Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 18 marca 2019 r. Imieniny: Edwarda, Narcyza, Zbysława
 Wiadomości lokalne
» Za kościołem Opatrzności Bożej powstanie plac zabaw z ogrodami zucha i formalnym
» Komunikat MZK
» Sandomierska Solidarność popiera nauczycieli strajkujących w kuratorium
» Dyskretnie towarzyszą młodym poetom
» DK77: na remontowanych Alejach autobus staranował osobówkę
» Nowa wystawa w galerii Tło. Tym razem "na skrzydłach wyobraźni"
» Jastkowice. Spalił się drewniany dom. Jedna osoba nie żyje
» Starszy brat wymierzył sprawiedliwość
» Czym jest dobry detaling? Czym nie jest?
» Na wakacjach nie popływasz na krytym basenie. Będzie remont
» Akcja PASY
» DK77: wypadek przed szkołą w Zaleszanach. 2 osoby ranne
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Zajęcia z matematyki dla maturzystów
» Wykłady otwarte Uniwersytetu Trzeciego Wieku
» Dzień Otwarty KUL Stalowa Wola
» Ojcowski Poligon Duchowy
» XI Zdarzenia teatralne
» Przeczytaj Białoszewskiego i wygraj 1000 złotych
» Naucz się rysować komiks w MBP
» Po górach na uwięzi - ferraty w Dolomitach - spotkanie z Jolantą Rydkodym
» Szkolenia dla Kół Gospodyń Wiejskich
» Na skrzydłach wyobraźni - wernisaż wystawy malarstwa Iwony Pityńskiej
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: 30 rocznica sakry bp Edwarda Frankowskiego
»30 rocznica sakry bp Edwarda Frankowskiego
»Miejska Wigilia z szopką i jarmarkiem
»Protest urzędników przed Sądem Rejonowym
»Stalowa Wola na COP24
»Otwarcie Centrum Języka i Kultury Chińskiej w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Czwartek, 21 czerwca 2018 r. godz. 20:19     /Magdalena Rodecka/
Gmina dokłada do pieca

Na spotkanie przyszło ponad 200 osób. W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne.
Na spotkanie przyszło ponad 200 osób. W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne.
Fot. Jacek Rodecki
W Bibliotece Międzyuczelnianej odbyło się pierwsze spotkanie na temat uzyskania dofinansowania do wymiany kotłów na gazowe i przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zainteresowanie wśród mieszkańców było ogromne. Ci, którzy z różnych przyczyn nie mogli dziś w nim uczestniczyć mają szansę w przyszłym tygodniu.

O dofinansowanie będzie zabiegać miasto w ramach projektu: "Ekomiasto Stalowa Wola - Wymiana źródeł ciepła". Mieszkańcy mają szansę na uzyskanie do 85% dofinansowania na wymianę kotłów na paliwa stałe: gazowe, na pellet, ekogroszek, przyłącz do PEC-u. Warunkiem jest jednak likwidacja dotychczasowego źródła ciepła.

Koszty poniesione przez mieszkańców o czym mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny to 90 złotych za domek, 350 złotych za blok w ramach weryfikacji budynku. - Ten wkład to jest Państwa jedyne ryzyko, o którym informujemy na samym początku, żeby nie było nieporozumień. Ale możliwość uzyskania dofinansowania do 85% na zakup i instalację kotła to ryzyko, które się opłaca - przekonywał prezydent.

Oprócz 90 złotych mieszkańcy opłacą wkład własny w wysokości 15% wartości netto, vat od całej wartości instalacji (8 % dla budynków do 300 m2, 23% w budynkach niemieszkalnych oraz w tych gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza) i koszty niekwalifikowane, które okażą się konieczne do wykonania (zostaną wskazane podczas weryfikacji). Przez okres 5 lat mieszkaniec będzie w ramach trwałości projektu musiał ubezpieczyć instalację i utrzymywać ją w należytym stanie. Po zakończeniu projektu jako własność gminy ma zostać ona przekazana nieodpłatnie mieszkańcom.

