Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 13 sierpnia 2022 r. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
 Wiadomości lokalne
» Nowy rok szkolny z Biurem Plus!
» Trwają pracę przy renowacji nagrobków na rozwadowskim cmentarzu
» Powstała publikacja o Żydach w Stalowej Woli i Rozwadowie
» Sądny przetarg w sprawie przebudowy Mickiewicza i Żwirki i Wigury
» Ogródki społeczne przy szkołach. Co to takiego?
» Pożar w firmie wikliniarskiej
» Czy uda się tym razem wyłonić wykonawcę do termomodernizacji DPS-u?
» Drzewa utrudniają przeprowadzenie remontu parkowych alejek. Miasto szuka alternatywy
» Betonoza, asfaltoza czyli jak mieszkańcy mówią na przestrzeń miejską?
» 65-latka straciła kilka tysięcy złotych
» Jest już konstrukcja pod nową sygnalizację świetlną
» Mobilny Punkt Higieniczny do końca roku
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kino letnie - sierpień 2022
» Fotograficzne podróże w Muzeum Regionalnym
» 15 sierpnia - święto Wojska Polskiego
» Dobre Granie Przy Fontannie
» Letnie Kino Dzieci
» Matka Stanisława Ignacego Witkiewicza - spektakl Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. J. Żmudy
» Letnia czytelnia Miejskiego Domu Kultury
» Poznaj dawne życie Lasowiaków na wystawie rzeźby Jana Puka
» Ciche życie? Martwa natura w malarstwie polskim XX i XXI wieku
» RDK Sokół 2022/2023 - nabór
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Nadwiślański Fashion Week: Modne Podkarpacie
»Nadwiślański Fashion Week: Modne Podkarpacie
»Krzysztof Faraś ścigał się w Limanowej
»III Lasowiacki Festiwal Pierogów i Rzemiosła
»Nie pompujesz - nie jedziesz
»Otwarcie Parku Zimnej Wody
Więcej » 
Wiadomości lokalne / EDU Strefa

Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 15:39     /Karol Mocny/
O samobójstwach w Stalowej Woli

Tylko w ubiegłym roku na terenie województwa podkarpackiego policja odnotowała 466 zamachów na swoje życie. Zgonem zakończyło się 266. W zdecydowanej większości życie próbują sobie odebrać mężczyźni.
Tylko w ubiegłym roku na terenie województwa podkarpackiego policja odnotowała 466 zamachów na swoje życie. Zgonem zakończyło się 266. W zdecydowanej większości życie próbują sobie odebrać mężczyźni.
Fot. Jacek Rodecki
"Zachowania suicydalne - podejście interdyscyplinarne" - to tytuł sympozjum naukowego jakie odbyło się w Stalowej Woli na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Celem spotkania była problematyka samobójstw.

Uczestnikami sympozjum byli lekarze, nauczyciele, policjanci, psycholodzy, pedagodzy oraz pracownicy socjalni. Tylko w ubiegłym roku na terenie województwa podkarpackiego policja odnotowała 466 zamachów na swoje życie. Zgonem zakończyło się 266. W zdecydowanej większości życie próbują sobie odebrać mężczyźni.

- Bardzo niepokojące są przypadki ciagłego wzrostu prób samobójczych. Uważam, że temat zachowań suicydalnych łączy się z egzorcyzmami. To niewyobrażalny stan, kiedy cierpi nie ciało a dusza - mówił ks. dr Marek Kumór, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Katarzyna Rogala ze Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia Interwencji Kryzysowej mówiła o formach pomocy osobom, które mogą targnąć się na swoje życie. Zdarza się, że o wsparcie proszą sami lub w ich imieniu robi to rodzina/przyjaciele. Próby ratowania ich życia może podjąć każdy. Ważne żeby wiedzieć gdzie się zgłosić, do których służb, ośrodków i lekarzy/specjalistów.

Andrzej Walczyna, rzecznik prasowy stalowowolskiej policji, mówił, że dzięki różnym sygnałom, również od osób chcących popełnić samobójstwo udało się je zlokalizować i uratować. - Z naszego punktu widzenia najważniejszy jest szybki przekaz informacji - dodał. A chodzi o informacje od osób postronnych, zdarza się też, że niedoszli samobójcy zostawiają listy pożegnalne, wysyłają sms-y, e-maile lub sygnalizują taki zamiar na serwisach społecznościowych.

