Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 20 kwietnia 2024 r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
 Wiadomości lokalne
» Muzeum COP zaprasza na wirtualny spacer
» Usterka usunięta. Tężnia solankowa w Parku Jordanowskim
» Stalowowolski Hackathon rozpoczęty!
» W piątek policyjne działania "Prędkość"
» Dzień otwarty w SLO
» Trzy auta zderzyły się na Chopina. Dwupasmówka zablokowana
» IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Stalowej Woli
» Dlaczego nie działa tężnia w Parku Jordanowskim?
» Drzewko za makulaturę ma już 10 lat
» Ruszają miejskie potańcówki
» Na trasie podskarpowej auto wypadło z drogi. 1 osoba ranna
» Kwietne sadzonki z Parku Jordanowskiego skradzione
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Benefis Jerzego Augustyńskiego
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Warsztaty motania lalek
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Poniedziałek, 19 lutego 2018 r. godz. 21:33     /ZS/
Z kontenera na makulaturę może trysnąć woda w Czadzie

Sprzedaż makulatury zebranej w Stalowej Woli, w Pysznicy i w Nisku posłuży do budowy studni w Czadzie, najbiedniejszym kraju Afryki.
Sprzedaż makulatury zebranej w Stalowej Woli, w Pysznicy i w Nisku posłuży do budowy studni w Czadzie, najbiedniejszym kraju Afryki.
Fot. ZS
Sprzedaż makulatury zebranej w Stalowej Woli, w Pysznicy i w Nisku posłuży do budowy studni w Czadzie, najbiedniejszym kraju Afryki.

W Stalowej Woli kontener na makulaturę stanął przy dzwonnicy kościoła Opatrzności Bożej. We wszystkich świątyniach księża zachęcają do wrzucania makulatury do tego kontenera. Kontenery stanęły także przy kościele w Pysznicy oraz przy kościele Matki Bożej Fatimskiej w Nisku.

Koszt wybudowania studni waha się od 25 do 30 tysięcy złotych, w zależności od ukształtowania terenu i głębokości zalegania wody. Czad należy do krajów tak zwanego pasa Sahelu, o klimacie półsuchym, w którym występuje niedobór wodny pitnej. Temperatury w najgorętszych okresach dochodzą nawet do 50 stopni Celsjusza.

- Dla nich dostęp do świeżej, bieżącej wody jest czymś wyjątkowym. Czynicie wielkie dobro dla całej wioski. Korzystają z niego ludzie i zwierzęta. Wody nie trzeba szukać kilka kilometrów od domu, ale jest na miejscu. Można się umyć, wyprać rzeczy. Szczególnie wdzięczne są tamtejsze kobiety, bo to na nich spoczywa obowiązek dostarczania wody. Myślę, że Jezus czeka na to, byśmy wyznawali wiarę nie tylko słowem, ale przede wszystkim świadectwem naszego życia. Ta akcja pięknie wpisuje się w świadectwo naszego życia. Przez nią dzielicie się także swoją wiarą z tamtymi braćmi, umacniacie ich wiarę - twierdzi chrześcijański misjonarz ksiądz Edward Ryfa, nasz podkarpacki rodak z Gniewczyny koło Przeworska. Koordynuje akcję budowy każdej studni w Czadzie.

Czerpanie wody z niebezpiecznych źródeł wiąże się z ryzykiem zakażenia pasożytami i malarią. - Gdyby udało się nam zapewnić w każdej wiosce w krajach rozwijających się studnię z czystą wodą, ilość chorych w szpitalach zmalałaby o połowę - szacują księża misjonarze.

Już sama budowa studni, a później jej otwarcie, są wielkim świętem w czadyjskiej wiosce. - Każdy z mieszkańców chce się włączyć w organizację święta uruchomienia studni. Ja im opowiadam o danym patronie, świętym lub błogosławionym, a oni z uwagą słuchają - opowiada ksiądz Edward.

Mieszkańcy zawsze pomagają przy budowie studni, przynosząc z daleka wodę. Potrzebna jest ona do uruchomienia studni. Potem konieczne jest kilkudniowe oczyszczanie wydobywanej wody. Z radością robią to mieszkańcy. Gdy już jest bieżąca woda, korzystają z niej nie tylko chrześcijanie, ale również muzułmanie i wyznawcy lokalnych religii. Przychodzą mieszkańcy sąsiednich wiosek. każda studnia nazywana jest imieniem świętego.

Ciekawostką jest to, że od 2015 roku Stalowa Wola ma swoją studnię w Afryce. Ufundowali ją Urszula i Zbigniew Golowie ze Stalowej Woli, wspierając w ten sposób inicjatywę Fundacji Kapucyni i Misje. Studnia w wiosce Dotunru, zgodnie życzeniem darczyńców, nazywa się Stalowa Wola. Poświęcił ją i odpowiedni napis umieścił kapucyn brat Artur Ziarek ze Stalowej Woli. Podczas otwarcia studni mieszkańcy Dotunru głośno skandowali nazwę miasta - Stalowa Wola. Doktor Zbigniew Gola twierdzi, iż to jego żona Urszula była motorem całej akcji. I zachęca do ofiarności i niesienia pomocy Afrykańczykom.

Nie ma problemu, że kontenery w Stalowej Woli, w Pysznicy i w Nisku przepełnią się. Zakłady komunalne będą opróżniać zawartość, ważne więc, aby makulatury było jak najwięcej.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 20 lutego 2018 r. godz. 13:37
~pieczony królik
moja propozycja , w naszej diecezji jedna parafia buduje jedną studnie w Afryce. proszę zająć się tą sprawą Ordynariuszu Wasza Ekscelencjo a Pan Bóg wszystkim nam wynagrodzi . Szczęść Boże.
+0-0
Wtorek, 20 lutego 2018 r. godz. 11:22
~woda
Panu doktorowi Goli należą się słowa, podziękowania, uznania i wdzięczności za dar życia jaki przekazał na ten cel. Nic by się nie stało złego gdyby do akcji budowania kolejnej studni w Czadzie włączyła się młodzież szkół podstawowych i średnich zbierając np. po 10 zł od ucznia. To tylko 25 tys. złotych na dobrą wodę dla mieszkańców Czarnego Lądu. Jest także sporo zakładów pracy i gdyby oni dokonali zrzutki na ten cel. Byłoby pięknie i patriotycznie. Pomyślmy wszyscy nad tym. Mógł na taki gest zdobyć się dr Gola dlaczego nie możemy my?
+1-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.