Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 29 marca 2024 r. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
 Wiadomości lokalne
» Renata Knap, kandydatka do Sejmiku Województwa Podkarpackiego
» Autobusy dla PKS-u. Co jeszcze należy naprawić?
» Rusza System Roweru Miejskiego
» Ruszyła budowa hali sportowej przy PSP nr 1
» Mając 2,7 promila wjechał autem do rowu
» Kiedy otwarcie Parku Jordanowskiego?
» Podwórko na Siedlanowskiego 2 dla starszych i młodszych. Remont przejdzie też parking przy Starostwie
» Wielki Czwartek w Pysznicy
» Polski Elvis Presley na fotelu u Doktora Piotra Trafidło!
» Pierwszy Festiwal Kwiatów za nami. Jeszcze w tym roku druga edycja
» Zapomniane Zasanie
» Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe: co mają do zaoferowania mieszkańcom?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Tam, gdzie serca łączą się w jedno
» Metallica symfonicznie
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Kabaret SMILE
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
»Akcja sadzenia drzew w Stalowej Woli
»PiS agitował na rynku w Rozwadowie
»Damian Marczak (KWW SPS) zaprezentował swoją drużynę
Więcej » 
Wiadomości lokalne / EDU Strefa

Czwartek, 24 kwietnia 2014 r. godz. 16:32     /Magdalena Rodecka/
Ziszcza się wizja miasta akademickiego. KUL inwestuje w myśl techniczną

Budynek dla KUL-u powstawał w bólach. Nierzetelni wykonawcy oddalali w czasie jego ukończenie. Początkowo obiekt miał być oddany do użytku 30 września ubiegłego roku, jednak zespół projektowy działający w stalowowolskim Urzędzie Miasta aneksował umowę na 30 maja 2014 roku.
Budynek dla KUL-u powstawał w bólach. Nierzetelni wykonawcy oddalali w czasie jego ukończenie. Początkowo obiekt miał być oddany do użytku 30 września ubiegłego roku, jednak zespół projektowy działający w stalowowolskim Urzędzie Miasta aneksował umowę na 30 maja 2014 roku.
Fot. Jacek Rodecki
Po Bibliotece Międzyuczelnianej, budynku socjalno - dydaktycznym Politechniki Rzeszowskiej, wreszcie budynku dydaktycznym KUL przy ulicy Kwiatkowskiego, miasto podsumowało projekt pod nazwą "Stworzenie kompleksowej bazy naukowo - dydaktycznej i socjalnej jako ośrodka intensyfikacji rozwoju gospodarczego i społecznego Polski Wschodniej".

Szereg tych potężnych działań inwestycyjnych przypada na 10-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej, bez której pomocy gmachy, a co za tym idzie dalszy rozwój miasta nie byłby możliwy. Prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak, którego wręcz marzeniem jest ziszczenie się wizji "hutniczego grodu" jako ośrodka akademickiego zdaje się nabierać rzeczywistych kształtów. - "Tak naprawdę przed nami najtrudniejsze zadania. Wypełnienie tych budynków studentami i zachęcenie ich do tego, aby chcieli studiować u nas. Nasza baza, laboratoria są na europejskim poziomie".

Budynek dla KUL-u powstawał w bólach. Nierzetelni wykonawcy oddalali w czasie jego ukończenie. Początkowo obiekt miał być oddany do użytku 30 września ubiegłego roku, jednak zespół projektowy działający w stalowowolskim Urzędzie Miasta aneksował umowę na 30 maja 2014 roku. Do gry weszła "Skanska", która zaległości w szybkim tempie zaczęła nadrabiać. Prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak podziękował dziś jej przedstawicielom. - "Inwestycji nie sprzyjała także atmosfera jaką próbowano wokół niej stworzyć. Szczęśliwie poradziliśmy sobie z tym wszystkim" - wyjaśnił Andrzej Szlęzak.

