Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 29 marca 2024 r. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
 Wiadomości lokalne
» Renata Knap, kandydatka do Sejmiku Województwa Podkarpackiego
» Autobusy dla PKS-u. Co jeszcze należy naprawić?
» Rusza System Roweru Miejskiego
» Ruszyła budowa hali sportowej przy PSP nr 1
» Mając 2,7 promila wjechał autem do rowu
» Kiedy otwarcie Parku Jordanowskiego?
» Podwórko na Siedlanowskiego 2 dla starszych i młodszych. Remont przejdzie też parking przy Starostwie
» Wielki Czwartek w Pysznicy
» Polski Elvis Presley na fotelu u Doktora Piotra Trafidło!
» Pierwszy Festiwal Kwiatów za nami. Jeszcze w tym roku druga edycja
» Zapomniane Zasanie
» Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe: co mają do zaoferowania mieszkańcom?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Tam, gdzie serca łączą się w jedno
» Metallica symfonicznie
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Kabaret SMILE
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
»Akcja sadzenia drzew w Stalowej Woli
»PiS agitował na rynku w Rozwadowie
»Damian Marczak (KWW SPS) zaprezentował swoją drużynę
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Wtorek, 16 października 2018 r. godz. 21:03     /Artykuł promocyjny/
Nowe spojrzenie na gminę - wywiad z kandydatem na Wójta Gminy Pysznica Łukaszem Bajgierowiczem

Każda władza jest służbą, a nie przywilejem. To nie ludzie powinni być zależni od władzy, lecz przeciwnie - władza ma zależeć od ludzi - cytuje Łukasz Bajgierowicz, który już 21 października zmierzy się w walce o fotel wójta gminy Pysznica z Tadeuszem Bąkiem.
"Każda władza jest służbą, a nie przywilejem. To nie ludzie powinni być zależni od władzy, lecz przeciwnie - władza ma zależeć od ludzi" - cytuje Łukasz Bajgierowicz, który już 21 października zmierzy się w walce o fotel wójta gminy Pysznica z Tadeuszem Bąkiem.
"Każda władza jest służbą, a nie przywilejem. To nie ludzie powinni być zależni od władzy, lecz przeciwnie - władza ma zależeć od ludzi" - cytuje Łukasz Bajgierowicz, który już 21 października zmierzy się w walce o fotel wójta gminy Pysznica z Tadeuszem Bąkiem.

Ma 36 lat, jest rodowitym mieszkańcem Pysznicy, mężem i ojcem. Z wykształcenia jest ekonomistą, absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie, specjalność - Gospodarka i Administracja Publiczna, ukończył również studia podyplomowe o specjalności pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Prowadzi rodzinną firmę w zakresie szkoleń językowych oraz obrotu nieruchomościami. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami finansowanymi ze środków UE. Prywatnie pasjonat aktywnego trybu życia, piłkarz oraz trener piłki nożnej, aktualnie również w kadrze Reprezentacji Polski +35 w futsalu, czołowy zawodnik squash'a w regionie, miłośnik snowboardu.

- Piłkarz - przedsiębiorca - samorządowiec - który wizerunek Łukasza Bajgierowicza jest najbardziej trafny?

Każda z tych profesji składa się na obraz mojej osoby, choć obraz to jeszcze niepełny bo przede wszystkim staram się być dobrym człowiekiem i dbać o wartości - Wiara, Rodzina i Ojczyzna to fundamenty na których należy budować swoje życie.

- Dlaczego zdecydował się Pan kandydować na stanowisko wójta gminy Pysznica?

Osiem lat temu zostałem radnym gminy Pysznica i od tego czasu miałem możliwość obserwowania z bliska, jak podejmowane są decyzje dotyczące mieszkańców gminy Pysznica, jak wydawane są środki publiczne, z jakimi problemami borykają się mieszkańcy w każdej miejscowości naszej gminy. Te osiem lat działania w Radzie Gminy, utwierdziło mnie w przekonaniu, że trzeba podnieść jakość sprawowania władzy oraz zarządzania naszą gminą a także bardziej wsłuchiwać się w głos mieszkańców. Dlatego postanowiłem wystartować w wyborach i wykorzystać swoje doświadczenie samorządowe, biznesowe oraz energię sportowca dla rozwoju naszej gminy. Poza tym idę do wyborów z z zespołem składającym się z kilkunastu osób, zarówno młodych jak też doświadczonych, energicznych, dobrze wykształconych, przedstawicieli różnych branż i zawodów, zaś w synergii i jedności siła i rozwój.

