Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 29 maja 2023 r. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
 Wiadomości lokalne
» Jaka jest Polska waszych marzeń? - pytał Sylwester Korycki z Polski 2050
» Jest nas coraz mniej
» Naprawiają sygnalizator. Uległ awarii po burzy
» Nietrzeźwi kierowcy jednośladów
» Miasto nabędzie kolejne działki na zamianę z Lasami Państwowymi
» Niedzielne imprezy za nami. Jak się bawiliście?
» Eko-Świat. Twoja praca. Twój sukces!
» Pożar mieszkania na Siedlanowskiego
» Kosmicznie na Politechnice
» Wodny Park otwarty w Dzień Dziecka!
» Kwiatowe nasadzenia w Rozwadowie
» Dachowanie w Brandwicy. 1 osoba ranna
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Miejski Dzień Dziecka
» Podkarpacki Rajd Rowerowy 2023
» Kosmiczny Dzień Dziecka w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego
» Nowe wystawy w Muzeum
» My, Stalowa Lova
» Nie tylko męski świat zabawek mechanicznych
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Wysokie miejsce Krzysztofa Farasia w Korczynie
»Wysokie miejsce Krzysztofa Farasia w Korczynie
»Piknik Rodzinny w Rozwadowie
»Majówka 2023: Fiesta Amigos i Poniedzielski
»Majówka 2023: Róże Europy, Zaczarowany Ołówek, Laboratorium
»Majówka 2023: ŁJK, Breakout Symfonicznie, Another Pink Floyd
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Ciekawostki

Piątek, 13 sierpnia 2004 r. godz. 10:52     /Piotr Jackowski/
Raport narkotykowy

Czy stalowowolscy gimnazjaliści sięgają po środki psychoaktywne?

Około 40 procent uczniów klas trzecich stalowowolskich gimnazjów miało kontakt z narkotykami - wynika z raportu, opracowanego przez Stowarzyszenie Profilaktyki Społecznej "Pryzmat". Najczęściej używanymi środkami psychoaktywnymi są marihuana oraz leki uspokajające i nasenne. Daje się także zauważyć dużą popularność grzybów halucynogennych.


Raport powstał po przeprowadzeniu szerokich badań ankietowych - pierwszych w Stalowej Woli na tak dużą skalę. Objęto nimi 546 uczniów klas pierwszych i trzecich pięciu gimnazjów. Planowano przebadanie 700 gimnazjalistów, lecz w jednej ze szkół rada rodziców nie zgodziła się na to przedsięwzięcie, w innej placówce na przeszkodzie stanęła duża absencja po konferencji klasyfikacyjnej.

Ankieta dotyczyła znajomości środków psychoaktywnych (z wyłączeniem nikotyny i alkoholu), ich dostępności, próbowano także ustalić liczbę osób mających doświadczenia z takimi substancjami. Ponadto pytano o oczekiwania młodzieży dotyczące zajęć profilaktycznych, pod kątem których prowadzono badanie. Wszelkie czynności wykonywali przeszkoleni ankieterzy, a uczniom zapewniono anonimowość.

Większość badanych znała nazwy środków, służących zmianie stanu psychicznego. Niewiedzę w tej materii wykazało zaledwie 4 procent ankietowanych. Najwięcej osób słyszało o kokainie, marihuanie, "klejach", amfetaminie, heroinie, lekach uspokajających i nasennych oraz "grzybkach". Mniej popularne są sterydy anaboliczne, "kompot" i ecstasy. Najmniej znane środki odurzające to LSD, crack oraz metadon.

