Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
 Wiadomości lokalne
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
» Są chętni na przebudowę parkingu przy PCK w Stalowej Woli
» Pożar w bloku na Alejach. Na kuchence spalił się garnek
» Dzień otwarty w SLO w Stalowej Woli
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 15:56     /Magdalena Rodecka/
Kupili część cywilną HSW. Chcą podbijać światowe rynki

Uroczyste podpisanie umowy sprzedaży Oddziału I HSW na zamku w Baranowie Sandomierskim.
Uroczyste podpisanie umowy sprzedaży Oddziału I HSW na zamku w Baranowie Sandomierskim.
Fot. Jacek Rodecki
We wtorek, 10 stycznia 2012 roku w Baranowie Sandomierskim odbyła się uroczystość podpisania umowy między HSW S.A. i LiuGong, której przedmiotem jest lokowanie nowego przedsiębiorstwa LiuGong Machinery Poland w Stalowej Woli. Strony są zdania, że transakcja pozwoli połączyć ich dorobek materialny, potencjał techniczny, technologiczny oraz produkcyjny w zakresie realizacji biznesu maszyn budowlanych.

- "To ceremonia, w czasie której chcemy świętować fakt, iż w wyniku współpracy obydwa podpisujące umowę podmioty stają się silniejszymi graczami rynkowymi" - podkreślił Bartosz Kopyto, pełnomocnik zarządu HSW S.A.

Podpisana dziś umowa ma charakter warunkowy sprzedaży Oddziału I. Pod koniec stycznia zostanie podpisany ostatni dokument, a środki pozyskane przez HSW S.A. zasilą jej majątek, dzięki temu stanie się ona jeszcze silniejszym producentem maszyn wojskowych i innych, jak chociażby kruszarek.

- "Jest to święto dla obu stron, gdyż mamy szanse współpracować z partnerem o stabilnej pozycji" - zaznaczył Mirosław Sroka, dyrektor do spraw produkcji i logistyki w HSW.

Strony nie ujawniły póki co wartości transakcji. Jak wyjaśnił prezes HSW S.A. Krzysztof Trofiniak dane te nie mogą zostać na razie ujawnione, dopóki strony wspólnie o tym nie zadecydują.

- "Spółka jest notowana na giełdzie i nie możemy ujawnić pewnych informacji, dopóki organ właścicielski o tym nie zadecyduje" - stwierdził Trofiniak.

INWESTYCJA O CHARAKTERZE GLOBALNYM

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie, Wojciech Dąbrowski pogratulował stronom doprowadzenia transakcji, w zasadzie do finału.

- "Inwestycja LiuGonga z HSW S.A. ma wymiar globalny. Podniesie nas do poziomu Hiszpanii, Francji, czy Włoch. Jest to pierwsza prywatyzacja prowadzone we współudziale z kapitałem chińskim" - podkreślił wielokrotnie w swoim przemówieniu Dąbrowski.

Zeng Guangan, prezes grupy LiuGong powiedział, że przepełnia go duma, ale ma także poczucie ciążącej na nim dużej odpowiedzialności. Huta Stalowa Wola to zakład z tradycjami, o dobrej marce, a wspólna inwestycja ma dużą wagę, zarówno dla polskiego jak i chińskiego rządu.

- "LiuGong cały czas się rozwija. Będziemy czerpać ze wspólnego dobra. Poprawiać wydajność zakładu w zakresie produkcji spychaczy, ładowarek, koparek. Odpowiadać na zapotrzebowanie rynku i wprowadzać LiuGong Poland do pierwszej ligi. Byliśmy stroną negocjacji, teraz jesteśmy partnerami" - mówił Zeng, dziękując stronom za wypracowanie wspólnego stanowiska, również przedstawicielom związków zawodowych.

- "Wzmaga się wschodni wiatr i LiuGong Poland stawia żagle" - zakończył wystąpienie Zeng Guangan.

LIUGONG POLAND DO PIERWSZEJ LIGI

Prezes Krzysztof Trofiniak stwierdził, że oferta LiuGong doskonale uzupełnia się z dotychczasowym dorobkiem Huty Stalowa Wola, jeżeli chodzi o asortyment maszyn budowlanych, dodając, że oba podmioty, działając pod wspólnym szyldem mają szanse rywalizować z największymi potęgami świata.

