Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 22 marca 2019 r. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
 Wiadomości lokalne
» Pożar na "m16"
» Miejska Stacja Paliw. Mieszkańcy pytają o LPG, faktury, elektromobilność oraz... kolejną stację
» Droga krzyżowa ekstremalnie
» Sukces tancerek LaVolty w Miejskiego Domu Kultury
» Czy most na Sanie powinien być podświetlany?
» Tworzą wspólną profilaktykę dla dzieci i młodzieży
» Stalowowolska policja bez kamer na mundurze
» Miejska Stacja Paliw otwarta. Ma być taniej niż u konkurencji
» Przez wandali doszło do awarii oświetlenia
» Kolizja skutera z samochodem. 1 osoba ranna
» Starosta chce rozbudowy ZPO w Rozwadowie. Liczy na pomoc miasta i opozycji
» Spółka Piłkarska podpisała porozumienie z Akademią na szkolenie dzieci i młodzieży
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Ojcowski Poligon Duchowy
» XI Zdarzenia teatralne
» Zajęcia z matematyki dla maturzystów
» Przeczytaj Białoszewskiego i wygraj 1000 złotych
» Naucz się rysować komiks w MBP
» Po górach na uwięzi - ferraty w Dolomitach - spotkanie z Jolantą Rydkodym
» Szkolenia dla Kół Gospodyń Wiejskich
» Na skrzydłach wyobraźni - wernisaż wystawy malarstwa Iwony Pityńskiej
» Zofia Rydet - Zapis socjologiczny 1978-1990
» Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: 30 rocznica sakry bp Edwarda Frankowskiego
»30 rocznica sakry bp Edwarda Frankowskiego
»Miejska Wigilia z szopką i jarmarkiem
»Protest urzędników przed Sądem Rejonowym
»Stalowa Wola na COP24
»Otwarcie Centrum Języka i Kultury Chińskiej w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Środa, 11 kwietnia 2018 r. godz. 07:55     /ZS/
W Stalowej Woli powstał klub sympatyków budowy muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego

Spotkanie w poniedziałek w Hotelu Hutnik grupy wspierającej powstanie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w dawnych warsztach szkolnych, było okazją do pokazania zachowanych pamiątek, w tym zdjęć i dokumentów.
Spotkanie w poniedziałek w Hotelu "Hutnik" grupy wspierającej powstanie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w dawnych warsztach szkolnych, było okazją do pokazania zachowanych pamiątek, w tym zdjęć i dokumentów.
Fot. ZS
Spotkanie w poniedziałek w Hotelu "Hutnik" grupy wspierającej powstanie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w dawnych warsztach szkolnych, było okazją do pokazania zachowanych pamiątek, w tym zdjęć i dokumentów.

Spotkanie nieformalnego klubu sympatyków utworzenia Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego poprowadziła dyrektor Muzeum Regionalnego Lucyna Mizera. Wśród gości byli dyrektorzy szkół, dawni pracownicy warsztatów (którzy przeżyli kilku dyrektorów szkoły), dawni uczniowie, absolwenci szkoły.

Kilku byłych nauczycieli zawodu przyniosło dokumenty, które już mogą być eksponatami w przyszłym muzeum - stara karta obsługi tokarki, sprawozdanie z pracy warsztatów. Dyrektor Lucyna Mizera apeluje do osób, które mają materiały mogące wzbogacić ekspozycję i pokazać tło historyczne wystawy, o wypożyczenie lub podarowanie pamiątek na potrzeby tworzonego muzeum lub spisanie wspomnień.

Jak zapewnił dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej Piotr Żyjewski warsztaty szkolne były ewenementem na skalę kraju. Z nauczycieli zawodu, którzy tu kiedyś pracowali, nikt nie został zwoloniony, mimo likwidacji warsztatów. Wszyscy nauczyciele dostali pracę w szkołach zawodowych czy zakładach.

Muzeum nie ma być skamieliną, tylko być żywym światem techniki, pokazywać młodemu pokoleniu budowę maszyn, dać możliwość pracy na tokarce czy frezarce. Jest nawet zabezpieczony eksponat obrabiarki z czasów Zakładów Południowych, jak początkowo nazywana była Huta Stalowa Wola.

- Kiedy byłam niedawno na wycieczce w Hucie Stalowa Wola zobaczyłam świat nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie. Jeśli nie zachowamy tego, co dziś jesr reliktem starej techniki, zapomnimy o naszych technicznych korzeniach - powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 Agata Krzek. Warsztaty są przy tej szkole, niegdyś były jej częścią.

Jak wyjaśniła dyrektor Luzyna Mizera, projekt "Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych" kosztował będzie 21,6 miliona złotych, w tym koszty unijne pokryją 85 procent wydatków i wyniosą blisko 15 milionów złotych. Muzeum powstałoby w grudniu 2020 roku.