Chęć spróbowania jakiegoś narkotyku wyraziła jedna czwarta pierwszoklasistów i blisko jedna trzecia trzecioklasistów. Na pierwszym miejscu w wyborze znalazła się marihuana, na drugim - grzyby halucynogenne, na trzecim - leki uspokajające, nasenne, amfetamina i ecstasy. Niestety, na samych chęciach się nie kończy, ponieważ niektórzy z ankietowanych potwierdzili eksperymentowanie z zażywaniem środków psychoaktywnych. Najwięcej z nich sięgnęło po marihuanę i haszysz (11 proc. pierwszoklasistów, 21,6 proc. trzecioklasistów). W dalszej kolejności znalazły się leki uspokajające lub nasenne, substancje wziewne, grzyby halucynogenne, amfetamina, kokaina i "kompot". - Przy substancjach najbardziej rozpowszechnionych, takich jak marihuana i haszysz oraz leki uspokajające i nasenne, następuje dynamiczny wzrost doświadczeń z nimi związanych. W drugiej i trzeciej klasie podwaja się liczba gimnazjalistów eksperymentujących z tymi środkami - czytamy w raporcie.

Jakie są powody sięgania po narkotyki? Najczęściej wymienianym jest ciekawość (13,4 proc.), następnie chęć czucia się "na haju" (8,6 proc.) i zapomnienia o problemach (5,7 proc.) oraz nuda (3,3 proc.). Natomiast rzadko wymienianym powodem jest chęć dorównania grupie rówieśniczej (ok. 2 proc.). - Można zastanawiać się, na ile czynnik ten jest przeceniany w świadomości dorosłych, a na ile młodzi ludzie nie uświadamiają go sobie lub nie chcą się przyznać do niego - pyta Roman Stec, który analizował ankiety.

Zebrany materiał ukazuje także okoliczności i miejsca zażywania środków odurzających. Najwięcej gimnazjalistów sięga po nie na terenie swoich osiedli (12,5 proc.) oraz w mieszkaniach prywatnych (10,1 proc.). Ponadto respondenci wymieniają imprezy masowe, koncerty i dyskoteki. Na szkołę wskazało 5,5 proc. badanych. - To, że tak liczna grupa młodzieży brała narkotyki w mieszkaniu prywatnym, jest ważnym sygnałem dla rodziców - uwrażliwia się dorosłych w raporcie.

Czy narkotyki są łatwo dostępne? Prawie dwie trzecie gimnazjalistów uważa, że tak. Jedynie 7 proc. ma zdanie przeciwne. Natomiast blisko jedna trzecia nie potrafi ocenić stopnia trudności uzyskania środków psychoaktywnych. O wskaźniku dostępności świadczą także inne liczby. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z różnorakimi narkotykowymi propozycjami spotkało się 27 proc. pierwszoklasistów i 46 proc. trzecioklasistów.

W raporcie nie zabrakło problematyki dotyczącej odpowiedzialności rodziców za swoje dzieci w kwestii używania substancji psychoaktywnych. Przyzwolenie z ich strony lub brak zainteresowania tymi sprawami może sprzyjać wczesnej inicjacji narkotykowej. Zdaniem respondentów, rodzice zrobiliby im awanturę, gdyby dowiedzieli się o zażywaniu środków odurzających. Inną reakcją byłby kategoryczny zakaz i rzeczowa rozmowa. Okazało się jednak, że jedna czwarta badanych nie prowadziła do tej pory rozmów z rodzicami na temat narkotyków. Niestety, spora grupa gimnazjalistów uważa, że rodzice nie są partnerami do dyskusji na temat substancji psychoaktywnych. Krytycznie oceniają ich wiedzę w tej materii, widzą też brak gotowości do podejmowania rozmów.

Zdaniem Romana Steca, do wyników ankiety należy podchodzić bardzo ostrożnie. Zwraca on uwagę na to, iż opracowany raport nie formułuje kategorycznych stwierdzeń, a jedynie ukazuje pewne trendy. Być może o bardziej szczegółowe wnioski można będzie pokusić się wtedy, gdy powstanie dokładniejsze opracowanie z przeznaczeniem dla Rady Miejskiej. Teraz "Pryzmat" skupi się na przygotowaniu i przeprowadzeniu zajęć profilaktycznych w gimnazjach. Dzięki badaniom, ich tematyka wyjdzie naprzeciw zapotrzebowaniom młodzieży.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 15 sierpnia 2004 r. godz. 11:46
~well
a mnie to wcale nie dziwi, wszystkie środki odurzajace sa bardzo łatwo dostepne...jesli chodzi o ich zakup...to jest jak kupowanie chleba w sklepie
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2023 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.