Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
 Wiadomości lokalne
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
» Są chętni na przebudowę parkingu przy PCK w Stalowej Woli
» Pożar w bloku na Alejach. Na kuchence spalił się garnek
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Poniedziałek, 26 listopada 2018 r. godz. 10:57     /ZS/
Z Rozwadowa do Lwowa

Tyle jest gwiazd…, tyle jest miast… to słowa jednej z piosenek przedstawienia Z Rozwadowa do Lwowa.
"Tyle jest gwiazd…, tyle jest miast…" to słowa jednej z piosenek przedstawienia "Z Rozwadowa do Lwowa".
Fot. ZS
"Tyle jest gwiazd…, tyle jest miast…" to słowa jednej z piosenek przedstawienia "Z Rozwadowa do Lwowa". Słowem i powojennymi piosenkami Mariana Hemara, Wiktora Budzyńskiego czy Wiktora Tychowskiego wspominane są charakterystyczne lwowskie miejsca: Hetmańskie Wały, Stryjski Park, restauracja "Atlas", knajpa Baczewskiego, dzielnice Kleparów i Łyczaków.

Przed wojną lwowskie piosenki charakteryzowała niebywała wesołość. Były pogodne, pełne radości i dowcipu. Wspomnieć tu można audycję radiową "Wesoła Lwowska Fala", gdzie jej główni wykonawcy, dwaj batiarzy, Szczepcio i Tońcio wyśpiewywali pamiętane do dzisiaj "W Stryjskim Parku", "Tylko we Lwowie", "Za rugatku" i inne, równie znane piosenki.

Po wojnie pozostały już tylko wspomnienia o tym wyjątkowym, niegdyś polskim mieście, będącym kolebką polskiej kultury, nazywanym polską Florencją, pełnym talentów, ideałów, inteligencji, najpiękniejszych kobiet, muzyki i teatrów. I właśnie z tęsknoty za tym przedwojennym polskim Lwowem powstawały na emigracji utwory przepełnione uczuciem smutku i żalu, ale też nadziei, że ziszczą się sny o powrocie do znanych, ukochanych miejsc.

Dzisiejszy Lwów, jak wiele innych znanych miast, jest chętnie odwiedzany przez turystów. Są jednak osoby, dla których pozostaje on czymś więcej. To ludzie, którzy dzięki własnym doświadczeniom lub rodzinnym opowieściom przechowują w sercach dawne o Lwowie wspomnienia…

To dla nich, ale też wszystkich, którym bliskie są narodowe tradycje dedykowane jest przedstawienie "Z Rozwadowa do Lwowa. Wystawiona było w niedzielę 25 listopada w budynku Inżynierii Środowiska Oddziału Zamiejscowego KUL w Stalowej Woli, będzie potórzone 30 listopada w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury o godzinie 18.

Wykonawcy: Zespoły artystyczne Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli - Chór Lasowiacy, grupa wokalna "Pałacyk Michla", Kapela Podwórkowa "Rozwadów". Scenariusz i reżyseria: Julia Butryn - uczennica maturalnej klasy Liceum Samorządowego w Stalowej Woli. Kierownictwo artystyczne Edward F. Horoszko. Spektakl przygotowany w ramach zadania publicznego, współfinansowany ze środków Gminy Stalowa Wola we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli

Warto wspomnieć, że dokładnie 100 lat temu, w nocy z 21 na 22 listopada 1918 roku, po 146 latach zaboru austriackiego, Lwów z powrotem znalazł się w rękach polskich obroniony przez Lwowskie Orlęta. Historia Orląt Lwowskich do dziś jest aktualna. Niestety nie w cnotach Polaków, ale w ich wadach. Sto lat temu we Lwowie do obrony polskiej niepodległości stanęła tylko młodzież.