O tym jak wymiana kotła na gazowy z węglowego jest ważna dla naszego środowiska i zdrowia mówił Marek Pęk, z EKOSFERA Energia Odnawialna Sp. z. o. o z Krosna: - Zła jakość powietrza ma wpływ na środowisko, wpływa na nasze życie, zdrowie nasze i naszych dzieci. Niska emisja a więc kotłownie domowe, tam gdzie kominy nie przekraczają 40 metrów są głównymi sprawcami smogu. Do tego zła jakość paliw, węgiel mocno zanieczyszczony, spalanie drewna o wilgotności powyżej 25% i uwalniane benzopirenu to główne niebezpieczeństwa. Nie można pominąć nieodpowiedzialnego działania mieszkańców polegającego na paleniu plastików, gumy.

Jak wyjaśniał Pęk na niską emisją można wpływać i obniżać ją poprzez termomodernizację budynków, odnawialne źródła energii, wymianę urządzeń domowych na energooszczędne, wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na kotły gazowe, kotły opalane biomasą, na ekogroszek i przyłączanie się do sieci ciepłowniczej.

Projekt adresowany jest do osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Kolejne spotkania informacyjne odbędą się 26 i 29 czerwca o godzinie 17:30 w Bibliotece Międzyuczelnianej. Od 2 do 12 lipca będzie można składać zlecenia wykonania weryfikacji, od 30 lipca do 16 sierpnia będą przyjmowane deklaracje uczestnictwa w projekcie, zaś 31 sierpnia ukaże się lista rankingowa.

Warunkiem niezbędnym uczestnictwa w projekcie jest lokalizacja nieruchomości na terenie Stalowej Woli, uregulowany stan prawny obiektu, brak jakichkolwiek nieuregulowanych, a wymagalnych zobowiązań mieszkańca wobec gminy, w budynku, w którym będzie montowane nowe źródło ciepła w okresie ostatnich 10 lat były przeprowadzone inwestycje mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków (np.: docieplenie ścian, fundamentów, stropów, wymiana stolarki okiennej, wymiana drzwi zewnętrznych, wymiana oświetlenia budynku na energooszczędne, wymiana sprzętów domowych na energooszczędne itp.
Zdjęcia
Na spotkanie przyszło ponad 200 osób. W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne.Na spotkanie przyszło ponad 200 osób. W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne.Na spotkanie przyszło ponad 200 osób. W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne.
Na spotkanie przyszło ponad 200 osób. W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne.Na spotkanie przyszło ponad 200 osób. W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne.Na spotkanie przyszło ponad 200 osób. W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 24 czerwca 2018 r. godz. 19:45
~Hagg
Nadbereżny to najlepszy prezydent w historii Stalowej Woli. Opozycja ujada bo doskonale zdaje sobie z tego sprawę
+0-0
Niedziela, 24 czerwca 2018 r. godz. 16:55
~szok
No bez jaj. Widzieliście oświadczenia majątkowe? Toż to szok.
+0-0
Niedziela, 24 czerwca 2018 r. godz. 11:56
~sic
W moim skromny przeświadczeniu to najwięcej tyrają w urzędzie dwie osoby, pan Nadbereżny i pani skarbnik. To widać po ich oświadczeniach majątkowych na BiP! Kto to widział by tak się przemęczać? Potem może dojść do jakiejś groźnej choroby zawodowej lub gorszego nieszczęścia. Zwolnijmy zapracowanych urzędników by tym samym ich oszczędzić!