Zdaniem włodarza, który powołał się na analizy z innych ośrodków akademickich, najtrudniejsze będzie najbliższe sześć lat ze względu na niż demograficzny oraz niestabilną politykę szkolnictwa wyższego w naszym państwie. Cieszy to, że wzorem Niemiec, czy Szwajcarii, czyli państw, które ten niekorzystny etap mają za sobą, Stalowa Wola "stawia" na małych i średnich przedsiębiorców. - "Wygrane będą te miasta, które stworzą warunki do ich rozwoju. One ze względu na konkurencję lub zbyt mały kapitał na utoworzenie laboratoriów nie mogą zrobić tego sami. Rolą samorządów jest, aby im pomóc. Zasklepić naukę z przemysłem. W Polsce nie ma tradycji współpracy z biznesem, dlatego musimy się dopiero tego nauczyć" - stwierdził Andrzej Szlęzak.

Budynek administracyjno - dydaktyczno - socjalny wraz z wyposażeniem dla potrzeb Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego to już przysłowiowa wisienka na torcie całego projektu. W obiekcie mieścić się będą sale wykładowe, administracyjne, ćwiczeniowe oraz laboratoria. Obecnie jak usłyszeliśmy od dr Ryszarda Sęczyka, kierownika Zespołu Projektowego ds. Funduszy Unijnych w stalowowolskim Urzędzie Miasta rozpocznie się wyposażanie obiektu w meble laboratoryjne, komputery i specjalistyczne maszyny.

W czerwcu miałoby nastąpić przekazanie budynku KUL na potrzeby inżynierii materiałowej. KUL, uczelnia jak dotąd w pełni humanistyczna, zdała się zrozumieć, w czym szkopuł tkwi, o czym mówił prof. Andrzej Derdziuk, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Już nie socjologia, politologia, i tym podobne nauki mają zapewnić młodym ludziom miejsce na rynku pracy, ale inżynierie i myśl techniczna. - "Dziś to właśnie myśl techniczna jest przyszłością. Bierzemy na KUL-u to pod uwagę, dlatego będziemy z determinacją rozwijać uczelnie, a świadczą już o tym zgłoszone przez nas patenty". W Stalowej Woli KUL oferuje studentom inżynierię środowiska, od października zostanie uruchomiona inżynieria materiałowa. - "Cieszę się, że oprócz funduszy na takie inwestycje mamy także ludzi do współdziałania. Mam tu na myśli nie władze miasta oraz inne osoby, które nam sprzyjają" - powiedział prof. Andrzej Derdziuk.

"Stworzenie kompleksowej bazy naukowo - dydaktycznej i socjalnej dla uczelni wyższych w Stalowej Woli jako ośrodka intensyfikacji rozwoju gospodarczego i społecznego Polski Wschodniej" w Stalowej Woli kosztowało 84 401 017,83 PLN, w tym uzyskane dofinansowanie projektu zamyka się kwotą 59 058 988,00 PLN co stanowi 69,97% całkowitej wartości projektu. Pozostałe 30,03% to wkład własny Gminy Stalowa Wola.