- Jeśli uda się panu wygrać wybory,  przed jakim największym wyzwaniem stanie Pan jako nowy wójt gminy Pysznica?

Te największe wyzwania to trzy filary mojego programu: dialog, rozwój i bezpieczeństwo. We wszystkich tych obszarach mamy duże braki. Dialog konieczny jest w naszej gminie w kontaktach z mieszkańcami, z sołtysami, z radnymi, z przedsiębiorcami, ze stowarzyszeniami. To oni najlepiej znają problemy, które należy rozwiązać w ich miejscowościach. Trzeba umożliwić mieszkańcom załatwienie spraw w urzędzie w godzinach popołudniowych, trzeba wykorzystać narzędzia z których korzystamy w życiu prywatnym - możliwość załatwienia spraw przez Internet, płatności kartą. Konieczne są konsultacje przy planowanych inwestycjach - radni i sołtysi jako lokalni gospodarze mogą wnieść wiele cennych uwag, które pozwolą na zaprojektowanie inwestycji tak, aby były one funkcjonalne i zlokalizowane we właściwych miejscach.

- Drugi filar Pana programu - Rozwój. Gmina Pysznica wg dotychczasowych włodarzy rozwija się bardzo dobrze , wskazują na szereg inwestycji w ostatnich latach?

Inwestycje są, ale w bardzo małej skali - jak na potencjał i możliwości gminy. Dobitnie pokazuje to ostatni ranking "Wspólnoty" - pisma o tematyce samorządowej. W kategorii gmin wiejskich poziom wydatków inwestycyjnych na mieszkańca za lata 2015-2017 plasuje gminę Pysznica aż na 1170 miejscu na 1555 ujętych gmin wiejskich. W poprzednich rankingach obejmujących lata 2013 i 2014 nie było lepiej, bo były to miejsca 1171 i 1128 (!). Z terenu powiatu stalowowolskiego i niżańskiego wyprzedzają nas prawie wszystkie gminy. Np. Krzeszów na 278 miejscu, Zaleszany na 769, Bojanów na 857, . Równie słabo wypadamy w rankingu wykorzystania przez samorządy środków pozyskanych z Unii Europejskiej w latach 2014-2017. Tu jesteśmy na 886 miejscu i znowu wyprzedzają nas prawie wszystkie okoliczne gminy - Zaleszany na 305, Krzeszów na 326, Bojanów na 544. To oznacza jedno: zamiast pozyskiwać środki zewnętrzne na inwestycje i rozwój gminy, wydajemy własne środki z budżetu i posuwamy się do przodu małymi krokami. Tu dla zobrazowania: chwalimy się w tej kadencji remontem boiska w Kłyżowie, szatni w Jastkowicach i budową boiska trawiastego w Studzieńcu. W gminie Bojanów w tym czasie wybudowano pełnowymiarową halę sportową z zapleczem, buduje się trzy oświetlone boiska wielofunkcyjne (w gminie będzie ich łącznie siedem), dwa kompleksy lekkoatletyczne, boisko do mini-golfa, a w planach jest budowa kolejnej pełnowymiarowej hali sportowej i basenu szkolnego. Wszystkie inwestycje oczywiście z zewnętrznym dofinansowaniem. Innym gminom również udało się pozyskać środki zewnętrzne na inwestycje w sport i rekreację dla mieszkańców - gmina Jeżowe ponad 2 mln złotych, gmina Zaleszany ponad 1,5 mln złotych. Naszą gminę dzieli od nich inwestycyjna przepaść.

- Jednak, jak wskazują dane, liczba mieszkańców gminy Pysznica z roku na rok się zwiększa.

To nie dziwi, ze względu na bliskość Stalowej Woli. Gmina Pysznica, jako jedna z niewielu gmin w powiecie stalowowolskim może poszczycić się stałym wzrostem liczby mieszkańców, którzy podnoszą jej potencjał, jednak to przede wszystkim rezultat położenia geograficznego nie zaś działań lokalnego samorządu. Wzrost liczby nowych mieszkańców to więcej nowych środków finansowych na nowe inwestycje, pod warunkiem, że są zameldowani i płacą podatki na terenie gminy. Aby ich do tego zachęcić trzeba stwarzać odpowiednie warunki. Dlatego chcemy podłączać więcej domów do kanalizacji, poprawić komunikację na terenie gminy, wybudować żłobek, chcemy zapewnić wszystkim dzieciom w szkole obiad za symboliczną złotówkę. Uważamy, że możemy się także starać o budowę basenu. Na to wszystko potrzeba środków, ale jest na to sposób. Sąsiednie gminy, choć borykają się z problemami demograficznymi i są biedniejsze od naszej gminy, zdecydowanie lepiej wykorzystują dotacje krajowe i unijne.