+0-0
Niedziela, 24 czerwca 2018 r. godz. 09:10
~bisse
"wit" musisz tak pisać jako dyżurujący ochroniarz p. Nadbereżnego ze względu na stanowisko w magistracie? Z pewnością są nagrania z tamtych spotkań a także z tego ostatniego z 'dopłat do pieca" by można zweryfikować twoją linię obrony. Nie ma to znaczenia co ty piszesz bowiem ludzie czują się oszukani tamtym projektem a ten też nie jest pewny. Pewnym jest tylko wydatek 90 złotych każdego kto będzie uczestniczył w projekcie jako koszt niekwalifikowany. O tym, że Nadbereżny jest arogantem nie od dzisiaj wiadomo, a że siedzi w urzędzie nierzadko do 20 to tym bardziej go pogrąża jako nieudolnego szefa samorządu. Z całą pewnością nie przyjmuje interesantów więc na co przeznacza czas wolny od pracy ten "stachanowiec"? Jesienią go wyzwolimy z tych pęt pracoholika w które się sam wkręcił!
+0-0
Niedziela, 24 czerwca 2018 r. godz. 00:59
~el.mutant
Fotowoltaikę to se wsadźcie do: (_:_) Bando budżetowych naciągaczy!
+0-0
Niedziela, 24 czerwca 2018 r. godz. 00:22
~el.mutant
BTW: Mirek.O. to zwykły oszołom (tak wynika z jego postu). ...to już chyba jest ubezpieczone, q-rna! Po co, to, po co?! (Dla szmalu tym, co ich budżet pomizia... q-rnaaaa!). Jakoś mnie nie chce miziać..., nawet za darmo...
+0-0
Sobota, 23 czerwca 2018 r. godz. 11:14
~Bławat
Nie podoba mi się te udział firm ubezpieczeniowych w spijaniu śmietanki. Niby za co i komu, skłonni są wypłacić ubezpieczenie. Chyba nie za spartaczenie przez wykonawcę czy producenta. Pytanie; instalacje ogrzewające budynek, to element trwały budynku (jako taki powinien być objęty ubezpieczeniem budynków) czy może mienie ruchome?
+0-0
Sobota, 23 czerwca 2018 r. godz. 07:39
~Mirek O.
To najlepsza kadencja prezydenta od kilkudziesięciu lat. Jestem pod wrażeniem tego co robi Nadbereżny. Mieszkam na ul. Wolności widzę że haruje od 7 do 20 czasem kończy pracę później.
+0-0
Sobota, 23 czerwca 2018 r. godz. 07:31
~TROL KŁAMIE
Ale opozycyjne trole kłamią. Naprawdę opozycjo wstydź się, nie ma ludzi naiwnych, za jakich ich bierzecie. Dostaliście kopa w tyłek i jak widać słusznie!
+0-0
Sobota, 23 czerwca 2018 r. godz. 06:50
~kopciuch
Wszyscy twierdzą że kopciuchami palą najubożsi,a w projekcie są podane takie uwarunkowania że właśnie oni nie będą mogli skorzystać z dopłaty jeżeli doszło by w ogóle do tych dopłat. Jak kogoś by było stać na takie inwestycje w swoim domu jak docieplenie nowa elewacja wymiana wszystkich okien i ubezpieczenie nowej instalacji to nie musiał by korzystać z żadnej pomocy.A tymczasem zima się zbliżą,węgiel podrożał cały ten projekt jeszcze w lesie i dalej jesteśmy w tym samym miejscu.Prezydent bardzo kwieciście obiecuje różne rzeczy tymczasem skupia się na parkach rozrywki.
+0-0
Sobota, 23 czerwca 2018 r. godz. 00:23
~wit
@vivat ,piszesz nieprawdę .Byłem na wszystkich spotkaniach w sprawie fotowoltaiki i nigdy tam nie padło słowo , że dofinansowanie jest pewne !! Pewne to jest to ,że gadasz półprawdy i kłamstewka jak WYBORCZA .Nie było mowy o żadnym "blamażu"władz STW ani zapewnienia Nadbereżnego że dofinansowanie jest pewne ,dobrze , że wreszcie prezydent wchodzi w takie projekty może któryś Stw wygra i ludzie coś na tym skorzystają .To rzekomo ostra reakcja Prezydenta na zapytanie z sali to również bujda przez Ciebie wymyślona ...nic takiego się nie zdarzyło!!