- "Od dawna mieliśmy to zrobić, zdobywać rynki świata, a inwestor wnosi bardzo bogaty pakiet inwestycji, unowocześnionej produkcji, rozwiniętej sieci dystrybutorów. Mamy teraz szanse spotęgować nasze zyski i nasze przychody. Wierzę, że przyszłość stoi przed nami otworem, a sukces jest bliski do osiągnięcia" - mówił prezes.

Środki ze sprzedaży części cywilnej Huty Stalowa Wola S.A. od chińskiego koncernu posłużą do dalszego rozwoju firmy i dalszych inwestycji. - "Na pewno będzie to proces długofalowy, ale widoczny" - mówił Trofiniak.

Zgodnie z zapowiedziami Zenga część cywilna będzie się nazywać LiuGong Machinery Poland. Nie wiadomo, jaką kwotę Chińczycy zainwestują w "huciane obiekty". Inwestor daje sobie pięć lat na wyremontowanie hal i powstanie linii produkcyjnych. Docelowo sprzedaż ma się zwiększyć dziesięciokrotnie. To byłby krok milowy, zważywszy na fakt, że HSW sprzedała w roku ubiegłym 340 maszyn. Dla porównania w tym samym okresie LiuGong na całym świecie sprzedał ich 56 tysięcy.

SZLĘZAK: MAMY SIĘ CZEGO I OD KOGO UCZYĆ

- "Mam więcej nadziei, niż obaw" - usłyszeliśmy od obecnego w Baranowie Sandomierskim prezydenta Stalowej Woli, Andrzeja Szlęzaka, dodając: - "Stało się to, co się powinno stać dużo wcześniej, może w lepszych okolicznościach dla huty. Teraz czekamy na to jak się to wszystko będzie rozwijać".

Prezydent zdradził nam, że rozmawiał o bliższej współpracy z wiceprezydentem miasta Liuzhou. W planach jest powstanie w liceum samorządowym klasy chińskiej: - "Chcielibyśmy, aby tego języka uczył lektor, najlepiej rodowity Chińczyk. Pytanie tylko, czy znajdziemy młodzież do nauki chińskiego. Myślę, że jest to bardzo perspektywiczny język, ale też i bardzo trudny" - zaznaczył włodarz.

W dłuższej perspektywie także organizacja dni kultury chińskiej, jako część obchodów Dni Stalowej Woli.

- "To jest bardzo stara, wielka, wspaniała cywilizacja. Jest się więc czego i od kogo uczyć. Ci ludzie są z reguły otwarci, życzliwi i nastawieni pokojowo" - usłyszeliśmy od Szlęzaka.

