Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 25 czerwca 2019 r. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
 Wiadomości lokalne
» Komunikat MZK
» Kortez, Perfect, Muniek - sprawdź kto wystąpi podczas Lata z Radiem w Stalowej Woli
» Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego czeka na uwagi od mieszkańców
» Rządowe środki na kulturę. Stalowa Wola liderem w regionie
» Muralove Miasto czyli Twój głos ma moc
» Potrzebna pomoc dla Wierzchowisk
» Ministerstwo Sprawiedliwości dofinansuje zakup wozu strażackiego
» ZUS doradzi nauczycielom
» Kolorowe błonia. Festiwal Youthest za nami.
» Pożar magznezu w hali spawalni
» 15-latka dostała ataku padaczki na terenie szkoły. Wszystkie bramy zamknięte
» DK77: w wypadku ranne 8-letnie dziecko
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Krzysztof Kwasiżur i jego poemat podkarpacki "Wrzosowisko"
» Rozwadowski "SOKÓŁ" - spotkanie informacyjne
» Secesja
» Czytelnik Roku 2019
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Piknik rodzinny na
»Piknik rodzinny na "OZECIE"
»80 lat poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli
»V Podkarpackie Pokazy Lotnicze
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
»Strefa Mocy na stalowowolskich błoniach
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 13:38     /Magdalena Rodecka/
Po 29 latach król Sobieski zmieni punkt widzenia

Przebudowa płyty Rynku w Rozwadowie będzie wiązała się z przeniesieniem znajdujących się tam pomników, między innymi stojącego od prawie 30 lat pomnika króla Jana III Sobieskiego.
Przebudowa płyty Rynku w Rozwadowie będzie wiązała się z przeniesieniem znajdujących się tam pomników, między innymi stojącego od prawie 30 lat pomnika króla Jana III Sobieskiego.
Fot. Archiwum
Przebudowa płyty Rynku w Rozwadowie będzie wiązała się z przeniesieniem znajdujących się tam pomników, między innymi stojącego od prawie 30 lat pomnika króla Jana III Sobieskiego.

Obecnie od 1990 roku stoi on tyłem do głównego punktu Rynku. - Takie obiekty powinny znajdować się w centralnej części dlatego pomnik będzie postawiony frontem poprzez jego obrócenie o 90 stopni w prawo - wyjaśnia prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Zabiegi obejmą także odnowę cokoła.

Pomnik Króla Jana III Sobieskiego w Rozwadowie przypomina najwybitniejszego wodza Rzeczypospolitej, któremu miasto Rozwadów zawdzięczało nadanie praw miejskich. Znajduje się we wschodniej części parku rozwadowskiego rynku. Autorem projektu jest artysta rzeźbiarz Stanisław Magdziak.

W 1990 roku z inicjatywy rodaka ks. profesora Wilhelma Gaja-Piotrowskiego wzniesiono pierwszy pomnik Króla Jana III Sobieskiego, upamiętniający 300-lecie nadania praw miejskich.

18 maja 1997 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie najnowszego pomnika, poświęcenia dokonał ks. Bp Edward Frankowski. Teren wokół pomnika jest uroczym zakątkiem miasta i stał się miejscem uroczystości z okazji świąt państwowych. Rozwadów lokowany był na prawie magdeburskim w 1690 roku przez Jana III Sobieskiego za staraniem ówczesnego właściciela Gabriela Rozwadowskiego, od którego nazwiska pochodzi też nazwa miasta.

Król Jan III Sobieski w pamięci rodaków pozostał jako obrońca granic Rzeczypospolitej. Związany był z Polską i Ukrainą - według aktualnych granic. Najbardziej upodobał sobie Lwów i Rozwadów obecne osiedle Stalowej Woli.

Relokacji doczekają się także głazy powstałe w czerwcu 2016 roku upamiętniające Eugeniusza Łazowskiego i Stanisława Matulewicza, lekarzy z Rozwadowa, którzy na początku II wojny światowej znaleźli się w Stalowej Woli. Wynaleźli specyfik, szczepionkę, która wywoływała sztuczną epidemię tyfusu. Osoby, którym podano substancje nie chorowały, ale miały wszystkie objawy i odczynniki choroby.

