Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy
 Wiadomości lokalne
» Dzień otwarty w SLO
» Trzy auta zderzyły się na Chopina. Dwupasmówka zablokowana
» IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Stalowej Woli
» Dlaczego nie działa tężnia w Parku Jordanowskim?
» Drzewko za makulaturę ma już 10 lat
» Ruszają miejskie potańcówki
» Na trasie podskarpowej auto wypadło z drogi. 1 osoba ranna
» Kwietne sadzonki z Parku Jordanowskiego skradzione
» Wodny plac zabaw do remontu. Brakuje tylko wykonawcy
» DK77: wypadek w Turbi. W zderzeniu dwóch aut ranna jedna osoba
» Od Działkowej w stronę VIVO! powstanie chodnik
» 84-letni rowerzysta potrącony na Okulickiego
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Benefis Jerzego Augustyńskiego
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Warsztaty motania lalek
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Poniedziałek, 21 maja 2018 r. godz. 10:06     /Infomacja prasowa/
Zabytkowa kapliczka będzie przebudowana

Po zrealizowaniu inwestycji zachowany będzie dla przyszłych pokoleń obiekt sakralny w niezmienionej formie architektonicznej o istotnym znaczeniu dla miejscowego kultu religijnego.
Po zrealizowaniu inwestycji zachowany będzie dla przyszłych pokoleń obiekt sakralny w niezmienionej formie architektonicznej o istotnym znaczeniu dla miejscowego kultu religijnego.
Fot. D.W.
Rozpoczęła się budowa nowej przydrożnej kapliczki znajdującej się w pasie drogi wojewódzkiej na ul. Lubelskiej w Radomyślu. Inwestorem jest Gmina, niemniej jednak roboty murarskie nowej, odsuniętej od jezdni kapliczki wykonuje grupa mężczyzn z Radomyśla.

Kapliczka ze względu na zbyt bliskie położenie od drogi wojewódzkiej, o dużym natężeniu ruchu, była już w bardzo w złym stanie technicznym. Na elewacjach kapliczki występowały liczne pęknięcia i odspojenia tynku oraz pęknięcia ścian, spowodowane utratą przez nią stabilności.

Dlatego też w sprawie przebudowy kapliczki w maju ubiegłego roku odbyło się spotkanie wójta Jana Pyrkosza z Konserwatorem Zabytków w Tarnobrzegu Dominikiem Komadą i Kierownikiem Rejonu Dróg Wojewódzkich w Stalowej Woli Zbigniewem Wydrą. Udział wzięli również radny Julian Geneja oraz p. Dorota Borys. Na spotkaniu omówione zostały możliwe warunki przebudowy obiektu. Ostatecznie gmina uzyskała zgodę Konserwatora na odsunięcie kapliczki od krawędzi jezdni o ok. 3 m. Oznaczało to, że kapliczkę należy rozebrać i wiernie odtworzyć w nowym miejscu. Nie zmieni się powierzchnia zabudowy ani cechy architektoniczne obiektu. Przesunięcie kapliczki ograniczy wpływ drgań spowodowanych ruchem samochodowym na stan odtworzonej kapliczki oraz negatywny wpływ wód opadowych.

Po zrealizowaniu inwestycji zachowany będzie dla przyszłych pokoleń obiekt sakralny w niezmienionej formie architektonicznej o istotnym znaczeniu dla miejscowego kultu religijnego.

Obecnie kapliczka została już rozebrana i budowana społecznie w nowym miejscu przez dwóch murarzy z Radomyśla - Panów Władysława Słombę i Tadeusza Cieślaka, a prace prowadzone są w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 11 września 2017r. Duże zaangażowanie w tym przedsięwzięciu wykazuje radny Julian Geneja oraz P. Marian Chudy, który prowadzi dokumentację kronikarską budowy. Cegłę na budowę przekazała parafia, natomiast zakup pozostałych materiałów budowlanych finansowany jest obecnie z budżetu gminy.