Zobacz więcej:
- Fotoreportaż: LiuGong kupił I Oddział HSW S.A.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 12 stycznia 2012 r. godz. 18:24
~la
wystawmy chinoli i tyle
+0-0
Środa, 11 stycznia 2012 r. godz. 23:31
~salowalowa
Trzeba skierować chińskich inwestorów na obowiązkowe lekcje walenizmu.
+0-0
Środa, 11 stycznia 2012 r. godz. 15:49
~Ander
Takich jęków i ubolewań jak tu, to aż przykro czytać. Ekonomia, kapitał, gospodarka nie zna pojęcia granic w obecnym świecie informacyjnym. Dobrze że znalazł się chętny na ten zakład- teraz może być tylko lepiej, przypomnę że nikt inny nie był kupnem zainteresowany, ale myślę że Chiny to teraz bogaty kraj a my będziemy jednymi z pierwszych w Polsce którzy z nimi kooperują. Będzie dobrze !
+0-0
Środa, 11 stycznia 2012 r. godz. 14:13
~pracownik hsw
ciekawe jak wyglada pakiet pracowniczy? penie ci u zlobu zostana na stanowiskach a za zwyklych roboli przyjedzie na jednego polskiego pracownika po dwoch malych zoltych ludkow.
+0-0
Środa, 11 stycznia 2012 r. godz. 12:44
~Hyży Rój tramkarz swój !
dla Chińczyków to bardzo ważna umowa - dodatkowo podpisana w roku Smoka - czyli dla nich bardzo dobrym i szczęśliwym - i jeśli zrobią porządek i wprowadzą swoje standardy to ta inwestycja przyniesie i ogromny zysk - i oby im się udało !
+0-0
Środa, 11 stycznia 2012 r. godz. 11:50
~pik
Chińczyk kupił sobie bramę przez którą swój złom zrobiony w chińskich manufakturach będzie wysyłał na cały swiat z napisem - made in EU
+0-0
Środa, 11 stycznia 2012 r. godz. 07:54
~hutnik
Solidarność Huty zasłużyła się w walce z komuną oraz z tym aby rządził nadal komunista tyle że chiński czyli bardziej prawdziwy niż polski
+0-0
Środa, 11 stycznia 2012 r. godz. 05:23
~YesYesYes
Gratulujemy trasakcji! Teraz czas na przebudowe bramy glownej do zakladu!
+0-0
Środa, 11 stycznia 2012 r. godz. 01:45
~QERNER
i apel do chińskich przyjaciół - a bata nnie szczędżcie na tą rozchełstaną chołotę - to z lasa pszisło i nałucne ino pić ,kraść, i kumbinować - a pałom to bez placy i lać zimno wodom - może chawok za jakie 20 lot byndzie z tego normalny pracejnik.hej !
+0-0
Środa, 11 stycznia 2012 r. godz. 01:40
~uitt
got 2 luv u ! got 2 luv u ! chińczyk umie ! chińczyk umie ! i staloofka idzie na mistrszaa!! :))
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 23:56
~wert
A ja znam Chińczyków z innej strony i wydaje mi się że puszczą nas w ryż!!!
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 22:16
~Julek
Do "były radny" - tylko w jednym przypadku się z tobą nie zgadzam. Komeżce pisze się przez "ż" nie "sz". W pozostałej części się zgadzam.
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 22:09
~derfi
Przydałyby się jeszcze lekcje języka używanego w Korei Północnej. Przydałoby się też nawiązanie bliższej współpracy pomiędzy Umiłowanymi Przywódcami. Potrzebna jest przecież wymiana doświadczeń w zakresie szerzenia demokracji.
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 22:03
~Były Radny
Wolny-Niezależny: Masz 100% racji. Takiej nienawiści i zazdrości jaką można u dewotów nie spotka się u żadnych innych nacji. Cóż! Dziś krzyż dzieli Stalową Wolę. A kilku radnych w komeszce do mszy służy..
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 21:47
~Wolny-Niezależny
Ci co piszą na Chińczyków używając słów Komuniści to na pewno chodzą do kościoła bo tylko tam można spotkać się z tak obłudnym chamstwem. Tam można się nauczyć nierównego traktowania ludzi. Alleluja! To ci sami obłudni katolicy powiesili Chrystusa na krzyżu.
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 21:41
~stalowiak52
W odniesieniu do wpisu inż. Mamonia. Twój nick powinien być inż. Gamoń, bo nic nie rozumiesz z tej transakcji kupna. Chińczycy nie kupili "huty", tylko wydzieloną wcześniej z HSW SA część cywilną, czyli Oddział I. Pozostała część, czyli wojskowa dalej jest w strukturze HSW SA. Pieniądze z transakcji wpłyną właśnie na konto HSW SA , a dokładniej na rozwój części wojskowej. Lepiej jednak pisać bzdety bez jakiegokolwiek pojęcia i elementarnej wiedzy.
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 21:23
~xyz
Komuniści z Chin kupili zakład o który "walczyli" antykomuniści z "Solidarności" którzy pozbyli się "polskich komunistów". Chichot historii!!!!!
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 20:36
~MMM
A jeszcze odnosnie do juanow to cala socjalistyczna europa patrzy teraz na juany z Chin. Z nadzieja bo juz nie bardzo ma kto nam pozyczac na tych politykow od mierzenia kąta wygięcia banana, a chiny mają nadwyżkę i szukają gdzie możnaby zainwestować.