Prosty przykład - jak podaje GUS w 2016 roku dostęp do sieci kanalizacyjnej miało 41,6% mieszkańców gminy Pysznica. W gminach ościennych ten wskaźnik wynosił: gmina Zaleszany 45%, gmina Jeżowe 77%, gmina Jarocin 75,9%, gmina Ulanów 70,1%. Kluczowe środki unijne na rozwój gospodarki wodno - ściekowej w tej kadencji zapewnione były przez Urząd Marszałkowski w ramach RPO WP na lata 2014 - 2020. Rozdysponowano dla podkarpackich gmin ponad 383 miliony złotych. Praktycznie każda gmina, która złożyła poprawny wniosek otrzymała dofinansowanie (MOF). Gmina Pysznica złożyła wniosek w pierwszym naborze razem z gminą Zaleszany, jednak został on odrzucony ze względu na błędy. W drugim naborze Gmina Pysznica wycofała się z ubiegania o środki, co zostało wykorzystane przez gminę Zaleszany, która otrzymała na kanalizację olbrzymią kwotę ponad 25 milionów złotych. Z dotacji skorzystały również gminy sąsiednie: gmina Jarocin - 2,5 mln zł, Ulanów - prawie 10 mln zł, gmina Zaklików ponad 2 mln zł, Rudnik nad Sanem - ponad 7 mln zł, gmina Grębów - prawie 8 mln zł, gmina Krzeszów - ponad 8,5 mln zł i gmina Jeżowe - prawie 8 mln zł.

W okresie ostatnich czterech lat gmina Pysznica nie korzystała z dofinansowania na termomodernizację, choć takich prac wymaga budynek szkoły w Krzakach, szkoła w Kłyżowie, budynek ZGK w Pysznicy, czy inne budynki publiczne na terenie gminy. Urząd Marszałkowski rozdysponował na projekty termomodernizacyjne około 300 mln złotych, a dotacje na tego typu inwestycje otrzymały okoliczne gminy m.in. gmina Zaleszany - ponad 2 mln zł, Zaklików - ponad 2,5 mln zł, Grębów - prawie 3 mln zł, gmina Ulanów i gmina Jeżowe - poniżej 1 mln zł. Gminy inwestowały w projekty termomodernizacyjne, ponieważ efektem takich inwestycji są oszczędności w kosztach ogrzewania i kosztach energii elektrycznej, czy zyski przy produkcji energii odnawialnej. Oszczędności wykorzystywane są przez gminy np. na budowę nowych dróg lokalnych i inne potrzeby inwestycyjne.

Gmina Pysznica nie wykorzystała również możliwości dofinansowania instalacji OZE na budynkach mieszkalnych. Złożony przez gminę Pysznica wniosek na montaż kolektorów słonecznych i fotowoltaicznych zajął trzecie miejsce od końca. Dotację w tym naborze otrzymała m.in. gmina Zaklików - prawie 10 mln zł.

Gmina Pysznica nie złożyła również żadnego wniosku na montaż instalacji OZE na budynkach publicznych. Montaż instalacji fotowoltaicznej wpłynąłby na ograniczenie kosztów opłat za energię elektryczną, które mogłyby być wydatkowane na inne potrzeby. Z dotacji skorzystały m.in. gminy Ulanów, Jarocin, Jeżowe. Urząd Marszałkowski rozdysponował na ten cel pulę około 70 mln złotych.

W ostatnich naborach dotyczących rozwoju sieci wodociągowej gmina Pysznica również nie złożyła wniosku. Gminy sąsiednie, jak Jeżowe, czy Rudnik nad Sanem wnioskowały o dofinansowanie projektów związanych z modernizacją stacji uzdatniania wody, co pozwoli uniknąć problemów z brakiem wody w okresach szczytowego zapotrzebowania w okresie letnim. Ograniczenia w dostawie wody coraz częściej widoczne są w naszej gminie, jednak przedstawiony problem nie został do tej pory rozwiązany.

