolek
Zawsze zastanawiam sie kiedy ide na hale czy basen dlaczego na korytarzach MOSiR nie ma zdjec wybitnych stalowowolskich sportowcow takich jak Trela.Wchodzac np.do holu stadionu Legi,Ruchu Chorzow czy innych klubow na scianach widac ogromne zdjecia wybitnych sportowcow tych klubow.U nas nic.A tak niewiele trzeba aby historia trwala.Uwazam ze hala MOSir powinna nosic nazwe Lucjana Treli.A tak na marginesie nowo bdowanego stadionu.Ciekaw jestem czy ktos wzorem innych klubow pomyslal juz o tym aby wlasnie hol stadionu byl udekorowany ogromnymi plakatami pilkarzy znaczącymi dla Stali i zdjęciami drożyny wystepujacej kiedys w ekstraklasie dawniejszej pierwszej lidze.I nie chodzi tu o jakąś mala gablote a o ogromne zdjecia na cala sciane.
+1-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 08:49
gogi
Fantastyczny, waleczny pięściarz. Wielki smutek...Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie. A nam pozostaje pamięć i modlitwa....
+1-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 08:47
~witz
Bardzo smutna wiadomość dla naszej miejskiej społeczności... Twoja legenda Lucjanie trwa, dziękujemy za wszystkie Twoje walki, teraz gong zabrzmiał tam, na górze... Ring wolny...
+0-0
Niedziela, 24 lutego 2019 r. godz. 22:03
~komandos
...szkoda że dopiero teraz wszyscy się obudzili i współczują nieżyjącemu Luckowi,a gdzie byli kiedy nie mół wychodzić z mieszkania,kiedy cierpiał.Miło że tylu ludzi pamięta mojego WÓJKA wielkiego boksera - przykro że tak szybko zapomina o swoich byłych zawodnikach PZB - On żył '/jak wiekszość z nas/ w komunie - ale nie był komunistą,był wspaniałym człowiekiem i bokserem - zasłużył na to aby jego nazwisko nie było zapomniane w Stalowej Woli NIECH ODPOCZYWA W SPOKOJU.
+0-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 08:01
~F16
Welki sportowiec,super kolega.Żegnaj przyjacielu.kondolencje dla rodziny
+0-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 07:41
~Klemens
Fantastyczny Gosciu. Wszyscy Go kochamy.
+1-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 07:38
~verso
to był MISTRZ
+0-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 02:25
~Pablo
Przykro mi, miałem szczęście trenować pod okiem Pana Lucjusza. Był dobrym trenerem i człowiekiem.
+0-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 01:01
~Drabina 72
Kondolencje dla Rodziny
+0-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 00:06
~as
postać legenda ze Stalowej Woli. [*]
+0-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 17:46
~renia
To prawda,ale Stalowa nie bardzo o nim pamiętała,kiedy potrzebował wsparcia.Wyrazy otuchy dla Najbliższych.
+0-0
Wtorek, 12 lutego 2019 r. godz. 23:47
~mm
legendy tak szybko odchodzą. nikt już ich nie zastępuje. smutne
+0-0
Wtorek, 12 lutego 2019 r. godz. 23:45
~[*]
kondolencje dla rodziny
+0-0
Wtorek, 12 lutego 2019 r. godz. 23:37
DzidekzCzarnieckiego
Prosze przyjąć moje kondolencje
+1-0
Środa, 13 lutego 2019 r. godz. 00:25
~Pisowiec
Około jednak potrafisz dobrze pisać yrollu
+0-3
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.