Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
 Wiadomości lokalne
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
» Są chętni na przebudowę parkingu przy PCK w Stalowej Woli
» Pożar w bloku na Alejach. Na kuchence spalił się garnek
» Dzień otwarty w SLO w Stalowej Woli
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Imprezy w mieście

Wtorek, 16 stycznia 2018 r. godz. 20:32     /Informacja prasowa/
Po raz trzeci Marszem uczczą Powstanie Styczniowe

Przy Pomniku Powstańców odczytany zostanie apel pamięci.
Przy Pomniku Powstańców odczytany zostanie apel pamięci.
Wkrótce 155. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Fundacja Przywróćmy Pamięć wraz z innymi organizacjami chcąc przypomnieć o tym wydarzeniu jak i oddać cześć walczącym o niepodległość Ojczyzny informuje, iż 20 stycznia o godz. 17.30 spotykamy się przed główną bramą cmentarza parafialnego w Rozwadowie, na którym spoczywają Powstańcy Styczniowi.

Przy Pomniku Powstańców odczytany zostanie apel pamięci. Następnie przejdziemy na mogiły powstańców, ks. Jana Leszczyńskiego, Ambrożego h. Ślepowron Sługockiego, emisariusz Rządu Narodowego ks. Birkenmajera, na których zapalimy znicze. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w klasztorze Ojców Kapucynów w intencji uczestników Powstania. Po Mszy św. około godz. 19.15 planowany jest III Rozwadowski Marsz Pamięci do Zaleszan na mogiły dwóch Powstańców: majora Edmunda Ślaskiego oraz porucznika Tytusa Stadnickiego poległych w 1863 roku. Planowany powrót podstawionym autobusem miejskiej komunikacji samochodowej o godz. 23.00 z przed kościoła w Zaleszanach.

Powstanie Styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku było najdłuższym z polskich powstań. W ciągu kilkunastu miesięcy jego trwania wzięło w nim udział ok. 200 tys. uczestników z czego jednocześnie na polu walki liczba ta nie przekraczała 30 tys. powstańców. Od początku jego istnienia walka przybrała formę walki partyzanckiej. Stoczono ponad 1200 bitew i potyczek w Królestwie, Litwie oraz na Białorusi i Ukrainie. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyło w drogę na zesłanie na Sybir. Mimo klęski wzmocnione zostało poczucie narodowej solidarności wśród Polaków.

Organizatorzy:
Fundacja Przywróćmy Pamięć
Urząd Miasta Stalowa Wola
Związek Oficerów Rezerwy koło nr2
54. Stalowowolska Drużyna Harcerska ZHP
Drużyna Polowa Sokoła
Związek Strzelecki Oddział Stalowa Wola
Jednostka Strzelecka 2027

Trasa marszu (ok.14 km):
Klasztor, ul. Kusocińskiego, Krokusowa, Sasankowa, Składowa, Świerkowa, Centralna, m. Kotowa Wola, ul. Floriańska, Modrzewiowa, Brzozowa, m. Ruska Wieś, m. Zajeziorze, m. Zaleszany (cmentarz).

