Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 29 marca 2024 r. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
 Wiadomości lokalne
» Renata Knap, kandydatka do Sejmiku Województwa Podkarpackiego
» Autobusy dla PKS-u. Co jeszcze należy naprawić?
» Rusza System Roweru Miejskiego
» Ruszyła budowa hali sportowej przy PSP nr 1
» Mając 2,7 promila wjechał autem do rowu
» Kiedy otwarcie Parku Jordanowskiego?
» Podwórko na Siedlanowskiego 2 dla starszych i młodszych. Remont przejdzie też parking przy Starostwie
» Wielki Czwartek w Pysznicy
» Polski Elvis Presley na fotelu u Doktora Piotra Trafidło!
» Pierwszy Festiwal Kwiatów za nami. Jeszcze w tym roku druga edycja
» Zapomniane Zasanie
» Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe: co mają do zaoferowania mieszkańcom?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Tam, gdzie serca łączą się w jedno
» Metallica symfonicznie
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Kabaret SMILE
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
»Akcja sadzenia drzew w Stalowej Woli
»PiS agitował na rynku w Rozwadowie
»Damian Marczak (KWW SPS) zaprezentował swoją drużynę
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 12:29     /Magdalena Rodecka/
Zieleń należy naprawiać aby spełniała swoje cele

W środowe popołudnie w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli odbyło się spotkanie z krakowskim ekspertem od zieleni, dr inż. arch. krajobrazu Wojciechem Bobek.
W środowe popołudnie w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli odbyło się spotkanie z krakowskim ekspertem od zieleni, dr inż. arch. krajobrazu Wojciechem Bobek.
Fot. Jacek Rodecki
W środowe popołudnie w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli odbyło się spotkanie z krakowskim ekspertem od zieleni, dr inż. arch. krajobrazu Wojciechem Bobek.

Zarówno wykład jak i dyskusja jaką mieszkańcy podjęli z ekspertem była niezwykle interesujący, chociaż frekwencja nie powalała. Jak na tak zagorzałą debatę na temat zieleni i jej pielęgnacji w mieście jaka toczy się na łamach portali i serwisów społecznościowych, przyszło około 30 osób.

Na wstępie z ust eksperta usłyszeliśmy, że spojrzenie na zieleń będzie inne w zależności od tego czy jesteśmy architektami, urbanistami, prezydentami miast czy mieszkańcami. Zieleń trzeba systematycznie pielęgnować, naprawiać, przekształcać aby spełniała swoją funkcję. Trzeba się z tym liczyć, że to kosztowne przedsięwzięcie. Stalowa Wola zaliczana jest do zielonych miast, na 8250 hektarów powierzchni aż 5000 hektarów porastają drzewa, na jeden hektar przypada ich 300.

Jak wyjaśniał architekt miejska zieleń błędnie kojarzy się tylko z drzewami. Ważne są również krzewy. Błędne jest myślenie ludzi, że drzewa czuja się dobrze, jak ich jest dużo, gęsto bo ile między pniami występują odległości, tak ich korony muszą walczyć o przetrwanie i światło.

- Zieleń w miastach powinna być uprawiana w sposób rozsądny, powinna być stymulowana, powinno być jej tyle aby każdemu drzewu zapewnić swobodną przestrzeń. Mnóstwo za sprawą mieszkańców, samosiejek jest nasadzeń przypadkowych przez co ich korony się deformują - mówił Wojciech Bobek.

Ekspert odniósł się do przycinek drzew. Są one potrzebne ale niewiele osób jak przyznał potrafi je wykonać prawidłowo. Bywa również tak, że sami mieszkańcy proszą o wycięcie jednej, dwóch gałęzi (bo zasłania okno, bo liście padają na samochód na parkingu, bo zagrażają cmentarnemu pomnikowi, ogrodzeniu) gdzie tak naprawdę to nie jest argument przy prawidłowej pielęgnacji.

Tak jak wszystkie żywe istoty, również drzewa mają swoją żywotność. Stare drzewa z czasem produkują coraz mnie tlenu, trwają dając coraz mniej od siebie otoczeniu. Dlatego ważne jest aby sadzić jak najwięcej drzew młodych. - Z drzewostanem jest tak trochę jak z ZUS-em. Co się stanie gdy zabraknie młodych i zostaną tylko stare drzewa? Będziemy tylko słyszeć o kornikach i innych szkodnikach. To tak jak w życiu. Co by się stało gdybyśmy nagle oddziały neonatalogiczne zamienili zastąpili geriatrią? Tak samo jest w przyrodzie. Jest ona piękna ale też czasami okrutna - mówił ekspert.