Przyczyn zamachów na swoje życie może być wiele. Wśród nich wymieniano niską odporność ma stres, agresywność, lęk przed wzięciem odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka, zemsta na bliskich nam osobach oraz próba zwrócenia na siebie uwagi.

Organizatorem środowego sympozjum był Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 12 czerwca 2017 r. godz. 12:51
~ojciec trojga
"...świat poszedł do przodu. Pojawiły się komputery, amfetamina, samoloty..." a mądre głowy drążą temat z lichym skutkiem. Nawet pan rzecznik policji jakby bokiem temat omija podpierając się statystyką. Ciekawe kiedy skończy się ten kontrolowany handel "białego szaleństwa?" a to tylko jeden z niewielu problemów. Nie macie oficjalnych danych więc i problem się omija. Ale gdyby tak przeanalizować zachowania ludzi jak radzą sobie w skrajnych sytuacjach... i tu wracając do meritum musimy zdać sobie sprawę jak niebezpieczny jest świat środków odurzających. Ostatnie lata pokazują, że z większością tych środków istnieje problem nawet podczas badania ich zawartości, a co dopiero ze skutkami zażywania. Powszechnie wiadomo że zmiana stanu świadomości to najszybsza i mylna ucieczka od problemu. Osoba taka jest na przegranej pozycji nie tylko jeśli chodzi o zdrowie, dochodzi tu problem wykluczenia społecznego. Warto tu wspomnieć także o rozwoju technologicznym (internet , foto, video) - szybka wymiana informacji. I tak jednemu nawali system nerwowy bo uciekł w stan euforii a innemu bo go nagrali telefonem w niekorzystnym momencie i ośmieszyli w internecie. Przypadków takich można wymieniać w nieskończoność i każdy będzie inny, a jednak zapominamy o tych pierwszych minutach kiedy można zapobiec takim procesom przyczynowo skutkowym poprzez zwykłą życzliwość dla drugiego człowieka. Bo zalążkiem miażdżącej większości problemów jest brak rozmowy z drugim człowiekiem. Nawiążę tu do ostatnio bardzo medialnej sprawy śmierci w komisariacie, jak wiemy pojawiły się nowe fakty na temat zamordowanego. Teraz ripostą policji jest informacja że zmarły był narkomanem. Jak łatwo i zwinnie ucieka się od tematu. Czymże jest nazwanie kogoś narkomanem jak nie wykluczeniem. A w taki sposób łamie się "kręgosłupy" młodym ludziom i to zazwyczaj na komendzie. Wystarczy być zatrzymanym za posiadanie środków psychoaktywnych, a już przypina się łątkę narkomana. Dochodzi wtedy do wykluczenia społecznego a cały proces przyczynowo skutkowy rozpędza się jak lokomotywa, którą może zatrzymać już tylko tragedia. Tak więc może by tak zacząć od grubej akcji POLICJI co to dla was panowie zlikwidować źródło, przecież każdy małolat na ulicy i każdy śledczy w tym mieście wie gdzie i kto jest grubszą rybą. Skończmy z kontrolowaną sprzedażą środków odurzających, bo to o nasze dzieci chodzi. Może by tak audyt kogoś z wyższej półki pomógł? A na nas rodzicach ciąży odpowiedzialność za wychowanie bo lepiej żeby małolat pogadał z ojcem jak z przyjacielem a nie trafiał do specjalistów już po fakcie.
+0-0
Poniedziałek, 12 czerwca 2017 r. godz. 02:34
~darek
nawet jesli nie ma perspektyw w Stalowej Woli to nie jest powodem do samobojstwa zawsze mozna sprobowac gdzies indziej te perspektywy znalesc nawet za granica a samobojstwo to moim zdaniem to najprostsze wyjscie dla siebie nie myslac o tych co zostana dlatego kiedys tylko miejce pod plotem na cmentarzu dla nich bylo o mszy w kosciele nawet nie bylo mowy
