Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 19 kwietnia 2024 r. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
 Wiadomości lokalne
» Muzeum COP zaprasza na wirtualny spacer
» Usterka usunięta. Tężnia solankowa w Parku Jordanowskim
» Stalowowolski Hackathon rozpoczęty!
» W piątek policyjne działania "Prędkość"
» Dzień otwarty w SLO
» Trzy auta zderzyły się na Chopina. Dwupasmówka zablokowana
» IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Stalowej Woli
» Dlaczego nie działa tężnia w Parku Jordanowskim?
» Drzewko za makulaturę ma już 10 lat
» Ruszają miejskie potańcówki
» Na trasie podskarpowej auto wypadło z drogi. 1 osoba ranna
» Kwietne sadzonki z Parku Jordanowskiego skradzione
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Benefis Jerzego Augustyńskiego
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Warsztaty motania lalek
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Czwartek, 26 lipca 2012 r. godz. 12:20     /Anna Tomczyk/
ZMKS chce sprzedać jednego z Jelczy M11. Drugi powędruje do muzeum

Jeden z dwóch Jelczy M11, które są własnością ZMKS zostanie przekazany nieodpłatnie Muzeum Komunikacji w Paterce, gdzie będzie godnie reprezentował nasze miasto.
Jeden z dwóch Jelczy M11, które są własnością ZMKS zostanie przekazany nieodpłatnie Muzeum Komunikacji w Paterce, gdzie będzie godnie reprezentował nasze miasto.
Fot. Michał Bis - 1435.pl
Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli ogłosił przetarg na sprzedaż autobusu Jelcz M11 z 1990 roku. To jeden z dwóch egzemplarzy w taborze ZMKS. Drugi z nich nasz czytelnik Michał Bis, proponuje zarejestrować jako zabytek i wykorzystywać do promocji miasta, podobnie jak balon w miejskich barwach. Okazuje się, że podobne plany wobec autobusu ma zakład.

ZMKS chce za 22-letniego Jelcza, który w Dzień Dziecka był malowany przez najmłodszych mieszkańców Stalowej Woli, minimum 7,3 tys. zł. Autobus można oglądać codziennie na terenie zajezdni między 7:00 a 15:00. Oferty można składać do 8 sierpnia w sekretariacie zakładu.

Egzemplarz, który idzie na sprzedaż to jeden z dwóch leciwych Jelczy. Drugi póki co pozostaje na stanie ZMKS. Pomysł na jego wykorzystanie ma nasz czytelnik, o którym pisaliśmy już wcześniej - Michał Bis. Okazuje się, że oprócz zamiłowania do kolei ma także wiele pomysłów dotyczących naszej komunikacji miejskiej. Jeden z nich to zarejestrowanie Jelcza o numerze 087 tzw. "MIGa" jako zabytku, pomalowanie w miejskie barwy i wykorzystywanie go do promocji miasta.

- "Autobus trzeba zarejestrować jako pojazd zabytkowy na żółtych tablicach. W Krakowie i Warszawie takich pojazdów jest mnóstwo. Po wyremontowaniu ich biorą udział w paradach zabytkowych pojazdów reprezentując miasto. Tak samo mogłoby być w przypadku Stalowej Woli" - stwierdził Bis.

Zabytkowy Jelcz M11 mógłby nie tylko brać udział w paradach promując nasze miasto, ale także być wykorzystywany do organizowania wycieczek po mieście. Zdaniem stalowowolanina, autobus po remoncie może służyć też jako rezerwa taborowa.

PROMOCJA MIASTA W MUZEUM KOMUNIKACJI

Zapytaliśmy o opinię w tej sprawie dyrektora ZMKS Antoniego Sokołowskiego. Okazuje się, że dyrekcja wpadła już wcześniej na podobny choć nieco inny pomysł. - "Naszej komunikacji nie stać na to, aby włożyć w ten autobus takie pieniądze, aby mógł przewozić ludzi. To jest złom, którego wartość rzeczoznawca wycenił na 3 tys. zł" - poinformował w rozmowie z nami Sokołowski.

ZMKS nie chce jednak skazywać go na zapomnienie, dlatego planuje przekazać autobus w ręce właściciela prywatnego Muzeum Komunikacji w Paterku. - "Ten człowiek to wielki pasjonat. Ma u siebie już sporo różnych autobusów. Nasz dołączy do nich nieodpłatnie jeśli rada wyrazi na to zgodę na najbliższej sesji. Prezydent już się zgodził" - podkreślił dyrektor.

Autobus będzie służył potomnym jako pojazd zabytkowy i atrakcja, ale będzie też promował Stalową Wolę, ponieważ będzie miał wymalowane logo miasta. W tej chwili ZMKS planuje przekazać muzeum Jelcza o numerze 087, który jest w gorszym stanie, ale jeśli ten, który został wystawiony do przetargu nie znajdzie nabywcy, to on stanie się zabytkiem, a 087 będzie złomowany.

- "Trudno żebyśmy my tworzyli zabytki w zakładzie, który funkcjonuje. Od tego są muzea. Mogłoby się tym zająć nasze Muzeum Regionalne, które może wziąć udział w przetargu" - dodał Sokołowski.