Bobek zachęcał aby w walce ze smogiem postawić nie tylko na drzewa, którą są wysoko ponad naszymi głowami ale rozważyć nasadzenia z krzewów, zainwestować w pnącza, zielone dachy, zielone ekrany i ściany, które znajdują się na "równi z człowiekiem" i tak naprawdę przyjmą te wszystkie zanieczyszczenia na siebie.

Mieszkańcy mieli wiele pytań do gościa. Zwracali uwagę na to, że wycina się stare sosny, które pamiętają budowę Stalowej Woli i są żywymi świadkami historii, że w nieprawidłowy sposób prowadzi się przycinkę drzew, i że brakuje w mieście zawodowego architekta zieleni, który by w mieście zadbał o prawidłową pielęgnację i nasadzenia zieleni.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 18 marca 2018 r. godz. 11:09
~mieszkanka
co to za firma tak okaleczyła drzewa na Niezłomnych, gdzie jest prezydent miasta?! kto zatrudnia takich partaczy bez pojęcia, trzeba to nagłośnić, niech wreszcie ktoś kompetentny zajmie się zielenią w tym mieście bo do tej pory to zwykła gangsterka, SKANDAL! i jeszcze takie pierdy o naprawie zieleni, za idiotów nas macie?!
+0-0
Sobota, 17 marca 2018 r. godz. 13:20
~jodła
Państwo"prawdziwi ekolodzy"czego nie zadawaliście pytań Panu doktorowi od wycinki drzew jak mówił że trzeba drzewa chronić tylko to kosztowna inwestycja to lepiej zainwestować w beton i asfalt.Zadłużyć miasto i gdy miasto nie spłaci obligacji to przyszli mieszkańcy będą bankrutami bo nigdy tych długów nie spłacą.Pan doktor mówił że co roku można ustanawiać dwa drzewa jako pomniki przyrody ale można je też chronić innymi ustawami,a to co zrobiła firma podcinająca drzewa przy ulicy Niezłomnych kwalifikuje się do bardzo wysokich kar pieniężnych, ciekawe kto za zrobienie z okazałych drzew kikuty zapłaci?
+0-0
Sobota, 17 marca 2018 r. godz. 07:17
~Świerk
Powiedzcie kto płacił temu Panu za wykład i wszystko jest jasne.
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 21:48
~kruk
Żono prawdziwego ekologa czy pnącze podczas upału dadzą Ci chłód ,okazałe drzewa mogą obniżyć temperaturę nawet o 11stopni w porównaniu do pnączy które tak chwalisz.Poczytaj sobie o korzyściach starych drzew opinię doktora ekologa roślin a nie buznesmena.Dlaczego w Krakowie jest tak bardzo zanieczyszczone powietrze mając tak znakomitego naukowca.
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 18:59
~elżunia
Profesor sponsorowany, najważniejsze żeby architekci zieleni mieli dobrze płatną pracę ,bo co do wpływu drzew w mieście to absolutnie nie ma racji. Niech wytłumaczy dlaczego w KraKOWIE t ak ważne miejsce zajmują planty, dlaczego zakładano w miastach parki,dlaczego zakładano ogródki jordanowskie gdzie nasadzano normalne drzewa .Doktor Jordan w grobie się przewraca co Ci nowi pseudoprofesorowie wygadują
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 18:53
~@ misio/pisze żona prawdziwego ekologa
A co twój bzdurny wywód ma do faktu niezaprzeczalnego, że rozrośnięte pnącze na budynku pochłania tyle co2 co 5 drzew i że należy stare zastępować młodymi bo już niewydolne? Brak argumentów jak zwykle, tylko tępe bicie piany. W płaską ziemię też wierzysz?
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 18:20
~misio
Prawdziwy ekologu jesteś w błędzie.Ten Pan doktor który miał wykład. pracuje na Politechnice Krakowskiej ,wycięto 3 hektary drzew a Politechnika powinna bronić drzewa.
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 15:48
~Prawdziwy ekolog
Jakby ekoterroryści byli na spotkaniu, to usłydzeliby, że stare drzewa nie są tak wydolne we wchłanianiu co2, jak młode. Zwykłe pnącza na ścianie budynku robią to lepiej niż 5 drzew. No ale zamiast słuchać mądrego i się czegoś dowiedzieć, trzeba pisać brednie w internecie...
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 11:15
~sowa
Przejdżcie na Niezłomnych zobaczcie jak wygląda. podcinanie gałęzi drzew, zostały się same kikuty gotowe do wycięcia.Prawnie można karać te firmy odpowiedzialne za takie działania.Precz z barbażyńcami drzew,dzisiaj drzewa niszczą jutro wprowadzą eutanazję i nue wiadomo co jeszcze.Opamiętajcie sie.
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 10:24
~cba-nka
a ja bym chciał zobaczyć faktury za te wycięte drzewa - komu i za ile poszły?
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 09:54
~okap