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 23:53
~angel
Pierd... Z wody można zrobić niezłe paliwo zastępcze dla silników wysokoprężnych ale nikt z tym nic nie robi bo po co . Najlepiej oskarżyć o zanieczyszczanie środowiska i "z głowy"a kasa z rafinacji musi być przecież. Sami byśmy zezwolili na używanie źródeł odnawialnych w autach to by też i inni to zrobili ale po co . Podatek od paliwa musi być . Niedługo przeciętnemu kowalskiemu zostanie 10 zł na życie
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 21:56
~Jerrp
Lepiej drogi Press-y-dencie dopłać do filtrów alutkowi i hjs-owi większy pożytek i powietrze jak w Ciechocinku w 48h się zrobi.
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 21:44
manukun
@reh Tu chodzi o zasady. Nadbereżny całkowicie zniszczy zaufanie mieszkańców do władz miasta. Jeszcze jedna wtopa i nikt nie będzie wierzył ani prezydentowi miasta, ani radnym. Tak, fotowoltaika to blamaż władz. Namówili ludzi na wydanie kasy na mapki ze starostwa, ludzie uwierzyli, zapłacili, starosta chwali się dodatkowym wpływem. Kasa wydana na marne, bo każdy znający zasady poprzedniego konkursu mógł się domyśleć o braku szans na realizację projektu fotowoltaicznego. Oczywiście nikt z władz na ten temat nawet się nie zająknął. Większość osiedli w Stalowej Woli jest zgazyfikowanych i/lub podpiętych do sieci ciepłowniczej. Tymczasem brak dostępu do tej infrastruktury był głównym kryterium wyboru gmin, które dofinansowanie otrzymały. Do tego dochodzi premia dla gmin wiejskich o i niskich dochodach własnych - miasto ze strefą przemysłową tego nie spełnia.
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 19:32
~ja2
@ reh - konkurs powiadasz? Dobry jesteś.
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 16:49
~reh
@ja sprawa już pokryła się warstwą kurzu a ty z uporem maniaka wracasz do tych solarów i fotowoltaiki .Rozumiesz termin KONKURS ? startujesz , wygrywasz lub przegrywasz to się nazywa konkurs człowieku !!! Ryzykujesz 80 lub 90 złotych a jeśli wygrasz to zyskujesz spore pieniądze , jesli przegrasz tracisz te kilkadziesiąt złotych . Czepiacie się hejterzy tych konkursów jak pijany ściany , przecież Nadbereżny nic z tego niema .Tak samo jest z tą wymianą kotłów ... mi dwa lata temu wysiadła elektronika w gazowym i musiałem wymienić na nowy , koszt prawie 9 tys czyli musiałem wyskoczyć z tej kasy bez dofinansowania .Teraz ludzie mają szansę dostac dofinansowanie i niech ryzykują te 90 zł bo w porównaniu do moich kosztów to jest nic ,,, może się uda .
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 14:02
~ja
@~... - solary i fotowoltaika śmiga, aż miło. Piszesz, że nikogo nic nie kosztowało???????????Nie wstyd Ci?
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 12:08
~...
Zupełnie nie rozumiem tych komentarzy. Udział jest dobrowolny, kto chce mieć dopłatę do wymiany kotła to się zgłasza, kto nie chce to kupuje sam. Więc o co wam chodzi. Jak nie chcesz to idź do sklepu i sobie kup. Po za tym to w OZE nikt nie płacił ani grosza a jak ktoś chciał to sobie może wziąć mapę ze starostwa i za 500 zł i za 1000 zł co to kogo obchodzi, twój wybór.
+0-1
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 11:53
~Tapicer
@podsluchane, żeby nie miał na wizażystów 167 tysięcy. Soltysowa chciała zostać miss , ze tyle kasy w jednym roku na puder wydała?
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 11:25
~Ech...
Co wam się nie podoba hejterzy? Kartony w łapy I proteścik zróbcie. Nie zapomnijcie o mediach bo lans musi być
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 11:21
~jasio
czy tu nie chodzi o to żeby spalic ksiaszki w bibliotece puki som jeszcze piece
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 11:10
~Tak tak
Szary człowieku - o jakim hejcie piszesz jak ktoś szczerą prawdę pisze
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 09:44
~podsłuchane
Tusk nie każe dawać pieniędzy dla Polski,żeby PIS nie miał na nic.