Zdaniem Michała, jeśli podejście do tego tematu nie zmieni się komunikację miejską nie tylko w Stalowej Woli, ale i całym kraju czeka podobny los jak PKP. - "W Polsce brakuje instytucji, która pielęgnowałaby zabytki. Jeśli nie ulegnie zmianie podejście władz to nie tylko Jelcz M11, ale wiele innych bezcennych zabytków techniki zostanie zaprzepaszczonych" - uważa.

Michał Bis jest studentem geologii na Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Pochodzi ze Stalowej Woli. Jest też pasjonatem kolei i autorem filmu "Złote Gody EU06", który wygrał w ubiegłym roku międzynarodowy festiwal RailFilm w Niemczech. Opublikował też referat poświęcony zabytkowym lokomotywom EU06 w międzynarodowej publikacji, która powstała przy okazji festiwalu Techne Ostrava w Czechach. Wiosną na terenie Stalowej Woli realizował zdjęcia do kolejnego filmu, którego premierę planuje na przyszły rok. Był nominowany do nagrody miasta "Gałązka Sosny". W najbliższym czasie wybiera się na ekspedycję do Libanu, gdzie chce badać losy polskich lokomotyw serii 301Dc.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 2 listopada 2013 r. godz. 10:31
~szymond900
Kto twierdzi ze ten autobus to złom i nic sie nie da z nim zrobic zobaczcie co MPK Nowy Sącz zrobiło z nim
+0-0
Sobota, 28 lipca 2012 r. godz. 13:44
~diagnosta
Najpierw trzeba określić cotojest złom, bo w przepisach ruchu drogowego jest wyrazie napisane ile procent pojazd może posiadać korozji aby mógł być dopuszczony do ruchu.Jeśli te dwa autobusu są dopuszczone do ruchu a widać ich ,że jeżdzą tzn. że są dopuszczone to chyba jeszcze nie jest złom. Wydaje mi się,że my jako społeczeństwo mamy wyolbrzymione oczekiwania i jak trochę jest pojazd starsz to złom. W takim razie te pojazdy sprowadzone z zagranicy to jak ich nazwać, jeśli mają po 20 i wiecej lat. Złom to pojazd który stoi w pokrzywach..
+0-0
Piątek, 27 lipca 2012 r. godz. 22:49
~sss
I Młody nie pokazał się Gówniarz!
+0-0
Czwartek, 26 lipca 2012 r. godz. 22:33
~zz
Do Młody S P I E P R Z AJ
+0-0
Czwartek, 26 lipca 2012 r. godz. 22:24
~szt
Do ~~~~ Na prawdę jesteś KRETYNEM.!Nie mogę cię czytać.
+0-0
Czwartek, 26 lipca 2012 r. godz. 17:31
~Alibi
~~~~ zmieniłeś nick na młody...bydlak?
+0-0
Czwartek, 26 lipca 2012 r. godz. 17:10
~adaś
może to nie jest asz taki złom prywaciarze w stronę Zaklikowa jeżdżą jeszcze gorszymi złomami , jak jade z pracy za takim to kopci niemiłosiernie. Jak kiedyś takiemu zwrócilem uwage to mi powiedzał że w pks w Stalowej Woli jezdził 30-letnim autobusem i wszystkim się podobało i żebym się od nie delikatnie odczepił.
+0-0
Czwartek, 26 lipca 2012 r. godz. 15:55
~Młody
Ja proponuje komentowac to co w artykule a nie czyjeś komentarze prostaki! Bydlaki! Swiadczy to o waszej kulturze widać że matka pije a ojciec uczy was palić pić itd w domu obora pewnie ! a wracając do artykułu myślę że nikt takie złomu nie kupi!
+0-0
Czwartek, 26 lipca 2012 r. godz. 13:50
~Jerry
do~~~~.Proponuję Ci,abyś w proponowanym miejscu otworzył warsztat regeneracji kondomów.Praca cicha,spokojna,nie wymagająca zaangażowania resztek tego co nazywasz umyslem.Na dodatek na utworzenie dzialalnosci gospodarczej dostaniesz z PUP pare zlotych na rozkrecenie interesu
+0-0
Czwartek, 26 lipca 2012 r. godz. 13:23
~Agii
I po co było kupować takie duże autobusy?! Trzeba było kupić mniejsze i aby częściej kursowały, obniżyć ceny biletów a z pewnością więcej osób by podróżowało!!!
+0-0
Czwartek, 26 lipca 2012 r. godz. 12:52
~zonk
~~~~ - jaki masz stopień upośledzenia, częściowy, czy całkowity? Tak czytając Twoją wypowiedź to widzę, że to typowy psychiatryczny przypadek sporego upośledzenia, polecam wizytę w dobrym psychiatryku, może Cię jeszcze jakoś wyprowadzą przynajmniej na jakiegoś skręcacza długopisów, tam upośledzenie nie przeszkadza.
+0-0
Czwartek, 26 lipca 2012 r. godz. 12:30
~~~~~
Proponuje na środku ronda go postawić ul Poniatowskiego albo przy pomniku huzara żeby ludzie widzieli! hahaha Smieszny jest ten zakład osmiesza sie tylko z takim złomem akurat napewno ktos kupi hahaha
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.