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 20:34
~MMM
Miro akurat zachód chwije się i chyli ku upadkowi, podczas gdy chinskie firmy rosna i zdobywaja rynek. JCB czy VOLVO zostawilyby tu linie produkcyjna i tyle do czasu az nie przenioslyby produkcji do chin. Akurat w dzisiejszych czasach i perspektywie najbliższych 10 lat duzo lepiej ze mamy chinczykow ktorym nie brakuje pieniedzy na powazne inwestycje i rozbudowe zakladu. Co wazniejsze chca tu zostawic i rozwijac osrodek badawczo - rozwojowy, zostawic biuro konstrukcyjne. To oznacza prace dla absolwentow min. politechniki i szanse na duży rozwój kooperujacych firm. Odnosnie do zarzadzania to komunistyczne bylo tak samo do d*&(y jak dzisiejsze. Bo HSW dodzis byla socjalistycznym komunistycznym przedsiebiorstwem, na rozwoju ktorego malo komu zalezalo, a wladze byly "z mianowania".
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 20:30
~piniu
a co z akcjami huty? czy to jeszcze jest aktualne? to też nasze pieniądze
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 20:15
~miro
HSW zniszczyły partie polityczne od lewa do prawa i oczywiście związki zawodowe. Kilka lat temu zakład chciało kupić Volvo, potem JCB, potem Terex, ale związki i partyjniaki (od SLD do PiS) uwazali że mają taki potencjał i wyobraźnię że podbiją świat. Koniec jest taki kto ma dzisiaj kasę ten kupuje a reszta niech patrzy. Czy Cińczycy zainwestują choć jednego juana? a czy ktoś zna jego wartość? wiem jednak jedno, że dzisiaj gospodarka oparta na zasadach wolnorynkowych (mowa o pracy wszystkich polskich rządów) przegrywa z "komunistycznym" zarządzaniem od którego ponoć uwolniliśmy się 20 lat temu
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 20:07
~Mmmm
Bardzo dobrze. Niektorzy wola miec swojego bankruta. A Ty inz mamoniu nie pisz jak nie wiesz o czym piszesz bo pieniadze trafia to wojskowej czesci huty. Liu Gong ma 10 krotnie zwiekszyc produkcje, wybudowac nowe hale, wprowadzic nowoczesne maszyny. To postawi na nogi nie tylko hute ale caly region. Jak deklaruja chca tu stworzyc najnowoczesniejszy zaklad europy
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 19:48
~zrozpaczona
niestety- jesteśmy niewolnikami we własnym kraju! Polsko- Ciebie, niestety już nie ma! Huta- jeszcze tak niedawno zatrudniała kilkanaście tysięcy ludzi; kombinat przemysłowy...Łzy same spływają po policzkach!
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 19:43
~xp
To wszystko wina biurokracji jaka panowala w HSW w pierwszej kolejnosci zrobia z tym porzadek a 300 baniek to niewiele z tym co matol Tusk odda uni 24 miliardy zl dziekujcie Solidarnosci za to co zrobila z huta i innymi zakladami.
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 19:13
~inż. Mamoń
No to chinole zrobili biznes. Kupili hute- czyli stali się jej właścicielami, a pieniądze za zakup wpłacają do huty- czyli sobie. Żaden z naszych by tego nie wymyślił. No może Bagsik, ale na nim już sie poznali.
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 18:43
~Chińczyk
I dobrze nareszcie nauczymy tą hucianą hołotę od zarządzania roboty.
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 18:38
~Patriota z Ronda
Popatrzcie hamy jak się szlachta bawi.
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 17:52
~Halny
mgr inż - masz wykształcenie , ale nic więcej ! Ps. Chciałbym w temacie sprzedaży usłyszeć głos błądka , byłego posła PLYWAKA i obecnego szefa PiS w powiecie .
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 17:42
~mgr inż
i dobrze, koniec rozwalania zakładu, czas na produkcję
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 17:37
~stary pracownik dawnej Huty
chocaz tyle dobrze, ze ten nasz kraj rozebrali bez przelewu krwi i tak zostalismy niewolnikami we wlasnym kraju. ktory kraj tak pozbywa sie swojego majatku jak nasz bol serce rozrywa
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 17:28
~Halny
Chińczyk wykupił 3/4 afryki .Teraz pora na europę .
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 16:43
~Henryk solidaruch
Może chińczycy wreszcie pokażą jak należy zarządzać firmą. Solorz z marszu wywalił na zbity pysk 28 dyrektorów z Plusa
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 16:38
~Hutas
To się Trofek pozbywa bankruta. I ciepła posadka czeka na Z5
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 16:27
~student
Pakt rozbiorowy podpisany. Huta Stalowa Wola przechodzi do historii. Chiny zaleją świat - kosztem sprzedawczyków z całej Europy.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.