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 19 stycznia 2018 r. godz. 10:32
~niech żyje zdrowy rozsądek
Fetować klęski, przegrane powstania...to jest objaw historycznego masochizmu. ktos tu dobrze zadał pytanie: czemu nie jest hucznie fetowane zwycięskie powstanie wielkopolskie? o co w tym wszystkim chodzi?
+0-0
Czwartek, 18 stycznia 2018 r. godz. 23:16
~estel
Przedmówcą poniżej podać najbliższe daty zwycięstw w celu organizacji wydarzenia czy będziecie dalej się żalić? W przeciwieństwie do was powstańcy wiedzieli czego chcą i o co walczą.
+0-0
Czwartek, 18 stycznia 2018 r. godz. 22:32
~Głos Prawdy
W Polsce pokutuje mesjanizm, dlatego hucznie świętujemy klęski, a zwycięstwa przemilczamy. Im więcej przelanej krwi, im więcej ran, im więcej cierpienia, tym większe zasługi. Taki światopogląd czyni naród poddanym. Musimy świętować zwycięstwa i sukcesy.
+0-0
Czwartek, 18 stycznia 2018 r. godz. 21:55
~ondewz
Hartford w tamtych latach kongresówka to było zapomniana zapadła gdzies na końcu europy ruska gubernia - rosją wtedy wstrząsały rozmaite bunty epidemie rozróby rzezie i niepokoje - związane było to z tym że był to kraj niewydolny objęty chaosem bałaganem i terrorem chana vel cara-to była mentalnie azja ural - a sytuacja że gdzieś między wisłą a bugiem chłopstwo mięstosiło się z kozakami po lasach i nawzajem riezało nie miała najmniejszego znaczenia dla działań Prus Bismarcka -granica Pruska była jak beton szczelna i szaleńczo wprost chroniona - co do samej kongresówki to gdyby ruscy ją zrusyfikowali całkowicie to odrodzona Polska składała by się z Galicji,Wielkopolski,Śląska oraz Pomorza i Prus wschodnich i działała by tak sami a może i lepiej jak z zaropiałą zdegenerowaną zrujnowaną i zrusyfikowaną kongresówką - tak że te obchody to ja bym się tak nie podpalal....ahoj..
+0-0
Czwartek, 18 stycznia 2018 r. godz. 20:39
~HARTFORD
Polacy to powstanie zrobili. na zamowienie Bismarka. Bismarkowi nie bylo nareke porozumoenie francusk - rosyjskie, do jakiego doszloby. wiec wykorzystali Polakow. Prusy w 1964 napadli na Danie , w 1966 Napadly na Austrie , w 1970 napadly na Francje, wszystkie wojny wygrali. Jeeli porozumoenie francusko -rosyjskie doszloby do skutku Prusy nie bylyby potega, a Polacy na pewno by nam tym skoprzystali. Jedynie Prusy i zydzi wygrali na tym powstaniu. Nie ma czego swietowac. Szlachta stracila majatki , dziesiatki tysiecy wywieziono na syberie. Obserwowalem co sie w Polsce dzialo w rocznice Grunwaldu 1410. Nic . Kompletnie nic. A inne polskie zwyciestwa. Tez cicho , poza widowiskami w plenerze. Zadnej wzmianki w TV, czy innej prasie. To jest rodzaj masochizmu ,ktos chce zeby Polacy byli miesem armatnim, nie dajmy sie podpuszczac, roznym autorytetom
+0-0
Czwartek, 18 stycznia 2018 r. godz. 08:18
~Fundacja
~nieZAPOMNIANE POWSTANIE, A kim byliśmy wtedy jeśli nie zniewolonym Narodem pozbawionym wolności, którego niszczono kulturę i tożsamość poprzez rusyfikację? Ma Pan pretensję, że ludzie zbuntowali się w obronie swojej godności. Może Pan być przeciwnikiem powstania ale nie można gardzić czyjąś walką o zachowanie godności. Mieli prawo przeciwstawić się temu i to nie głupota. Powstanie zakończyło się militarnie klęską ale umocniona została jedność i tożsamość Narodu. Powstanie Wielkopolskie nie byłoby sukcesem jakby nie sytuacja międzynarodowa. Osłabieni i pobici Niemcy w wyniku I wojny i sprzyjające nam państwa ententy. To nie siła militarna powstańców, dobre przygotowanie przesądziło o sukcesie bowiem zaprawione w walkach oddziały niemieckie szybko otrząsnęłyby się po zaskoczeniu i wcześniej czy później zmiotłyby powstanie gdyby zachód pozostał bierny. Przykładem tego jest powstanie warszawskie. Pobici Niemcy wycofują się, za rzeką stoi potężna armia czerwona, z nadajników w Lublinie jest