Gmina nie skorzystała również z dotacji na projekty infrastrukturalne (EFRR) w obszarze edukacji, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, gospodarki odpadami, czy rewitalizacji.

- W takim razie co trzeba zrobić, aby wykorzystywać środki zewnętrzne tak, jak inne gminy?

Po pierwsze nie mówić, że się nie da. Skoro inne gminy pozyskują, to znaczy, że są takie możliwości. I tu znowu przykład: od 2000 roku czynnie działam w stowarzyszeniu LZS Olimpia Pysznica jako działacz, zawodnik oraz trener piłki nożnej. Z tego tytułu mam dobre rozeznanie, jak wyglądają obiekty sportowe w różnych gminach. Okazuje się, że w klasie okręgowej tylko dwie drużyny nie mają porządnej, murowanej szatni - są to Bukowa Jastkowice i Olimpia Pysznica - to trzeba zmienić. Jako radny wskazywałem możliwości pozyskania dofinansowania środków na modernizację infrastruktury sportowej np. z Ministerstwa Sportu, ale władze naszej gminy twierdziły, że nie mamy takiej możliwości. Okoliczni włodarze chyba nie wiedzieli, że się nie da, bo skorzystali z takich dofinansowań w Zaleszanach i Bojanowie. Podobnie sytuacja wygląda w gminie Jeżowe, która dosłownie przed kilkoma dniami otrzymała z Ministerstwa Sportu ponad 2 mln zł dotacji na budowę i przebudowę infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Moim celem jest zapewnienie lepszych warunków dla rozwoju i codziennego życia mieszkańców, nie tylko w obszarze sportu, ale również w obszarze ochrony zdrowia, kultury, edukacji i pomocy społecznej. Obowiązkiem każdej gminy jest rozwój, a w obecnym okresie on jest mocno uzależniony od pozyskanych środków zewnętrznych i realizowanych inwestycji, których zdecydowanie w naszej gminie brakuje.

- A jeżeli chodzi o trzecie wyzwanie, czyli bezpieczeństwo?

Tu także jest wiele do zrobienia. Konieczne są inwestycje poprawiające bezpieczeństwo zarówno na drogach powiatowych jak i drogach gminnych. Mam tu na myśli nie tylko drogę powiatową w Pysznicy i w Kłyżowie, ale także drogę w Brandwicy, w Krzakach i drogę do Słomianej, bo jest tam bardzo niebezpiecznie. Mieszkańców nam przybywa, więc oczekiwania w kwestii dróg lokalnych, chodników, oświetlenia również są większe - to wszystko da się zrobić, tylko musimy na to pozyskiwać środki. Rząd szykuje dużą pulę środków na drogi, więc nie ma innej opcji - musimy tą szansę wykorzystać, musimy mądrze planować, składać wnioski, próbować. Nie można robić tego hurtem przed wyborami, kiedy koszty budowy są największe i brak wykonawców, tylko sukcesywnie działać od początku kadencji.

- Realizacja założeń takiego programu wyborczego to plan ambitny i niełatwy.
Tak, ale jak najbardziej możliwy do wykonania jeśli jest chęć i energia do działania, oparta na wiedzy i doświadczeniu. Ponadto intensywna praca powinna iść w parze z aktywnością kulturalną i sportową gdyż nie tylko samym chlebem człowiek żyje. Oprócz planów inwestycyjnych, o których była mowa wyżej konieczna jest organizacja w większym niż dotychczas stopniu wydarzeń o charakterze historyczno-patriotycznym, oraz promocja aktywnego stylu życia poprzez organizowanie imprez o charakterze sportowym typu rajdy rowerowe, biegi, sportowe pikniki rodzinne.

- W takim razie czego można Panu życzyć w nadchodzących wyborach?

Wysokiej frekwencji. Jeżeli mieszkańcy pójdą do wyborów, to będzie oznaczało, że nie jest im obojętne, jak przez najbliższe 5 lat będzie rozwijała się gmina Pysznica. Obecny wójt na ulotce wyborczej ma hasło, że "jest gwarantem dalszego dynamicznego rozwoju gminy". Wielu mieszkańców, na czele ze mną tego dynamicznego rozwoju nie widzi, zauważając jednocześnie możliwości dla takiego rozwoju. Dlatego sądzimy, że nowy wójt i nowa rada otworzą nowe możliwości dla gminy Pysznica.

- W takim razie życzę wysokiej frekwencji i dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję bardzo.

Materiał wyborczy KWW Łukasza Bajgierowicza

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.