Kapliczka pochodzi z XIX wieku i jest ujęta w Gminnej Ewidencji Zabytków. Gmina dokonała wpisu tego obiektu sakralnego do rejestru zabytków, aby móc finansować prace remontowe z budżetu gminy. We wsparciu w odbudowie historycznego i sakralnego obiektu uczestniczyli także mieszkańcy Radomyśla, którzy zorganizowali zbiórkę pieniędzy.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 24 maja 2018 r. godz. 18:21
~poranna kawa
Kapliczka to jednak drobiazg... "Argument, że państwo stać na dofinansowywanie działalności o. Rydzyka, a nie stać go na spełnienie postulatów różnych grup społecznych - na przykład opiekunów osób niepełnosprawnych - zyskał właśnie nowe podstawy. Portal OKO.press policzył, że na imperium redemptorysty wydano 80 921 021 zł z publicznych pieniędzy. Kwota uwzględnia różne formy działalności: ciepłownię geotermalną w Toruniu, uczelnię, media, ale i dotacje. Nie obejmuje przy tym wydatków ze spółek Skarbu Państwa. Lista "płac" jest aktualna i obejmuje okres od początku rządów PiS do dziś." Ile za to mozna wybudowac kapliczek!
+0-0
Środa, 23 maja 2018 r. godz. 22:42
~mamuszka
A ty Blawat to taki Duch Swiety.Pisze od niedawna znudzi mi sie to przestane bo mam WOLNA WOLE
+0-0
Środa, 23 maja 2018 r. godz. 22:37
~mamuszka
Blawat juz sie sam w tych pierdolach zaplatales.Rasa aryjska to jest biala rasa czyli Rosjanin z Omska,Polak z Radomia,Niemiec z Hamburga i cala reszta.Nie lubie Niemcow ale ich toleruje i szanuje bo to madry narod,tajemnica ich sukcesu jest organizacja i zdolnosc kooperacji.Polacy sa autystami Asperga Europy pomimo inteligencji socjalnie nieprzystosowani
+0-0
Środa, 23 maja 2018 r. godz. 19:42
~Bławat
@mamuszka- ależ nawiedzasz ten portal bez przerwy ;) na pewno nie Matka Boska, więc kto? Jeśli nie piszesz z tęsknoty, to po co? Chcesz politycznie wpływać na poglądy? Stawiasz wyższość Niemiec nad polską zaściankowością- rasa aryjska Niemców to mit!
+0-0
Środa, 23 maja 2018 r. godz. 17:53
~mamuszka
A Matka Boska sie Wam znowu nie ukazala?Pomyslec troche i tak skombinowac zeby sie ukazala to i turystow sakralnych bedzie dostatek i gmina moze skorzystac.Ja nie matkaboska totez sie wam ukazywac nie bede
+0-0
Środa, 23 maja 2018 r. godz. 13:20
~miejscowy
A twoja stalowa wólka to metropolia? Słoma ci z butów wyłazi! Sama pochodzisz z wiochy i to zapyziałej - a teraz dama i intelektualistka ? Spadaj!!!
+0-0
Środa, 23 maja 2018 r. godz. 11:25
~mamuszka
????????A ktoz by chcial wiazac przyszlosc z wasza "kozia miescina".Spadajacy to jest ranking najbiedniejszych gmin w Polsce.Spadajacych i spieprzajacych to wy macie wsrod mlodych mieszkancow.Rozwija sie tylko kultura koscielna pozostaje sie modlic i czekac na cud.Domki ladne i co z tego jak zycie sie toczy kolo wlasnej zagrody i kosciola czyli pewnie zasciankowosc ma tez swoj urok
+0-0
Środa, 23 maja 2018 r. godz. 10:34
~miejscowy
Mamuszka! Ja wolę swój skansen od produktów twojej niemieckiej maszynerii- w niej pozostań, duś się we własnym sosie. Spadaj !!!!!!!!!
+0-0
Wtorek, 22 maja 2018 r. godz. 17:34
~mamuszka
Alez naturalnie nikt obcy nie bedzie zaklocal spokoju skansenu....Amen
+0-0
Wtorek, 22 maja 2018 r. godz. 14:40
~asa
mamuszka mentalną biede to ty masz w tym pustym czerepie
+0-0
Wtorek, 22 maja 2018 r. godz. 13:56
~miejscowy
Do Mamuszek Bławatów i innych "mądrych inaczej" dyskutantów pod tym tematem. Od.........e się od naszej kapliczki. Swoje pseudointelektualne dyskusje przenieście sobie gdzie indziej!! Nie jestem ciekawy waszych wypocin. Spadajcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