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 09:42
~vivat
"Manukun" ma rację, że tak będzie jak z OZE. Za tym przemawia kwota 6,5 mln złotych jakie może miasto łyknąć gdy "wygra" projekt. Ten sam czarodziej bez cienia wstydu po poprzednim blamażu z OZE nawijał makaron na uszy zebranym z pewnością nieomal 100% , że pieniądze będą. Podobnie było na ostatnim ze spotkań w auli politechniki gdy zwracał się do zebranych, ze jeśli zgodzą się zwiekszyć własny udział w projekcie to wowczas jest pewne, że jego wniosek(projekt) będzie załatwiony pozytywnie, bowiem ma wysoka punktację! Prezydent to typowy pisowski arogant, skoczył z buzią na jednego z pytających i od razu mu zastrzegł, że nie musi w projekcie uczestniczyć. Więcej chłopcze pokory i zrozumienia dla chcącego wiedzieć więcej niż panu się wydaje. Dyktować to może swoim radnym, kolesiom przy kawie espresso i ciasteczkach i innym temu podobnym. Ten człowiek jest jednym z tych co łoży na pana utrzymanie. Tak trudno to zrozumieć?
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 09:35
~allluuu
Huciany jak by nie to aluminium to byś z glodu i pragnienia padł
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 09:27
~Szary człowiek
Czy nawet pod takim artykułem troll opozycyjny musi hejtować?
+0-1
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 08:26
~Huciany
A co z aluminium?
+0-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 07:12
~Eko
Podatnicy dokładają, a nie gmina. Ja chętnie nabędę teslę lub inny elektryczny samochód za 15% jego wartości.
+1-0
Piątek, 22 czerwca 2018 r. godz. 06:59
manukun
Hahaha, już wydębili od ludzi po 120 zł na mapki. Teraz wezmą "tylko" 90. I znowu nagle się okaże, że jednak nie będzie pieniędzy. A nie będzie, bo Stalowa Wola z doprowadzoną siecią gazową/ciepłowniczą do większości osiedli będzie na końcu listy samorządów wytypowanych do dofinansowania. Urząd wyroluje was z nowu, po czym jak sprawa przycichnie, pochwali się zwiększonymi wpływami do budżetu.
+0-0
Czwartek, 21 czerwca 2018 r. godz. 23:39
~stalowiak
darek, idź powywijaj kanisterkiem a nie hejtuj
+0-0
Czwartek, 21 czerwca 2018 r. godz. 22:32
~sss
piec to jest do pizzy, a gmina dokłada do kotłów
+0-0
Czwartek, 21 czerwca 2018 r. godz. 22:18
~Michał
Czy Wy wszędzie musicie widzieć politykę? Merytoryczne, pełne informacji konkretne spotkanie. Prezydent też konkretnie nawet byłem zdziwiony że to dość stanowczy gość jest do głupich pytań z sali i bez niepotrzebnego pudru w dyskusji. A co ważne mimo, że rok wyborczy to nie było żadnej polityki ani obietnic. Wręcz przeciwnie bardzo realistyczna wizja realizacji i kosztów. Ja w ten projekt wchodzę może sie uda bo to dobra okazja.
+0-0
Czwartek, 21 czerwca 2018 r. godz. 21:24
~mixxer
Juz jest tu nieodlaczny klakier prezydenta, ktory pojawia sie pod roznymi wiadomosciami uzywajac dziesieciu roznych pseudonimow!
+0-0
Czwartek, 21 czerwca 2018 r. godz. 20:58
~stalowiak 81
Byłem, widziałem. Panie prezydencie szacunek. Od rana pan zapiernicza do 20 godziny na ciężkich spotkaniach z ludźmi. Opozycja co? Tylko przed komputerem hejt wstawia.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.