nadawana odezwa do mieszkańców Warszawy aby chwycili za broń, jesteśmy we właściwym obozie - alianci - ale podczas walka pozostają bierni. Kończy się klęską. Winni Polacy którzy po 5 latach strasznego terroru ośmielili się uwierzyć że nie są sami. Taka pańska logika. Dzięki Bogu że takich ludzi nie było pod Kircholmem bo kto w 3 tysiące ludzi atakuje 11 tysięcy dobrze wyszkolonych? Albo w szeregach regimentarza Czarnieckiego, bo kto atakuje silniejszego gdy 2 dni wcześniej dostał od niego w dupę? Dzisiaj jest dobrze komentować z pozycji ciepłego domu gdzie nikomu nic nie grozi, a co drugi to jak napisałem wcześniej lepiej poprowadziłby politykę za Sobieskiego czy Jagiellonów. Zawsze mozemy podzielić się. Ja bedę pamiętał o tych którymi Pan gardzi, a Pan niech przypomina o tych co według Pana niedostatecznie są wyniesieni do chwały po przez organizację uroczystości?
+0-0
Środa, 17 stycznia 2018 r. godz. 23:13
~nieZAPOMNIANE POWSTANIE
@Fundacja. Bunt - jak Pan/Pani napisał - jest cechą niewolników, a nie świadomych obywateli, chcących być wolnymi ludźmi. Jak już robić powstanie, to tak jak w Wielkopolskie - z głową, z rozumem, dobrą organizacją i szansą na powodzenie, czyli dobrą koniunkturą geopolityczną. Takiej koniunktury podczas Powstania Styczniowego nie było. Właśnie dlatego, że takie powstania jak listopadowe, styczniowe czy warszawskie były robione na bazie buntu a nie realizmu politycznego i realnej oceny możliwości z punktu widzenia wojskowego, to wrogowie Polski wykorzystali je do swoich celów, a Polskę skąpali w morzu krwi.
+0-0
Środa, 17 stycznia 2018 r. godz. 21:20
~Także zwycięskie
A gdzie Powstania Śląskie?
+0-0
Środa, 17 stycznia 2018 r. godz. 16:35
~tytdf
gościu do miał Otto von B. do rosji i zamieszkujących ją ludów - jakie korzyści czy profity stały by się udziałem kanclerza gdyby tam się jatka kozaków z poddanymi chana moskiewskiego zaostrzałą czy gasła .... Niemcy to była nawet wtedy inna galaktyka inna cywilizacja niz Ruscy czy kongresówka - dla Bismarcka to była otchłań bałaganu burdelu niechlujstwa i chaosu - dużym sąsiadem dzikim prymitywnym i patologicznym - ale w żadnej mierze nie było to wtedy dla Prus zagrożenie chyba że epidemiologiczne i higieniczne..
+0-0
Środa, 17 stycznia 2018 r. godz. 15:55
~Fundacja
~nieZAPOMNIANE POWSTANIE, bunt jest naturalną rzeczą gdy doznajesz ucisku i nie masz żadnych szans na poprawę. W końcu ta beczka z prochem wybucha. Mam osądzić np te kilkanaście tysięcy młodych którzy w wyniku branki mieli zasilić armię cara na 25 lat? Niestety po tym okresie do domu wracało niecałe 500 rekrutów. Widać woleli nierówną walkę na swojej ziemi niż ginąć za cara na dalekiej Syberii czy Kaukazie. W ogole o tym nie mówi się, że między jednym a drugim powstaniem czyli ok. 30 lat z 200 tys rekrutów do domu wróciło 20 tys, a więc 180 tys Polaków zginęło gdzieś tam tysiące kilometrów od domu. Jak widzisz nie trzeba było powstania. Druga sprawa jeśli weźmiesz do reki carskie instrukcje czy to do namiestnika, czy urzędników Kongresówki czy carskiej rodziny to tam znajdziesz tylko jedną instrukcję jak postępować z Polakami - przemoc, bagnety, żadne najmniejsze kompromisy, tak aby za lat 100 przestali czuć się Polakami a stali się Rosjanami. Oczywiście sa historycy ktorzy twierdzą inaczej tylko nie wiadomo na czym opierają się skoro carskie dokumenty pozostały? Rosyjscy historycy zajmujący się tym temat twierdzą to samo, że nie było drogi kompromisu. Mam znajomych, kolegów, którzy twierdzą że powstanie to bezsens, a np taka branka to nie przeszkoda aby żyć. Pytam więc ich czy byli w wojsku, gdy służba trwała 2 lata, rok, 9 miesięcy, 6 miesięcy i okazuje się że nie, bo jak mówią to strata czasu. I czegoś tu nie rozumiem, pół roku strata czasu, a 25 lat szansa na życie? Tak jak napisałem, nie