+0-0
Niedziela, 11 czerwca 2017 r. godz. 22:25
~Zapomniany
Najlepiej to wziaść prochy na sen i podciac se zyły jak sie niewidzi jusz zadnych perspektyw
+0-0
Niedziela, 11 czerwca 2017 r. godz. 14:41
~janek82
@Bez perspektyw - rozumiem, że należysz do tych 3 osób, które wyższego nie mają, a jak patrzę na Twoje "z tąd" to chyba edukacja na podstawówce się skończyła...
+0-0
Niedziela, 11 czerwca 2017 r. godz. 13:00
~Bbb
Przyczyną samobójstw na Podkarpaciu są niskie zarobki. Mam znajomych we Wrocławiu i oni się śmieją że młodzi ludzie po studiach i z perspektywami zarabiają najniższą krajową. Śmiech na sali.
+0-0
Sobota, 10 czerwca 2017 r. godz. 19:05
~mkmk
dokładnie tak jaak mówisz; wykształcenie wyższe a musze zapieprzac w uniwheelsie....takż e nie same bezmózgi tam pracują jak wam sie wydaje
+0-0
Piątek, 9 czerwca 2017 r. godz. 16:05
~bez perspektyw
Do 321 Nie wiesz o czym piszesz. W takim mieście bez perspektyw jakim jest Stalowa Wola ,wykształcenie ma niewielkie znaczenia.Dla przykładu w moim zakładzie pracy na 35 pracujących osób , wykształcenie wyższe posiada 32 .... połowa z tych osób dodatkowo studia podyplomowe . Ich pensja nie rożni sie niczym od wypłaty osób z wykształceniem średnim ,a często jest niższa ze względu na krótszy staż pracy. aby zarobić godziwe pieniądze radze raczej z tąd wyjechać .Wykształcenie nie zda sie tu na nic
+0-0
Piątek, 9 czerwca 2017 r. godz. 10:48
~Bartek K. z Centrum 4
prezydencie Lucjuszu, kiedy zrobisz porządek ze szczekającymi na balkonach, puszczanymi samopas psami. Oszaleć można.
+0-0
Piątek, 9 czerwca 2017 r. godz. 10:44
~rozwiązanie
Rozumiem, że konkluzja była taka - za samobójstwa w Stalowej Woli odpowiada "opętanie przez szatana, próba zwrócenia na siebie uwagi i chęć zemsty na rodzinie". No to ja wam powiem, bando kretynów jaki jest powód - BIEDA, WYZYSK i BRAK PERSPEKTYW. Dziękuję za uwagę.
+0-0
Czwartek, 8 czerwca 2017 r. godz. 15:32
~zajac48
Trzeba popełnic samobojstwo,zeby mieli o czym dyskutowac.
+0-0
Czwartek, 8 czerwca 2017 r. godz. 13:45
~321
123 co ma wspólnego z tym wspólnego pracodawca ? trzeba było się uczyć za młodu a nie zapieprzałbyś za 1400 zł
+0-0
Czwartek, 8 czerwca 2017 r. godz. 13:37
~Ola
"Uważam, że temat zachowań suicydalnych łączy się z egzorcyzmami...." :D
+0-0
Czwartek, 8 czerwca 2017 r. godz. 11:13
~123
Zapytajcie pracodawców na czym problem polega.
+0-0
Czwartek, 8 czerwca 2017 r. godz. 04:54
~podeptany
PUUUUUCEK !! Gdzie jesteś ? Rzuć mi coś !!
+0-0
Czwartek, 8 czerwca 2017 r. godz. 02:03
~stalwiak
Proszę księdza doktora (i nie tylko księdza)... a nie można by tak po polsku do Polaków, np. "zachowań samobójczych" zamiast "zachowań suicydalnych"...???
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 19:38
~ttx
"Uważam, że temat zachowań suicydalnych łączy się z egzorcyzmami. To niewyobrażalny stan, kiedy cierpi nie ciało a dusza - mówił ks. dr Marek Kumór, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu." Czy obecnie Polska powraca do sredniowiecza?
+0-0
Środa, 7 czerwca 2017 r. godz. 16:46
~dola
Dlaczego w tym seminarium nie uczestniczył ks.prof Guz z KUL-u? Trzeba było wysłuchac jego prelekcji na konferencji w Toruniu, wszyscy wszystko zrozumieli a oczy mieli otwarte niczym niedowiarkowie. Szkoda, on by dał pokaz tego czego się nauczył.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2022 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.