Będą one usytuowane za pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, w zazielenionej części Rynku.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 12 stycznia 2019 r. godz. 18:52
~olo
Do manekin, nie ma wiekszego dziada w naszym miescie od ciebie. Jesli piszesz ze kto tam przyjdzie na ten rynek, to ci powiem hejterze ze w ROZWADOWIE mieszka ponad 5 tysiecy mieszkancow ktorzy codziennie sa na tym rynku.
+0-0
Piątek, 11 stycznia 2019 r. godz. 17:46
~ojczyzna i honor
Zbliza sie (juz za kilka miesiecy!) dzien 70-tych urodzin wybitnego polskiego polityka i przywodcy, pana Jaroslawa Kaczynskiego. Sadze, ze z tej okazji mozna na rynku w Rozwadowie postawic cos upamietniajacego te urodziny, np. jakas skromna tablice pamiatkowa.
+0-0
Piątek, 11 stycznia 2019 r. godz. 16:21
manukun
Kilkanaście milionów złotych pójdzie w błoto. Mieszkańcy pójdą tam raz zobaczyć remont i na tym się skończy. Nikt nie przyjedzie oglądać betonu, bo beton na pod blokiem. Na nic chwalenie prezydenta przez partyjnych działaczy - dziadostwo zamiatane pod dywan przez kilka ostatnich lat wyłazi na wierzch. Tego dziadostwa w zarządzaniu miastem nie da się ukryć. Nawet kilkadziesiąt milionów złotych dotacji na pudrowanie rozwadowskiego trupa nie pomoże. Rewitalizacja nie polega na zalaniu betonem rynku, wycięciu drzew i odmalowaniu kamienic. Rewitalizacja polega na przywróceniu życia dla tego obszaru miasta. Trzeba konkretnych, żeby ludzie mieli powód do pójścia do Rozwadowa. Nie, kolejne nudne muzeum ani urząd nie ściągną zainteresowanych. Tak właśnie wygląda zarządzanie miastem przez miernoty partyjne. Wszystko robione pod publiczkę, byle szybko, byle jak, byle zrobić zdjęcia i pochwalić się w internecie. A podatnik niech płaci podatki na zachcianki władz. Historyczni ignoranci biorą się za rewitalizację historycznego osiedla. Pewnie jeszcze po wyrzuceniu autobusów z rynku wpadną na pomysł budowy parkingu, żeby AUTEM można było przyjechać pod same drzwi.
+0-0
Piątek, 11 stycznia 2019 r. godz. 10:22
~ojciec chrzestny
brak słów koleszko z totalnej od biedronia i kosiniaka haha :D
+0-0
Czwartek, 10 stycznia 2019 r. godz. 18:10
~maruda
A nie da sie Sobieskiego, przerobic na Kaczynskiego?
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 21:43
~mamuszka
Dziwie sie ze Kaczynski tu jeszcze nie stoi i to w miescie ktore jest bastionem Pisu.Z mojego punktu widzenia to moze byc Kaczynski siedzacy na laweczce co do punktu odniesienia
+0-0
Czwartek, 10 stycznia 2019 r. godz. 05:32
~jan
.... bo nie przygotowano jeszcze ,,godnego" miejsca, sam się ździwisz jak znajdą ....
+0-1
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 19:45
~komuch11
A nie lepiej zeby był pomnik z gwiazda dla upamietnienia zołnierzy sowieckich?Jestem komuchem i mi taki pomnik bardziej sie podoba.
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 19:40
DzidekzCzarnieckiego
O ile tam pod tym pomnikiem ile się browarow wypilo he he he
+1-0
Czwartek, 10 stycznia 2019 r. godz. 00:41
~j
i na dodatek pijak
+0-1
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 16:38
~jvm
Jedyny pomnik jaki powinien stac na Rynku Rozwadowskim to pomnik Jerzego Sebastiana Lubomirskiego hetmana wielkiego koronnego, ostatecznie gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Reszta pomnikow nie wytrzyma z konfrontacja z faktami historycznymi. Jana III Sobieski spelnil tylko administracyjny obowiazek za co zreszta otrzymal zaplate. W tych czasach prawa mieskie nadawal wladca na wniosek pana. Gdyby podazac tym tropem to komu postawic pomnik w Pacanowie , za ta sama przysluge? Pacanow otrzymal prawa miejskie w tym roku. Wazne jest tez, ze kiedys trzymano sie zasady aby krolowi Janowi III Sobieskiemu budowac pomniki tylko na koniu a to drogie pomniki - aby uniknac - wygladu "kartofla" a taki efekt mamy w Rozwadowie. Nie rozwiajm tutaj watku o szkodach politycznych jakie wyrzadzil Rzeczypospolitej i przeznaczenie pieniedzy przez Sobieskiego na budowe Wilanowa Marysience zamiast na odbudowe Warszawy po zniszczeniach.
+0-0
Czwartek, 10 stycznia 2019 r. godz. 11:47
~jvm
@40 Slusznie, wiele miast polskich stracilo prawa miejskie z powodu manipulacji i podzegania przez jednych zaborcow przeciwko innym zaborcom. Tak bylo tez w przypadku Powstania Styczniowego - nawet po jego teoretycznym wygraniu - zachodzi pytanie to ktory zaborca otrzymal by tereny zaboru rosyjskiego - Habsburgowie czy Prusy? Bledem II Rzeczypospolitej czy kara bylo to ze z automatu nie anulowanu tego dekrtetu Cara. Po tzw. Odzieczy Wiedenskiej i glupocie politycznej Sobieskiego - Habsburgowie odwdzieczyli sie nam agresja sto lat pozniej. Z Osmanami mielismy zawsze dobre relacje dyplomatyczne pomimo prowadzonych wojen. Ten pomnik powinien zostac usuniety z Rynku Rozwadowskiego.
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 17:33
~40 gorszy za wpis
Tak się składa, że Pacanów stracił prawa miejskie po powstaniu styczniowym z powodu represji cara. Jest sporo takich miast, które straciły prawa miejskie.
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 15:27
~jasio
to dziś som jeszcze króliki czy zajomce czy jakies inne krwiopijcy
+0-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 14:07
~40 groszy za wpis
Rozumiem, że twarz Sobieskiego skierują na magistrat. Będzie to dokładnie linia prosta na gabinet naszego wspaniałego prezydenta.
+0-1
Czwartek, 10 stycznia 2019 r. godz. 08:59
~Alfonc
Jak by nie ten "wspaniały" Prezydent to by dalej gówno było z jedną trybunką i biblioteka .
+1-0
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 16:58
~niesmak_pozostanie
Przestawianie pomnikow, wylewanie asfaltu, oczka wodne... to jest poziom dzialan malego aparatczyka Lucjusza. Na tyle go stac!
+1-1
Środa, 9 stycznia 2019 r. godz. 14:40
~mieszkaniec
Kolejny wpis idioty. Błazen
+1-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.