Zobacz więcej:
- Czas na inżynierię i inżynierów

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 7 czerwca 2014 r. godz. 16:45
~ariel
Co on bredzi???????? Przecież naszym rodzimym przedsiębiorcom ( z wyjątkiem kolegi pana Kapusty) to on rzuca tylko kłody pod nogi. Obcemu nowemu zrobi wszystko co zechce za nasze pieniądz, choć w strefę powinna inwestować ARP, ale w mieście jakby nie Spółdzielnie Mieszkaniowe to byłaby dziura na dziurze. najlepszy przykład to chyba Przemysłowa, gdzie rodzime firmy zatrudniają ponad 1000 osób, a głąb nie chce nawet im drogi zrobić. Tak się dba o rodzime firmy. KŁAMCA I TYLE!
+0-0
Sobota, 26 kwietnia 2014 r. godz. 00:37
~Taki jeden
do Marcin : Nauka i biznes to teraz kola napedowe naszych gospodarek . To jest cytat z twojego postu .Jakie te slowa maja przelozenie na Stalowa Wole ? Jaki osiagniecia naukowe ma , tak chojnie dotowany , inkubator ? Ile patentow zglosili profesorzy dzialajacych tu uczelni? Czy biznes to radosna tworczosc wizjonerow ,czy tez przedsiewziecie oparte na racjonalnych przeslankach osiagniecia zysku ? Czy renomowane uczelnie nie generuja zysku? Nie sa sponsorowane przez firmy zainteresowane ich absolwentami ?Czy biblioteka nie powinna byc zaprojektowana dla rzeczywistych potrzeb ? Czy lapanka studentow gwarantuje wysoki poziom uczelni i pretendowany transfer jej osiagniec do przemyslu ? Czy pan Szlezak i radni poniosa materialne konsekwencje zlego zarzadzania , jesli ich wizje okaza sie , co jest najbardziej prawdopodobne , mylne ? Za kilka miesiecy skonczy sie przedwyborczy lans , za lat kilka , zycie zweryfikuje zamierzenia. To ,co najbardziej sie rozwinie ,to poziom zadluzenia miasta i kraju.
+0-0
Piątek, 25 kwietnia 2014 r. godz. 23:41
~Król Julian
@janko_muzykant, :-), dlatego ze kierunki techniczne cieszą się coraz większa popularnością oraz dlatego ze na Zielonej Wyspie jest bieda i rodzi się coraz mniej dzieci (10% dobrze ustawionych nic tu nie pomoże). Dlatego KUL dostosowuje się. A tobie i tobie podobnym "intelektualistom" radze tez się dostosować do życia w społeczeństwie :-) raczej niż w oborze.
+0-0
Piątek, 25 kwietnia 2014 r. godz. 15:33
~Marcin
Będą miasa z których ucieknie 30% ludzi, będą takie z których ucieknie 10 %, a będą i takie którym troche ludzi przybędzie. Czy nie widzisz potrzeby działania żeby Stalowa nie była tym pierwszym przykładem? Nauka i biznes to teraz koło zamachowe naszych gospodarek. Od razu Rzeszowem czy Wrocławiem się nie staniemy, ale to nie jest alternatywa miedzy wymarciem a sukcesem. Jest jeszcze wiele możliwości po środku i im bliżej tego drugiego tym lepiej. Inwestorzy przychodzą tam gdzie mają wykwalifikowaną kadrę, niskie podatki, dobre podejście władz. Pewnie najchętniej byś siadł na miejscu i robił wydatki jak w nisku? Niech się wali? Co innego poprawi demografię u nas jak nie uczelnie? Kolejne drogi? Więcej parkingów? Czy prezydent ściąga tylko aluminiowe molochy? Nikt ich nie chce? Ostatnio na slasku otworzono super nowoczesną wytwórnie felg aluminiowych za pol miliarda zl. Prezydent nie ma setek propozycji firm do wyboru, ale i tak radzi sobie o niebo lepiej niż Tarnobrzeg, Zamość, Przemyśl itp. Ma wizje i ja realizuje i Stalowa wyroznia sie na tle podobnych wielkosciowo miast, w ktorych nie bylo takich pomyslow i takiej wizji. Podjedz sobie chocby do Ostrowca, podobne "hutnicze" miasto. Przez ostatnie 10 lat mieli mniej inwestycji niz u nas w ciągu jednego roku. Jak dla mnie Waldi to potrafisz marudzic, ale jak zapytam Cie o alternetywe to powiesz "zgasic swiatlo i wycjechac bo wschod sie i tak wyludnia".
+0-0
Piątek, 25 kwietnia 2014 r. godz. 15:30
~Moher
KUL to uczelnia ani techniczna, ani katolicka. Lepiej ją na szkołę rabinacką przekształcić i Talmudu nauczać. Dzięki owocnym staraniom MSZ studentów na pewno nie będzie brakować.
+0-0
Piątek, 25 kwietnia 2014 r. godz. 13:29
~waldi
