Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Poniedziałek, 4 lipca 2022 r. Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że Stalowa Wola leży nad Sanem w otoczeniu lasów Puszczy Sandomierskiej, które są doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i rozwoju turystyki?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Steczkowska Justyna
» Sangare Omar
» Zakościelny Maciej
» Niemczycki Zbigniew
» Ruciński Modest
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Zakładowy Klub Sportowy STAL Stalowa Wola

ZKS STAL Stalowa Wola został utworzony w 1938 roku z inicjatywy Feliksa Olszaka, dyrektora Zakładu Hutniczego

Klub dysponował boiskiem piłkarskim bez bieżni i trybun oraz czterema kortami tenisowymi. Zawodnicy byli amatorami, trenowali po godzinach pracy, a mecze rozgrywali w niedzielę. Pierwszym trenerem piłkarzy był zawodnik Cracovii Karol Walkowski.

Pierwszy mecz odbył się w święto św. Floriana, patrona hutników 4 maja 1939 roku Zagrali w nim budujący miasta i drużyna KS "Stalowa Wola". Spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

Drugą sekcją w klubie był tenis, grały w niego stalowowolskie elity. Założycielem kolejnej sekcji, tym razem bokserskiej był Ślązak Bernard Śmiałek. Pierwszy mecz z KSZO Ostrowiec, na ringu ustawionym pod gołym niebem, odbył się w sierpniu 1939 roku Wygrali wysoko goście 14:2, jednak boks wkrótce stał się dyscypliną bardzo popularną w naszym mieście.

Po wojnie prezesem klubu został Kazimierz Radźwicki. W 1945 roku powstała sekcja siatkówki, a twórcami jej byli bracia Aleksander, Mieczysław i Zbigniew Koziarowie, Teodor Szechyński i Karol Nycz. Rok później powstały sekcje tenisa stołowego i lekkiej atletyki. Twórcami ping-ponga byli Romuald Judecki, Bolesław Mazur, August Korman, Bogusław Kwiatkowski, Edward Krotla, Edward Zepp i Aleksander Klarczyński. Ten ostatni wraz z Marianem Szynkiewiczem utworzył sekcję lekkiej atletyki, a pierwszym trenerem był Władysław Niemiec.

W 1951 roku lwowianin Mikołaj Skrypij powołał do życia hokej na lodzie. Dyscyplinę tę uprawiali piłkarze, dbając zimą o kondycję fizyczną. Na mecze piłkarskie przychodziły tłumy fanów. Sprowadzony z Krakowa trener Stanisław Malczyk utworzył bardzo dobrą drużynę z młodych zawodników, a jej trzon tworzyli: Rudolf Patkolo, Jerzy Famulski, Zdzisław Nowak, Zbigniew Opoka, Józef Będkowski, Ryszard Kozerski i Józef Hawryło.

W 1954 roku do istniejących ośmiu sekcji za sprawą Stefana Boye dołączyła kolejna - łucznictwo. Łucznicy liczyli się na arenie krajowej. W 1966 roku awansowali do I ligi, w której występowali bez przerwy przez 6 lat, a Marek Łabuda, Wiktor Narbutowicz i Eugeniusz Kostrzewa sięgali po najwyższe laury w Polsce. W latach późniejszych utworzono sekcje siatkówki mężczyzn oraz koszykówki kobiet i mężczyzn.

Piłkarze weszli po raz pierwszy do II ligi w 1973 roku, a twórcą historycznego awansu był trener Jerzy Kopa. W zespole grali: Zbigniew Hnatio, Józef Leś, Stanisław Karaś, Zdzisław Napieracz, Kazimierz Goleń, Bogusław Szczerbiński, Krystian Muskała, Edward Osadnik, Zbigniew Żelichowski, Józef Jachym, Eugeniusz Miler, Jerzy Gierak, Andrzej Demko. W II lidze "Stalówka" występowała do 1987 roku i po raz pierwszy piłkarze awansowali do I ligi pokonując w barażach Górnik Knurów. Autorami awansu byli trenerzy Władysław Szaryński i Krystian Muskała i piłkarze Jerzy Rogoziński, Jacek Lis, Wojciech Niemiec, Janusz Weselak, Zygmunt Tworek, Krzysztof Bzdyra, Dariusz Sajdak, Artur Kopeć, Antoni Fijarczyk, Mirosław Mścisz, Janusz Mulawka, Wiesław Pędlowski, Wojciech Nieradka, Krzysztof Strzelec, Paweł Rybak, Stanisław Trawiński, Bogdan Tereszkiewicz, Artur Śmietana, Dariusz Liśkiewicz i Krzysztof Sęk.

W I lidze piłkarze grali przez jeden sezon, a ponownie powrócili w 1990 roku. Ta przygoda z ekstraklasą trwała rok, a na dwa lata futboliści zagościli w niej znów, dzięki duetowi trenerskiemu: Włodzimierz Gąsior i Piotr Brzeziński. Kolejne lata to zmagania piłkarzy "Stali" o awanse i powroty do II ligi.

Po wielu latach funkcjonowania jako stowarzyszenie, w maju 2010 roku do życia została powołana spółka akcyjna. "Stal" Stalowa Wola Piłkarska Spółka Akcyjna jest prawnym następcą i kontynuatorem ZKS "Stal" Stalowa Wola. Akcjonariuszami nowo powstałej spółki są:

- Wodex Spółka z o.o.
- WtórStal Spółka jawna
- Wtór-Steel Spółka z o.o.
- ZKS Stal Stalowa Wola
- Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola

Kapitał zakładowy spółki wynosi 100 tys. zł. Powstanie spółki akcyjnej powoduje, że klub jest zarządzany racjonalnie, a przepływ finansów jest czytelny i jawny. Prezesem Zarządu został przedstawiciel Stowarzyszenia Kibiców Stali Stalowa Wola Grzegorz Zając.Władze powstałej spółki akcyjnej są zdeterminowane do uzyskania wyników sportowych gwarantujących awans do wyższych klas rozgrywkowych, jednocześnie są poważnym partnerem dla środowiska biznesowego w Stalowej Woli oraz całym województwie podkarpackim.

Źródło: http://stal1938.pl

Zakładowy Klub Sportowy STAL Stalowa Wola


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=345


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2022 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.