Ekoterrorystów powinni wysłać do IKEI na tartak tak na miesiąc, piszą głupoty to niech trochę porobią. Odechce się lewackich bredni, niepopartych ŻADNĄ wiedzą!!
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 08:44
~ryś
Panie mak ile zarobisz na rewitalizacji Placu Piłsudskiego a drzewa niech idą pod topór i tak tu nie mieszkam.Dla mnie liczy się tylko kasa.Czy to prawda Panie Mak?
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 08:26
~myk
Panie Winnicki są granty do rozdania,zabierz się Pan do roboty napisz projekt nawet Ci pomogą dostaniesz środki poprawisz kwietniki i trawniki a ile będzie uciechy.Staniesz się sławny.
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 08:18
~wilk
Mak bzdury pleciesz drzewa lipy Ciebie przeżyją wnuki prawnuki prapra wnuki.Żywotność lip to 1000 lat.Bardzo dobrze że ktos powiedział że w Stalowej Woli jest tyle drzew co w uzdrowisku przynajmniej tłumy ludzi tam przybywa.A ze Stalowej Woli ubywa.Sprawdz sobie jak umiesz czytać.
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 05:46
~Winnicki
Wy w UM to sięganie dna hipokryzji... zapraszać dr z Krakowa by opowiadał bajki jak zieleń jest potrzebna. Szczyt szczytów ... A w centrum syf. Trawniki i rabatki wyglądają jak po wojnie ... Masakra jak doszło do wydawania kasy państwowej bez opamietania
+0-0
Piątek, 16 marca 2018 r. godz. 05:31
~mak
Stare drzewa - w większości nieszlachetne , rosnace w mieście to chory drzewostan , który należy odnowić. Nie mówiąc już o jakichś topolach czy innych chwastach które należy WYCIĄĆ. Do debila co pisze że stare drzewa to nasze dziedzictwo. Zastanów się jełopie co bedzie za 50 lat. Drzewo uschnie, ty bedziesz gryźć ziemie, a twoje dziecko , wnuk zamiast cieszyć się nowym zdrowym drzewem będzie oddychało nie wiem czym, bo dziadzio bronił "dziedzictwa"
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 23:37
~mieszkanka
mieszkaniec - wybierz sie w okolice szkoły specjalnej , koło sdk.....pare starych wiśni koło przedszkola, akacje....to jest w uzdrowisku? a co za wieżowcami Jana Pawła II 8, 12, 14? Przez 38 lat nic nie posadzono.....jedna jarzębina była i już po niej.....jak wykoszą to pod krzewem już nie a trawa nie zbierana, śmietnik?
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 21:32
~lis
Marto słuchaj uważnie. Stare drzewa to nasze dziedzictwo i podtrzymywanie żywej tradycji.To także piękno i ciągłość.Bardzo to niepokojące że nie szanujemy tych wartości i dla dorażnego zysku niszczymy drzewa,krajobraz i opowieści.Drzewa to nasi przyjaciele.
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 16:38
~basia
przeciętne drzewo 30 letnie rocznie pobiera 54 kg CO2,poprzez regulację klimatu lokalnego( ocienianie ,ochładzanie i izolacja od wiatrów) zmniejsza emisję CO2 z zakładow w mieście. Mamy w mieście truciznę aluminium , trujące opary spalin, masę pyłów i chcemy rżezi drzew?
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 16:27
~Basia
ludzie opamiętajcie się wreszcie, wykład owszem owszem ale my w środku miasta nie mamy lasu i gęstwiny, co chcecie chlastać wszystko? ile ptactwa tu siedzi ile tlenu dają ,chłodu, bez drzew życia nie ma ,najlepiej wjedżcie samochodami do klatek schodowych, wytnijcie do łysego!
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 16:26
~sowa
Pan doktor Wojciech Bobek jest specjalistą od wycinki drzew.W Krakowie koło Politechniki Krakowskiej zostało wyciętych drzew3 hektary..Opinia Pana doktora o tym zadecydowała a co ze zwierzętami: zające i inne były zadowolone?Nie chcemy aby Pan doktor wystawił opinię o naszyvh drzewach bo wszystkie pójdą pod topór.
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 16:24
~Stara Sosna w skrócie ..
A pewna pani z pod baru przestała się lekko prowadzić, i wcale nie z powodu ekologii, tylko z POwodu ginekologii! Wszystko jej wycięli.
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 15:49
~:-)
hello kitty ty to jesteś klony
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 15:06
~beata
Marto dr hab ekolog roślin Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi że drzewa w mieście tworzą enklawy czystego powietrzatj.gęsto zadrzewione parki i skwery.Enklawy pozbawiają niemal całkowicie szkodliwych pyłów obecnych w atmosferze.Drzewa liściaste a nie kkwietniki.Okazałe drzewa mogą obniżyć temperaturę w lecie nawet o 11 stopni .Amerykanie obliczyli że każdy dolar wydany na utrzymanie drzewa zwraca się po trzykroć.Unikajmy roślin płytko się korzeniujących.Miasta potrzebują dużych drzew a nie sadzonek.