mam zamiaru osądzać tamtego pokolenia. Wiem że pokolenie ktore przeżyło II wojne światową czesto mówiło żeby pamiętać że wolność nie jest dana raz na zawsze i że jak utraci się ją to ciężko będzie odzyskać lub można wcale. Może dlatego warto pamiętać o tamtych dniach i być wdzięcznym aby nie dopuścić do takiej sytuacji? Może.... Co do zwycięstw o ktorych piszesz, zgadzam się, trzeba je uwypuklać, podkreślać, mówić, pisać itd itd Ale zauważ że nie robią tego nawet ci co krytykują pamięć o tragedii. Dlaczego? Bo może jest tak, że jak ktoś da mam 100 zł to po pięciu latach nie pamiętamy, a jak dostaniem w gębę to i za 10 lat pamiętać będziemy? Zresztą nawet jak świętujemy zwycięstwa to też kłócimy się kto miał większe zasługi. Są tacy co i pod Wiedniem lepiej poprowadziliby odsiecz. Pozdrawiam
+0-0
Środa, 17 stycznia 2018 r. godz. 13:50
~nieZAPOMNIANE POWSTANIE
@Fundacja Sorki, ale w naszym kraju ta "pamięć" o przegranych powstaniach i rocznicach zamieniła się coś w rodzaju zbiorowego masochizmu historycznego. Proporcje zostały zaburzone na rzecz obchodzenia przegranych powstań. Cedynia, Płowce, Grunwald, Powstanie Wielkopolskie, Odsiecz Wiedeńska, Bitwa Warszawska, COP, budowa portu w Gdyni - takie rocznice powinno się fetować i nagłaśniać. I to na ich obchodzenie powinien być położony nacisk. Młodzi Polacy powinni być wychowywani w duchu realizmu politycznego i zwycięskich przedsięwzięć, a nie sączyć w ich umysły cierpiętniczy sos romantycznych zrywów, z góry skazanych na porażkę. Np. tak jak Powstanie Styczniowe, z którego najbardziej cieszył się śmiertelny wróg Polski i Polskości Otto von Bismarck i na którym najbardziej skorzystały Prusy.
+0-0
Środa, 17 stycznia 2018 r. godz. 10:55
~sql
do ~nieZAPOMNIANE POWSTANIE, no właśnie dlatego że było zwycięskie. W naszym kraju panuje kult porażki i ofiar.
+0-0
Środa, 17 stycznia 2018 r. godz. 07:57
~Wierna rzeka
Do egeszege------zamknij się fornalu.
+0-0
Środa, 17 stycznia 2018 r. godz. 07:24
~Fundacja
~nieZAPOMNIANE POWSTANIE przede wszystkim to nie jest świętowanie, a wyraz pamięci. Nasi przodkowie ponad 100 lat temu postawili pomnik ku czci tych co walczyli i zostali tu pochowani. Skoro oni rozumieli potrzebę pamięci o walce i czyjeś ofierze czemu my mamy nie pamiętać? Jest to część naszej tożsamości, bolesnej ale tożsamości. Życie nie składa się tylko z sukcesów. Tak np rodzina Birkenmajerów była z pochodzenia Niemcami, nie musieli walczyć o coś co nie istniało (Polska) bo przybyli na nasze ziemie kiedy Rzeczpospolitej nie było na mapie. A jednak walczyli za tą ziemię o jej niepodległość pod gen Dąbrowskim czy ks Poniatowskim. Jego syn czyli tu spoczywający ks Birkenmajer uważał że walka o niepodległą Polskę jest jego obowiązkiem, czuł się Polakiem. W późniejszych latach rodzina Birkenmajerów również brała udział w walkach czy to w 1918-20 czy '39. Służyli również jako wybitnie profesowie UJ. Co do powstania Wielkopolskiego masz rację aczkolwiek co raz częściej mówi się i świętuje tą rocznicę nie tylko już w Wielkopolsce ale i ogólnie. Nie powinniśmy zapominać o zwycięstwach.
+0-0
Środa, 17 stycznia 2018 r. godz. 00:00
~Galicja
Śpieszmy się świętować, zanim powstanie i pomnik dopadnie dekomunizacja.
+0-0
Wtorek, 16 stycznia 2018 r. godz. 22:57
~egeszege
to nie było nasze Galicyiskie powstanie tylko zryw na ruskim terenie oni sie tam patroszyli chyba z kozakami car ich tam rózgami prostował i batożył - taka lokalna kongresówkowa hucpa - nie nasze małpy nie nasz cyrk !!- my możemy co naiwyżei za nasygo Kaisera wypić szklaneczkę Rieslinga !
+0-0
Wtorek, 16 stycznia 2018 r. godz. 22:18
~nieZAPOMNIANE POWSTANIE
Dlaczego nie świętuje się jedynego zwycięskiego zrywu narodowego, jakim było Powstanie Wielkopolskie?
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.