Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 7 marca 2021 r. Imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli
 Wiadomości lokalne
» "Budowanie mostów" w kompleksowym-holistycznym modelu opieki nad pacjentem
» Podwórko dla Pława. Jeszcze nie otwarte a już niszczone
» Jaka przyszłość dworca PKS? Ponownie zmieni właściciela?
» Pracownicy sortowni ukłuli się igłami. MZK przypomina, gdzie takie odpady powinny trafiać
» Piłka nożna zdaniem kibica Pawła
» Kiedy na moście na Brandwicy zrobi się jaśniej?
» W środę ruszyło pisanie próbnej matury, ale nie we wszystkich szkołach
» Przez 24 lata napłynęło do miasta ponad dwa miliardy złotych inwestycji
» Zatankowali i odjechali nie płacąc za paliwo
» Ruszyło pozimowe sprzątanie miasta
» Osiedle Leśna. Nie tylko bloki. Ma powstać hotel i wysokościowiec
» Komunikat Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Dzień Kobiet w Muzeum
» Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Podróż do Japonii w Galerii Karpińskiego
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Marsz o Wolność i Marsz Niewolników
»Wicepremier Gowin w Stalowej Woli o budownictwie mieszkaniowym
»Serca na nakrętki
»Ford Ranger dla OSP Jastkowice
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kronika Kryminalna

Wtorek, 18 marca 2008 r. godz. 20:51     /KGP/
Szantażysta policjantów wpadł po raz trzeci

Szkolenia prowadzone przez policjantów biura spraw wewnętrznych KGP nie poszły na marne. Dzięki nim zatrzymano dwóch mężczyzn szantażujących policjantów ruchu drogowego. Szantażystami okazali się 50-letni mieszkaniec Lublina i 27-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Jeden zatrzymanych zaledwie pół roku temu opuścił zakład karny, w którym przebywał po drugim już skazaniu za takie samo przestępstwo popełnione wobec policjantów ruchu drogowego.

Już wcześniej - we wrześniu 2006 r. ten mężczyzna i jego kolega zostali zatrzymani podczas zasadzki przygotowanej przez policjantów biura spraw wewnętrznych KGP. Zatrzymanie było efektem kilkumiesięcznej pracy policjantów BSW nad sprawą szantażowania policjantów przez grupę przestępczą.

Członkowie tej grupy wręczali łapówki policjantom ruchu drogowego w zamian za odstąpienie od nałożenia mandatu karnego za różnego typu wykroczenia drogowe, najczęściej zbyt szybką jazdę. Cały przebieg kontroli drogowej był potajemnie nagrywany przez przestępców, którzy później domagali się od dokonujących kontroli policjantów pieniędzy "za milczenie".

Mając taką wiedzę policjanci Biura Spraw Wewnętrznych przygotowali zasadzkę i 11 września 2006 r. zatrzymali szantażystów, którzy właśnie wracali po kolejnych "działaniach prowokacyjnych" . Przy zatrzymanych mężczyznach ujawnili laptopa, mikrokamerę z elektronicznymi nośnikami pamięci oraz 30 tys. zł.

Oględziny filmu pozwoliły policjantom ustalić dane innych policjantów ruchu drogowego, którzy przyjęli łapówki i ten fakt został zarejestrowany przez przestępców. Łącznie policjanci BSW zatrzymali w tej sprawie 8 funkcjonariuszy. Szantażyści wykorzystując ich nieuczciwość, zarejestrowaną na taśmie, domagali się od nich 15 tys zł za zwrot kompromitujących nagrań.

Zaledwie pół roku po opuszczeniu zakładu karnego szantażysta został zatrzymani po raz kolejny. Razem z nim kolejny przybrany do przestępstwa kolega. Podejrzani zastosowali ten sam przestępczy patent czyli popełnienie wykroczenia drogowego, sprowokowanie policjantów do przyjęcia łapówki za odstąpienie od czynności służbowych, nagranie przebiegu tego zdarzenia i następnie żądania od policjantów pieniędzy za nie ujawnienie popełnionego przez nich przestępstwa. Nowością w tym przestępczym procederze miało być jedynie zastosowanie doskonalszego technicznie sprzętu nagrywającego.

14 marca 2008 r. na terenie województwa podkarpackiego jeden ze sprawców jadąc samochodem audi przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/godz. Podczas kontroli drogowej kierowca przekonywał policjantów do zmiany kwalifikacji prawnej wykroczenia, a co za tym idzie - także wysokości kary. Zamiast 400 zł i 10 punktów karnych proponował 100 zł za rzekomy brak sygnalizowania wyprzedzania, jednocześnie wręczając policjantom dodatkowe 100 zł "do kieszeni". Przebieg kontroli drogowej został nagrany. Szantażyści zażądali 30 tys. za nie przekazanie nagrania organom ścigania. Wyznaczyli policjantom czas i miejsce odbioru pieniędzy.

Szantażowani policjanci skojarzyli to zdarzenie z filmem, jaki oglądali podczas szkolenia przeprowadzonego przez policjantów biura spraw wewnętrznych. Film dotyczył poprzednich "akcji" szantażystów i był elementem szkolenia antykorupcyjnego policjantów ruchu drogowego.
Szantażowani funkcjonariusze powiadomili o tym swoich przełożonych. W tym momencie do działań włączyli się policjanci biura spraw wewnętrznych. W wyniku wspólnych działań z policjantami z KPP w Stalowej Woli i KPP w Janowie Lubelskim szantażystów zatrzymano.

Biuro spraw wewnętrznych KGP wyjaśni także czy kontrolujący policjanci mogli popełnić przestępstwo, czy też od samego początku działali z zamiarem zebrania dobrego materiału dowodowego na szantażystów. Policjanci BSW ustalają obecnie czy z udziałem podejrzanych mężczyzn zostały popełnione inne przestępstwa tego typu. 17 marca 2008 r. Sąd Rejonowy w Nisku tymczasowo aresztował na 3 miesiące obu podejrzanych.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.