-do Adam nie wiem co dzisiaj brałeś ale podziel się z nami.Już widzę te tysiące studentów wiążących.... ale koniec z końcem...zwiążą się z czym pracą fizyczną w aluminiowej dolinie faktycznie perspektywa.Poczytaj trochę danych statystycznych i perspektyw rozwoju na ścianie wschodniej, za 20 lat jeśli będzie mieszkało 40 tysięcy mieszkańców w Stalowej to będzie dobrze.Niestety poza megalomańską budową ośrodka akademickiego trzeba tworzyć podstawy do pozostania studentów w mieście ale prezydent poza aluminiowymi molochami,których żadne miasto nie chce nie widzi potrzeb ściągnięcia do miasta innych przedsiębiorstw,branż które zdywersyfikowałby miejsca pracy bo inaczej to trzeba będzie wypełniać te nowe budynki atrapami studentów na kontrole realizacji projektu ze środków UE.
+0-0
Piątek, 25 kwietnia 2014 r. godz. 11:19
~antykul
W dzisiejszej "Wyborczej" duża wkładka o uczelniach Lublina - zapewne przez nie sfinansowana. I co? - Ani słowa, że w Stalowej Wólce jest jakiś KUL. Wychodzi na to, że to tylko fanaberia prezia - a uczelnie mają nas w d... Będzie kolejna selekcja negatywna - zostaną na KUL-u, WSE sami nieudacznicy - potem zasilą PUP.
+0-0
Piątek, 25 kwietnia 2014 r. godz. 10:31
~Adam
To dobra inwestycja, wcześniej większość młodych ludzi, która szła na studia do dużych miast tam już zostawała, a Stalowa się wyludniała. Teraz jakaś cześć z tych absolwentów wyższych uczelni zwiąże swoje losy z naszym miastem, a młodzi wykształceni ludzi to jest przyszłość dla Stalowej Woli
+0-0
Piątek, 25 kwietnia 2014 r. godz. 08:17
~buła
"profesor na emigracji a co z tym WATem? Czy miasto chce aby elitarna Wojskowa Akademia Techniczna miała swoją filie w Stalowej Woli?" elitarna to ona była kiedyś jak parę innych a kolejne reformy edukacji doprowadziły do kompletnego zgnojenia
+0-0
Piątek, 25 kwietnia 2014 r. godz. 08:09
~tatar krymski
Studentów weźmie z Afryki i Krymu (Tatarów).
+0-0
Piątek, 25 kwietnia 2014 r. godz. 08:06
~Wiejski Biznesmen
"KUL inwestuje w myśl techniczną"... Ja mogę zainwestować w dosłownie wszystko jak mi miasto zasponsoruje budynek za ok. 30 milionów.
+0-0
Piątek, 25 kwietnia 2014 r. godz. 07:37
~ala
prezio, skąd weżmiesz studentów?
+0-0
Piątek, 25 kwietnia 2014 r. godz. 00:03
~edek
No tak Jo;a nie ma racji to dofinansowanie tylko że to nie oznacza że można wsadzić to psu w d.... Żenada. Prezio nie wie już co robi, a na pewno robi mieszkańców w bambuko:)
+0-0
Czwartek, 24 kwietnia 2014 r. godz. 22:49
~janko_muzykant
Choćby prezydent zjadł 1000 kotletów,chociaż przyszło by 1000 wykładowców...to i tak nic z tego nie będzie.Już teraz KUL ma o 30 % mniej studentów w Lublinie,wiele kierunków jest zamykanych,idzie niż demograficzny-jedynie w dużych miastach i do tego w renomowanych uczelniach nie będzie problemów z naborem.Niestety szklane wizje najmądrzejszego prezydenta będą pomnikami jego ignorancji a dla mieszkańców ciężarem do spłacenia.Już pusta stoi biblioteka roczny koszt utrzymania ok 500-600 tysięcy złotych.Inkubator ciągłe dotacje przez parę lat kilka milionów,teraz budynek dla KUL kolejny pustostan.Będziemy płacić latami za bezmyślność jaśnie oświeconego...
+0-0
Czwartek, 24 kwietnia 2014 r. godz. 21:39
~Jerzy
A Lucjusz jeszcze nic nie zakwakał w temacie? Pewno na sesji "da głos" w różnych tematach. Hm, może w sprawie kupców?
+0-0
Czwartek, 24 kwietnia 2014 r. godz. 19:24
~Marcin
Jola czytaj ze zrozumieniem. 24mln miasto, reszta to dofinansowanie z zewnatrz
+0-0
Czwartek, 24 kwietnia 2014 r. godz. 18:49
~jola
Oj zagalopował się nasz pan prezydent. Takie kwoty w taka inwestycję?? Chyba stracił pan kontakt z rzeczywistością. Miasto można powiedzieć tytułem darowizny przekazało 84 miliony. Co za wspaniałomyślność. Muszę też przyznać że budynek wykończony " na bogato" i nie brakuje chociaż toalet tak jak na stadionie Jeszcze żeby byli Ci studenci i niżu demograficznego nie było....
+0-0
Czwartek, 24 kwietnia 2014 r. godz. 17:12
~profesor na emigracji
a co z tym WATem? Czy miasto chce aby elitarna Wojskowa Akademia Techniczna miała swoją filie w Stalowej Woli?
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.