+0-0
Wtorek, 22 maja 2018 r. godz. 12:20
~Bławat
@mamuszka- natura nie znosi próżni, a ,,spędy'' mają różne oblicza. Niby skąd biorą się nieprzyzwoicie bogaci celebryci, oparci na zepsuciu moralnym i obyczajowym? Taka np; Pamela Anderson i jej ,,rekordy bicia piany''- takie spędy Cię cieszą?
+0-0
Wtorek, 22 maja 2018 r. godz. 10:58
~mamuszka
Blawacie juz kiedys pisalam aby sobie wprowadzili podobny system-zniesienie celibatu i comiesieczna pensje dla ksiezy.Odnosnie mojego komentarza klarownie napisane o obyczajowosci,ani mnie grzeje ani ziebi kapliczka jak stala ponad 100 lat to bedzie stala jeszcze nastepne.Cecha charakterystyczna Podkarpacia bylo zubozenie mieszkancow ale swiatynie byly nieproporcjonalne bogate do standartu zycia wyznawcow.KK wywiera ogromny wplyw na mentalnosc zyjacych i jest przyczyna mentalnej biedy,skuteczna blokada postepu i rozwoju.Oczywiscie nie biore w tym spedzie udzialu,ale dla pozostalych owieczek wolnosc wyboru w rodzaju karmy.Odnosnie niteczki w systemie to jestem dumna ze jestem platnikiem podatkow czyli wykonuje swoje obowiazki i otrzymuje za to nalezna satysfakcje,rowniez miejsce i "rodzaj wlokna" odpowiedni do moich aspiracji.Brutto socjal produkt owoc niemieckiej maszynerii pracujacej jak zawsze bez zarzutu idzie w parze z pragmatyzmem,systematycznoscia i organizacja
+0-0
Wtorek, 22 maja 2018 r. godz. 09:09
~Bławat
@mamuszka- dokładasz, dokładasz, tylko może nie wiesz na co i gdzie. W Niemczech każdy podatnik musi zadeklarować swoją wiarę i za tym idą odpowiednie odpisy. W wielu innych państwach z państwowych pieniędzy, utrzymywane są różne wyznania religijne, tak że mało wiesz o obyczajności Europy. Jeśli jesteś ateistą to i tak państwo kieruje część Twoich pieniędzy na jakieś odnowy zabytkowych miejsc kultu. Jesteś tylko malutkim włókienkiem w nitce owiniętej na paluszku państwa i nie bardzo wiesz gdzie.
+0-0
Wtorek, 22 maja 2018 r. godz. 08:58
~allo
mamuszka przyjdź to zrobi się z tyłu takie zadaszenie dla miłośników kodu ub i czego tam jeszcze pragniesz
+0-0
Wtorek, 22 maja 2018 r. godz. 08:58
~jakim
Co za durny tytuł i decyzja.. Już w pierwszym zdaniu ..rozpoczęła się BUDOWA ! nowej kapliczki... albo budowa nowej albo renowacja starej jako zabytku. Jaki konserwator zabytków pozwala na rozebranie starej i budowę nowej kapliczki skoro jest stara zabytkiem ?!!
+0-0
Wtorek, 22 maja 2018 r. godz. 00:01
~mamuszka
Blawat postaw sobie kapliczke na balkonie.Doloze ci sie do paru workow cementu bo to OBYCZAJ
+0-0
Poniedziałek, 21 maja 2018 r. godz. 23:52
~Bławat
@mamuszka- żałosna jesteś. Murarze pracują za friko, ludzie zebrali na cegłę, a z budżetu parę worków cementu kupili. Popatrz na zdjęcie, jakich rozmiarów ta budowla. @Kika- dobrze piszesz, ale za szybko czytasz ;)
+0-0
Poniedziałek, 21 maja 2018 r. godz. 22:30
~mamuszka
W budzecie pewnie bida z nedza,ale nie samym chlebem zyje czlowiek;jaki kraj taki obyczaj
+0-0
Poniedziałek, 21 maja 2018 r. godz. 21:57
~wieczorna_kawa
W Polsce istnieja tysiace takich "zabytkowych" kapliczek... Kapliczki i koscioly - to chyba jedyne czego w Polsce nie brakuje!
+0-0
Poniedziałek, 21 maja 2018 r. godz. 21:32
~Konserwator
Nie zapomnijta o styropianie
+0-0
Poniedziałek, 21 maja 2018 r. godz. 14:43
~Kika
Do Zbyszek - Czytając Twój komentarz to z niego wieje "wsiokiem". Nie obrażaj kogoś, tylko dlatego że nie rozumiesz czyjeś troski o zabytki.
+0-0
Poniedziałek, 21 maja 2018 r. godz. 14:06
~Zabytek
Straszne., co wyprawiają te wsioki.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.