Zakres projektu obejmie prace konserwatorskie i roboty budowlane budynku po byłych warsztatów szkolnych, zagospodarowanie terenu, budowę wystawy stałej oraz konserwację i digitalizację eksponatów czyli wprowadzenie do pamięci komputera. Na poziomie parteru umieszczona zostanie: przestrzeń wystawowa (ekspozycja stała, pomieszczenie z zabytkowymi maszynami ślusarskimi, piecem kowalskim z kompletem urządzeń, kotłem węglowym centralnego ogrzewania), laboratorium (na antresoli czyli półpiętrze), księgarnia, szatnia z foyer (sala obok dużej sali), kawiarnia, pomieszczenia administracyjne, zaplecze socjalne dla pracowników, pomieszczenia magazynowe oraz węzeł sanitarny.

Na poziomie podziemnym zostaną zlokalizowane sale edukacyjne, biblioteka, kino edukacyjne, węzeł sanitarny, pomieszczenia techniczne i magazynowe. Projekt obejmuje również prace w przestrzeni zewnętrznej niezbędne dla funkcjonowania budynku: przebudowanie ciągów pieszych i jezdnych, wykonanie ogrodzenia i oświetlenia.

W pięknych wnętrzach modernistycznej hali warsztatowej, na przestrzeni 2000 metrów kwadratowych zostanie zaprezentowana historia narodzin, rozwoju i dzisiejszej kondycji niezwykłego fenomenu gospodarczego jakim był COP. Wystawa wskaże Stalową Wolę jako symbol skoku cywilizacyjnego z lat 30. XX wieku we wszystkich wymiarach, a zwłaszcza gospodarczym, społecznym, urbanistycznym, kulturowym.

Główną atrakcję wystawy będzie unikatowa kolekcja historycznych (w większości sprawnych) maszyn będących na wyposażeniu warsztatów. W pomieszczeniu dawnej kuźni zachowany jest piec kowalski z kompletem urządzeń. Zachowany jest także oryginalny zestaw obrabiarek - tokarek, frezarek, wiertarek stanowiących pierwotnie część parku maszynowego warsztatów. Wszystkie te maszyny są sprawne i zostaną wykorzystane do pokazów technicznych.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 13 kwietnia 2018 r. godz. 11:32
~SYLWESTER I SPÓŁKA
COŚ DLA MNEI WKONCU STOWORZYLI.. OD LAT JESTĘM FANEM COP. ZBIERAM WSZELKIE DANE I JESTEM W TYM NABIEŻĄCO. TO IDEALNIE. DZIĘKI LUCEK ..MASZ O DE MNIE LAJKA.
+0-0
Czwartek, 12 kwietnia 2018 r. godz. 16:11
~Tomasz
No nareszcie! nareszcie ktoś podjął inicjatywę, aby pokazać i uczcić to wielkie dzieło jakim była budowa COP-u. Nie byłoby Stalowej Woli gdyby nie COP. Trzeba to wreszcie pokazać. Brawo!
+0-0
Czwartek, 12 kwietnia 2018 r. godz. 14:16
~Eddi
A COP kiedy powstawał? Właśnie do wybuchu II Wojny Światowej. Na tamte czasy były to bardzo nowoczesne maszyny skoro jeszcze później tyle wytrwały. ;)
+0-0
Czwartek, 12 kwietnia 2018 r. godz. 08:13
~!!!!!
Cała Stalowa Wola to jedno wielkie muzeum. Już budynek dawnego sądu remontują. Ja się pytam po co np. miedziane rynny, mogą być plastikowe lub blaszane. Druga rzecz że budynek przez lata był wykorzystywany przez ministerstwo sprawiedliwości to niech ministerstwo zapłaci za remont. Jeśli chodzi o warsztaty to jestem za bo to będzie fajnie pokazać dzieciom jak tata uczył się zawodu. Tylko żeby było bez przepychu zbytniego . A gdzie ta pani na hucie widziala te nowoczesne maszyny. Pracowałem na starej kuźni i tam czas zatrzymał sie w latach 40 XX wieku.
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2018 r. godz. 13:13
~jasio
co się dzieje dlacego ci co będą utrzymywać i placic za zachcianki mizerii siedza tak cicho
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2018 r. godz. 10:25
~jasio
jak chceta cos zrobić to zrobta cos dla ludzi a nie dla mizeri
+0-1
Środa, 11 kwietnia 2018 r. godz. 10:20
~jasio
ludzie nic nie musita ystarczy e 2 lata pocekac i cale miasto będzie muzeum jak Detroit bes buzeum
+0-1
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.