W 1918 roku Lwów był zamieszkały w 62 procentach przez Polaków, w mniej niż 30 procentach przez Żydów, i w 10 procentach przez inne mniejszości narodowe, w tym 2 procent Ukraińców. To polskie miasto 1 listopada 1918 roku zostało zajęte przez wojska ukraińskie - żołnierzy armii rozpadającego się cesarstwa austro-węgierskiego narodowości ukraińskiej z całej Galicji, którzy uznali zwierzchnictwo nowo powstałego rządu niepodległej Ukrainy - Ukraińskiej Rady Narodowej. Były to ostatnie dni pierwszej wojny światowej. W odpowiedzi na ukraińską okupację Lwowa, 6 listopada polska młodzież i polskie dzieci chwyciły za broń. 22 listopada prawie bez walk wojska polskie wkroczyły do miasta, z którego armia ukraińska sama się wycofała.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 29 listopada 2018 r. godz. 13:22
~Ola
dawny tancerz . Pewnie miałaś , miałeś kłopot w podstawówce , bo tyle byków w jednym zdaniu szkalującym inne osoby . Pewnie ci zabrali emeryturę esbecką i teraz swoje frustracje i żale przelewasz na stronę stalówki. Weż kredyt zmień pracę i kup sobie słownik i próbuj nauczyć się choć ze dwie strony , ale pewnie to przekracza twoje możliwości .
+0-0
Czwartek, 29 listopada 2018 r. godz. 19:34
~Ka-mil
A "Ola" to z choru lasowiackiego?
+0-0
Czwartek, 29 listopada 2018 r. godz. 04:55
~Dawny tancerz
Już nie można patrzeć na te prawie 100 -Letnie baby w tym chórze lasowiackim Co by się w Stalowej Woli nie działo to TYLKO te stare matrony pokazują Wstyd, TAKA wizytówka Stalowej Woli
+0-0
Czwartek, 29 listopada 2018 r. godz. 09:51
~optymista
do starego tancerza --patrzyłeś się w lustro stary tancerzu.Jeśli tego nie widzisz to możne jak Bóg da jeszcze zobaczysz.Na ciebie też przyjdzie koniec.
+0-0
Środa, 28 listopada 2018 r. godz. 19:38
~ka-ma
Czy to nie jest dziwne, ze mocno antysemicki zazwyczaj "Moher" w kwestii (rzekomej) checi zwrotu Polsce Lwowa powoluje sie na glos osoby pochodzenia zydowskiego?
+0-0
Czwartek, 29 listopada 2018 r. godz. 16:22
~mamuszka
Moher i poco ci dzisiaj ten Lwow,jak sami Ukraincy w nim mieszkaja,tak samo Niemcom niepotrzebny Szczecin a mlodzi Niemcy nie czuja ciagotek na wschod tylko na zachod.Musielibysmy za nasze polskie podatki wyremontowac to miasto a mieszkaliby Ukraincy
+0-0
Środa, 28 listopada 2018 r. godz. 21:50
~Moher49
Moher49 wcale ne jest antysemicki, nawet kiedyś żydówkę w buzię pocałował. Moher49 widzi co się dzieje w Polsce i na świecie, kto i jak światem rządzi. Komu służy namiestnikowski rząd w Polsce. Moher49 nie znosi, kiedy się "polski" rząd płaszczy i kundli przed bardzo złymi ludźmi z USA, UE i Izraela. Kto myśli, ten widzi co oni robią z Polską i Polakami. 300 mld USD im się zachciewa za niemieckie grabieże.
+0-0
Środa, 28 listopada 2018 r. godz. 11:20
~bbb
Oj,żeby była jeszcze gdzieś powtórka,bo w piątek nie mogę być na spektaklu,o wcześniejszych nie wiedziałam,a chętnie bym obejrzała i posłuchała.
+0-0
Środa, 28 listopada 2018 r. godz. 15:35
~Chór lasowiacy
będą napewno jeszcze informacje
+0-0
Środa, 28 listopada 2018 r. godz. 11:03
~Moher49
@ nocna_kawa, internetowi można wierzyć, albo nie wierzyć. Trzeba dobrze szukać, aby poznać prawdę. "kwitów" nie mam, ale polskiej żydówce mam prawo wierzyć. "Gorbaczow chciał Polsce oddać Lwów, Wilno, Stanisławów, Grodno, Tarnopol, ale już wówczas polscy ["polscy" - admin] politycy na sposób lokajski podlizywali się Litwinom i Ukraińcom" - twierdziła nieżyjąca już dr hab. Dora Kancleson, polska Żydówka, która większość życia spędziła w ZSRR. (salon24). Jest wiele informacji n/t pani Dory, większość na pewno prawdziwa.
+0-0
Wtorek, 27 listopada 2018 r. godz. 22:33
~nocna_kawa
Widziales(as) jakies dokumenty na ten temat? Bo "Internet" to zrodlo najdziwniejszych bajek, fantazji i wielu pospolitych klamstw!
+0-0
Poniedziałek, 26 listopada 2018 r. godz. 17:30
~Moher49
Lwów był i będzie nasz. Chciał Gorbaczow oddać, ale Kuronie, Michniki, Mazowieckie, Geremki pojechały i powiedziały - Lwów nie dla Polski.
+0-0
Poniedziałek, 26 listopada 2018 r. godz. 22:40
~mamuszka
Upadek Niemiec zaczal sie od przygarniecia NRD Niemiec.RFNowcy do dzis pluja sobie w brode za ta bratnia pomoc. Przezywaja wschodnich Ossis bo zainfekowaly Niemcy komunistyczna mentalnoscia
+0-0
Poniedziałek, 26 listopada 2018 r. godz. 22:20
~mc2
@merlot Zacznij czytac wiecej a nie bedziesz sie czepial Mohera. Poszukaj w internecie a znajdziesz. Nie tylko Gorbaczow chcial oddac Polsce Kresy Wschodnie.Bylo paru takich a ostatnoi nawet Putin takie rozwiazanie zaproponowal. Ja juz wielekrotnie pisalem ze wiedza wielu ludzi ktorzy komentuja tu na tym portalu jest bardzo mizerna na wiele tematow. To nie jest tylko problem naszego mista i mieszkancow To jest problem Polakow ze sie nie interesuja tym co sie w okolo nich dzieje. A najlepsi sa ci ktorzy nie maja pojecia o czyms a sie wypowiadaja. I akurat merlot nie pije do ciebie.
+1-0
Poniedziałek, 26 listopada 2018 r. godz. 20:37
~merlot
Chcial "Gorbaczow oddac"? Jakies zrodla lub/i dowody? Dlaczego klamiesz "Moherze" i to w tak naiwno-glupi sposob?? --- P.S. Pozdrowienia dla mieszkancow Wroclawia, Gdanska, Opola, Zielonej Gory i Szczecina... oni tez z cala pewnoscia tesknia za Lwowem!
+0-0
Poniedziałek, 26 listopada 2018 r. godz. 20:36
~mamuszka
Banderowcy by za to mu oczy wydlubali i tu przyjazn ukrainsko-polska sie konczy.Gorbaczow chcial oddac?Z tego co wiem to mieszka teraz w Niemczech
+0-0
Poniedziałek, 26 listopada 2018 r. godz. 16:51
~merlot
"Sto lat temu we Lwowie do obrony polskiej niepodległości stanęła tylko młodzież." ------------ Akurat to (patrz powyzej) nie jest prawda. Nie tylko mlodziez! Istnieje wystarczajaco duzo opracowan historycznych i artykulow na ow temat.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.