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 14:50
~xyz
Zabrać te wstrętne betonowe donice z Wojska Polskiego i zasadzić krzewy!! Natychmiast!!! I mam nadzieję , że za produkcją tych koszmarków nie stoi jakaś "zaprzyjaźniona firma, tylko jest to przejaw kompletnego braku wyczucia i smaku !
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 14:45
~Luka
mieszkancu, moze jeszcze zeszlego lata tak było, a w tym roku na tych ulicach właśnie bardzo wiele wycieto to raz, a dwaTy madra Marto jak masz taki załosny gust to przykre, sosny sa piekne i zawsze zielone. kropka
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 14:23
~słowik
Marto jesteś w dużym błędzie. Drzewo to najważniejszy element zielonej infraksruktury,która zaspokaja liczne potrzeby i zapewnia ludziom wysoką jakość życia.Jak nie lubisz drzew przenieś się do Krakowa w którym w ciągu kilku miesięcy znikło 10 tysięcy.Młodzi Stalowowianie po studiach nie wrócą do Stalowej Woli gdy zostaną wycięte drzewa.A ty Marto czego nie zabrałaś głosu bałaś się że byś była jedyna za wycinką drzew.
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 14:18
~Rex
Ciekawe czy "pani ekolog" przejrzała na oczy...
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 14:11
~maks
Weżmy się za pielęgnację drzew a nie wycinkę.Firma miejska od zieleni nie ma pojęcia o pielęgnacji drzew.Przykładów można podawać bardzo dużo.Zatrudnijmy fachowców a nie niszczycieli drzew.Zieleń miejska to ta prawdziwa nie zabetonowana.Dlatego powinno opracować się techniki dbania o zieleń.To czy będziemy dobrze funkcjonować zależy od tego hak skutecznie się ją opiekujemy.
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 14:10
~mieszkaniec
Jak latem oprowadzałem znajomego z Warszawy ulicami Wolności, skoczyńskiego i Narutowicza, to stwierdził, że mamy tyle zieleni jak w uzdrowisku. Niech się zamkną wreszcie ci ekoterroryści.
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 14:09
~Praktyczny
W spółdzielni wszystko robione jest na opak. Wszelkie prace wykonywane są przez niewyspecjalizowanych szeregowych pracowników. Podobnie, jak z pielegnacją rośliności, jest z organizacją ruchu na osiedlowych ulicach, zarządzanych przez spółdzielnię. Praktycznie żadne wykonane przez nich oznakowanie nie jest zgodne z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Jak kierowcy mają mieć szacunek do znaków, jak sami zarządcy dróg mają daleko gdzieś zasady ich umieszczania i stosowania. A najgorsze jest to, że w spółdzielni zarządcą dróg jest Rada Osiedla, która nie ma zielonego pojęcia o organizacji ruchu drogowego, a nawet nie zdziwiłbym się, gdyby nigdy nie słyszeli o czymś takim jak wyżej wymienione rozporządzenie, które zobowiązuje wszystkich. Dzięki takiej administracji, na drogach mamy pełno bubli, które często są nawet sprzeczne same ze sobą. Ktoś kompetentny powinien za to odpowiadać i to kontrolować.
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 13:57
~marta
Bardzo madry wyklad.Moze nareszcie dotrze do tych milosnikow drzewek ze nie zawsze i nie wszedzie powinny rosnac.Jak ktos wcześniej napisał w Stalowej Woli jest ich jak w uzdrowisku.60 % miasta to las .Moim zdanie i nie tylko moim ale właściwie większości z kim rozmawiam na ten temat powinno sie wyciac w tym miescie co najmniej polowe tych drzew a te wstrętne sosny w miescie to juz przy budowie tego miasta powinny byc zerżnięte do samej ziemi.
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 13:48
~Praktyczny
Najbardziej boli mnie brutalna przycinka starego drzewa stojącego obok sklepu Carrefour, przy dużym placu zabaw na os. Poręby. Tego nawet przycinką nie można nazwać. Drzewo zostało zupełnie ogołocone z gałęzi. Stoi sam pień. Jak to drzewo ma sie odrodzić? Co ta spółdzielnia wyprawia?
+0-0
Czwartek, 15 marca 2018 r. godz. 13:42
~hello kitty
wszystko to ładnie pięknie ale może by tak przestać opowiadać głodne kawałki a wziąć się za konkretne działanie bo powietrze w Stalowej to dramat a przez łomot z huty spać nie można, bo wycięto stare klony, które tłumiły hałas
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.