Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Niedziela, 25 października 2020 r. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że przed wojną z naszego regionu była największa emigracja do USA, a budowa Zakładów Południowych wstrzymała ten proces i uczyniła Stalową Wolę "polską Ameryką"?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Steczkowska Justyna
» Rosiński Grzegorz
» Zakościelny Maciej
» Sangare Omar
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Niemczycki Zbigniew
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Ruciński Modest
» Stalowa Wola
 Pomoc

W opracowaniu

Augustyński Jerzy

Jerzy Lech Augustyński - doktor sztuk muzycznych, dyrygent, pedagog, menedżer kultury, zastępca dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru Kameralnego MDK.

Urodzony 15 września 1958 roku w Tarnowie. Ukończył studia w Instytucie Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach (obecnie Uniwersytet Jana Kochanowskiego) oraz studia chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest również absolwentem studiów podyplomowych o specjalności Zarządzanie Kulturą w Wymiarze Europejskim ukończonych w krakowskiej Akademii Muzycznej. Stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych otrzymał na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na podstawie dysertacji "Znaczenie sakralnej muzyki chóralnej w procesie kształcenia wokalnego chórzysty". Wielokrotnie uczestniczył w kursach doskonalenia wokalnego i seminariach dla dyrygentów zarówno w kraju, jak i za granicą, między innymi w warsztatach interpretacji chóralnej muzyki afroamerykańskiej pod kierunkiem dra Roberta L. Morrisa z USA.

Zamiłowanie do muzyki wyniósł z domu rodzinnego. Jest wychowankiem mieleckiego chóru chłopięco-męskiego "Słowiki" pod dyrekcją Stanisława Steczkowskiego. W latach 1979-2000 pracował jako instruktor muzyki w klasach chóralnych utworzonych przez Stanisława Steczkowskiego w Domu Kultury. Jednocześnie w latach 1984-2011 był nauczycielem w stalowowolskiej Szkole Podstawowej Nr 1, gdzie w 1998 roku zainicjował, nadal realizowany przy współpracy z MDK, program edukacyjny "klasy artystyczne". W 1985 roku założył w domu kultury Chór Kameralny, którym kieruje do dziś. W latach 1996-2010 był członkiem Międzynarodowej Akademii Chóralnej "In Terra Pax" (do roku 2009 pod nazwą Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej), której współtwórcą był prof. Jan Szyrocki.

Zasiada w jury wielu festiwali, konkursów i przeglądów muzycznych. Jest autorem szkolnych programów edukacyjnych z dziedziny muzyki, a także wykładowcą na warsztatach wokalnych. Prowadzi również zajęcia na temat "Emisji głosu w mowie zawodowej" dla nauczycieli oraz studentów kierunków pedagogicznych. Od roku 2008 jest organizatorem i prowadzącym cykl koncertów o nazwie "Podwieczorek przy fortepianie" - są to występy młodych śpiewaków, pianistów oraz polskich i zagranicznych zespołów kameralnych. Z kolei od 2011 roku kieruje cyklicznym, popularyzującym wspólne śpiewanie projektem "Wniebogłosy" z udziałem stalowowolskich chórów.

Chórem Kameralnym MDK dyrygował na ponad 800 koncertach zarówno w Polsce, jak również podczas 41 zagranicznych podróży koncertowych do kilkunastu krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz Południowej. Chór jest kilkakrotnym laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, a także wielokrotnie reprezentował Polskę na imprezach muzycznych o zasięgu europejskim oraz światowym, miedzy innymi na: "Jinan International Chorus Festival" w Chinach, "Festival Coral Internacional de Medelin" w Kolumbii, "Mundial de Coros" w Meksyku, "Idaho International Choral Festival" w USA. Od 2015 roku współpracuje w charakterze dyrygenta z poznańskim kompozytorem Zbigniewem Małkowiczem, jego zespołem "Lumen" oraz czołowymi artystami polskiej sceny muzycznej i jazzowej, m.in. Marzeną Małkowicz, Aleksandrą Małkowicz, Joanną Konieczną, Markiem Bałatą, Jackiem Kotlarskim oraz Januszem Szromem, wykonując oratorium "Miłosierdzie Boże".

Za osiągnięcia w pracy artystycznej i pedagogicznej został wyróżniony:
- Srebrnym Krzyżem Zasługi,
- odznaką Zasłużony Działacz Kultury,
- medalem "Gloria Artis" - Zasłużony Kulturze,
- tytułem "Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola",
- Złotą Odznaką oraz Złotą Odznaką z wieńcem
laurowym Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr,
- Dyplomem Ministra Kultury za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury,
- tytułem "Zasłużony dla Kultury Polskiej",
- medalem Zasłużony dla Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Stalowej Woli,
- Nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki,
- tytułem "Człowiek Naszego Czasu".

W roku 2015 prezydent RP Andrzej Duda uhonorował go Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju chóralistyki, edukacji muzycznej kilku pokoleń mieszkańców Stalowej Woli oraz popularyzację polskiej kultury muzycznej za granicą.

Działalność społeczna:
- radny Powiatu Stalowowolskiego w kadencji 2006-2010,
- w latach 2010-2014 przewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w Miejskim Domu Kultury,
- radny Rady Miasta Stalowej Woli w kadencji 2014-2018,
- współzałożyciel i członek Zarządu Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej "Razem w Europie",
- wiceprezes Zarządu Fundacji "Polonia".

Jerzy Augustyński.


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=9


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.